Kenelle Jeesus sanoo " 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut "?
21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22. Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
Matt. 7.
Tätä Raamatun tekstikohtaa käytetään paljon lyömäaseena toisia uskovia vastaan, mutta tässä avauksessa toivoisin pohtimista Raamatun pohjalta perusteluiden kanssa.
Siis keitä Jeesus ei ole koskaan tuntenut?
Keitä he ovat?
262
765
Vastaukset
- Usko Toivonen
Jäi vahingossa jae 23. pois.
23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Siis keitä Jeesus ei ole koskaan tuntenut?- Sanavoima
He ovat niitä ns.ihmeiden tekijöitä jotka tekevät ihmeitä Jeesuksen nimeen.Muutama nimi mainittakoon.Benny Hill,Paavi Benedictus(antikristus ruumillistuma,ja kaikki muut paavit saman demonien riivaamia),Pirkko Jalovaara,KAIKKI NS.KAATAJAT,ovat saatanan vallan alaisia,jotka olivat jo raamatun alkulehdillä.nimitys.nefilim=kaataa,saada lankeamaan.Hebr.sana.NEFI.LIM',hebr.kaatua,langeta..samaa kuin langenneet enkelit.Mahtavia hebr.gib.bo.rim.He ovat saatanan hengen alaisia(eivät itse ehkä tiedä),ja käyttävät osa jopa henkivartijoita,ja Jumalasta olevat eivät tarvitse tälläistä.Suoraan sanottuja,he ovat EKSYTTÄJIÄ,ja Jumala itse lähettää tämän eksytyksen,ja tulevaisuudessa heidän pimeyden voima kasvaa,sillä saatana tekeytyy taitavasti valon enkeliksi..raamattu todistaa:Apt.16:17-18(tietävät Jumalan palvelijat).2.korintt.11:13-15..,ilm.16:13-16(pian harhautus on huipussaan),Matt.7:15-27..on selvää,että heissä ei ole Pyhää henkeä,koskapa he tekevät tätä työtään PITKÄLTI RAHAN TAKIA,JA MYÖS EIVÄT PUHU PARANNUKSEN EVANKELIUMIA.Mitä se hyödyttää vaikka ihminen paranisi fyysisesti,mutta henki jää jumalattomuuteen.Näitä saatanan lapsia löytyy.Rea Aalto,Vapaa Sana foorumilla puhuu TÄYTTÄ JA VÄÄRENTÄMÄTÖNTÄ TOTUUTTA.Jumala häntä siunatkoon,sillä olen 100%.sti samaa mieltä hänen kanssaan.
- perjantai 26.4.P
Eiköhän meidän yläpuolella ole juuri Jumala ja siksi ne valinnat, mitä me teemme tässä ajassa, pitäisi valintamme käydä tämän Jumalan moralinäköalojen kautta, eli Jumalan valtakunta tässä ajassa.
ts. olemme valinnoissa, hyvän ja pahantiedonpuun juurella
ja
elämänpuun juurella, joka on meille elämäksi.
Näin ollen, jos hyvän ja pahantiedonpuun äärellä asetumme ajatuksissamme jumalaksi ja valiinoissa teemme sen mukaan, niin tämä Herra, Herra ei meitä pelasta, koska emme kirkastakaan Jumalaa, vaan itseämme.
..
Mutta jos Kristuksessa elämme, ja valinnat tekoihimme ponnistaa Pyhän Hengen kautta, niin sydämen päämäärät kysyy Herran tahtoa ja näin Jumalan lain päämäärät Pyhässä Hengessä ja voimassa.
Rakkaus Jumalaan toteutuu ja rakkaus lähimmäiseen.
Tuntemattomaksi jää lihallinen uskonnollisuus, josta puuttuu Jumalan tahto. - ~~tähkäpää~~
Olisiko se vastaus edeltävässä ja jälkeisessä jakeissa:
Matt. 7: 15 ja 24
15. Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
16. Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
24. Sentähden on jokainen, joka kuulee nämä minun sanani ja tekee niiden mukaan, verrattava ymmärtäväiseen mieheen, joka huoneensa kalliolle rakensi.
15-16: Hedelmistään heidät tunnetaan, paljon hyvää puhetta, mutta hedelmät ovat mätiä.
24: Kuule Jumalan Sanan ja saattaa vastaanottaakin, mutta ei elä niiden mukaan.
Olisiko näissä yksi Raamatun antama kuvaus, keitä he ovat?- ~~tähkäpää~~
Tarkennan vielä tuota 24 jakeen "analyysiä" :) :
Saattaa eläkiin jossain määrin Jumalan Sanan ohjeiden mukaan,
mutta ei tee sitä Jumalalle, vaan ihmisille, ei kirkasta Kristusta,
vaan itseään ja omia hyviä tekojaan. - Niko.
Näkisin myös niin, että avaimet aloituksen ymmärtämiseen löytyvät juurikin asiayhteydestään ja edeltävistä jakeista.
- puolustaja on meissä
tähkäpäälle kaikki vapaiden suuntien uskovaiset sortuu syyllistämään ja tekemään toisista epävarmoista ihmisistä vaikka ??????????? todellisuudessa ihmisessä on addiktio joka tietoisesti tuhoaa elämää. Älkää uskovaiset asennoituko pilkaten ja häpäisten näihin herkkiin ihmisiin jotka ovat aivan tavallisia heteroita vaikka te mielellänne teette heistä vaikka ?????????.
- ~~tähkäpää~~
puolustaja on meissä kirjoitti:
tähkäpäälle kaikki vapaiden suuntien uskovaiset sortuu syyllistämään ja tekemään toisista epävarmoista ihmisistä vaikka ??????????? todellisuudessa ihmisessä on addiktio joka tietoisesti tuhoaa elämää. Älkää uskovaiset asennoituko pilkaten ja häpäisten näihin herkkiin ihmisiin jotka ovat aivan tavallisia heteroita vaikka te mielellänne teette heistä vaikka ?????????.
Anteeksi " Puolustaja on meissä", mutta en ymmärtänyt viestisi sisältöä ja sitä, mitä sillä tarkoitat tai mitä haluat tuoda julki??
Miten nämä edellä olevat viestini liittyvät tähän, mitä kirjoitat???
Toki tuon ymmärsin " kaikki vapaiden suuntien uskovaiset sortuu ",
että Sinulla on hyvin kielteinen käsitys ja suhtautuminen vaipaiden
suuntien uskovaisiin, mutta minä en jaksa millään uskoa, että
tuntisit heistä kaikkia, joten mihin pohjaa tämä näkemyksesi!?
* Hengellisessä maailmassa, on omat lakinsa jotka on Jumalan säätämät. Ja myös se, että ihmeitä voi tapahtua vaikka Jeesus ei todellisuudessa ole ihmeiden takana lainkaan. Onhan pohjoismaissa erilaisia , ns. uskon sana, elävä sana, ym. yhteisöjä. Näissäkin tapahtuu ihmeitä, mutta jotka ei ole evankeliumin julistamisen seurausta, vaan ihmeet on pääasia koko julistuksessa, ja Jeesus nimi on ikään kuin taika sana, jolla muka kaikki tapahtuu, vaikka Jeesus ei todellisuudessa ole näiden uskolla parantumisten aiheuttaja, vaan se usko kumpuaa ihmisen sielusta ja voimista joita ei ihmisen edes saisi käyttää, ja nämä vieraat henget nimetään sitten omavaltaisesti Jeesuksen töiksi.
* Olen sitä mieltä, että Jeesuksen nimeä hyväksi käyttäjät on niitä, jotka paasaavat ainoastaan ihmeistä ja parantumisista, nämä tavoittelee ihmeiden kautta jäseniä taakseen, ja saavatkin, onhan heidän julistuksensa myös menestysteologiaa väärässä mielessä, ahnehditaan, ja käytetään Raamatun lupaa hyödyksi ja harhautetaan ihmisiä. " Älä sido puivan härän suuta, ja evankelista on palkannasa anasainnut, evankelimiun julistajan tulee saada elantonsa sen julistamisesta." Tälläisten Raamatun kohtien kautta niitä hyväksikäyttäen saadaan herkkäuskoiset ihmiset , ja vielä ihmeiden ollessa äkkinäisen todellisia, kukaan ei voi epäillä petosta ja valhe-evankeliumia. Nämä on varmasti niitä vilpillisiä joita Jeesus ei tunne, eikä tunnusta koskaan tunteneenkaan.
* Henkiparantajat kuuluu tähän lahkoon, hekin vakuuttavat tekvänsä ihmeensä Jumalan voimalla, vaikka kyse on puhtaasti henkivalloista jotka esiintyvät valkeuden enkeleinä, vaikka ovat täysin vieraita Herralle Jeesukselle. Suurin ryhmä näitä harhauttajia kuitenkin on saanut jollain tavalla kosketuksen sielunvoimiin, jonka kautta he ihmeensä tekevät, vaikka isoäänisesti käyttävät Jeesus-nimeä törkeästi hyväkseen, uskovat ja luulevat itsekkin olevansa Jeesuksen palvelijoita, mutta tämänmaailman jumala vaan on sokaissut heidän hengen silmät, että ovat eksyksissä hegessään.
* Tavalliset uskovaiset ja seurakuntalaiset ei missään nimessä kuulu näihin valhe-veljiin ja sisariin. se on kokonaan oma klaaninsa, he ovat eksyneet samasta hengestä ja saman eksyttäväisen valkeuden enkelin vaheeseen uskonnet. Tavallinen seurakunta jäsen ei ole heihin mitenkään kosketuksissa eikä se henki voi murtaa Pyhän Hengen kautta vajelevaa Jeesuksen veren suojaa.- eläkeläinen
Mohikaani onko kaikki muumit laaksossa .
- Sanavoima
Amen.Tässä olen nm.Mohikaani 27.samaa mieltä.OIKEIN SANOTTU!
- Julistus
Merkillinen kohta tuo, ettei Jeesus ole koskaan tuntenut niitä, jotka kuitenkin toimivat Hänen Nimessään ansiokkaasti. Voimallisia tekoja tapahtuu ja mm. riivaajat lähtevät ulos ja kärsivät saavat näin avun.
" 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?' "
Kuitenkin nuo hyvien tekojen tekijät ovat vieraita Jeesukselle. Käsittämätöntä. He toimivtat Jeesuksen Nimessä. Matt. 7:21-23. Mutta asia alkaa jo jakeesta 13. Ja siis, nuo väärät ihmeitä tekevät profeetat eivät ole koskaan käyneet sisälle ahtaasta portista.
Samaa sanoo Matt. 24:24:
"Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
Nuo todella siis tekevät suuria ihmeitä.
Mutta myös oikeiden uskovien kautta pitää tapahtua suuria tekoja. Pyhä Henki lupaa jakaa armolahjoja ja mm. "voimavaikutukset ovat moninaiset". 1 Kor. 12.
Apostoliseen uskoon kuuluu rukoillla Jumalalta näin: "
"Ja nyt, Herra, katso heidän uhkauksiansa ja anna palvelijaisi kaikella rohkeudella puhua sinun sanaasi; ja ojenna kätesi, niin että sairaat parantuvat ja tunnustekoja ja ihmeitä tapahtuu sinun pyhän Poikasi Jeesuksen nimen kautta."
Ja kun he olivat rukoilleet, vapisi se paikka, jossa he olivat koolla, ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja puhuivat Jumalan sanaa rohkeasti." Apt. 4:29-31.
Ja meitä on varoitettu voimattomasta uskonnosta: ".. Heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Sernkaltaisia karta!" 2 Tim. 3.
Miten siis voimme erottaa väärät ihmeteot oikeista? -
Ainoa tapa on tutkia, ovatko voimallisten tekojen tekijät ojentautuneita apostoliseen uskoon. "Koetelkaa henget!" Miten? -
1 Joh. 4 luku antaa selvän opetuksen: Tulee tunnustaa Jeesus siksi, joka Hän on ("Minä olen"), ja tunnustautua apostoliseen uskoon, oppiin ja elämään. Apostolit totesivat sen näin: "Me olemme Jumalasta. Joka tuntee Jumalan, se kuulee meitä; joka ei ole Jumalasta, se ei kuule meitä. Siitä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen." 1 Joh. 4.6. = "Siitä me tunnemme ." Siis mistä? Tutki tuo 6. jae.
Siunausta meille! Markus 11
25 "Ja kun te seisotte ja rukoilette, niin antakaa anteeksi, jos kenellä teistä on jotakin toistansa vastaan, että myös teidän Isänne, joka on taivaissa, antaisi teille anteeksi teidän rikkomuksenne."
Luukas 6
37 "Älkääkä tuomitko, niin ei teitäkään tuomita; älkää kadotustuomiota lausuko, niin ei teillekään kadotustuomiota lausuta. Antakaa anteeksi, niin teillekin anteeksi annetaan."
Täälläkin palstoilla on esiintynyt opetusta, että "Jumalan vanhurskaus vaatii oikeudenmukaisuutta, että kaikkia synnin tekijöitä rangaistaan.
Jumala näyttää kohtelevan meitä tulevassa elämässä samalla tavalla kuin me olemme kohdelleet lähimmäisiämme tässä ajassa. Jumala ei muuta aikojen saatossa tuomioidensa laatua, vaan ne pysyvät samana iankaikkisesti.
Heprealaiskirje 12
29 "sillä meidän Jumalamme on kuluttavainen tuli."- Usko Toivonen
"ekivaarille"
Tässä ketjussa on tarkoitus pohtia, että keitä he ovat, joita Jeesus ei ole koskaan tuntenut.
- Usko Toivonen
Kiitos kaikille tähän astisista hyvistä kommenteistanne.
Luettuani ymmärrykselläni vastauksenne läpi, niin tulin siihen tulokseen, että nämä , joista Herra toteaa " en ole koskaan teitä tuntenut ", eivät ole koskaan olleetkaan Valtakunnan lapsia, joita Jumalan Henki kuljettaa.
14. Sillä kaikki, joita Jumalan Henki kuljettaa, ovat Jumalan lapsia.
Room. 8.
ja ..
14. Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut,
Joh. 10.Erittäin hyvä aloitus.
Niinkuin Usko Toivosen aloitukset ja kommentit aina.
Jeesus antaa määreen:
"Minä en ole koskaan teitä tuntenut".
Tuo tunteminen tarkoittaa hyvin läheistä suhdetta.
Eli Jeesuksella ja näillä ihmisillä ei koskaan ole ollut tuota suhdetta.
Kysymykseen "keitä nämä ovat"
rinnalle voidaan asettaa kysymys edellisessä jakeesssa ilmenevästä määreestä "minä päivänä". Selvästikin on kysymys tuomion hetkestä.
Viimeisellä tuomiolla tällaista keskustelua ei käydä.
Nämä ihmiset, jotka eivät koskaan ole olleet suhteessa Jeesuksen kanssa,
eivät myöskään ole seisova Kristuksen palkintotuomioistuimen edessä.
Ainoa jäljelle jäävä tuomio, josta voi olla kysymys,
on niin sanottu kansojen tuomio.
Tuon tuomion ajankohta on ahdistuksen ajan jälkeen,
kun Jeesus tulee takaisin maan päälle ja perustaa Valtakuntansa.
Vastaava tilanne löytyy katkelmasta,
jossa Jeesus selvittää opetuslapsille tuota ajakohtaa,
kun Hän tulee takaisin maan päälle ja perustaa Valtakuntansa.
Puolet morsiusneidoista (ei Morsiamesta) ovat sellaisia,
joista Jeesus sanoo, että ei tunne heitä.
Oikeastaan tuossa kohden (Matt 25)
voitaisiin kääntää sanoen, että
Jeesus ei tunnusta tuntevansa heitä,
ei ole koskaan kohdannut heitä,
ei ole koskaan nähnyt heitä, ei tunnista heitä.
Nämä morsiusneidot halajaisivat päästä hääjuhliin,
mutta eivät sinne pääse.
Samoin käy miespuolisille palvelijoille,
joista puhutaan tämän jälkeen.
Siis palvelijoille, jotka odottavat Herraansa
palaavaksi häistä tai oikeammin vihkimistilaisuudesta.
Olemme siis tilanteessa, jossa Jeesus palaa
vihityn Morsiamensa kanssa maan päälle, ja on hääjuhlan aika.
Ennen tuota Kristuksen paluuta maan päälle edeltää suuri ahdistus,
jonka aikana vääriä kristuksisa eli messiaita tulee.
Ja näiden nimissä tehdään suuria ihmeitä.
Nämä, jotka ovat ottaneet vastaan tuon laittoman,
eivät tietenkään saa jäädä Kristuksen Valtakuntaan.
Heidät otetaan siitä pois. Toiset jätetään.
Luultavasti vastaukseni kerää valtavasti miinuspisteitä,
mutta en voi silti olla vastaamatta kysymykseesi rehellisesti
juuri niin kuin koen tuon asian Jumalan Sanan mukaan olevan.- Niko.
Kyllä olen kanssasi tästä samaa mieltä.
He kenelle Herra näin sanoo, ovat niitä joita Jeesus samaisessa luvussa kuvaa ja kertoo, he eivät koskaan olleet valtakunnan lapsia.
Moni näkee tämän luvun 7 keskustelun olevan vakuutus siitä, että uskova ei voi koskaan luopua. Mutta mielestäni on kuitenkin selvää, että tässä yhteydessä Herra ei puhu tällaisesta mitään.
Tämä oli hieno aloitus jonka äärellä on hyvä pohdiskella aihepiiriä, kiitos sinulle siitä! kalamos kirjoitti:
Erittäin hyvä aloitus.
Niinkuin Usko Toivosen aloitukset ja kommentit aina.
Jeesus antaa määreen:
"Minä en ole koskaan teitä tuntenut".
Tuo tunteminen tarkoittaa hyvin läheistä suhdetta.
Eli Jeesuksella ja näillä ihmisillä ei koskaan ole ollut tuota suhdetta.
Kysymykseen "keitä nämä ovat"
rinnalle voidaan asettaa kysymys edellisessä jakeesssa ilmenevästä määreestä "minä päivänä". Selvästikin on kysymys tuomion hetkestä.
Viimeisellä tuomiolla tällaista keskustelua ei käydä.
Nämä ihmiset, jotka eivät koskaan ole olleet suhteessa Jeesuksen kanssa,
eivät myöskään ole seisova Kristuksen palkintotuomioistuimen edessä.
Ainoa jäljelle jäävä tuomio, josta voi olla kysymys,
on niin sanottu kansojen tuomio.
Tuon tuomion ajankohta on ahdistuksen ajan jälkeen,
kun Jeesus tulee takaisin maan päälle ja perustaa Valtakuntansa.
Vastaava tilanne löytyy katkelmasta,
jossa Jeesus selvittää opetuslapsille tuota ajakohtaa,
kun Hän tulee takaisin maan päälle ja perustaa Valtakuntansa.
Puolet morsiusneidoista (ei Morsiamesta) ovat sellaisia,
joista Jeesus sanoo, että ei tunne heitä.
Oikeastaan tuossa kohden (Matt 25)
voitaisiin kääntää sanoen, että
Jeesus ei tunnusta tuntevansa heitä,
ei ole koskaan kohdannut heitä,
ei ole koskaan nähnyt heitä, ei tunnista heitä.
Nämä morsiusneidot halajaisivat päästä hääjuhliin,
mutta eivät sinne pääse.
Samoin käy miespuolisille palvelijoille,
joista puhutaan tämän jälkeen.
Siis palvelijoille, jotka odottavat Herraansa
palaavaksi häistä tai oikeammin vihkimistilaisuudesta.
Olemme siis tilanteessa, jossa Jeesus palaa
vihityn Morsiamensa kanssa maan päälle, ja on hääjuhlan aika.
Ennen tuota Kristuksen paluuta maan päälle edeltää suuri ahdistus,
jonka aikana vääriä kristuksisa eli messiaita tulee.
Ja näiden nimissä tehdään suuria ihmeitä.
Nämä, jotka ovat ottaneet vastaan tuon laittoman,
eivät tietenkään saa jäädä Kristuksen Valtakuntaan.
Heidät otetaan siitä pois. Toiset jätetään.
Luultavasti vastaukseni kerää valtavasti miinuspisteitä,
mutta en voi silti olla vastaamatta kysymykseesi rehellisesti
juuri niin kuin koen tuon asian Jumalan Sanan mukaan olevan.Raamattuhaku; "viimeinen tuomio" tai "viimeisellä tuomiolla" ei löydy Raamatusta yhden yhtä vastausta! Kuitenkin "kristityt" käyttävät tuota sanontaa yllättävän paljon.
Mistä ihmiset tietävät, etteikö ole Jumalan tuomioita vielä tämän maailman ja ja sen lopun jälkeenkin? Onhan kirjoitettu että:
Jesaja 45
23 "Minä olen vannonut itse kauttani, minun suustani on lähtenyt totuus, peruuttamaton sana: Minun edessäni pitää kaikkien polvien notkistuman, minulle jokaisen kielen valansa vannoman.
24 Ainoastaan Herrassa-niin pitää minusta sanottaman-on vanhurskaus ja voima. - H ä n e n - t y k ö n s ä - t u l e v a t - h ä v e t e n -
k a i k k i, - jotka ovat palaneet vihasta häntä vastaan."
Apostolien teot 17
30 Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus.
Esimerkiksi 20 luvun 11-15 jakeiden tapahtumat näyttävän osuvan maailman lopun jälkeiseen aikaan:
Ilmestyskirja20
11 "Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.
12 Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
13 Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät - t u o m i t t i i n, - kukin tekojensa mukaan.
14 Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
15 Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen."
Ei edes tätä tuomiota Raamattu nimitä "viimeiseksi tuomioksi"ekivaari kirjoitti:
Raamattuhaku; "viimeinen tuomio" tai "viimeisellä tuomiolla" ei löydy Raamatusta yhden yhtä vastausta! Kuitenkin "kristityt" käyttävät tuota sanontaa yllättävän paljon.
Mistä ihmiset tietävät, etteikö ole Jumalan tuomioita vielä tämän maailman ja ja sen lopun jälkeenkin? Onhan kirjoitettu että:
Jesaja 45
23 "Minä olen vannonut itse kauttani, minun suustani on lähtenyt totuus, peruuttamaton sana: Minun edessäni pitää kaikkien polvien notkistuman, minulle jokaisen kielen valansa vannoman.
24 Ainoastaan Herrassa-niin pitää minusta sanottaman-on vanhurskaus ja voima. - H ä n e n - t y k ö n s ä - t u l e v a t - h ä v e t e n -
k a i k k i, - jotka ovat palaneet vihasta häntä vastaan."
Apostolien teot 17
30 Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus.
Esimerkiksi 20 luvun 11-15 jakeiden tapahtumat näyttävän osuvan maailman lopun jälkeiseen aikaan:
Ilmestyskirja20
11 "Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.
12 Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
13 Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät - t u o m i t t i i n, - kukin tekojensa mukaan.
14 Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
15 Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen."
Ei edes tätä tuomiota Raamattu nimitä "viimeiseksi tuomioksi"Nimenomaan tuo Ilmestyskirjassa mainittu tuomio
on järjestyksessään viimeinen.
Reilu tuhat vuotta ennen sitä on se tuomion päivä,
josta päivästä Jeesus puhui kertoen, että Hän "sinä päivänä" sanoo:
"en ole koskaan teitä tuntenut".
Tuo joukko, jolle Jeesus näin sanoo,
ei siis ollenkaan tunne Jeesusta. Ei myöskään Jeesus-nimeä.
Puhumattakaan, että olisi tehnyt ihmeitä Jeesus-nimen voimassa.
He ovat tehneet ihmeitä ahdistuksen aikana esiin tulevien
väärien kristuksien eli messiaiden nimissä.
Ja nyt, kun he täällä maan päällä kohtaavat oikean
taivaasta maan päälle suuressa kirkkaudessaan tulleen Messiaan,
niin he ovat ihmeissään, eivätkö he olleetkaan tehneet ihmeitä
Tämän oikean Messiaan nimessä.kalamos kirjoitti:
Nimenomaan tuo Ilmestyskirjassa mainittu tuomio
on järjestyksessään viimeinen.
Reilu tuhat vuotta ennen sitä on se tuomion päivä,
josta päivästä Jeesus puhui kertoen, että Hän "sinä päivänä" sanoo:
"en ole koskaan teitä tuntenut".
Tuo joukko, jolle Jeesus näin sanoo,
ei siis ollenkaan tunne Jeesusta. Ei myöskään Jeesus-nimeä.
Puhumattakaan, että olisi tehnyt ihmeitä Jeesus-nimen voimassa.
He ovat tehneet ihmeitä ahdistuksen aikana esiin tulevien
väärien kristuksien eli messiaiden nimissä.
Ja nyt, kun he täällä maan päällä kohtaavat oikean
taivaasta maan päälle suuressa kirkkaudessaan tulleen Messiaan,
niin he ovat ihmeissään, eivätkö he olleetkaan tehneet ihmeitä
Tämän oikean Messiaan nimessä.Valitettavasti kalamos on jälleen selittelyineen vauhdissa: >>Tuo joukko, jolle Jeesus näin sanoo, ei siis ollenkaan tunne Jeesusta. Ei myöskään Jeesus-nimeä.
Semper.Fidelis kirjoitti:
Valitettavasti kalamos on jälleen selittelyineen vauhdissa: >>Tuo joukko, jolle Jeesus näin sanoo, ei siis ollenkaan tunne Jeesusta. Ei myöskään Jeesus-nimeä.
Jeesus ei todellakaan tunne heitä, eikä ole koskaan tuntenutkaan.
Näillä ihmisillä ja Jeesuksella ei koskaan ole ollut suhdetta,
jota tuo tunteminen tarkoittaa. He eivät siis kuulu siihen joukkoon,
josta Jeesus sanoi: "Minä tunnen omani ja Minun omani tuntevat Minut".
Mutta nämä sanoivat: "Herra, Herra". Eivät tunteneet nimeä Jeesus.
Jos olisivat sen nimen tunteneet, ja siinä nimessä ihmeet tehneet,
he eivät olisi epätietoisina kysyneet, emmekö me SINUN nimesi kautta ...?- Kyllä Kalamos
kalamos kirjoitti:
Jeesus ei todellakaan tunne heitä, eikä ole koskaan tuntenutkaan.
Näillä ihmisillä ja Jeesuksella ei koskaan ole ollut suhdetta,
jota tuo tunteminen tarkoittaa. He eivät siis kuulu siihen joukkoon,
josta Jeesus sanoi: "Minä tunnen omani ja Minun omani tuntevat Minut".
Mutta nämä sanoivat: "Herra, Herra". Eivät tunteneet nimeä Jeesus.
Jos olisivat sen nimen tunteneet, ja siinä nimessä ihmeet tehneet,
he eivät olisi epätietoisina kysyneet, emmekö me SINUN nimesi kautta ...?nämä tunsivat Jeesus-nimen, mutta heiltä puuttui Hänen sisäinen tuntemuksensa.
On ihmisiä, jotka ovat uudestisyntyneet, mutta heidän uskonelämänsä on jäänyt siihen, he eivät ole tunnustaneet uskoaan, eivätkä ole tahtoneet läheisempään suhteeseen Jeesuksen kanssa, eivätkä kilvoitelleet..heidän uskonelämänsä on sitä, että he toimivat Jumalan Sanan mukaisesti, mutta eivät ymmärrä, että ilman Jeesuksen sisäistä, henkilökohtaista tuntemusta, heidän tekonsa eivät ole mitään.
Voitko kieltää, etteikö tälläisiä ihmisiä ole uskovien keskuudessa?
Jeesus tahtoo, että meistä jokainen pyrkisi läheisempään Hänen tuntemukseensa.
Johan Raamatussa Vt:n puolella on kohta, jossa sanotaan, ettei Jumala odottanut poltto-eikä syntiuhreja, vaan enemmän Jumalan tuntemista. Kyllä Kalamos kirjoitti:
nämä tunsivat Jeesus-nimen, mutta heiltä puuttui Hänen sisäinen tuntemuksensa.
On ihmisiä, jotka ovat uudestisyntyneet, mutta heidän uskonelämänsä on jäänyt siihen, he eivät ole tunnustaneet uskoaan, eivätkä ole tahtoneet läheisempään suhteeseen Jeesuksen kanssa, eivätkä kilvoitelleet..heidän uskonelämänsä on sitä, että he toimivat Jumalan Sanan mukaisesti, mutta eivät ymmärrä, että ilman Jeesuksen sisäistä, henkilökohtaista tuntemusta, heidän tekonsa eivät ole mitään.
Voitko kieltää, etteikö tälläisiä ihmisiä ole uskovien keskuudessa?
Jeesus tahtoo, että meistä jokainen pyrkisi läheisempään Hänen tuntemukseensa.
Johan Raamatussa Vt:n puolella on kohta, jossa sanotaan, ettei Jumala odottanut poltto-eikä syntiuhreja, vaan enemmän Jumalan tuntemista.Uudestisyntynyt ihminen, jota Jeesus ei ole koskaan tuntenut?????
- Yksi sinulta puuttuu
kalamos kirjoitti:
Uudestisyntynyt ihminen, jota Jeesus ei ole koskaan tuntenut?????
ja sen mukana kaikki: Jeesuksen Kristuksen sisäinen tuntemus.
Jumala tuntee jokaikisen ihmisen läpikotaisin. Ei tässä ole sellaisesta tuntemisesta kyse. Yksi sinulta puuttuu kirjoitti:
ja sen mukana kaikki: Jeesuksen Kristuksen sisäinen tuntemus.
Jumala tuntee jokaikisen ihmisen läpikotaisin. Ei tässä ole sellaisesta tuntemisesta kyse.Niin. Jeesus tuntee jokaisen ihmisen läpikotaisin.
Mutta tällaisesta tuntemisesta ei ole kysymys,
kun Jeesus sanoo:
"Minä en ole koskaan teitä tuntenut".- stefanuspaavali
kalamos kirjoitti:
Niin. Jeesus tuntee jokaisen ihmisen läpikotaisin.
Mutta tällaisesta tuntemisesta ei ole kysymys,
kun Jeesus sanoo:
"Minä en ole koskaan teitä tuntenut".Mutta eihän uudestisyntymättömät ihmiset voi koskaan ajaa ulos riivaajia toisista ihmisistä...apostolien teoissa jotkut sitä yrittivät Jeesuksen nimessä ilman Pyhää Henkeä ja heille kävi kalpaten?!
- Usko Toivonen
stefanuspaavali kirjoitti:
Mutta eihän uudestisyntymättömät ihmiset voi koskaan ajaa ulos riivaajia toisista ihmisistä...apostolien teoissa jotkut sitä yrittivät Jeesuksen nimessä ilman Pyhää Henkeä ja heille kävi kalpaten?!
On siellä evankeliumeissa maininta, Mark. 9.
38. Johannes sanoi hänelle: "Opettaja, me näimme erään, joka ei seuraa meitä, sinun nimessäsi ajavan ulos riivaajia; ja me kielsimme häntä, koska hän ei seurannut meitä".
39. Mutta Jeesus sanoi: "Älkää häntä kieltäkö; sillä ei kukaan, joka tekee voimallisen teon minun nimeeni, voi kohta sen jälkeen puhua minusta pahaa.
