Amerikkalaiset ovat kertoneet, että meidän suomalaislapsille syötetään keitettyä kaalia. Niinpä perheemme, josta kaksi lasta on ollut Amerikoissa jo vuodesta-78, kehittikin keitetystä kaalista hieman herkullisemman kaalikeiton. Kaalifornian keiton tekeminen on yhtä helppoa kuin kaalin keittäminen ja pikku vinkeillä maku muuttuu paljon paremmaksi. Helppoa ja yksinkertaista.
Kaalifornian keitto
kaalia
1-2 porkkanaa levytettynä (zumbakiekko)
vettä
kasvisliemikuutio
Keittoaika siihen saakka kunnes kaali ja porkkana ovat hieman pehmenneet.
Kaalifornian keitto
10
260
Vastaukset
- prete
No on kyllä todella ankea ohje.
- Taitaa olla oikein
"makujen elämys"
- jaaasemo
surullista jos joku joutuu tuollaista oikeasti syömään
- kaameelaatikko
öh ? trolli ?
no ei siinä mitään, se normaali kaalikeitto mikä meillä tehdään on suurinpiirtein tämmönen:
- kaalia , porkkanaa ja sipulia kuullotellaan kattilassa rasvassa, voi antaa toki parhaan maun. Kuullotellaan niin kauan että kaalit pehmenee ja aavistuksen ruskistuukin, maillardin rekatiot, maku paranee jne.. u know.
- Jauheliha ruskistetaan erikseen paistinpannulla, maustetaan suolalla ja pippurilla.
- Kuullotettujen kasvisten joukkoon heitetään kasvislientä ja mausteeksi meiramia, perään jauheliha, ylimääräisen rasvan voi kaataa ensin pois. Siirappia voi myös lorautella joukkoon jos tykkää.
- Maistellaan ja maustetaan mielen mukaan, annetaan hautua hetki ja valmista.
Itseasiassa me tykätään tehdä tuo keitto niin että nesteen määrä on varsin vähäinen, aavistuksen kaalilaatikon suuntaan siis mennään kuin kauhean liemevän keiton.
ÄLKÄÄKÄ käyttäkö niitä v*tun pakastevihanneksia. Pakastevihannekset on rikos ihmisyyttä kohtaan. Ostakaa tuoreita vihanneksia, varsinkin sesonkina.- brothpitcher
Heitin kasvislienta, ei osunut. Kaamee sotku tuli.
- plantfluid
brothpitcher kirjoitti:
Heitin kasvislienta, ei osunut. Kaamee sotku tuli.
Vinkki: Laita kasvisliemi vesi-ilmapalloon! sillä on helpompi tähdä kattilaan kuin löylykauhalla heittäen.
- Kaalikeitto
reilu kilo luullista lampaanlihaa 1kpl valkokaalia noin 1-1,5kg,suola vesi siinä kaalikeiton ainekset
- isukkiäijä
Vitun hyvä resepti
Lapseni eivät syö enään ikinä mitään muuta- dfhsgyj
ei minunkaan
- huasdhfgjsdu
No eipä ihme että lapset ovat amerikassa ja varmaan pysyvätkin siellä jos tämmöinen on se PAREMPI keitto. Mikähän on tavallinen. Vettä kukallisella lautasella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622532Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899757Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507697Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936479SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m635805Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,565290Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515193HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214853Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074539