...Olisi varmaan yhden arkisen kaduntallaajan mielestä Michael Johnsonin 2oom/19.32/1996.Tuskin tullaan ilman jotain ihme superdouppia rikkomaan seuraavaan puoleen vuosisataan,sanon minä.
Kovin olympialaisissa tehty urheilutulos?
Janstein
8612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kyllä mexicon kisojen pituuden voittohyppy on paljon hurjempi. Bob Beamonillahan säilyi maailamennätyskin yli 20 vuotta ja vanha maailmanennätys rikkoutui noin puolella metrillä.
Se kuitenkin rikottiin ! Jussilan ennätystä ei rikota koskaan , kuten ei myöskään Gremlins-Jointin "naisten" satasen ennätystä.
Johnsonin ennätyksen kovuuden ymmärtää vielä paremmin kun jakaa sen kahdella, eli laskee keskimääräisen ajan sataselle.
Ethän sä moukka mitään saa irti jakamalla aikaa kahdella.Etkö tajua,että toinen satanen on lentävä?
Sun ajatuksella 400 m pitäis kai sitten mennä reilusti alle 40 s. !!!
No ok, hiukan eri asia, mutta taitaa olla Johnsonin ME:n lisäksi ainoastaan muutaman vuoden ajan ollut 200 m:n ennätyksen (Mennea) keskinopeus kovempi kuin samaan aikaan olleen 100 m:n ennätyksessä, ja silloinkin nippa nappa. Nyt ero on selkeä, mihin tuolla kirjoituksellani viittasin. Lisäksi voin paljastaa sinulle, että 200 metrillä juostaan myös yksi kaarre, mikä nyky vauhdeilla on selvä hidastava tekijä.
Mitkäs ovat muuten naisten 100 ja 200 ennätykset ?!!! No 10,49 ja 21,34 ja juostu kaiken lisäksi samalla radalla, eli siinä sulle "lentävää satasta".
Elmo hyppäsi Derwangassa pituutta 10,13.
...ja heitti keihästä 104,79m, muistaakseni!?
DDR:n Owe Hohn yli 104 metriä.
Owe heitti muuten 104,80 eli Elmo jää pahasti perään.