Haluatko monia sairauksia - syö lihaa

Liha on syynä moniin eri sairauksiin. Liika lihansyönti aiheuttaa sydän- ja verisuonitautseja, syöpää, diabetesta ja ylipainoa, koska lihassa on paljon terveydelle vaarallista kolesterolia, eläinproteiinia ja kovia rasvoja.

Jo yli 20g lihaa päivässä on terveysriski:

http://www.iltalehti.fi/elintavat/2013030816760924_el.shtml

Aiheesta lisää:

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_osio=&p_artikkeli=uut15554
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288543364243.html
http://www.iltalehti.fi/sydan/2012062715764293_sd.shtml
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nämä taas ovat karppaajien epäonnistumistarinoita.

Äänestä
  • Karppaajan onnistumistarina on päästä ajoissa sydänleikkaukseen.

    Äänestä

Loistavaa!

Äänestä

Juuri sitähän rasvatohtorit haluavat. Pahasti sairaalta on helpompi nyhtää rahat ja vieläpä hän voi ottaa vippiä lisää. Se on sitten kuin perinnön siirtämistä rasvatohtorin taskuihin. Pohjattomiin taskuihin.

Äänestä

"Jo yli 20g lihaa päivässä on terveysriski"

Ja missä ovat ne tutkimukset RASVASTA? Etkö erota lihaa ja rasvaa toisistaan?

Kuinka pöhkö Balleriina voi ollakaan! Luulee vhh:n olevan lihadieetti!

:D

Äänestä

Kohtuullinen määrä lihaa kyllä käy mutta ei hiilareita pidä karsia.

Äänestä
  • Rasvaa on hyvä karsia.

    Äänestä

  • f54w534g kirjoitti:

    Rasvaa on hyvä karsia.

    Rasvaa on hyvä karsia? Ja lihaa on hyvä karsia?
    No, mitä sitten syö? LISÄÄ HIILAREITA!! Nehän ne tekevätkin terveeksi! Leipää, leipää ja leipää. Kakkua päälle, jäätelöä, karkkia. Ja leivän päälle niitä kaikkein pahimpia lihatuotteita eli leikkeleitä! Niissä on eniten lisäaineita ja mm. nitriittejä. Valkoista riisiä, vähän vehnästä tehtyä pastaa ja nisitähän niitä vitamiineja saa! Niin, voi vain kysyä MITÄ vitamiineja? Tyhjää energiaa.

    Sen sijaan itse suosittelisin värikkäitä kasviksia. Niissä on vitamiineja, hivenaineita ja kaikenlaisia muita hyödyllisiä aineita. Mutta niissä ei ole juurikaan energiaa eli mistä se sitten otetaan? Ravasta! Siinähän sitä on tiivissä muodossa. Samalla saavat hermot ja aivot rakennusaineita, ei tule muistisairauksia eikä diabetestä. Myös proteiinia ihminen tarvitsee, mutta ei ylenmäärin.

    Uudet pohjoismaiset ravintosuosituksetkin ovat vähentämässä hiilihydraatteja. Miksiköhän?

    Kannattaisi vähän seurata aikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VP? kirjoitti:

Liha on syynä moniin eri sairauksiin. Liika lihansyönti aiheuttaa sydän- ja verisuonitautseja, syöpää, diabetesta ja ylipainoa, koska lihassa on paljon terveydelle vaarallista kolesterolia, eläinproteiinia ja kovia rasvoja.

Jo yli 20g lihaa päivässä on terveysriski:

http://www.iltalehti.fi/elintavat/2013030816760924_el.shtml

Aiheesta lisää:

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_osio=&p_artikkeli=uut15554
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288543364243.html
http://www.iltalehti.fi/sydan/2012062715764293_sd.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu