Jokohan Rovaniemen pyörätiet on lakaistu,että pääsis rullailemaan?.
RULLALUISTELU
rul-lailija
14319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei vielä :( Osittain hiekkaa ja aika heikossa kunnossa muutenkin
Rovaniemen tiet ovat Suomen surkeimmassa kunnossa,ei täällä ole kuin muutama kilometri missä voi kunnolla luistella.
Sieltä täältä puhdistettu. Ite oon aikasemmin rullaluistellu, mutta en rollossa. Minne päin keskustasta kannattaa lähteä luistelemaan?
Valajaiselle päin kevyenliikenteen väylää pitkin.
Muurolaan (Valajaiselle) päin kevyen liikenteen väylää on suht hyväkuntoinen tie mutta käy äkkiä tylsäksi, sillä on lähinnä yhtä suoraa. Suosituin lenkki lienee silti ns "Siltojen lenkki" eli lähtöpaikasta riippuen keskustaan, sieltä nelostien vartta citymarketille josta lähtee Posion tielle päin jota jatkaa rautatiesillalle asti ja siitä Ounasvaaraa seuraten taikaisin keskustaan päin ja jätkänkynttilän kautta takaisin keskustalle ja kotiin. Nelostien varressa on ok tie, citymarketin valojen jälkeen on parin sadan metrin pätkä ala-arvoista tietä ja sitten paranee loppumatkaksi oikeastaan perus hyväksi tieksi.
Siltojen lenkillä on paljon risteyksiä,ei voi oikein vauhdikkaasti rullailla ja muutenki käy tylsäksi jos koko kesän samalla reitillä luistelee.Cittarin kohdalta vois jatkaa lentokentälle,napapiirille,sieltä asuntomessualueen kautta vaaralaan ja sieltä taas suutarinkorvan sillan kautta takaisin.
Aika pitkä reissu käydä napapiirillä ja Vaaralassa saakka.
Cittarin kohdalla menen sitä Cittarin puolta, siinä parempi ku sillä rannan puolella. Mäkirannassa on surkea asfaltti, halki lähes koko matkalta.
Jep! Just kävin vetää kevään ekan rullikka lenkin ja voin todeta, että Rovaniemi veti kyllä tässäkin asiassa suomen huonoimman kaupungin tittelin.
Aiva karseessa kunnossa asfaltit ja tietysti kun on vielä niin pieni kaupunki ni maku menee hetkessä.
Toivottavasti saan kämpän mahd nopeesti ni pääsen muuttamaan pois tästä jumalan hylkäämästä kylästä.
Sulla ollut monta lähtöä monista kaupungeista, poltteliko maa rullien alla? Toivottavasti sossutäti antaa sen kämpän sulle, me ei olla niitä saatu kun on ihan itse pitänyt ostaa.
Huippuasfaltti löytyi : Valdemar - Rautatiesillan väli. Pätkä on about kilsan mittanen, mutta todella hyvässä kunnossa ! Mistä tällaisia baanoja löytyisi lisää ?
Kyllä se on ainoa kunnollinen pätkä missä on hyvä asfaltti.Olen myös todennu että Rovaniemi on Suomen huonoimpia rullaluistelu paikkakuntia.
Tosi mahtava asfaltti tossa uimarannan kohdalla. Siinä sit kesä meneekin qruisaillessa
Kukas se kehtaa yhtä pätkää luistella koko kesää,luistelen n,30-60 km neljä kertaa viikossa,pitää olla pitempi reitti.
Laita maastopyörä.Suomi on lumen ja roudan maa.