Moikka!
Suunnittelen työpaikan vaihtoa ja avoimiin paikkoihin pitäisi ilmoittaa, kuinka nopeasti voin aloittaa työt uudessa paikassa. Irtisanoutumisaikani on 2 viikkoa, mutta kun ottaa huomioon toiselle paikkakunnalle muuttamisen, niin tosiasiassa paikan vaihto veisi ehkä kalenterikuukauden.
Mutta entäs jos löydän työpaikan ennen kesälomaa? Maksetaanko se minulle rahana, vai pitääkö minun pitää viimeiset 2 viikkoa lomana, koska kesälomakausi alkaa jo toukokuussa? Pomoni osaa suoristella mutkat näissä asioissa, joten mitä enemmän minulla on tietoa oikeuksistani, niin sen parempi.
Kun muutama vuosi sitten vaihdoin työpaikkaa helmikuussa, niin kesälomat maksettiin pois ja menetin aika isot vero-osuudet, koska en tajunnut muuttaa sille kuulle veroprosenttia.
Mutta nyt siis kaipailisin tietoa miten kesälomakäytäntö menee tällaisissa tilanteissa? Lomaltapaluurahat ainakin menettäisin.
Työpaikan vaihto ja kesäloma
3
1038
Vastaukset
- kuuklasinpuolestasi
Vuosiloma irtisanomisaikana
Työnantaja voi määrätä työntekijän vuosilomalle myös irtisanomisaikana. Tämä perustuu siihen, että vuosilomalain mukaan loman ajankohdan määrää viime kädessä työnantaja. Määrätessään työntekijän lomalle, työnantajan tulee kuitenkin noudattaa laissa säädettyä ilmoitusaikaa ja säännöksiä loman sijoittamisesta lomakausiin. Työnantajan tuleekin ilmoittaa lomasta viimeistään kuukautta ennen loman alkamista. Jos tämä ei ole mahdollista, on loman ajankohta kuitenkin ilmoitettava työntekijälle vähintään kaksi viikkoa ennen loman alkamista. Lomakausi on 2.5. – 30.9. Vuosilomasta 24 päivää, eli kesäloma, voidaan määrätä pidettäväksi tällä lomakaudella ja sen ylittävä osa, eli talviloma (6 päivää), ajalla 1.10. - 30.4. Vain jo päättyneen lomanmääräytymisvuoden aikana (1.4. – 31.3.) ansaitut lomat voidaan määrätä pidettäväksi. Muut työsuhteen päättymiseen asti kertyneet ja pitämättömät lomapäivät maksetaan työntekijälle lopputilin yhteydessä.
Taija Numminen
lakimies
MOT Oy
http://www.mot.fi/fi/lakiasioita/artikkelit/40-lakiasioita/artikkelit/245-oikeudet-ja-velvollisuudet-irtisanomisaikana - välskäri
Tätä keskustelupalstaa pätevämpi lääke kieroa pomoa vastaan on asiantuntija-avun saaminen omasta ammattiliitosta.
- verovinkki
"Menetin aika isot vero-osuudet." Toisin sanoen tarkoitat sitä, että olit toimittanut a-verokortin palkanlaskijalle. A-verokortissa on palkkakausikohtaiset tulorajat (kuukausi/2 viikkoa/viikko/päivä). A-verokortissa veroprosentin muuttaminen on turha asia, ainoastaan tulorajoilla on merkitystä.
P.S. Lopullisessa verotuksessa kokemasi vääryys kyllä oikaistaan. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493770- 583593
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I992962Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552709Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252519Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352102Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012041Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1161861Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711219