työntekijän tuottavuuteen on pahin epäkohta työelämässä. Miksi lapset ja nuoret opetetaan ensin kilpailemaan suorituksista ja numeroista kouluissa mutta kuitenkin työelämässä se nelosen tyyppi saa samaa palkkaa kuin kympin suoriutuja lähtökohtaisesti?! Miksei työpaikkoihin ole samanlaisia pääsykokeita kuin kouluihin, vaan enemmän ratkaisee täysin tuottavuuteen liittymättömät asiat kuten naamakerroin ja sukulaistausta?! Niin kauan kun työpaikoilla sallitaan "olen vain töissä täällä" -asenne on turha odottaa minkäänlaista hyvinvoinnin paranemista suomenmaassa. Laiskat vetelykset ja "nelosen oppilaat" on saatava siivottua pois yrityksistä ja pistettävä porttikielto töihin niin pitkäksi iakaa, kunnes osaaminen, reippaus ja motivaatio yltävät sen kympin oppilaan tasolle!
Se ettei palkka ole millään lailla suhteessa
Ei päivää!
1117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sanoisin, että koulumenestys ei ole millään lailla suhteessa työntekijän pärjäämiseen työelämässä. Asioiden ulkoa opettelu, "kilttiys" tai sosiaalisen elämän rajoittaminen kun eivät millään tavalla edesauta, paremminkin haittaavat työelämässä menestymistä. Töissä pitää olla hyvä tyyppi joka on sosiaalinen mutta samalla helvetin vahva ja itsekäs, pitää osata sanoa EI. Pitää osata hankkia ja soveltaa tietoa hyödyntämällä verkostoja ja uusia työkaluja.
Itse en koskaan ole juuri koulussa numeroilla loistanut, paljon aikaa meni kavereiden kanssa hengailessa ja harrastusten parissa. Mutta hyvä niin. Jonkinlaisen koulutuksen olen onnistunut saamaan ja sillä jalan oven väliin. Menestys on sitten tullut ihan draivista, sosiaalisuudesta ja sopeutumiskyvystä ja jatkuvasta tiedon päivittämisestä (joka on kyllä hyvin kaukana siitä mitä koulussa opittiin).
Haluaisin vielä lainata iholla-sarjaa, että kilteistä tytöistä ei tule pörssiyritysten johtajia :) hyvä niin