Ja mitä mieltä olet, sanoisiko Jeesus uudestisyntyneelle, " en ole koskaan sinua
tuntenut "? - Niko.
Usko Toivonen kirjoitti:
On siellä evankeliumeissa maininta, Mark. 9.
38. Johannes sanoi hänelle: "Opettaja, me näimme erään, joka ei seuraa meitä, sinun nimessäsi ajavan ulos riivaajia; ja me kielsimme häntä, koska hän ei seurannut meitä".
39. Mutta Jeesus sanoi: "Älkää häntä kieltäkö; sillä ei kukaan, joka tekee voimallisen teon minun nimeeni, voi kohta sen jälkeen puhua minusta pahaa.
Ja mitä mieltä olet, sanoisiko Jeesus uudestisyntyneelle, " en ole koskaan sinua
tuntenut "?En malta olla kommentoimatta, joten teen sen, vaikka kysymys ei ollutkaan minulle :)
Usko Toivonen kysyi edellä;
"Ja mitä mieltä olet, sanoisiko Jeesus uudestisyntyneelle, " en ole koskaan sinua
tuntenut "? "
Minä näen Sanan kokonaisilmoituksen mukaan niin, että ihminen ei voi olla "oksana Kristuksessa" olematta uudestisyntynyt.
Aivan samon kuin Kristus vakuutti, että Hänen omansa ( oksat ) eivät tule riistetyksi Hänen kädestään pois, vetosi Hän oksiinsa, että pysykää minussa!
Jos te pysytte minussa, minä pysyn, sanoi Herra.
Mikään ei siis meitä voi Herran kädestä riistää, mutta itse toki voimme astua pois, eikä Herra pakolla tykönänsä ketään pidä.
Sen tähden Sana on täynnä varoituksen sanoja uskoville "pois menemisestä".
Sen tähden Herra kehoitti omiansa pelkäämään Jumalaa ja mainiten nimenomaan kadotuksen pelon.
Sen tähden Herra kertoi kadotuksesta lähes yksinomaan vain omilensa, uskoville.
Sekä sen tähden on äärettömän vakavia niin vertaukset tyhmistä neitsyistä että palvelijasta joka kaivoi talenttinsa maahan.
Sanan lukuisten varoitusten ( hebrealaiskirjeestä ja galatalaiskirjeestä puhumattakaan ) nojalla, Herran oman Sanan nojalla vedoten oksiinsa, että vertausten, että kokonais-ilmoituksen nojalla en voi rehellisesti olla mitään muuta mieltä Sanan edessä kuin se, että uskova on totisesti pelastunut ja perillä vasta kun hän on uskonsa Paavalin tavoin säilyttänyt loppuun asti.
Kerran kirkkaudessa olemme totisesti pelastettuja ja silloin on synnin mahdollisuuskin täydellisesti poistunut.
Pietari kirjoittikin, että Kristus tuo tulemuksessaan PELASTUKSEN heille jotka Häntä odottavat. Sitä se todella on. Nyt olemme "pelastuksen alla, meitä pelastetaan" olemme vanhurskautetut, Kristuksessa, mutta meidän täytyy pysyä Hänessä loppuun asti, kirkastukseen asti!
Joka loppuun asti kestää, pelastuu. - Usko Toivonen
Niko. kirjoitti:
En malta olla kommentoimatta, joten teen sen, vaikka kysymys ei ollutkaan minulle :)
Usko Toivonen kysyi edellä;
"Ja mitä mieltä olet, sanoisiko Jeesus uudestisyntyneelle, " en ole koskaan sinua
tuntenut "? "
Minä näen Sanan kokonaisilmoituksen mukaan niin, että ihminen ei voi olla "oksana Kristuksessa" olematta uudestisyntynyt.
Aivan samon kuin Kristus vakuutti, että Hänen omansa ( oksat ) eivät tule riistetyksi Hänen kädestään pois, vetosi Hän oksiinsa, että pysykää minussa!
Jos te pysytte minussa, minä pysyn, sanoi Herra.
Mikään ei siis meitä voi Herran kädestä riistää, mutta itse toki voimme astua pois, eikä Herra pakolla tykönänsä ketään pidä.
Sen tähden Sana on täynnä varoituksen sanoja uskoville "pois menemisestä".
Sen tähden Herra kehoitti omiansa pelkäämään Jumalaa ja mainiten nimenomaan kadotuksen pelon.
Sen tähden Herra kertoi kadotuksesta lähes yksinomaan vain omilensa, uskoville.
Sekä sen tähden on äärettömän vakavia niin vertaukset tyhmistä neitsyistä että palvelijasta joka kaivoi talenttinsa maahan.
Sanan lukuisten varoitusten ( hebrealaiskirjeestä ja galatalaiskirjeestä puhumattakaan ) nojalla, Herran oman Sanan nojalla vedoten oksiinsa, että vertausten, että kokonais-ilmoituksen nojalla en voi rehellisesti olla mitään muuta mieltä Sanan edessä kuin se, että uskova on totisesti pelastunut ja perillä vasta kun hän on uskonsa Paavalin tavoin säilyttänyt loppuun asti.
Kerran kirkkaudessa olemme totisesti pelastettuja ja silloin on synnin mahdollisuuskin täydellisesti poistunut.
Pietari kirjoittikin, että Kristus tuo tulemuksessaan PELASTUKSEN heille jotka Häntä odottavat. Sitä se todella on. Nyt olemme "pelastuksen alla, meitä pelastetaan" olemme vanhurskautetut, Kristuksessa, mutta meidän täytyy pysyä Hänessä loppuun asti, kirkastukseen asti!
Joka loppuun asti kestää, pelastuu.Anteeksi, mutta nyt en aivan ymmärtänyt, mitä tahdoit tällä kommentillasi sanoa tuohon kysymykseen liittyen.
Tuossa heti alapuolella on aiempi kommenttisi ja näiden kahden kommentin yhteen sovittaminen tuottaa minulle nyt vaikeuksia.
Voisitko selventää asiaa. - Niko.
Usko Toivonen kirjoitti:
Anteeksi, mutta nyt en aivan ymmärtänyt, mitä tahdoit tällä kommentillasi sanoa tuohon kysymykseen liittyen.
Tuossa heti alapuolella on aiempi kommenttisi ja näiden kahden kommentin yhteen sovittaminen tuottaa minulle nyt vaikeuksia.
Voisitko selventää asiaa.Pyrin selventämään vielä.
Tätä olenkin pyrkinyt esille tuomaan jo ketjun useammassa kirjoituksessani.
Eli Sanan kokonaisilmoituksen nojalla uskon, että uskova voi luopua itse Herrasta. Kukaan ei häntä Herran kädestä voi riistää, mutta itse voi toki astua pois, luopua. Jeesus ei pakota rakkautta eikä rakkautta voi pakottaa.
Sanoihan Jeesus lopussa jopa joidenkin valittujen tulleen eksytetyksi pois.
Se mitä edellä kirjoitin on se mihin Sanan nojalla uskon.
Elämä on vain Kristuksessa ja sen tähden joka Hänessä pysyy, pysyy Elämässä. Sen tähden näen Sanan olevan täynnä kehoituksia katsomaan, pysymään, kestämään, valvomaan, luottamaan Kristukseen ja pysymään Hänessä. Ja aivan samoin kuin kehoitetaan kaikkea tätä niin aivan yhtälailla vastapainoisesti uudestaan ja uudestaan varoitetaan seuraamuksista jos emme pysy, emme kestä, emme säilytä uskoamme.
Tässä valossa, äärimmäisen vakavasti, otan myös ne nuhteen Sanat jotka Herra antoi 7 seurakunnan kirjeissä. Uskon Hänen puhuvan niissä aivan samasta, varoittaen menemästä pois ja kehoittaen pysymään "Oksana Hänessä".
Herran pelko on viisauden alku, sanotaan Sanassa.
Nyt jos palataan aloituksen aiheeseen, jossa käsitellään joukkoa kenelle Jeesus sanoi; "en teitä koskaan tuntenut", niin siitä alla kirjoitin, että en usko tässä tarkoitettavan niinkuin moni tuntuu ajattelevan, että jokainen kadotukseen joutuva saisi nämä Sanat Herralta.
Ei Jeesus suinkaan kaikille kadotukseen joutuville näitä sanoja sanonut, vaan ainoastaan heille joita Hän samaisessa luvussa juuri edellä asiayhteydessään kuvaa, eli näitä "vääriä palvelijoita".
Heille Jeesus sanoi, teitä en koskaan tuntenut.
Ei siis voida tämän nojalla sanoa ja vetää yhtäsuuruusmerkkiä siihen, että jos uskova, uudestisyntynyt Kristitty luopuu Elävästä Jumalasta olisi hänkin kuulemassa Jeesuksen sanoja "sinua en koskaan tuntenut".
Ei Jeesus tässä aloituksen asiayhteydessä tietenkään tällaisesta mitään puhu.
Sen tähden aloituksessa esitetty Jeesuksen sanat, eivät käy mielestäni perusteeksi "kerran pelastettu, aina pelastettu" näkemykseen.
Tätä pyrin juuri tuossa alla, pidemmässä viestissäni avaamaan ja tuomaan ilmi.
Matteuksen luvussa 25 vastaavasti on kuvaus viimeisestä tuomiosta ja tässä Jeesus kohdistaan nyt Sanansa KOKO vuohien joukolle, toisin kuin luvussa 7.
Koko vuohien joukko saa siis nuhteet hedelmistä.
Tässä yhteydessä, tälle koko vuohien joukolle Jeesus ei siis sano;
"teitä en koskaan tuntenut". - Usko Toivonen
Niko. kirjoitti:
Pyrin selventämään vielä.
Tätä olenkin pyrkinyt esille tuomaan jo ketjun useammassa kirjoituksessani.
Eli Sanan kokonaisilmoituksen nojalla uskon, että uskova voi luopua itse Herrasta. Kukaan ei häntä Herran kädestä voi riistää, mutta itse voi toki astua pois, luopua. Jeesus ei pakota rakkautta eikä rakkautta voi pakottaa.
Sanoihan Jeesus lopussa jopa joidenkin valittujen tulleen eksytetyksi pois.
Se mitä edellä kirjoitin on se mihin Sanan nojalla uskon.
Elämä on vain Kristuksessa ja sen tähden joka Hänessä pysyy, pysyy Elämässä. Sen tähden näen Sanan olevan täynnä kehoituksia katsomaan, pysymään, kestämään, valvomaan, luottamaan Kristukseen ja pysymään Hänessä. Ja aivan samoin kuin kehoitetaan kaikkea tätä niin aivan yhtälailla vastapainoisesti uudestaan ja uudestaan varoitetaan seuraamuksista jos emme pysy, emme kestä, emme säilytä uskoamme.
Tässä valossa, äärimmäisen vakavasti, otan myös ne nuhteen Sanat jotka Herra antoi 7 seurakunnan kirjeissä. Uskon Hänen puhuvan niissä aivan samasta, varoittaen menemästä pois ja kehoittaen pysymään "Oksana Hänessä".
Herran pelko on viisauden alku, sanotaan Sanassa.
Nyt jos palataan aloituksen aiheeseen, jossa käsitellään joukkoa kenelle Jeesus sanoi; "en teitä koskaan tuntenut", niin siitä alla kirjoitin, että en usko tässä tarkoitettavan niinkuin moni tuntuu ajattelevan, että jokainen kadotukseen joutuva saisi nämä Sanat Herralta.
Ei Jeesus suinkaan kaikille kadotukseen joutuville näitä sanoja sanonut, vaan ainoastaan heille joita Hän samaisessa luvussa juuri edellä asiayhteydessään kuvaa, eli näitä "vääriä palvelijoita".
Heille Jeesus sanoi, teitä en koskaan tuntenut.
Ei siis voida tämän nojalla sanoa ja vetää yhtäsuuruusmerkkiä siihen, että jos uskova, uudestisyntynyt Kristitty luopuu Elävästä Jumalasta olisi hänkin kuulemassa Jeesuksen sanoja "sinua en koskaan tuntenut".
Ei Jeesus tässä aloituksen asiayhteydessä tietenkään tällaisesta mitään puhu.
Sen tähden aloituksessa esitetty Jeesuksen sanat, eivät käy mielestäni perusteeksi "kerran pelastettu, aina pelastettu" näkemykseen.
Tätä pyrin juuri tuossa alla, pidemmässä viestissäni avaamaan ja tuomaan ilmi.
Matteuksen luvussa 25 vastaavasti on kuvaus viimeisestä tuomiosta ja tässä Jeesus kohdistaan nyt Sanansa KOKO vuohien joukolle, toisin kuin luvussa 7.
Koko vuohien joukko saa siis nuhteet hedelmistä.
Tässä yhteydessä, tälle koko vuohien joukolle Jeesus ei siis sano;
"teitä en koskaan tuntenut".Ok!, kiitos selvennyksestä.
Usko Toivonen kirjoitti:
Ok!, kiitos selvennyksestä.
Voisiko Usko T. vielä selventää kantansa tuohon "kerran-pelastettu-aina-pelastettu" -oppiin, josta Niko näyttäisi irtisanoutuvan?
Suora kannanotto ilman kiertelyä, kiitos.
PS.
Jos tällainen kysymys on liian rankka tai kohtikäypä Usko T:n herkälle tunnolle, niin voit toki jättää vastaamatta. ;)
Hyvää iltaa joka tapauksessa!- Usko Toivonen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Voisiko Usko T. vielä selventää kantansa tuohon "kerran-pelastettu-aina-pelastettu" -oppiin, josta Niko näyttäisi irtisanoutuvan?
Suora kannanotto ilman kiertelyä, kiitos.
PS.
Jos tällainen kysymys on liian rankka tai kohtikäypä Usko T:n herkälle tunnolle, niin voit toki jättää vastaamatta. ;)
Hyvää iltaa joka tapauksessa!Miksikäs ei, mutta ihmettelen miksi ei haluta pysyä avauksen varsinaiseessa aiheessa, keitä he ovat? Kenelle Jeesus sanoo " en ole koskaan teitä tuntenut ".
Tämä on mielestäni hyvin, hyvin, vakava aihe.
On tietenkin muitakin tärkeitä aiheita, mutta eikö niistä voi tehdä omaa avaustansa.
No kysymykseesi "kerran-pelastettu-aina-pelastettu"-oppi. Sanon ensiksi, että enpä ole tuollaista oppia erikseen ominut, kuullut olen, mutta minun oppini on
Raamatun oppi, ei siitä johdetut sadat "totuudet".
Eli en siis edes tarkasti tiedä, mitä tarkoitat opillasi, mutta nimen perusteella
voisin ajatella, että kyllä pelastus on kertaluonteinen, Jeesus pelastaa
hukkumassa olevan ja vetää hänet kestävälle perustalle, pelastuksen kalliolle.
Pelastettu kyllä ymmärtää, mistä on tullut pelastetuksi ja vain älytön hyppää
turvakalliolta pois.
Vai tarkoittanetko oppia, missä sinulle luvataan taivaspaikka, jos vain sanot ääneen " Jeesus on Herra " , ja siinä kaikki, sen opin kannattaja en ole.
Näkemykseni pelastukseen on, " antakaa pelastaa itsenne " ei, pelastakaa itsenne, ihminen ei pelastu omalla hurskaudellaan, vaan Jeesuksen valmistaman armon ansiosta, Jeesus on itselleen ansainnut seurakunnan omalla verellään, pelastettava ei ole ansainnut Jeesuksen armoa.
Mutta niinkuin sanoin, tämän avauksen aihe on " Keitä he ovat ". Usko Toivonen kirjoitti:
Miksikäs ei, mutta ihmettelen miksi ei haluta pysyä avauksen varsinaiseessa aiheessa, keitä he ovat? Kenelle Jeesus sanoo " en ole koskaan teitä tuntenut ".
