Koirat raateli poron Vaattunkikönkään maastossa Sortovaaran laavun lähellä. Kaksi naista oli koirineen liikkeellä. Nyt heidän pitää ilmottautua, kertoo aamun Lapin Kansa.
On se kumma, että koiraihhmiset elää niin usein sääntöjen vastaisesti. Taas hekin, jotka pitävät koiraansa asiallisesti, joutuvat luupin alle. Jälleen kerran on todettava, että kaikki koiran omistajat leimautuvat muutaman tollon takia. Koiria on ehdottomasti liikaa ...sellaisillakin joiden ei pitäis iän kuun päivänä mitään eläintä pitää. Kas, kun koiran omistaminen vaatii sen, että lemmikistä ei pidä olla haittaa kenellekään.
Puhumattakaan niistä valtavista jätösmääristä, joita koirat tuottaa. Kävelkääpä huvikseen suosituimmat kevyenliikenteen väylät, niin vierivieressä on koranulosteita vaikka järjestyssäännöt kehottaa taajamaaluella niiden keräilyn. Mistä ne tulee? Ihmiset, jotka ei piittaa meistä muista, ovat syyllisiä.
Koirat raateli
13
240
Vastaukset
- Voi aikoja ja tapoja
Nyt ne koiranjätöksillä sotkevat vetaisevat taas suosituimman puolustuksen näkösälle:pullonsirpaleet ja muut roskat. Sehän on tosi, että vain täysin tollot särkee pullot haitaksi, niistä kun vielä maksettaisiin silkkaa rahaa, kun ne kierrätetään oikein.
Mutta ei se silti tee koiranulosteista sen parempaa jätettä. Kerättävä nekin on pois!!!- Järjen ääni
Kenenkään ei tarttis valittaa koiranjätöksistä kun omistajat hoitaisivat velvollisuutensa!!!! Miksi eivät hoidä? No siksi kun aina siellä täällä on pullonsirpaleita. Näin he puolustautuvat.
Jo nyt koiria on ehdottomasti liikaa. Koiravero perintään!!! - jäjetön ääni
Järjen ääni kirjoitti:
Kenenkään ei tarttis valittaa koiranjätöksistä kun omistajat hoitaisivat velvollisuutensa!!!! Miksi eivät hoidä? No siksi kun aina siellä täällä on pullonsirpaleita. Näin he puolustautuvat.
Jo nyt koiria on ehdottomasti liikaa. Koiravero perintään!!!Joo ja sulta tuplavero ku immeisiä on liikaa on nuita teidänlaisten jätöksiä pitkin kaupunkia ja lisäksi vielä nuita hikilankku hulluja.
- Porot aituuksiin
liikaa poroja, koirakin sen tietää. on homma kummaa kun porokarja käyskentelee keskellä ihmisasumuksia ja puutarhoissa.
- koirallinen3
Aika tyhmien ihmisten ajattelua luulla että jos koiravero asetetaan niin koira lopettaa paskomisen. No sinänsä koiravero vuotta kohti on sen verran halpa että tulkoon niin saa koirat rauhassa paskoa mihin haluaa. Sillä jos koiran paskoista vinkuvat ovat tyytyväisiä koiraveroon niin kitinähän pitäisi veron myötä loppua.
- Vekun emäntä
Jospa se koiravero hillitsis vähän ihmisten intoa ottaa niitä koiria huusholliinsa! Toiseksi puhtaanapito maksaa. Eikä se, että maksaa veroa anna millään tavalla aihetta koiran omistajalle jättää niitä sotkuja. Jos järjestyssäännöt kehoittaa keräämään jätökset, se on säätö, eikä vero sitä muuksi muuta. Maksetaanhan pysäköinnistäkin eikä sekään anna lupaa olla maksamatta.
Aika pahvipää on ihminen joka väittää, että vero estää ulosteiden keräilyn. Verollahan katetaan ne kulut joita kakkapussi automaatit ja niiden huolto maksaa kaupungille. Ei nääs ole sekään ihan ilmaista, tässäkin kylässä 30 000€ kuulemma kustantaa.
En vieläkään ymmärrä mikä siinä on niin vaikeaa, että niitä jätöksiä ei voi kerätä. Minä olen siistinyt lemmikkini jäljet jo vuosikausia ja kun siitä tulee rutiini, ei tunnu missään. Ja kitinä ei taatusti lopu niin kauan kuin nuo tienvieret on täynnään vierivieressä olevia kakkapökäleitä. Kävelleppäs huvikses tuota rannan kevyenliikenteen väylää - ei puhdasta jalansijaa. Ja kun lumet hupenee se on todella kuvottava näky, aivan vierivieressä isoja ulosteita. Ne kertoo vain siitä, että koiraihmisistä 90% ei piittaa muista . Ei ole koiran vika vaan siellä narun päässä on se syyllinen. - Tsihhihihii
Vekun emäntä kirjoitti:
Jospa se koiravero hillitsis vähän ihmisten intoa ottaa niitä koiria huusholliinsa! Toiseksi puhtaanapito maksaa. Eikä se, että maksaa veroa anna millään tavalla aihetta koiran omistajalle jättää niitä sotkuja. Jos järjestyssäännöt kehoittaa keräämään jätökset, se on säätö, eikä vero sitä muuksi muuta. Maksetaanhan pysäköinnistäkin eikä sekään anna lupaa olla maksamatta.
Aika pahvipää on ihminen joka väittää, että vero estää ulosteiden keräilyn. Verollahan katetaan ne kulut joita kakkapussi automaatit ja niiden huolto maksaa kaupungille. Ei nääs ole sekään ihan ilmaista, tässäkin kylässä 30 000€ kuulemma kustantaa.
En vieläkään ymmärrä mikä siinä on niin vaikeaa, että niitä jätöksiä ei voi kerätä. Minä olen siistinyt lemmikkini jäljet jo vuosikausia ja kun siitä tulee rutiini, ei tunnu missään. Ja kitinä ei taatusti lopu niin kauan kuin nuo tienvieret on täynnään vierivieressä olevia kakkapökäleitä. Kävelleppäs huvikses tuota rannan kevyenliikenteen väylää - ei puhdasta jalansijaa. Ja kun lumet hupenee se on todella kuvottava näky, aivan vierivieressä isoja ulosteita. Ne kertoo vain siitä, että koiraihmisistä 90% ei piittaa muista . Ei ole koiran vika vaan siellä narun päässä on se syyllinen.---Maksetaanhan pysäköinnistäkin eikä sekään anna lupaa olla maksamatta---.
Onko joku sanonut että jos maksaa koiraveron, se antaa luvan olla maksamatta koiraveron. Pölijä.
- Asun keskustassa
Minun ajatusmaailmaan ei millään mahdu se, että jos on kehoitus kerätä kakat pois taajama- alueelta, sitä ei noudateta. Kapunki on helpottanut asiaa laittamalla suosituimmille kulkualueille pussiautomaatteja sekä roskiksia ja silti ihmiset on niin ilkeitä. Miksi? Mikä siinä on niin vaikeaa? Vie vajaa puoli minuuttia kaapasta se jäte pussiin ja jatkaa matkaa. Onhan koirasta aiikaa vievämpiäkin tehtäviä. Jos näkee sen vaivan, että hankkii koiran ja hoitaa sekä huoltaa ja ulkoiluttaa, niin ei ympäristön siistinä pitäminen ole iso homma.
Kertokaapa te muut koiran omistajat miksi olette niin välinpitämättömiä. Täytäähän tähän jokin syy olla. Itse en edes ilkeäisi jättää niitä ulosteita, sehän kertoo moukkamaisuudesta. Kyllä se nyt kuuluu aivan perus sivistykseen noudattaa siisteyttä asutuksen keskellä.- Lehden luin
Joku vinkui aamun lehdessä, että maksais ilomielin koiraveroa, jos sais vastinetta rahalle. No, ei ne ole tainneet ihan ilmaiseksi taivaasta tipahtaa ne kakkapussiautomaatit ja roskikset niille. Ja maksaahan kaupunki palkan heille ,jotka täyttävät niitä automaatteja ja tyhjentävät roskikset sekä siivoavat puistot ja kevyenliikenteen väylät. Vai luuleeko joku, että ne lakaisukoneet keväällä ilmaiseksi liikkuvat? Jo isot koneet investointina maksavat ja niiden tankkiin valuu polttoainetta ja työntekijöillekin maksetaan palkkaa. Ne lakaisukoneet nielee tonnikaupalla koiran peetä , hiekan ja muiden roskien lisäksi.
No, tollo ja ajattelematon ajattelee, että kaupungin toimesta tapahtuva siivous on ilmaista. Ei oo!!!! Koiravero kattais murto-osan ja siksi se pitäisi säätää pakolliseksi ja niin tuntuvana, että sen perimisen kulujen jälkeen jää myös siivousrahaa. Oppiskohan nuo tollot sittenkään keräämään jätöksiään?
- mikstienlaitaan
jes, kevät tulossa tänäkin vuonna, paskannuhkijat taas valittavat. kyllä ne toukokuussa ovat multaa. itse paskatan koirani metsikössä, kaukana kävelyteistä, kelkanjälkiä riittää.
- töiätein
Huomatkaa !!!!!!!
Kaikki jotka vinkuu koiranpaskasta kirjoittaa tänne sellaiseen kellonaikaan kun ihmiset ovat töissä. Eli kaikki ovat työttömiä ja varmaankin sossun toimeentulotuella. Sitä kautta se kunnan talous vasta miinukselle meneekin.- Huomasin mäkin
Jaa, ettkö työttömällä ei saa olla mielipiteitä.
Ja jos tätä ketjua katsoo, ei sieltä nyt niin montaa mielenilmausta ole tullut normi työaikaan. Jos ajatellaan, että kaikki tekee 8-16 työaikaa. Ehei nykyisin ei ole kuin kolmasosalla työpäivät niin. Hyvin monella työt alkaa vasta klo 10. Joillakin jo klo 6 ja pääsevätkin aikaisemmin. Ja tuolla sairaalamaailmassa ja hoiva-aloilla on kuule hyvin monenlaista työvuoroa ja arkenakin vapaapäiviä. Keväällä todella monella on se pakollinen vuosilomaviikko. Ja minä poika moitin täällä pössöjä koirankakan jättäjiä ihan työaikana, että revippäs siitä!!! Oon itseni herra, en kaupungin viranhaltija.
Huomatkaa !!!!!kuinka tietämättömänä täällä keuhkotaan.
- paskasta bisnes
Koiranpaskoista ja talvella kusista maksu omistajalle. Toteutukseen tarvittava tekniikka on olemassa.
Jokainen koira olisi sirutettava ja samalla otettaisiin DNA-näyte. Siruttamattomasta koirasta sakkoa. Kaduilta kerätyistä paskoista tutkittaisiin DNA:sta kenen koira. Sitten vaan laskutus siivous, tutkimus ja säilytys kuluista omistajalle sekä sakkoa. Paskat analysoiva yritys voisi laskuttaa jokaisesta tutkitusta paskakikkareesta erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575825Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773123Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella232320No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402045- 191938
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61589Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83121281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191201Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah791057