Eikö (kevättaasuspisteen) prekessio n. 26000 v jakso vaikuta maan kaltevuuskulmaan (auringonsäteilyn määrään)?
Preksssio
kulma?
6183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Prekessio ei muuta maan pyörimisakselin kaltevuutta suhteessa ekliptikaan eli maapallon ratatasoon (mutta Kuun aiheuttama nutaatio sitä hiukan muuttelee jaksollisesti). Prekessio vain muuttaa pyörimisakselin suuntaa, kaltevuuden pysyessä periaatteessa vakiona .
Auringonsäteilyn määrä ei mielest'ni periaatteessa riipu maan kaltevuudesta.
Maapallon saaman Auringon säteilyn määrä voi kylläkin riiipua maapallon rata-alkioista, kuten radan eksentrisyydestä ja tästä on kyllä tutkimustakin tehty jo aika varhain. Sen mukaan olemme väistämättä maktkalla kohti seuraavaa jääkautta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Milankovićin_jaksot
Säteilyn määrä ei riipu maan akselin kaltevuudesta, mutta sen jakaantuminen maapallolle taas riippuu. Jos maan akseli olisi täysin pystysuorassa, vuodenaikoja ei juuri olisi, ja Suomikin olisi todennäköisesti paksun jääkerroksen peittämä.
Ei prekessio vaikuta kaltevuuskulmaan, sillä siinä hyrrän akseli piirtää vakioista kartiopintaa. Nutaatio kulmaan taas hieman vaikuttaa, ks.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nutaatio
Akselin kaltevuuskin muuttuu jaksollisesti:
http://opinnot.internetix.fi/fi/materiaalit/ge/ge1/04_tellus/4.1_sininen_planeetta_eli_tellus
https://en.wikipedia.org/wiki/Axial_tilt
Tietysti prekessio välillisesti vaikuttaa säteilyn määrään, koska sen takia tasaus- ja seisauspäivien ajankohdat Maan ellipsiradalla jatkuvasti muuttuvat ja samalla etäisyys Aurinkoon. Vajaan 13000 vuoden päästä meillä on kesäpäivänseisaus joulun aikaan, jolloin Maan etäisyys Aurinkoon on lyhyimmillään.
Kuitenkin on tuollainen 41000 v jakso. Mikãs sen SYY?
"Kuitenkin on tuollainen 41000 v jakso. Mikãs sen SYY? "
On kai se tuossa mainittu:
"Earth's obliquity has varied between 22° 02' 33" and 24° 30' 16", with a mean period of 41,040 years. This cycle is a combination of precession and the largest term in the motion of the ecliptic."
Eli kyseessä on prekession ja ekliptikan (eli maapallon ratatason) liikkeen yhteisvaikutus. Ekliptikan asento avaruudessa muuttuu hitaasti.
Mikä on ekliptikan kulman referenssi? Auringon akselin ja ekliptikatason normaalin välinen kulmako?