Tämä on mielestäni hyvin, hyvin, vakava aihe.
On tietenkin muitakin tärkeitä aiheita, mutta eikö niistä voi tehdä omaa avaustansa.
No kysymykseesi "kerran-pelastettu-aina-pelastettu"-oppi. Sanon ensiksi, että enpä ole tuollaista oppia erikseen ominut, kuullut olen, mutta minun oppini on
Raamatun oppi, ei siitä johdetut sadat "totuudet".
Eli en siis edes tarkasti tiedä, mitä tarkoitat opillasi, mutta nimen perusteella
voisin ajatella, että kyllä pelastus on kertaluonteinen, Jeesus pelastaa
hukkumassa olevan ja vetää hänet kestävälle perustalle, pelastuksen kalliolle.
Pelastettu kyllä ymmärtää, mistä on tullut pelastetuksi ja vain älytön hyppää
turvakalliolta pois.
Vai tarkoittanetko oppia, missä sinulle luvataan taivaspaikka, jos vain sanot ääneen " Jeesus on Herra " , ja siinä kaikki, sen opin kannattaja en ole.
Näkemykseni pelastukseen on, " antakaa pelastaa itsenne " ei, pelastakaa itsenne, ihminen ei pelastu omalla hurskaudellaan, vaan Jeesuksen valmistaman armon ansiosta, Jeesus on itselleen ansainnut seurakunnan omalla verellään, pelastettava ei ole ansainnut Jeesuksen armoa.
Mutta niinkuin sanoin, tämän avauksen aihe on " Keitä he ovat ".Kiertelyksihän se meni - eikä ollut yllätys.
Poliitikoilla on taito puhua ja kuitenkin olla sanomatta mitään.
Tällä palstalla on monia 'opettajia', joilla on kyky kirjoittaa paljon ja olla olematta juuri mitään mieltä mistään.
Olisiko heissä jonkin kirkkoneuvoston tai vastaavan instanssin jäseniä?- Usko Toivonen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Kiertelyksihän se meni - eikä ollut yllätys.
Poliitikoilla on taito puhua ja kuitenkin olla sanomatta mitään.
Tällä palstalla on monia 'opettajia', joilla on kyky kirjoittaa paljon ja olla olematta juuri mitään mieltä mistään.
Olisiko heissä jonkin kirkkoneuvoston tai vastaavan instanssin jäseniä?Vaikea on kommentoida asiaa, jonka sisältöä et ole tuonut esille.
Tee siitä vaikka oma avaus, jossa ensin seikkaperäisesti tuot esille, mikä on sen opin sisältö. Vaikea on ottaa kantaa oppiin, jonka sisältö on vain nimitys opille.
Ensin oppi esille - niin katsotaan sitten. - ~~tp~~
Usko Toivonen kirjoitti:
Vaikea on kommentoida asiaa, jonka sisältöä et ole tuonut esille.
Tee siitä vaikka oma avaus, jossa ensin seikkaperäisesti tuot esille, mikä on sen opin sisältö. Vaikea on ottaa kantaa oppiin, jonka sisältö on vain nimitys opille.
Ensin oppi esille - niin katsotaan sitten.Tässä linkissä mm. oppia
"Kerran pelastettu -
aina pelastettu opistä:
http://www.gotquestions.org/Suomi/kerran-pelastettu-aina.html
Tässä P.P. tuo hyvin esille totuuden
tuon opin virheellisyydestä:
http://koti.phnet.fi/petripaavola/Iankaikkinen_pelastus - Usko Toivonen
~~tp~~ kirjoitti:
Tässä linkissä mm. oppia
"Kerran pelastettu -
aina pelastettu opistä:
http://www.gotquestions.org/Suomi/kerran-pelastettu-aina.html
Tässä P.P. tuo hyvin esille totuuden
tuon opin virheellisyydestä:
http://koti.phnet.fi/petripaavola/Iankaikkinen_pelastusKiitos vaan "tp" kommentistasi, raotin sitä hiukkasen ja huomasin, että siinä on
esitetty taas yksi "totuus", niistä sadoista ja thansista "totuuksista".
Onko tämä ainoa "kerran pelastettu - aina pelastettu oppi ", jos on voin ottaa siihen kantaa, mutta jos on muitakin ko. oppinäkemyksiä, niin miksi niin tekisin.
Raamattu on totuus, mutta Raamatun tulkinnoista löytyy niitä "totuuksia", joita on
sitten enemmän.
Tämän avauksen aihe on: "Keitä he ovat? , joille Jeesus sanoo " en ole koskaan
teitä tuntenut", ja mielestäni he eivät ole "kerran pelastuneita".
Jos haluatte kommenttini johonkin oppiin, niin tehkää siitä oma avaus, mutta tutkikaa ensin, mikä niistä versioista on "vallitseva" oppi.
Minusta avaukseni kysymys on tärkeämpi, "keitä he ovat". Keitä he ovat, jotka eivät ole tulleet pelastetuiksi.
Toivon että ymmärrät. - ~~tp~~
Usko Toivonen kirjoitti:
Kiitos vaan "tp" kommentistasi, raotin sitä hiukkasen ja huomasin, että siinä on
esitetty taas yksi "totuus", niistä sadoista ja thansista "totuuksista".
Onko tämä ainoa "kerran pelastettu - aina pelastettu oppi ", jos on voin ottaa siihen kantaa, mutta jos on muitakin ko. oppinäkemyksiä, niin miksi niin tekisin.
Raamattu on totuus, mutta Raamatun tulkinnoista löytyy niitä "totuuksia", joita on
sitten enemmän.
Tämän avauksen aihe on: "Keitä he ovat? , joille Jeesus sanoo " en ole koskaan
teitä tuntenut", ja mielestäni he eivät ole "kerran pelastuneita".
Jos haluatte kommenttini johonkin oppiin, niin tehkää siitä oma avaus, mutta tutkikaa ensin, mikä niistä versioista on "vallitseva" oppi.
Minusta avaukseni kysymys on tärkeämpi, "keitä he ovat". Keitä he ovat, jotka eivät ole tulleet pelastetuiksi.
Toivon että ymmärrät.Pyydän anteeksi!
En halunnut sekoittaa varsinaista
aloituksen aihetta, halusin vain
auttaa Sinua, kun uskoin, että olet
tosiaankin ihan tietämätön
kyseisestä opista.
Itse nimittäin olen ollut tästä
opista tietämätön aika pitkällekin.
Mutta lupaan siirtyä
takavasemmalle..... :} - Usko Toivonen
~~tp~~ kirjoitti:
Pyydän anteeksi!
En halunnut sekoittaa varsinaista
aloituksen aihetta, halusin vain
auttaa Sinua, kun uskoin, että olet
tosiaankin ihan tietämätön
kyseisestä opista.
Itse nimittäin olen ollut tästä
opista tietämätön aika pitkällekin.
Mutta lupaan siirtyä
takavasemmalle..... :}Pyydän itsekin anteeksi, jos koit sanani tylyinä ja kovina.
Uskon, että toimit hyvää tarkoittaen.
Murehuttaa vaan, kun Herramme ja Vapahtajamme, Jeesus, joutuu sanomaan
" menkää pois", ei Hän sitä sano iloiten, eikä kovuuttaan.
Hän varmasti itkee aivan kuin Jerusalemia lähestyessään. Usko Toivonen kirjoitti:
Vaikea on kommentoida asiaa, jonka sisältöä et ole tuonut esille.
Tee siitä vaikka oma avaus, jossa ensin seikkaperäisesti tuot esille, mikä on sen opin sisältö. Vaikea on ottaa kantaa oppiin, jonka sisältö on vain nimitys opille.
Ensin oppi esille - niin katsotaan sitten.Olen tehnyt kyseisestä aiheesta aloituksen ja nostan sen palstalle, jotta pääset "katsomaan" asiaa.
