Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei vaan kiinnosta

      "Kärsimyksen kautta voittoon -konsertissa esiintyivät sopraano Mia Huhta, viulisti Teppo Ali-Mattila sekä urkuri Erkki Hannonen. Hannonen oli keskeyttänyt lomansa Toscanassa, koska urkuri Markku Mäkinen oli äkillisesti sairastunut.

      Ohjelma oli hiottu nopealla aikataululla uusiksi. Mäntsälän kirkossa – jonne mahtuu noin 1500 ihmistä – oli ehkä parikymmentä henkeä. Tuntui nololta. Olisi nyt ollut edes neljäkymmentä."

      Heh heh heh. Paikalla on siis ollu lähinnä tapahtuman järjestäjiä ja esiintyjien lähipiiriä :) Olikohan ne oikesti ajatellu että tulee tupa täyteen? Kysehän on kuitenkin pääsiäisestä, joka on kirkkovuoden suurin juhla-aika.

      Ensin ajattelin että "kärsimys" ei ole kovin myyvä teema, mutta siten muistin että "tuska"-festival vetää kuitenkin yli 20.000 maksavaa osallistujaa, joten ei se pelkästä nimestäkään ole kiinni.

    • tai sitten vetää
      • szfjf

        Juupa juu. Kun kerran tietätte että se on hiljainen niin miks veessä te sitten järkkäätte sille päivälle konsertin? Hyvää hyvyyttä koska haluatte palvella pientäkin joukkoa? Mikä vitsi!

        Paljonkohan maksoivat liput. niiden hinnassa kenties yksi syy osallistujakatoon? Kirkon ahneudella ei ole rajoja. Nyt jäi hyvät rahat saamatta. Varmaan jotuivat maksamaan tuuraajan lentolipun Toscanasta Suomeen, siihen se konsertin tuotto menikin.


      • älä jaksa

        Joku sekopäiden paraatin katsojamäärä ei kerro mitään kirkon suosiosta. Totta kai tuollainen freak show vetää ihmisiä katsomaan.


      • 18 + 10

      • Juu kerran vuodessa kun jengi käy niin sehän se kertookin kirkon vetovoimasta. Eikö siellä ois tarkotus käydä kerran viikossa?


      • a.matsoni
        szfjf kirjoitti:

        Juupa juu. Kun kerran tietätte että se on hiljainen niin miks veessä te sitten järkkäätte sille päivälle konsertin? Hyvää hyvyyttä koska haluatte palvella pientäkin joukkoa? Mikä vitsi!

        Paljonkohan maksoivat liput. niiden hinnassa kenties yksi syy osallistujakatoon? Kirkon ahneudella ei ole rajoja. Nyt jäi hyvät rahat saamatta. Varmaan jotuivat maksamaan tuuraajan lentolipun Toscanasta Suomeen, siihen se konsertin tuotto menikin.

        Totta, varmaan lensi bisnesluokassa. Kirkko satsaa laatuun!!


      • Prikuulleen

      • hohhoijjakkata
        18 + 10 kirjoitti:

        Tässä esimerkki kirkon "vetovoimasta" pääkaupungissamme: http://www.satakunnankansa.fi/Kolumnit/1194805421370/artikkeli/paasiaisyon pettymys.html

        Heti ekassa kommentissa joku pappi panee kaiken tuon toimittajan syyksi. Toimittajan oma vika kun saarna oli, sanonko mistä, en sano, sanon kumminkin - perseestä.

        Jos olis enemmän yleisöä niin saarna olis parempi, Jos saarnat olis parempia niin olis enemmän yleisöä, muna vai kana, noidankehä, kun pyrstö irtoo niin...


      • ghdggh
        Prikuulleen kirjoitti:

        "Keitä varten kirkko on olemassa? Ei ainakaan enää suomalaisia varten."

        Oikea johtopäätös.

        Itseään ja leipäpappejaan varten!


    • fgjkdgd

      Tynnyri (kirkko) kumisee tyhjyyttään.

    • nimi merkki

      http://www.hameensanomat.fi/sites/default/files/styles/node-full/public/images/2307660053_0.jpg

      http://raahenlukionkuvis.files.wordpress.com/2012/02/p1013635.jpg

      Perusmenoa nykypäivän kirkossa sunnuntaina. Papit saarnaa tyhjille saleille. Enää muutama vanhus vaivautuu raahautumaan kuulemaan 2000-vuotta vanhoja latteuksia ja valheita. Kun nämä viimeisetkin vanhukset kuolee pois, niin sitten kirkko onkin tiukan paikan edessä. Puhutaanko täysin tyhjille saleille vai lakkautetaanko sunnuntai saarnat kokonaan.

    • krabbi

      Kärsimys tuska->ummetus-festivaali

    • Edistystä lisää

      Kohta kirkko vetää väkeä.
      Piispa Askola siunaa homoparin lähetystyöhön. Tosin tämä pari menee ulkomaan lähetykseen mutta jatkossa saadaan myös kotimaan lähettejä.

      Homojen kannattaa kansoittaa kirkot, siellä tapaa muita homoja, voi luoda uusia suhteita , vaihtaa mielipiteitä ja tukea toisiaaan taistelussa heteroja vastaan. Jumalasta höpinän ajaksi voi laittaa vaikka tulpat korviin.

      Kannattaa alkaa kirkkoaktiiviksi vaikka olisi ateisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1915
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      148
      1417
    3. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      169
      1353
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1336
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1116
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      892
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      835
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      62
      704
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      655
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      635
    Aihe