Tappava makkara

Lisävero makkaralle

Hevosenliha skandaalin yhteydessä aloin tarkkailla mitä syön ja välttämään lihajalosteita. Ratkaisuni oli oikea.

Sveitsiläisen laajan tutkimuksen mukaan prosessoidun lihan kulutus on yhteydessä sekä sydän - ja verisuomitauteihin sekä syöpään. ( Iltalehti 09.03.2013 )

Ystäväni ja myös siskoni kuolivat syöpään. Ennen kuolemaansa isäni oli noin kahdeksan vuotta puhekyvytön ja halvaantunut ja 70 - vuotiaana sydänkohtaukseen
hän kuoli.

Itselleni en haluisi tällaista kohtaloa.

Sveitsiläisessä tutkimuksessa seurattiin puolta miljoonaa ihmistä, sekä miehiä, että naisia kymmenestä eri Euroopan maasta. Tutkimuksen mukaa runsaasti lihaa syövät kuluttivat vähemmän vihanneksia, mutta enemmän alkoholia.

Muista elintavoista huolimatta kuoleman riski kasvoi sitä mukaa, mitä enemmän
lihajajosteita kulutettiin.

Ennenen aikaiset kuolemat vähenisivät noin kolme prosenttia, jos ihmiset söitivät prosessoitua lihaa vain 20 grammaa päivässä, ( yksi grillimakkara painaa noin 100 grammaa ) sanoo Zurichin yliopistossa Science Daily- sivustolla professori
Sabine Rohrmann.

Tuore punainen liha sisältää elintärkeitä ravinteita, mutta prosessoidut lihatuotteeet
karsonogeenisiä aineita, joita syntyy, kun lihaa vaikka savustetaan. Lisäksi jalosteissa on myös reippaasti kolestrolia ja tyydyttyneitä rasvoja, mikä lisää sydän - ja verisuonitautien riskejä.

Niinpä mielestäni lihajajosteille tulisi lisätä vähintäänkin haittavero. Mieluummin ne tulisi
kokonaan kiletää terveydelle vaarallisina.

9

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MAGGARAA;;;;;

      Lähdenpä syömään MAGGARAA.....nam. Minua ei jotkut kuppaset tutkimukset paljoa heilauta. Syö sinä vaikka .......

    • Leväpihviäkö

      Ennenaikaisesti on suhteellista, ei se pelkästään makkarasta ole kiinni...
      Ja jos ei ole vegaani, niin ei välttämättä ole mieleinen ajatus popsia lopun ikäänsä rehuja...

    • Kaikki ne

      jotka eivät ole syöneet porkkanaa,punajuurta ,kaalia ym rehuja,lihaa,kalaa,maitotuotteita ja viljatuotteita vielä elävät,sen jälkeen kun,ovat syöneet näitä tuotteita ovat kupsahtaneet

    • ydukgjk,

      Elämä altistaa kuolemalle.

    • gv jmhnbl,ö

      Yksi asia on varma : syö mitä vaan, niin henkihän siitä lähtee.

    • kaikkikuolee-joskus

      Nuu näinhän sitä ennenpitkää ja pitkä maistuu ryynärin kanssa oivalta.

      Juicehan sen tiivisti aikoinaan - ei elämästä selviä hengissä, ei ainakaan tässä jengissä.

    • Miltä nostetaan

      Miksi lisävero? Jos makkara vie hengen keskim. vaikka 10 v nopeammin, kuin vegaanilta, niin eikös se ole silloin silkkaa säästöä valtiolle? Eli veroahan pitäisi laskea makkaroilta ja nostaa rehuilta...

    • hukassa?

      Tästä aiheesta on ollut paljon keskustelua. Olen lukenut artikkeleita siitä miten punainen liha tuhoaa aivot ja liikaa syötynä voi jopa pysäyttäää sydämen. Toisinaan näkeee myös kirjoituksia siitä miten pitäisi rauhoittua ja uskoa ettei liha tapa. Mutta tottakai lihantuottajat haluavat salata huonot puolet. Mitä sitten pitäisi uskoa? Pitäisikö jatkaaa lihan syöntiä koska siinä on tärkeitä ravintoaineita vai ryhtyä vegaaniksi?

    • PunainenLiha

      Tutkijat ovat käyttäneet lihajalosteista myös termiä punainen liha, mutta hipsuilla, koska yleensähän ne värjätään lisäaineen avulla houkuttelevamman näköiseksi, punertavaksi. Nykyajan "punainen liha" on lienee se lihoista haitallisin. Sen sijaan normaali, käsittelemätön punainen liha on erittäin ravinteikasta ja hyvää ravintoa. Jotenkin tuntuu siltä, että lihajalosteet on tahallaan sotkettu puhtaaseen lihaan, jotta ylipäätään lihasta saataisiin, syystä tai toisesta, haitallista.

      Jos jostain saisi vanhanajan kunnon lihajalosteita joissa ei ollut lisäaineita eikä moskaa vaan lähinnä rasvaisia ja jänteisiä lihapaloja sekä sisäelimiä, täynnä ravinteita siis, toisin kuin puhdas lihasliha, joka on taas miellyttävää syödä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4652
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1947
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1630
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      132
      1186
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1121
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe