EIPÄ TULE PIKKUJÄÄKAUTTA!

Joku pikkujääkaudesta jatkuvasti höpöttävä ei näköjään huomannut, että aihetta oli käsitelty viimeksi viikonloppuna toisessa ketjussa, joten laitanpa tämän omana aloituksenaan:

Tuolla tutkimus, jonka mukaan auringon hiipuminen pitkäksi ajaksi Maunderin minimin tasolle viilentäisi ilmastoamme korkeintaan vain noin 0,3 asteella. Eli se vain hieman hidastaisi ihmiskunnan hiilidioksidipäästöjen aiheuttamaa lämpenemistä, joka ei siis sen seurauksena olisikaan tämän vuosisadan aikana esimerkiksi noin 4,2 astetta vaan "vain" 3,9 astetta.

http://www.agu.org/pubs/crossref/2010/2010GL042710.shtml

Tuossa kyseinen tutkimus ladattavissa ilmaiseksi:

http://www.pik-potsdam.de/~stefan/Publications/Journals/feulner_rahmstorf_2010.pdf

Aiheesta hyvä yhteenveto ja tutkimuksen kuvat esimerkiksi tuolla:

http://www.skepticalscience.com/How-would-Solar-Grand-Minimum-affect-global-warming.html
42383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Tuolla vielä lisää aiheesta:

Potsdam Institute for Climate Impact Research: "Study on the Little Ice Age: Low solar activity just marginally cools the climate - 09/01/2011 - The weakening sun was not the determinant factor for the Little Ice Age. Strong volcanic eruptions in particular, but also a smaller amount of greenhouse gases in the atmosphere were important factors during this period of cooler climate in the 16th and 17th century, a new study shows."

http://www.pik-potsdam.de/news/press-releases/study-on-the-little-ice-age-low-solar-activity-just-marginally-cools-the-climate

Äänestä

Tuo linkin artikkeli on päivätty vuodelle 2010, ja ainakin lämpötilaennusteen kolme ensimmäistä vuotta ovat menneet päin prinkkalaa.

Äänestä
  • Lämpötilaennusteeseen on tarkoituksella lisätty muutamia notkahduksia eli "kuoppia" satunnaisiin kohtiin osoittamaan esimerkiksi suurten tulivuorenpurkausten ja voimakkaiden La Nina -kausien ja vastaavien lyhytaikaista viilennysvaikutusta. Niiden tapahtumahetkiä ei voida ennustaa etukäteen, mutta ne on silti huomioitu, kuten tietysti pitääkin. Nyt on päällä yksi sellainen pieni notkahdus, jota ei ole pystytty etukäteen ajoittamaan tarkasti, eli jo lähes kolme vuotta jatkunut La Nina. Notkahdus loppuu heti kun myös La Nina loppuu.

    Äänestä

Viestiketjun aloittajalla on sitten ilmeisesti asiasta parempaa tietoa, kuin Nasalla?

Äänestä
  • Mutta NASA:han sanoo ihan samaa. Joten mitä ihmettä oikein sekoilet?

    Äänestä

Palstalla asuvaa jääkausialarmistia pitää näköjään taas muistuttaa siitä, että mitään jääkautta ei ole nykytiedon mukaan tulossa.

Äänestä
  • Miksi semmoisen pitäisi tulla? Hengitä syvään ja unohda katkeruus ja kiihko. Ei tämä niin vakava foorumi ole, on parempia keinoja tuoda äänensä kuuluviin.

    Äänestä

  • fbgjhhbk kirjoitti:

    Miksi semmoisen pitäisi tulla? Hengitä syvään ja unohda katkeruus ja kiihko. Ei tämä niin vakava foorumi ole, on parempia keinoja tuoda äänensä kuuluviin.

    Kysy sähkömieheltä.

    Äänestä

EI TULE PIKKUJÄÄKAUTTA TULEE ISO JYTKY!

Äänestä

Eipä ollut kovinkaan hääppöinen tutkimus aloittajan linkissä. Todettiin vain, että auringon magneettikentän muutoksilla on vähäinen vaikutus ilmastoon mutta tuota vaikutusmekanismia ei käsitelty lankaan. Esim. sana cloud ei esiinny jutussa kertaakaan, vaikka juuri pilvillä tiedetään olevan ratkaiseva osuus maapallon säähän ja ilmastoon.

1Äänestä

Sen verran sekavaa ja massiivista jääkausijäkätystä on taas palstalla, että pitää muistuttaa, että mitään jääkautta ei ole tulossa.

Äänestä

Valitan vaan alarmistialoittaja. Jääkausi tulee ja sille on olemassa faktatietoa.
Lue vaikka climaterealist sivustoa, jolla on suomenkielinen samantyylinen sivusto ilmastorealismia, niin tiedät, että kaikki on pelkkää suurta huijausta, mukamas ilmastonlämpenemisen nimissä.

http://climaterealists.com/attachments/ftp/WANews13No5_The_new_Mini_Ice_Age_is_upon_us_IdesMarch.pdf

http://weatheraction.com/

Taas kerran osoitettiin, että netissä oleva tieteellinen argumentaatio on osoitanut jääkaudesta varoittavat jääkausialarmistit olevan oikeassa! Itke ja lue vaan.

Äänestä
  • ... jaa realismia...?

    HA HA HA HA HA HA
    HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA
    HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA

    Äänestä

Jos harjoittaa vähänkin lähdekritiikkiä, kannattaa olla tarkkana tuon Climaterealist-sivuston kanssa sillä sen takaa löytyvät tunnetut denialistit Piers Corbyn, Svend Hendriksen, Don Parkes, Hans Schreuder ja Stephen Wilde.

Äänestä

Valtion hiilijälanjälki-verotus-trendi on siis kaikkien mielestä tervetullut.

Äänestä

Jos joku muu menetelmä löytyisi niin sellainen olisi tervetullut, kuka nyt verotusta rakastaisi. Eikun ideoita vaan peliin? Pitäisikö ihmisille kertoa aiheesta jotenkin selvemmin? Jos teet nyt näin niin niin siitä seuraa tätä, jos teet noin niin siitä taas tuota. Ilmeisesti varoittelu on ollut liian leppoisaa. Täytyisi alkaa informoimaan isommilla kirjaimilla.

Äänestä

Taasko sinä haluat keskustella Euromaiden tukipaketeista? Kaikki tietää, että tukipaketit maksaa meille ihan p.erkeleesti. Ilmastonmuutoksen torjuntaan olisi tarvittu vain 200 euroa / Suomalainen. Eurokriisin hoitamiseen tarvitaan Suomalaisten maksaa ja taata vain 145 000 euroa / Suomalainen.

Eli suu kiinni ja maksa vain. Muista äänestää vastuuta kantavia ja sen myös tuntevia europoliittisia puolueita. Ne rakentavat yhteistä Eurooppalaista kotiamme sinun rahoillasi Etelä-Euroopan valtioille.

Äänestä

Jääkaudet ovat luonnollinen olotila Skandinaviassa läpi maapallon historian.
Nykyinen 10 000 vuotta eletty lämmin kausi on vain lyhyt ylimenovaihe ja taas siirrymme noin 80 000-100 000 kestävään jääkauteen jolloin Suomi saa taas päällensä 2 km jääpeitteen.

...että silleen.. turha siinä on kailottaa pienistä jääkausista ja maapallon lämpenemisestä kun ei ymmärrä asian todellista laitaa.

Äänestä
  • Eipä tule seuraavaa jääkautta niin kauan kuin ilmakehän hiilidioksidipitoisuus on nykyisellä tasolla ja nousee jatkuvasti lisää ihmiskunnan tupruttelujen takia. Kuten aloituksessa kerrotaan.

    Äänestä

  • ---------- kirjoitti:

    Eipä tule seuraavaa jääkautta niin kauan kuin ilmakehän hiilidioksidipitoisuus on nykyisellä tasolla ja nousee jatkuvasti lisää ihmiskunnan tupruttelujen takia. Kuten aloituksessa kerrotaan.

    Sinulta on jääny huomaamatta, että tieteelliset teoriat jääkausien ovat hypoteesiluokkaa, eli suomeksi sanottuna arvailuja!!!?

    Kuten jo aikaisemmin mainitsin jääkaudet ovat tyypillistä skandinavian alueen ilmastollista olotilaa. Nykyinen lämmin kausi on vain lyhytaikainen kummajainen norrmaalin jääkausiolotilan välissä.

    ... koeta ymmärtää, tämä on tiedettä, ei alarmistihöpäjöintiä!

    Äänestä

  • jäämies*** kirjoitti:

    Sinulta on jääny huomaamatta, että tieteelliset teoriat jääkausien ovat hypoteesiluokkaa, eli suomeksi sanottuna arvailuja!!!?

    Kuten jo aikaisemmin mainitsin jääkaudet ovat tyypillistä skandinavian alueen ilmastollista olotilaa. Nykyinen lämmin kausi on vain lyhytaikainen kummajainen norrmaalin jääkausiolotilan välissä.

    ... koeta ymmärtää, tämä on tiedettä, ei alarmistihöpäjöintiä!

    Näyttäisi olevan vain denialistihöpäjöintiä.

    Äänestä

  • jäämies*** kirjoitti:

    Sinulta on jääny huomaamatta, että tieteelliset teoriat jääkausien ovat hypoteesiluokkaa, eli suomeksi sanottuna arvailuja!!!?

    Kuten jo aikaisemmin mainitsin jääkaudet ovat tyypillistä skandinavian alueen ilmastollista olotilaa. Nykyinen lämmin kausi on vain lyhytaikainen kummajainen norrmaalin jääkausiolotilan välissä.

    ... koeta ymmärtää, tämä on tiedettä, ei alarmistihöpäjöintiä!

    Tiede tukee Jäämiehen näkemystä!

    Yleisin olotila Suomessa on mannerjäätikkö/ tundra ilmasto kun tarkastelujaksoksi otetaan 10 000- 100 000 vuotta.

    Äänestä

  • Mitä ihmeen outoa tuossa on. Lunta Siperiaan? Eelis muistaa vuoden 1982. Suomessakin sisämaassa satoi lunta oikein kunnolla kesäkuussa keskellä päivää.

    Äänestä

  • Eelis Permanen kirjoitti:

    Mitä ihmeen outoa tuossa on. Lunta Siperiaan? Eelis muistaa vuoden 1982. Suomessakin sisämaassa satoi lunta oikein kunnolla kesäkuussa keskellä päivää.

    Siperia on laaja alue ja suurin osa siitä on etelämpänä kuin esim. Helsinki. Katsohan Eelis paikan koordinaatit.

    Äänestä

  • napakonsultti kirjoitti:

    Siperia on laaja alue ja suurin osa siitä on etelämpänä kuin esim. Helsinki. Katsohan Eelis paikan koordinaatit.

    Eihän tuossa eteläisyys mitään vaikuta. Tiedät hyvin että ilmasto poikkeavaa todella paljon vaikka samoilla leveysasteilla oltaisiin. Mannerilmasto se on mikä vaikuttaa. Kuumat kesät, toki, mutta vastaavasti Arktikselta voi puhaltaa alkukesästä kauas mantereelle kylmiä tuulia kun meret ei ole tasaamassa.

    Kekisiikö hörhö vielä jonkun muun jääkauden merkin kuin lumi Siperiassa? Röhö......

    Äänestä

  • Silloinhan kaikki on hyvin ollaan, iloisia lämmöstä.

    Äänestä

Mikä erottaa horoskoopintekijän ennustuksen tieteentekijän ennustuksesta?
Auktoriteetti

Äänestä

Eipä ollut kovinkaan hääppöinen tutkimus aloittajan linkissä, kuten tuossa edellä Konitohtorin linkissä jo todettiin. Jos tarkoitus on kumota Svensmarkin teoria auringon aktiivisuuden vaikutuksesta maapallon ilmastoon, pitäisi tutkimuksessa pilvet (clouds) ja kosmiset säteet (cosmic rays) edes mainita eikä puhua puutaheinää pelkistä säteilytasoista.

Äänestä
  • Svensmarkin huuhaa-teoriat on kumottu jo ajat sitten, kuten varmasti ihan hyvin tiesitkin. Sen sijaan tämän ketjun aloituksessa esitellyn tutkimuksen tuloksia ei ole kukaan pystynyt kumoamaan, eivät edes tällä palstalla asuvat denialistihörhöt.

    Äänestä

  • huhhhhhhhhhhhhhhh kirjoitti:

    Svensmarkin huuhaa-teoriat on kumottu jo ajat sitten, kuten varmasti ihan hyvin tiesitkin. Sen sijaan tämän ketjun aloituksessa esitellyn tutkimuksen tuloksia ei ole kukaan pystynyt kumoamaan, eivät edes tällä palstalla asuvat denialistihörhöt.

    Eihän niitä tuloksia tietenkään kumota tarvitse, koska ne saattavat aivan hyvin olla oikein. Tuon verran, -0.3°C, pelkkä auringon säteilytehon muutos saattaa siis tulevina vuosina ilmastoa viilentää. Tutkimuksen huono puolihan olikin siinä, ettei siinä ollut minkäänlaista arviota auringon magneettikentän vaikutuksista kosmiseen säteilyyn ja sitä kautta maan pilvipeitteessä tapahtuviin muutoksiin. Kannattaa muistaa, että nuo muutokset ovat todellisia ja monet tutkimusryhmät ovat niitä myös havainneet ns. Forbush ilmiöiden aikana.
    http://principia-scientific.org/new-study-solar-cosmic-rays-impact-climate-expected/

    Äänestä

  • fyshys kirjoitti:

    Eihän niitä tuloksia tietenkään kumota tarvitse, koska ne saattavat aivan hyvin olla oikein. Tuon verran, -0.3°C, pelkkä auringon säteilytehon muutos saattaa siis tulevina vuosina ilmastoa viilentää. Tutkimuksen huono puolihan olikin siinä, ettei siinä ollut minkäänlaista arviota auringon magneettikentän vaikutuksista kosmiseen säteilyyn ja sitä kautta maan pilvipeitteessä tapahtuviin muutoksiin. Kannattaa muistaa, että nuo muutokset ovat todellisia ja monet tutkimusryhmät ovat niitä myös havainneet ns. Forbush ilmiöiden aikana.
    http://principia-scientific.org/new-study-solar-cosmic-rays-impact-climate-expected/

    "Kosmisilla säteillä olematon vaikutus ilmastoon"

    http://co2-raportti.fi/?heading=Kosmisilla-säteillä-olematon-vaikutus-ilmastoon&page=ilmastouutisia&news_id=2970

    http://ilmastotieto.wordpress.com/2011/04/07/kosmisilla-sateilla-mitaton-vaikutus-ilmastoon/

    Tuolla on listattuna yli 30 tieteellistä tutkimusta, joiden mukaan kosmisilla säteillä on mitätön vaikutus ilmastoon:

    http://agwobserver.wordpress.com/2009/08/31/papers-on-the-non-significant-role-of-cosmic-rays-in-climate/

    Äänestä

  • Mitähän luulet noiden linkittämiesi ikivanhojen sivustojen ja tutkimusten muuta todistavan kuin tekijöidensä tieteellisen ajatuskyvyn kapeutta. CERNin CLOUD projektin jälkeenhän kukaan itseään kunnioittava tutkija ei enää voi kiistää kosmisen säteilyn vaikutusta maapallon pilvipeitteen muodostumisessa ja nykyään keskustelua käydäänkin vain siitä, onko tuon vaikutus maapallon ilmaston muutoksiin ollut suuri vai ratkaisevan suuri.

    http://cloud.web.cern.ch/cloud

    1Äänestä

  • fyshys kirjoitti:

    Mitähän luulet noiden linkittämiesi ikivanhojen sivustojen ja tutkimusten muuta todistavan kuin tekijöidensä tieteellisen ajatuskyvyn kapeutta. CERNin CLOUD projektin jälkeenhän kukaan itseään kunnioittava tutkija ei enää voi kiistää kosmisen säteilyn vaikutusta maapallon pilvipeitteen muodostumisessa ja nykyään keskustelua käydäänkin vain siitä, onko tuon vaikutus maapallon ilmaston muutoksiin ollut suuri vai ratkaisevan suuri.

    http://cloud.web.cern.ch/cloud

    En luule yhtään mitään. Nuo lukuisat uudemmat tutkimukset kumoavat Svensmarkin niitä vanhemman hörhöilyn. Ihan tuosta loputtomasta hörhöilystäsi riippumatta.

    Äänestä

  • fyshys kirjoitti:

    Eihän niitä tuloksia tietenkään kumota tarvitse, koska ne saattavat aivan hyvin olla oikein. Tuon verran, -0.3°C, pelkkä auringon säteilytehon muutos saattaa siis tulevina vuosina ilmastoa viilentää. Tutkimuksen huono puolihan olikin siinä, ettei siinä ollut minkäänlaista arviota auringon magneettikentän vaikutuksista kosmiseen säteilyyn ja sitä kautta maan pilvipeitteessä tapahtuviin muutoksiin. Kannattaa muistaa, että nuo muutokset ovat todellisia ja monet tutkimusryhmät ovat niitä myös havainneet ns. Forbush ilmiöiden aikana.
    http://principia-scientific.org/new-study-solar-cosmic-rays-impact-climate-expected/

    Oikeasti Golf.virran muutokset saavat aikaan minijääkauden ajoittain.
    Ei ole kauaa kun lehdet hehkuttivat lämpötilan nousevan vuosisadan loppuun mennessä 0,7 c astetta ja nyt kun aurinko heikkenee niin nousua on vain 0.3-0,4 astetta.Sitä ei ihminen huomaa ja kirppukaan ei hyppää yhtään pitemälle tuolla lämmöllä-Tuohon ei kannatta taloutta ja varoja tuhlata!

