Usein kirjoitetaan siitä kuinka suurta pahennusta ovat uskonnot aiheuttaneet ja kuinka niitä on käytetty väärin.
Silti esim. Ateistit ja muutkin kyllä esittävät paheksuntansa uskonnoista mutta ovat ITSE jopa vakaumuksellisia poliitikkoja. Siis uskovat omiin ismeihinsä, vaikka POLITIIKKAHAN juuri on se pahan alku.
Kummallista?
Monet paheksuvat uskotoa (uskontoja.
9
164
Vastaukset
- 2 + 17
Lue kirjoittamasi kunnolla, ja yritä selventää sitä.
Tuollaisena se on lähinnä vitsi! Ei politiikka sinällään ole hyvää tai pahaa, mutta demokratia on valitettavasti altis korruptiolle ja rakenteelliselle korruptiolle ja demokratia luisuu rahavaltaa kohti ja silloin ollaan huonossa tilanteessa.
- 1+ 2
Mikä olisi hyvä vaihtoehto demokratialle?
- 2+3
Hyvin järjestetty anarkismi. Kyllä, anarkismi.
http://www.spiralnature.com/phil/anarchy/toknow.html - Tiedosta kiitollinen
2+3 kirjoitti:
Hyvin järjestetty anarkismi. Kyllä, anarkismi.
http://www.spiralnature.com/phil/anarchy/toknow.htmlMiten anarkistista yhteiskuntaa järjestetään?
- 1 + 2
Tiedosta kiitollinen kirjoitti:
Miten anarkistista yhteiskuntaa järjestetään?
Melkoisia propelleripäitä!
Varmaan nuo, ihan kuin uskikset, tarkoittavat hyvää, mutta eivät vaan kykene tajuamaan, ettei kehittynyttä yhteiskuntaa voi olla ilman lukuisia rakenteita. - dikta-tor
>Mikä olisi hyvä vaihtoehto demokratialle?
Diktatuuri tietenkin. Jos olisi olemassa idioottivarma tapa vaihtaa diktaattori tarvittaessa. Nykymaailmassahan diktaattorit turvaavat asemaansa armeijan, salaisen poliisin ja korruptoituneen hännystelijäkaartin avulla niin, että voivat tehdä mitä mielivät.
Tarkoittamassani diktatuurissa diktaattori olisi tavallaan yhtiön toimitusjohtajan tai pääjohtajan kaltaisessa asemassa. Heillähän on suuri valta johtaa yhtiötään, mutta jos yhtiö ei menesty tai johtaja rikkoo sääntöjä, niin lentää kuin leppäkeihäs asemastaan saman tien ja jos on rikkonut sääntöjä, joutuu vastuuseen. Ainakin periaatteessa. - 2+3
Tiedosta kiitollinen kirjoitti:
Miten anarkistista yhteiskuntaa järjestetään?
Esimerkiksi annetaan kylä- tai kaupunkiyhteisölle kaikki valtuudet päättää omista asioistaan. Katsotaan kuinka prosessi edistyy ja korjataan räikeimmät virheet tai vihelletään peli poikki jos on tarve ja aloitetaan uudestaan. Kun prosessi on saatu toimimaan, kaupunkiyhteisö osaa itse päättää omista asioistaan. Tulevaisuudessa valtiot voidaan purkaa tarpeettomina kuten kirkkolaitoksetkin.
- 2+3
1 + 2 kirjoitti:
Melkoisia propelleripäitä!
Varmaan nuo, ihan kuin uskikset, tarkoittavat hyvää, mutta eivät vaan kykene tajuamaan, ettei kehittynyttä yhteiskuntaa voi olla ilman lukuisia rakenteita.Sinut on syntyessäsi indoktrinoitu kirkkoon ja valtioon, jotka molemmat ovat yhteiskunnallisia rakenteita. Väität ilmeisesti, että kirkkolaitos on syytä romahduttaa, mutta toisaalta et osaa edes kyseenalaista valtion olemassaoloa tai huomaa sen samankaltaisuutta. Valtio, kuten kirkkokin, on yhteiskuntarakenne, joka tieteen ja tekniikan kehtityksen myötä tulee tarpeettomaksi. Kun kaikki toimii, tulee valtiosta tarpeeton. Näen jo kaikaisuudessa siintävän ajan ilman valtioita, vaikkakin siihen menee vuosisata tai kenties toinenkin.
P.S. Propellipää-jutut eivät paranna ulosantiasi, eivätkä ne ole perusteltuja argumentteja kaatamaan oikeastaan minkäänlaista väitettä. Joten jatkossa vältäthän käyttämästä moisia väittämiä, jookos?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091175
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116988- 125906
- 91739
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 72501