miksi valon nopeutta nopeammin ei voi edetä?? mihin tämä perustuu. tiedän että se perustuu suhteellisuusteoriaan mutta mikä tekee valon nopeudesta sellaisen että sitä nopeammin ei voisi kulkea?
valoa nopeammin
wanna be einstein
13225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
joku einstein huumehouruissaan päätti että niin ei voi tehdä ja sitten siitä syntyi uskonto ja lahko jonka mukaan niin ei voi tehdä. ei kyse ole yhtään esim. krsitinuskoa kummemmasta jutusta. raamatussa sanotaan asia x koska joku keksi sen päästään. mitään syvempää merkitystä ei ole.
Se seurannee paremminkin sähkö-maxnetismista (Maxwellin yhtälöistä). Valo on sähkömagneettista säteilyä. Jotta Maxwellin yhtälöt ovat ekvivalentit eri inertiaalikoordinaatistoissa täytyy valonnopeus olla vakio ja samalla maksiminopeus.
Muuten mitkä laitteet lakkaavat toimimasta, jos havaitaan, että kristinusko on puppua. Jos fysiikka olisi puppua, ei monet laitteet voisi toimia tai toimisivat väärin.
Massa alkaa jyrkästi kasvaa, kun lähestytään valon nopeutta, joten tarvitaan yhä enemmän kiihdyttävää voimaa, jos halutaan lisää vauhtia.
niin no...fotonilla ei o massaa, mutta painovoima ilmeisesti vaikuttaa siihen. Toisaalta massallinen kappale vaatii äärettömän määrän energiaa että menee valon nopeudella.
Fotonilla ei tarkasti ottaen ole lepomassaa, mutta sillä on energiaa. Energian lisääntyessä nopeuden vaikutuksesta myös sen suhteellinen massa kasvaa. Tämä taas tekee sen, että valo taipuu gravitaatiokentässä tai oikeammin aika-avaruudessa johon suuri massallinen kappale aiheuttaa kuopan. Tämä voidaan johtaa suoraan kaavasta E=mc2.
Taipumisesta esim. http://fi.wikipedia.org/wiki/Gravitaatiolinssi
Massa alkaa jyrkästi hidastua kun se lähestyy Alonson nopeutta.
Tallimääräys
tämä oli hyvä :) vai mitä sanoo mse20 eli "mosse"?
Etana jarruttaa kaarteessa
Tuo tulee kaavasta E=mc2
Nopeuden kasvaessa kaavan oikea puoli saa lisää arvoa, joten energian (E) pitää myös kasvaa.
E energia (J)
m massa (kg)
c2 valon nopeus (m/s) toiseen potenssiin.
Emme kykene liikuttamaan edes yhtä kilogrammaa valon nopeuteen
( 299 792 458 X 299 792 458 J )
Käytät väärää kaavaa. Pitäisi käyttää Lorentz-muunnosta. Massallisen kappaleen saaminen valonnopeuteen vaatii ääretöntä energiaa. Massattomalle esim. fotoni valonnopeus on välttämätön olotila.
Tämä kaikki jutustelu perustuu ainoastaan ihmisen "tietämykseen" asioista. Ei mitään muuta . Se minkä ihminen luulee todeksi, ei ole sitä tosiasiassa..
Oma väitteesi kumoaa itsensä.