    1Äänestä

  • dedefrreede kirjoitti:

    Oikeasti Golf.virran muutokset saavat aikaan minijääkauden ajoittain.
    Ei ole kauaa kun lehdet hehkuttivat lämpötilan nousevan vuosisadan loppuun mennessä 0,7 c astetta ja nyt kun aurinko heikkenee niin nousua on vain 0.3-0,4 astetta.Sitä ei ihminen huomaa ja kirppukaan ei hyppää yhtään pitemälle tuolla lämmöllä-Tuohon ei kannatta taloutta ja varoja tuhlata!

    Miksi te denialistit valehtelette loputtomasti?

    Nykymenolla ilmasto lämpenee tämän vuosisadan loppuun mennessä globaalisti noin 4 astetta ja meillä Suomessa vielä enemmänkin. Auringon aktiivisuuden _ehkä_ tapahtuva heikkeneminen vähentää sitä vain noin 0,3 astetta.

    Äänestä

Armoitettu Ilmastopaavimme Pyhä Petteri ei ole ilmaissut meille, että tulee jääkausi meidän elinaikanamme, joten sitä ei Totisesti tule.

Amen.

Äänestä

Mikä pikkujääkausi?
Juurihan sellainen oli 1800 luvulla josta ollaan hiljalleen elpymässä kohden normaalia.

Äänestä

Nostoa ketjun aloituksesta 13 vuotta myöhemmin:
https://yle.fi/a/74-20203706

Tämä siitä huolimatta että ilmasto on vuosikymmenessä jatkanut lämpenemistä globaalilla tasolla ja aurinko paahtaa nyt aktiivisessa jaksossa. Koko Eurooppaa viilentää taas ensi viikolla kunnon tuulahdus Siperian suunnalta.

Jokin ei täsmää. Jotain ei kerrota. Mitenköhän on sen merivirran laita joka tuo lämmintä pohjolaan?

Mutta huolestua kannattaa vasta siinä vaiheessa, kun talven jäljiltä on lumet pihassa vielä kesäkuussa.

Äänestä
  • << Tämä siitä huolimatta että ilmasto on vuosikymmenessä jatkanut lämpenemistä globaalilla tasolla ja aurinko paahtaa nyt aktiivisessa jaksossa. Koko Eurooppaa viilentää taas ensi viikolla kunnon tuulahdus Siperian suunnalta.
    Jokin ei täsmää. Jotain ei kerrota. >>

    Jos keskimääräinen lämpötila nousee 1,5 astetta, niin silti välillä on kylmää, välillä lämmintä. Mitä tuossa muka salattaisiin ?

    Keskilämpötila on kuitenkin kohonnut. Ei voi mitään.

    Luulitko ihan oikeasti, että kylmät ilmat loppuisivat kuin seinään ilmastonmuutoksen myötä ? Ihanko oikeasti ?

    Kuinka vitun tyhmä ihmisen täytyy olla.

    Äänestä

EIPÄ TULE PIKKUJÄÄKAUTTA! EI !! TULEE ISO JÄÄKAUSI!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rthsrthh kirjoitti:

Joku pikkujääkaudesta jatkuvasti höpöttävä ei näköjään huomannut, että aihetta oli käsitelty viimeksi viikonloppuna toisessa ketjussa, joten laitanpa tämän omana aloituksenaan:

Tuolla tutkimus, jonka mukaan auringon hiipuminen pitkäksi ajaksi Maunderin minimin tasolle viilentäisi ilmastoamme korkeintaan vain noin 0,3 asteella. Eli se vain hieman hidastaisi ihmiskunnan hiilidioksidipäästöjen aiheuttamaa lämpenemistä, joka ei siis sen seurauksena olisikaan tämän vuosisadan aikana esimerkiksi noin 4,2 astetta vaan "vain" 3,9 astetta.

http://www.agu.org/pubs/crossref/2010/2010GL042710.shtml

Tuossa kyseinen tutkimus ladattavissa ilmaiseksi:

http://www.pik-potsdam.de/~stefan/Publications/Journals/feulner_rahmstorf_2010.pdf

Aiheesta hyvä yhteenveto ja tutkimuksen kuvat esimerkiksi tuolla:

http://www.skepticalscience.com/How-would-Solar-Grand-Minimum-affect-global-warming.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu