Ei osallistumis pakkoa

Moody

Miksi ihmeessä Suomen on pakko lähettää urheilijoita olympialaisiin, vaikka tulokset eivät tue menestystä niissä mitenkään? En ole mistään kuullut että olisi joku osallistumis pakko.Miksi ei niitäkin rahoja joita kisamatka vie käytetä nuoriin lahjakkaisiin urheilijoiden alkuihin joita suomessa on varmasti paljon? Tuntuu oudolta että urheilija jonka paras tulos on sellainen ettei se riitä kuin alkuerän karsintoihin on riittävä edellytys osallistua.Ehkä pitäisi olla jokin sanktio urheilijoille jotta myös urheilijan oma itsekritiikki säilyy ja hän osallistuu vain jos on todella kunnossa ja tulokset ovat maailmanluokan tasoa.

4

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on asia !

      Asiaa!

      Kisoihin VAIN A-rajan ylittäjät !

    • Jephe

      Urheilijoitten pitäisi olla kansainvälistä kärkeä ennen kun ne saa laittaa olympialaisiin/mm-kisoihin edustamaan Suomea. Ja tuo ehto toteutus hyvin niin että urheilijalla pitäs olla vähintään yksi kansainvälisen kilpailun mitali plakkarissa edelliseltä kaudelta ennen kuin otettaisiin edes ehdokkaaksi olympia/mm-joukkueeseen.

      Ei ole mitään järkeä lähettää noihin huippukisoihin keskinkertaisuuksia, jotka ei yleensä pääse edes karsinnasta läpi. Totta puhuen, suorastaan vit--taa kattoa tuomosta räpellystä, mitä näistä kisoista on taas saanut seurata.

      • Pekka

        No aika harva urheilija pystyy ensimmäisissä suurissa kisoissaan huippusuorituksiin. Kyllä olympiakisoissa urheilijalla pitää olla kokemusta vastaavista ympyröistä, jotta pystyy keskittymään suoritukseensa ja mistä muualta sitä saa kuin isoista kisoista?

        Muistetaanpa vaan esim. Pekka Vasala, joka nuorena poikasena rämpi Meksikon kisoissa, mutta neljä vuotta myöhemmin voitti kultaa 1500m:llä. Ja ei Arsikaan Atlantassa 1996 loistanut, mutta niin vaan Sydneystä tuli kultaa.


      • Moody
        Pekka kirjoitti:

        No aika harva urheilija pystyy ensimmäisissä suurissa kisoissaan huippusuorituksiin. Kyllä olympiakisoissa urheilijalla pitää olla kokemusta vastaavista ympyröistä, jotta pystyy keskittymään suoritukseensa ja mistä muualta sitä saa kuin isoista kisoista?

        Muistetaanpa vaan esim. Pekka Vasala, joka nuorena poikasena rämpi Meksikon kisoissa, mutta neljä vuotta myöhemmin voitti kultaa 1500m:llä. Ja ei Arsikaan Atlantassa 1996 loistanut, mutta niin vaan Sydneystä tuli kultaa.

        missään vaiheessa sanoa, että kokemattomat lähetetään kilpailemaan suoraan olympialaisiin vaan että satsataan tulevaisuuden lupauksiin.Tänä päivänä Suomen edustus urheilijat ovat tasoltaan samaa luokkaa kuin maailman huippu juniorit esim. uimari Phelps ym.
        Jokaisella lahjakkaalla urheilijalla on hyvät hetket, mutta kun eteen tulee tosi asia ettei enää pärjää (kesti ura useamman vuoden tai vähemmän)olisi uskallettava myöntää se tosi asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9154
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7897
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5600
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2341
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2085
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1734
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1673
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1419
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1355
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1243
    Aihe