Ostin Saarioisen lihaperunasoselaatikon, ja minua arveluttaa sellainen kysymys, että saako sen lämmittää mikrossa ilman, että sen erittelee lautaselle? Vai onko kyseinen pakkaus palonarkaa tai muuta sellaista?
Saako pakkausta käyttää mikrossa?
22
12187
Vastaukset
- Kipon materiaali
Mitäs sanoi lämmitysohje?
Mikroaterioiden mustat astiat kestää yleensä normilämmityksen.
Alumiinirasiat on juu ei, periaatteessa jotkut ei niin vanhat mikrot kestävät nekin, kunhan kippo on etäällä metalliosista, mutta ei voi suositella...- Anonyymi
Tähän asti sarioisten makaronilaatikko on joku metalinen ,foolioko missä se on?Vai onko muovin nykysin laitettu? Pohjassa tai kannessa ohje miten lämitetään ja missäkin.
- oiuhläi
Kyllä voi (yrittää) lämmittää paukkaksessaan, jos mikro ei ole 80-luvulta. Ongelmahan tossa on se, että mikroaallot eivät läpäise ko. pakkausta, joten lämmittäminen ei oikein onnistu - ainakaan kovin tasaisesti.
- Anonyymi
Olen lämmittönyt omassa rasiassaan. Ei ole illut ongelmia.
- hullu-ulla
Ei mitään metallia mikroon! Eli se alumiinivuoka pois.
Jos et omista lautasta niin mene äkkiä ostamaan, ei maksa kuin yhden euron marketeilla ja kirpparilta saa parillakymmenellä sentillä. - s s
Vinkki lautasettomille. Jos ostaa valmisruokaa joka on alumiinivuuassa niin useimmiten niissä on pahvinen kansi. avaa paketti laita kansi pöydälle ja kumoa ruoka kannen päälle.
- Anonyymi
uki uloar ääh
ULOSTA
- PAHVI-1
"Vinkki lautasettomille. Jos ostaa valmisruokaa joka on alumiinivuuassa niin useimmiten niissä on pahvinen kansi. avaa paketti laita kansi pöydälle ja kumoa ruoka kannen päälle."
Briljantti keino. Kaupoissa myydään pahvisia kertalautasia ja niissä on jopa reunat. Niillekin voi kumota eineksiä.- Älä kuuntele ed!
Pahvi syttyy tuleen mikrossa niin kuin muukin paperin tapainen!!
- hullu-ulla
Älä kuuntele ed! kirjoitti:
Pahvi syttyy tuleen mikrossa niin kuin muukin paperin tapainen!!
ei syty pahvi tlee mikrossa, eikä paperikaan.
- s s
"Kaupoissa myydään pahvisia kertalautasia ja niissä on jopa reunat. Niillekin voi kumota eineksiä."
Ne maksaa ylimääräistä - TÄH???
hullu-ulla kirjoitti:
ei syty pahvi tlee mikrossa, eikä paperikaan.
Jaa mistäs lähtien paperi/pahvi ei oo ollut palavaa materiaalia?!
- peruskoulukesken?
TÄH??? kirjoitti:
Jaa mistäs lähtien paperi/pahvi ei oo ollut palavaa materiaalia?!
Mistäs lähtien pahvi on reagoinut mikroaaltoihin? Taidat olla melkoinen pahvi itse, varsinainen ydinfyysikko.
- Anonyymi
peruskoulukesken? kirjoitti:
Mistäs lähtien pahvi on reagoinut mikroaaltoihin? Taidat olla melkoinen pahvi itse, varsinainen ydinfyysikko.
Säilön lättypitsoista jääneitä siistempiä pahvialusia kraanan alla huuhdeltuina niin ei tarvi lautasia sotkea
- pahvipää..
Ei saa laittaa mikroon !
- Mikro
Kyllä mikrouunin voi laittaa ihan mitä vaan mieleen tulee, mutta sitä ei vaan pidä käynnistää. USA:n käyttöohjeissahan on tää vanha juttu ettei kissaa saa kuivattaa mikrossa. Miksi ei? Eikös se sama missä kuivattaa? Eihän sitä uunia ole pakko kytkeä toimintaan.
- Anonyymi
Laitat mikroon mikrosi hajoaa.
- Anonyymi
Saa. Ei ole lakia joka kieltää.
- Anonyymi
Lihaperunasoselaatikko, kuten useimmat muutkin einekset ja säilykkeet, ovat oikein hyvä myös kylmänä. Moni jopa parempaa kuin lämpinänä. Samalla säästyy sähköä ja sitä kautta rahaa. Tulee myös tehtyä pieni ympäristöteko.
Lapsena muistan, kun ukki vaisteli lenkistä siivujä puukolla kylmänä suuhunsa ja hyvää oli. Maistui minullekin. Armeijassa sitten tuli leireillä vedettyä hernekeitto kylmänä suoraan tölkistä alle minuutissa pakon, ja nälän, sanelemana. Näitä muistellessa olen alkanut nykyään jättää valmisruokien lämmittämisen aika vähälle.- Anonyymi
Niin minäkin olen tehny jo monta vuotta. Vitamiinitkaan ei tuhoudu eikä häviä purkista kun ei sitä kuumentele.
- Anonyymi
Aina olen lämmittänyt mikrossa kaikki olipa sitten pahvissa tai alumiinissa. Ei ole makua haitannut. Jos on alumiinifolio niin lämmitysaikakin lyhenee ja säästää sähköä mikä on opiskelialle hyvä juttu.
- Anonyymi
minulla on kakkaa housussa chajajaja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3541421- 741395
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3111164Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461087Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht32906Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231894vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163868Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40835Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20807Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804