Onko muilla tätä ongelmaa että jos yrittää kirjaimellisesti tehdä mitä tahansa sapuskaa jonkin reseptin mukaan, lopputulos on lähes poikkeuksetta kehno? Kun taas jos itse jotain ruokaa näppituntumalla improvisoiden valmistaa, tulos on vähintään syömäkelpoista?
Resepteillä epäonnistuminen
3
82
Vastaukset
- ei mutu-tuntumalla
Kannattaa katsoa se lähde mistä reseptin ottaa. Vaikka ottaa mukamas joltain reseptisivustolta, jolla luulisi jonkun asiantuntevan edes läpi vilkaisseen ohjeen joita sivustoilleen päästää niin vielä mitä. Voi mennä pahasti pieleen kun onkin vaan ammattitaidottoman kirjoittama resepti. Näin kävi minullekin. Ainesosat oli ihan väärin ja ruoka pilalla. Kyllä vitutti.
Ja hälytyskellot pitää soida jos ohjeessa lukee että paista ensin 10 minuuttia 210 asteeen lämmössä ja laita sitten vartiksi 225 asteeseen. Oikea kokki ei pelaile turhan tähden lämpötiloilla tuohon tyyliin. - pulli1
Monesti niissä on yksinkertaisesti liian vähän mausteita, ne onkin mielestäni lähinnä sellaisia vähintään määriä, sitten maistelemalla saa itselle sopivan version. Sitten on myöskin nuo lämpötilat ja kypsennysajat, eihän ne voi kaikilla uuneilla ja helloilla mitenkään sattua aina oikeaaan, kun on niin eritasoisia keittiökapineita, ne omansa vaan pitää tuntea.
- resipii
Siinähän ne kaksi tärkeintä jo tulivatkin - ruoan maustaminen (mausteissakin on eroja kuten myös ihmisten mauissa) ja oikea lämpötila. Oikeastaan vain kokeilemalla oppii saamaan ruoan maukkaaksi ja kun sen on löytänyt, niin siinä kannattaa pitäytyä.
Noin ohjenuorana voisi sanoa, että liioittele aina sokerin ja rasvan määrässä - suolaa voi aina lisätä annokseen myöhemminkin pilaamatta makua. Leivonnaisten kanssa kannattaa aina noudattaa reseptiä - aineiden määrät ja niiden lämpötilat ovat useinkin hyvin tarkkoja - tosin myös raaka-aineiden laadussa on jonkin verran heittelyä. Vain kokeilemalla oppii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m894484Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013870Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363539- 513220
- 432892
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222412- 232116
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami161791Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351725