Valmentaja huomasi minun rintauinnin potkun voiman menevän liian sivulle.
Nyt minua alkoi kiinnostaa että mitkä jutut tekevät että rintauinnin potkut menee pieleen ja mitkä jutut tekevät että rintauinnin potkut menee hyvin?
Vaikuttaako rinta uinni potkuun yleensä esim. Jalan asento, jalan vääntyvyys, jalan pituus jne.?
Rintauinnin potkut
1
216
Vastaukset 1
Näkemättä hankala sanoa tarkkaan, mutta koko vartalon asento tietysti vaikuttaa (koska se vaikuttaa siihen, missä lantio on, ja lantion asento vaikuttaa siihen, miten saat jalan aseteltua). Varsinaisesti potkun suuntaan vaikuttanee näin amatöörivalmentajan mututuntumalla kaksi asiaa: Mihin suuntaan lähdetään käyttämään voimaa ja missä asennossa nilkka on.
Ensimmäinen lienee melkolailla itsestään selvä: Jos potku menee muualle kuin taakse, niin se ei vie kunnolla eteenpäin. (Yleisimmät suunnat ovat sivulle ja alas - potku kyllä "oikeaoppisesti" lähtee avautumaan hieman, mutta sitten puristetaan taakse.) Toinen voikin sitten olla hankalampi, jos nilkan asentoa ei pysty hahmottamaan, selän takaa kun sitä ei näe: Jos nilkka on liian suorana, veden paine jalkaterää vasten ohjaa potkun joko delffiinipotkumaiseksi tai sitten sivulle.
Tuota potkua voi harjoitella kuivilla vaikkapa potkimalla palloa sisäsyrjäpotkulla (t.s. siten, että pallo osuu jalkaterän sisäreunaan jalkaterän kaaren kohdalle). Pallon potkusuunta etuviistoon, eli oikealla jalalla potkaistaan vasemmalle eteen ja vasurilla vastaavasti oikealle eteen. Vedessä tuon lisäksi jalkaterät ojentuvat potkun aikana, eli jaloilla ikään kuin taputetaan vedessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17896Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501802- 46737
- 42674
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518