Onko suositusta vedenpitäväksi mutta hengittäväksi pyöräilyvaatteksi, lähinnä muutaman kilsan työmatkalle, märille/tuulisille/loskaisille keleille?
Esimerkiksi Haltilla on runsaan parinsadan euron puku (huppari ja housut). Se taitaa kyllä olla jotain drymaxxia eikä gorea. Onko se hyvä, onko joku muu parempi?
Ajelen ympäri vuoden, kesäkeleillähän tuollaista ei tarvitse ja paukkupakkasella se lienee kylmä, mutta suurin osa päivistä kun on jotain tuolta väliltä...
märän kelin pyöräilyvaate
3
620
Vastaukset
- Gore forever
Jos olet tosissasi hakemassa kunnon pukua fillarointiin kuvailemissasi keleissä on sinulla vain yksi vaihtoehto - nimittäin Gore-Tex. Gore-kalvo on ainoa ympärivuotisen fillarinautinon takaaja.
Kun haet pukua fillarointiin, ota lisäksi huomioon lajin asettamat vaatimukset puvun leikkaukselle. Esim. riittävän alas pakaroiden päälle tuleva "ankanpyrstö" ja riittävän"ylipitkät" hihat takissa ja muotoon leikatut polven kohdat housuissa. Muun muassa edellämainitut seikat takaavat se, että puku pysyy oikein päällä myös ajoasennossa eikä vain liikkeen sovituskopissa.
Itse ajan Löfflerin Kolibri-puvulla, johon olen ollut pirun tyytyväinen. Hyviä kokemusta on niin työmatka- kuin maastoajostakin, puku toimii kuin tauti. Kolibri on kevyt,pieneen tilaan taiteltavissa oleva, nopeasti kuivuva, mutta silti ominaisuuksiltaan loistava kokonaisuus. Talvella pärjää normaalin kerrospukeutumisen periaatteita noudattaen aivan mainiosti. Toki muiltakin valmistajilta löytyy varmasti hyviä vastaavia pukuja.
Satsaa siis kerralla kunnon pukuun, se kirpaisee ostohetkellä, mutta takaa nautinollisia pyöräilyhetkiä kelissä kuin kelissä vuodenajasta riippumatta.- matti
...ottaen huomioon että tuo kolibripuku maksaa yhtä paljon kuin fillarini ja että puhe oli tosiaan muutaman km:n työmatkasta, päädyin siihen Haltiin, olikohan se malli nimeltään Pliant. Goreahan se ei ole mutta ainakin noin suunnittelun puolesta siinä on jokainen yksityiskohta mietitty ihan sellaiseksi kuin halusinkin. Myös nuo mainitsemasi. Kiitos joka tapauksessa vastauksestasi.
- Pyöräilijä
matti kirjoitti:
...ottaen huomioon että tuo kolibripuku maksaa yhtä paljon kuin fillarini ja että puhe oli tosiaan muutaman km:n työmatkasta, päädyin siihen Haltiin, olikohan se malli nimeltään Pliant. Goreahan se ei ole mutta ainakin noin suunnittelun puolesta siinä on jokainen yksityiskohta mietitty ihan sellaiseksi kuin halusinkin. Myös nuo mainitsemasi. Kiitos joka tapauksessa vastauksestasi.
Joten ainakin omasta mielestäni et sijoittanut Eurojasi aivan turhuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?216997En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71990Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.94983Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 20794
- 71775
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760