Koripallo vai salibandy???

Tietämätön

Mooips, elikkä oon tänä vuonna 14 täyttävä tyttö ja en ole aiemmin harrastanut mitään liikuntaa, mutta nyt haluaisin ainakin kokeilla jotain lajia, ja nyt ehkä eniten kiinnostaisi koris tai säbä. Olen aloittamassa aika myöhään, enkä ole kumpaakaan lajia pelannut muuten kuin koulussa. Joutuisin aluksi olemaan itseäni nuorempien kaa? Kuinka kauan (varmaan vaikea sanoa mutta edes karkeita arvioita tai arvauksia?) menisi ennen kuin voisin olla itseni ikäisten kaa? Puoli vuotta? Vuosi? Pari vuotta? Enemmän? En osaa tarkkoja sääntöjä kummastakaan lajista, vain sen verran että pystyy pelaamaan pari tuntia. En ole kovin hyvä kuntoinen, ja aika hoikka (170 cm, 50 kg). Ja sitten että mikä on aikaisin ajan kohta milloin pystyisin aloittamaan? Pitääkö varata tai maksaa jotain paljonkin etuajoissa? Anteeksi tietämättömyyteni mutkun juuri siksi kysyn teiltä! :) Varmastikin unohdin kysyä jotain, lisään sitten tähän jos tulee jotain :D Kiitos jo etukäteen vastauksista! :))

5

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusjbvkn

      suosittelen ainakin jompakumpaa :) salibandy on helpompi, siihen on helpompi päästä mukaan. Mutta koripallon monipuolisuus on käsittämätön. Jos pitää kaikkensa antamisesta ja haasteista valitse koripallo :) eivät ne alkuun maksuja kysele.

    • Tietämätön

      Kiitos vastauksesta! :) Täytyypä miettiä.. Osasko joku viäl sanoo, että jos aion alkaa vakituisesti harrastaa jompaa kumpaa, niin milloin about voisin päästä johonki joukkueeseen pelaamaan? Pitääks pelata pitkäänkin tai olla jonkun tietyn tasoinen ennenku pääsee? :o

    • KORIS IS THE BEST!

      aloita koris salibandyssa tapahtuu mailan kanssa onnettomuuksia, ja sitäpaitsi KORIS ON NIIN KIVAA!

      • Säbä4

        Ei mulle ainakaa oo tapahtunu viimese 4 vuoden aikana onnettomuutta mailan kanssa


    • säbä ;)

      Säbä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe