Sajoksen eettiset ohjeet

Sajoksen eettinen oh

Sajokselle puuhataan eettisiä ohjeita.

Onko kyseessä parlamenttitalo vai kulttuuritalo? Mielestäni kyseessä oli kulttuuritalo, ja voiko silloin joku parlamentti määritellä, mikä on kulttuuria. Eikö se ole yksittäisten ihmisten tehtävä muodostaa kulttuurikuva ja kulttuurielementti. En usko, että auktoriteetti voi sitä tehdä ilman, että seurauksella on katastrofin ainekset. Kulttuuria ja ihmisiä pyritään rajoittamaan ja kangistamaan kaavoihin, jotka joku puheenjohtaja määrittelee. Ei kuulosta hyvältä.

Onko statuksettomat saamelaiset sellaisia, jotka eivät siis saa käyttää Sajosta?

Miten saamelaiskäräjät käyttää vaaliluettelon tietoja? - esimerkiksi se kuka on vaaliluettelossa saa vain käyttää Sajosta.

Oikeusministeriö kertoi että vaaliluettelon tietoja ei saa käyttää vääriin tarkoituksiin, - kuten esimerkiksi siihen että kuka saa käyttää Sajosta. Nyt ei näytä menevän oikein asiat.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmetys1

      Oddasatista saa kuulla, että saamelaiset ovat vaatimassa milloin omaa vankilaa, milloin vain saamelaisille avoimia kokoontumispaikkoja. Ihme sakkia.

    • kaukonen in my mind

      kaukosen lantalaiset yrittää huijata, että statuksettomat ei saa käyttää sajosta. On vain röyhkeää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2175
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1198
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      806
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      771
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      577
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      560
    Aihe