Koulussa opetettiin että coriolisvoima määrää mihin suuntaan vesi pyörteilee valuessaan lavuaarista viemäriin, mutta äskettäin sain kuulla väitteen että näin ei olisikaan. Mikä nyt on totuus?
Coriolisvoima & vesi
corsola
384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Totuus lienee se että teoriassa määrääkin mutta käytännössä on muita häiriötekijöitä sen verran että corioliksen vaikutus peittyy.
On urbaanilegenda että coriolisvoima määräisi lavuaarin poistopyörteen suunnan. Kumma että näinkin helposti testattava väärinkäsity elää. Tokihan coriolisvoima tuossakin vaikuttaa, mutta niin heikosti että häviää muille tekijöille.
Kysy siltä opettajalta että onko hän ihan varma tuosta asiasta.
Coriolisvoima näkyy vain suurissa systeemeissä kuten korkea- ja matalapaineiden yhteydessä. Lavuaarissa corioliksen vaikutusta ei havaita, sillä se peittyy pienenä muiden tekijöiden alle.