Piirakka

Pauliina8

Millaisesta piirakasta pidätte eniten?

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • namskista

      Karjalanpiirakasta uunituoreena ja voita päälle.

    • domsku

      Suolaisista karjalanpiirakka (riisi) lämpöisenä ja munavoita päällä. Toinen on tomaattinen ja sipulinen pitsa - hyvää niin kuumana kuin kylmänäkin - sopii hyvin myös hiukopalaksi jääkaappikylmänäkin.

      Makeista ehdottomasti mustikkapiirakka pullataikinalla. Hyvää niin lämpimänä kuin kylmänäkin raikkaan maidon tai makean maitokahvin kera nautittuna. Tein äsken ihan vain kokeillakseni rahkapullaa ja sekin on aivan mainion hyvää.

    • redellica

      Suolaisista oma suosikkini on kinkku-purjopiirakka voitaikinapohjalla ja kananmunasidoksella.

      Makeista tykkään eniten murotaikinapohjaisesta rahkapiirakasta, johon tulee sekaisin esimerkiksi mustikkaa ja punaviinimarjoja. Ja rahkapäällysteen on oltava riittävän hyvin sokeroitu, ettei maku mene liian kitkeräksi (: Myös omenapiirakka sellaisella reseptillä, jossa taikinaan tulee kermaa, on aivan mahtavaa!

    • teletappi-pai

      Toivottavasti rahkasi on myös maustettu raastetulla sitruunankuorella ja mukana on hitunen vaniljaa.

      Pomppupiirakasta paras on simppelein lastentarhapiirakka jäätelön tai vaniljakastikkeen kera. Oikea omenalajike (happamahko ja kiinteä) ja riittävästi sokeria ja kanelia.

    • redellica

      Raastettua sitruunankuorta en ole siihen tullut laittaneeksi - taidanpa kokeilla. Mutta vaniljaa on aina mukana (:

      Omppupiirakkaan tosiaan kiinteät talviomenalajikkeet on tosi hyviä. Sopiva happamuus tuo raikkautta.

    • vaintekemälläoppii

      Myös muita sitrus-hedelmien kuorta raasteena rahkaan sekoitettuna voi kokeilla, jos sitruuna on liian voimakas - kuten appelsiinin tai mandariinin. Pese kuitenkin hedelmä ensin hyvin haalean veden alla juuresharjalla ja kuivaa hyvin. Raasta vain värillinen pintakerros kuorta äläkä valkoista osaa (se on kitkerää).

      Pomppupiirakkaan aina happamia ja kiinteitä lajikkeita, niin maku on hyvä ja raikas. Paras syöntiomena taas mielestäni on nykyään puolalainen Ira Red - ei vahaa pinnassa ja sopivan kiinteä, hapokas ja makea vielä näin keväälläkin.

      Hyvää onnea ja makuja kokeiluihisi.

      • Iisisti, iisisti!

        "Pese kuitenkin hedelmä ensin hyvin haalean veden alla juuresharjalla ja kuivaa hyvin."

        Niin perusteellisesti ei kuitenkaan kannata juuresharjaa käyttää, että se riipii rikki ne kuoressa olevat pienet nystyrät, jotka sisältävät ko. sitrushedelmän aromia, ja tyhjentää kaikii maut pesuveteen.


      • hellääkinhellempi
        Iisisti, iisisti! kirjoitti:

        "Pese kuitenkin hedelmä ensin hyvin haalean veden alla juuresharjalla ja kuivaa hyvin."

        Niin perusteellisesti ei kuitenkaan kannata juuresharjaa käyttää, että se riipii rikki ne kuoressa olevat pienet nystyrät, jotka sisältävät ko. sitrushedelmän aromia, ja tyhjentää kaikii maut pesuveteen.

        No ei tietenkään pidä hangata niin kovaa, että hedelmän pintakerros hajoaa, koska kaikki maku on juuri siinä. Mutta silti kannattaa harjata hedelmä haalean veden alla, jotta mahdolliset vierasaineet saa pois. Paras olisi käyttää jotain luomuhedelmiä, joiden pinnassa ei ole vahaa eikä torjunta-aineita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      285
      6381
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      54
      6292
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      95
      5834
    4. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      26
      5718
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5315
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4854
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4204
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3706
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3262
    Aihe