Jos joku ei usko ihmeisiin niin lukekaa!

todella pöyristyttäv

MIkä ihmeen Kivalalakodit -kirja. Tapani Sopanen, Päivä Oy kustantama. Painos on loppuunmyyty, mutta kyllä sen jostain varmaan saa.
Ihmeellien on Jumalan johdatus.

6

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuus.

      Aku Ankan taskukirja. Numero 233: Oksat pois. Sivu 164. Tarina: Täydellinen arkkitehti.
      Ihmeellinen on Aku Ankan johdatus.

      • elää kanssani

        Kyllä Jumala on todellinen ja johtaa ja vaikuttaa tänäänkin. Jeesus on sama: eilen. tänään ja ikuisesti!


    • +++

      Jokainen ihminen on Suuri Ihme. On suuri ihme, että vielä tänä päivänä joku ihminen on kiinnostunut Jumalan Sanasta. On suuri ihme, että joku kääntyy ja tulee uskoon - se on Suuri Ihme. Jokainen uusi päivä on Suuri Ihme.

      Kyllä ihmeitä riittää ja tapahtuu päivittäin - suuria ja pieniä - jokaiselle, jos vain avaamme silmämme, emmekä väitä niitä "sattumiksi" tai "hyväksi tuuriksi".

      Ihmeiden perässä juokseminen ja niistä kuuleminen ja näkeminen ei kuitenkaan saa aikaan uskoa. Uskon saa aikaan ainoastaan Pyhän Hengen vaikuttama Jumalan Sana. Se saa aikaan oikeaa uskoa.

      Jeesuksen maanpäällisen vaelluksenkaan aikana eivät ihmeet, eivät edes kuolleista herättämiset, "herättäneet" fariseuksia eikä niitä muita uteliaita, jotka pyörivät Jeesuksen ympärillä. He halusivat vaan itse nähdä ihmeitä ihmeiden perään, mutta kun tuli "vahvempaa ruokaa", he eivät kärsineet kuulla sitä (ts. silloin kun Jeesus sanoi, että "joka syö minun ruumiini ja juo minun vereni jne). Mahdollisesti sama sakki, joka lauloi Jeesukselle Hoosianna, huusi Hänelle: "Ristiinnaulitse" muutaman päivän päästä.

      Kun Jeesus teki ihmeitä, Hän otti kaksi tai kolme opetuslastaan mukaansa, tai sitten hän kielsi puhumasta kenellekään ihmeestä. Jokainen parantuminen on Jumalasta. Rukouksen avulla on moni parantunut. Jumala elää ja vaikuttaa ja kuulee rukouksia. Ihmeitä tapahtuu jatkuvasti, mutta tuleeko parantunut uskoon? Kuinka moni tulee kiittämään Jumalaa, kun on parantunut? Kuinka moni kunnioittaa Jumalaa sen jälkeen? Jeesuskin sanoi pitaliselle, jonka oli parantanut: "Eivätkö muut parantuneetkaan (eli ne muut 9).?" Jeesus oli parantanut 10 miestä ja vain yksi tuli kiittämään.

    • tämä on tärkeää!

      Kuinka moni tulee kiittämään Jumalaa, kun on parantunut? Kuinka moni kunnioittaa Jumalaa sen jälkeen? Jeesuskin sanoi pitaliselle, jonka oli parantanut: "Eivätkö muut parantuneetkaan (eli ne muut 9).?" Jeesus oli parantanut 10 miestä ja vain yksi tuli kiittämään.

      • ei tarvitse yksin

        Tervetuloa Raamatun opetus sivulleni. Kaikkia opetuksia saa vapaasti kopioida sekä levittää jos ei muuta niiden alkuperäistä sisältöä. Lähdeviittaus tekstiini on nettietiketin mukaista. Sivuni materiaalia ei saa käyttää kaupalliseen tarkoitukseen. Jos haluat kysyä opetuksiin liittyviä kysymyksiä, niin täältä löydät yhteystietoni.

        http://koti.phnet.fi/petripaavola/Opetukset


      • opittavaa löytyy
        ei tarvitse yksin kirjoitti:

        Tervetuloa Raamatun opetus sivulleni. Kaikkia opetuksia saa vapaasti kopioida sekä levittää jos ei muuta niiden alkuperäistä sisältöä. Lähdeviittaus tekstiini on nettietiketin mukaista. Sivuni materiaalia ei saa käyttää kaupalliseen tarkoitukseen. Jos haluat kysyä opetuksiin liittyviä kysymyksiä, niin täältä löydät yhteystietoni.

        http://koti.phnet.fi/petripaavola/Opetukset

        Ihminen pelastuu Jeesuksen uskon ja lunastustyön perusteella. Saatana on vanginnut ihmisen tahtoansa tekemään ja tämän vankeuden seurauksena ihminen on syntinen ja siksi elää synnissä. Golgatalla Jumala valmisti pelastuksen ihmiselle, jotta hän saa yhteyden elävään Jumalaan, joka vapautta ihmisen synnin ja saatanan vallasta. Evankeliumia julistetaan ihmiselle ja kun ihminen kuulee evankeliumin niin evankeliumin kautta Pyhä Henki todistaa ja osoittaa synnin ihmisen sydämelle. Tämän seurauksena ihminen tulee synnintuntoon.

        Evankeliumin kautta myös Pyhä Henki todistaa ja osoittaa ihmiselle Jeesuksen armon ja vanhurskauden sekä myös tuomion, joko kadotuksen tai armahduksen.

        Raamatun selkeä opetus on että Herraan Jeesukseen tulee uskoa niin kuin Raamattu opettaa, ei yli sen mitä Raamattuun on kirjoitettu. Herra Jeesus sanoi ihmisen eksyvän jos hän ei tunne Kirjoituksia (Raamattu - Jumalan Sana) sekä Jumalan voimaa (Pyhä Henki).

        Jumalan sana näyttää kuinka Pyhä Henki toimii ja Pyhä Henki toimii Jumalan sanan opetuksen mukaisesti. Raamatun sanassa on meille turvallinen opetus, jota noudattamalla ei voi eksyä pois totuudesta. Pyhän Hengen toiminnan ilmenemismuodot löytyvät Raamatusta.

        Silloin kun joku sanoo tai opettaa sellaista oppia, jota Raamattu ei opeta, niin silloin on kyse eksytyksestä sekä väärästä opetuksesta. Siksi on erittäin tärkeätä tutkia Raamattua ja opetella ymmärtämään sitä mitä Raamattuun on kirjoitettu.

        Petri Paavolan sivuilta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6211
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3391
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2998
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2232
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2151
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2033
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1969
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1949
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1578
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1458
    Aihe