Videokuvaus pyöräillessä;

Hei ! Onko kuvaajia.

Miten saan yksinäni pyöräillessä videokuvaa kameralla tai puhelimella ?

Miten ja mihin kamera kiinnitetään ?

yst. t. Jari
http://jarinhotelli.blogspot.com
7767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Aloittaja

    Kiitos, hyvä !


    Asia selvä. Kiva.

    yst. t. jari

    Äänestä

http://ostanetista.net/tietotekniikka/video-ja-web-kamerat?product_id=160

Ei ole kokemusta liikkeestä eikä tuosta kamerasta, youtubesta olen katsonut joitain videoita ja ihan kelvolliselta näyttää. Tunnin akun kesto riittää melko mukavasti kyllä. Pitänee laittaa itselle tilaukseen ja jossain vaiheessa laittaa videota nettiin ja linkkiä tännekin.

Äänestä
Aloittaja

Hei !

Näyttää hyvältä. Hienoa.

jari

Äänestä

No kameran kiinnitykset on tosi tärkeät kun pyörällä ajaessa kuvaa. Eli toimivia kiinnikkeitä ei 12 euron kameraan saa.

Äänestä
Aloittaja

Hei !


Näin joitakin vahingossa onnistuneita videoita kun kamera kypärässä kiinni.

Minulla on jalusta josta saa ruuvattua sen klöntin irti missä on kameran kiinnitys. (istukka)
Sen ajattelin laittaa ilmastointiteipillä kiinni sopivaan paikkaan ja käyttää kameraani.

En ole valmis maksamaan melkein 100 euroa sellaisesta kamerasta.

Yksi halpa 20,-. eu olisi ollut mutta tullit auki kustannuksien suhteen ja näytti niin hankalalta tilata siksi. Tässä viestiketjussa sitä tarjotaan pientä 50 g painavaa.
Suomen markkinoilla sellainenkin on melkein 100,-

Minusta kuitenkin ajattelin juuri sattumalta herätessäni että vauhdissa kuvattava video ei ole lopuksi tarpeellinen, en mene hurjia vuorostoteitä.

yst. t. Jari
http://jarinhotelli.blogspot.com

Äänestä
  • Tässäkin tulee vastaan se, että halvalla jalustalla voi saada helposti aikaan isot vahingot. Omia viritysiä tehtäessä kannattaa aina miettiä, onko valmis maksamaan koko kaluston rikkoutumisen.

    Varsinaiset actionkamerat maksavat kolmen sadan kieppeillä ja kypärä- sekä tankokiinikkeet siihen vielä erikseen päälle. Markkinoilla on kuitenkin nyt lukuisia paljon halvempia kameroita joissa suojaukset toki ovat myös heikompia. Niiden jäki on kuitenkin speksien mukaan ihan hyvää. Halvempia kameroita löytyy hauilla microvideo ja actioncam.

    Oma kokemukseni actionkamerasta on, ettei sitä hirveästi tule käytettyä. Käyttöajatukseni oli elävöittää pyöräretkien kuvakerrontaa, mutta on vain todettava, että olen enemmän still-kuvaaja. Maasturilenkkejä on tullut kuvattua hiukan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_78555 kirjoitti:

Hei ! Onko kuvaajia.

Miten saan yksinäni pyöräillessä videokuvaa kameralla tai puhelimella ?

Miten ja mihin kamera kiinnitetään ?

yst. t. Jari
http://jarinhotelli.blogspot.com

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu