Mittasin lumensyvyydet 17.4.13 klo 17 Seinäjoen Hallilanvuoren lenkkipolun ympäristöstä 5 eri kohdasta. Lumensyvyyden keskiarvoksi tuli 12,8 eli pyöristettynä 13 cm. Seinäjoen Ilmatieteen laitoksen virallisella mittausasemalla oli 17.4.13 klo 21.10 lumensyvyys 3 cm ja Savonlinnassa 5 cm. Jämsässä lumensyvyys sen sijaan oli samaan aikaan 0 cm.
Seinäjoen Hallilanvuoren lenkkipolku 17.4.13: 13 cm
Ajattelija616
471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Seinäjoen Ilmatieteen laitoksen virallisella mittausasemalla oli lumensyvyys 18.4.13 klo 14.40 yhä 3 cm. Sen sijaan Helsingin Kaisaniemessä, Helsingin Kumpulassa, Pohjois-Karjalan Lieksassa, Salossa, Ylivieskassa, Savonlinnassa, Torniossa, Kemiössä, Varkaudessa ja Viitasaaressa lumensyvyys oli 18.4.13 klo 14.40 nyt 0 cm.
savonlinnassa ei ole lunta enää oikeasttan olenkaan, paitsi kasoissa.
No niin, nyt vasta on Seinäjoeltakin kaikki pysyvä lumi sulanut. Toki vielä metsässä ja puisilla alueilla lunta vielä jonkin verran on. Myös esim. Jyväskylässä, Heinolassa, Juupajoella, Joutsassa, Karvialla, Maaningalla, Kauhajoella, Kaarinassa, Vesannossa, Kuopiossa ja Kouvolan Anjalassa on siirrytty nollakerhoon eli 0 cm lumensyvyyteen. Mielenkiintosta on, että esimerkiksi Jyväskylässä pysyvä lumipeite katosi kolme päivää normaalia aikaisemmin kun taas Seinäjoella kaikki pysyvä lumi hävisi kaksi ja puoli viikkoa normaalia myöhemmin.
aloittelija tiedä mitään. seinäjoela häviä aina ennen jyväskyllää ja muuta sisäsuomea. käytönnässä. teoaritat eri asia.