Toivottavasti onnistut olemaan jotakin mieltä asiasta.
Moni on jo onnistunut. Nyt on sinun vuorosi kokeilla.
Onnea matkaan!
PS.
Edelleen on syytä korostaa, että keskustelu on vapaaehtoista. Toisille keskustelussa on tärkeää totuuden esille saaminen, toisille taas keskustelu merkitsee hyssyttelyä, hys,hys, Sanan valon peittelyä, jne. Lähestymistapansa jokaisella, 'opettajillakin'.
- Niko.
Jeesus puhui Matteuksen luvussa 7 "vääristä palvelijoista" ja nämä toimivat lampaiden vaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevia susia.
Sen tähden ei merkki Herran omasta ole se, kuka toimii uskonnollisesti, siteraa ja opettaa Raamatun Sanaa, toimii opettajana ja kaikin puolin uskonnollisena, vaan se mikä on ihmisen hedelmä!
Hedelmä paljastaa ihmisen sydämen tilan.
Tämän näkee hyvin selvästi tässä maailmassa ja jopa tällä palstalla.
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.' Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!' "
Jeesus siis opettaa edellä siitä, että monia lampsaiden vaatteisiin pukeutuneita tulee kerran viimeisellä tuomiolla vetoamaan Herraan, mutta ei Jeesus heitä koskaan tuntenut, eivät he koskaan olleet antaneet sydäntään Herralle. Heidän maallisen taivalluksensa hedelmät kertoivat kyllä tästä, mutta uskonnollisuus petti myös heidät. He eivät itsekään tätä huomanneet... muotomenot olivat kovettaneet sydämen, sanan tutkiminen korvasyyhyyn, järjen viisailu kovettivat sydämen pettäen myös heidät. Sen tähden he aivan yllättyivät viimeisellä tuomiolla Herran edessä.
On huomattava, että Jeesus ei suinkaan puhu tässä siitä, että jokainen Matteuksen luvussa 25 erotetut "vuohet" ovat heitä jotka Herraan vedoten ihmettelevät kohtaloaan. Jeesus sanoi kuitenkin, että heitä on paljon... "monet sanovat silloin"...
Näen siis niin, että tämä joukko josta Jeesus viimeisellä tuomiolla sanoo, ettei Hän koskaan heitä tuntenut ovat siis tämän kaltaisia joita Jeesus Matteuksen 7 luvun edellisissä jakeissa kuvaa.
Luvussa 25 Jeesus kuvaa viimeisen tuomion tapahtumia.
On syytä huomata, että silloin jaottelu on mustavalkoinen, harmaata aluetta ei ole. Joko on "lammas" tahi "vuohi".
Mutta merkille pantavaa on se, että lampaat erottaa vuohistaan juuri heidän HEDELMÄT.
Ei jokainen lammas edes ymmärtänyt omia hedelmiään, niitä huomannut, sillä sen vaikuttaa Jumala, mutta tässä nivoutuu juuri se mistä Jaakob kirjeessään opettaa; "usko ilman tekoja on kuollu".
Lampaiden kysymys viimeisellä tuomiolla osoittaa kuitenkin sen, että kyse ei ole siitä, että nyt pyrkisin "kunnostautumaan" käden töissä ikäänkuin Herraa miellyttääkseni. Ei.
Vaan lampaat eivät edes ymmärtäneet tehneensä kaikkea sitä hyvää hedelmää. Jumalan Henki heissä sai aikaan tahtomista ja tekemistä!
Vaikka Jeesus sekä luvussa 7, että 25 puhuu molemmissa viitaten viimeisen tuomion tapahtumiin on mielestäni huomattava se, että Hän sanoi luvun 7 sanat; "en teitä koskaan tuntenut" nimenomaan näille "lampaiden vaatteisiin" pukeutuneille "väärille palvelijoille" joita Hän luvussa 7 kuvaa.
Jeesus ei lausu näitä sanoja viimeisellä tuomiolla luvun 25 kuauksessa koko sille joukolle josta Hän sanoo näin;
"Silloin nämäkin kysyvät: 'Herra, milloin me näimme sinut nälissäsi tai janoissasi, kodittomana tai alasti, tai sairaana tai vankilassa, emmekä auttaneet sinua?' Silloin hän vastaa heille: 'Totisesti: kaiken, minkä te olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähäisimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle.'
"Ja niin he lähtevät, toiset iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
Mutta hedelmä paljasti ja on jakolinjana sekä "lampaiden", että "vuohien" välillä.
Jeesus sanoi, että taivasten valtakunna perivät he "jotka tekevät Taivaallisen Isän tahdon". Mikä siis on tämä tahto?
Se on se, että ihminen uskoo Häneen kenet Isä on lähettänyt, Herraan Jeesukseen Kristukseen ja nyt Häneen uskoen, Hänen omanaan toimii ja tekee niiinkuin Herran tahto on. Rakastaa lähimmäistää niinkuin itseään ja Herraa yli kaiken.- ~~tähkäpää~~
>>>>
Ei jokainen lammas edes ymmärtänyt omia hedelmiään, niitä huomannut, sillä sen vaikuttaa Jumala, mutta tässä nivoutuu juuri se mistä Jaakob kirjeessään opettaa; "usko ilman tekoja on kuollu".
- Sudet tulevat
Oikein hyvää, raamatullista ja rakentavaa kommenttien vaihtoa, kiitos kaikille teille! Yritän omasta puolestani vastata aloittajan kysymykseen ”keitä he ovat?” Onkin jo tullut esille se tärkeä Raamatun tutkimisperiaate, että on katsottava yhden jakeen ympäristöä, mihin se liittyy ja mikä on asiakokonaisuus. Siteeraan alle muutaman jakeen ennen ja jälkeen jaetta, jossa puhutaan lammasten vaatteissa olevista susista.
”Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät. Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammasten vaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia. Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita? Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä. Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon. ”
Juuri ennen lammasten vaatteissa olevista susista Jeesus puhuu ahtaasta portista ja kaidasta tiestä ja sen jälkeen hedelmistä. Johtopäätökseni on:
-heille ei ole ahdasta porttia, josta mennään sisällä Jumalan valtakuntaan. Kaikki on helppoa, Jumala rakastaa meitä kaikkia, ei tarvita parannusta, ei itsensä (itsekäs elämä ja omat himot ja halut) kieltämistä eikä Jeesuksen ristin kantamiseen suostumista. Armo on heille yleistä armoa, ei henkilökohtaista armoa, jonka saa vain syntinsä Jeesukselle tunnustava ja Jeesusta seuraamaan lähtevä. He voivat sanoa, että ”kaikkihan me olemme syntisiä eikä kukaan meistä ole täydellinen”, mutta puhe on kevyttä, synti ei ole heille kuoleman vakava asia. He eivät nöyrry ristin eteen tunnustamaan omia syntejään eivätkä näe itseään toivottomina, kurjina syntisinä matkalla kadotukseen. Heille Kristus ei ole ainoa toivo ja kaikki kaikessa.
- heille ei ole kaitaa tietä, jossa koemme monenlaisia ahdistuksia koettelemuksissa ja kiusauksissa. Tie on helppo ylistyksen, kiitoksen, voiman ja vaikeuksien voittamisen tie. Menestyksen ja kunnian teologia maistuu heille ja heillä on näyttöä varallisuudesta, kuuluisuudesta ja menestyksestä. Jeesuksen viitoittama kaita tie on heille tuntematon. Heidän puheensa on kaunista ja kuulijaan vetoavaa, sillä he puhuvat laveasta tiestä, jota pitkin on mukava ja helppo kulkea.
-heidän elämässään on huonoa hedelmää. Sitä he eivät tietenkään tuo julki, mutta joskus käy niin, että hedelmä paljastuu. Se saattaa olla jatkuva seksuaalinen haureus, taloudelliset väärinkäytökset, lähellä olevien ihmisten hyväksikäyttäminen, tyrannimainen suhtautuminen alaisiin ja työtovereihin tai lähiomaisten huolehtemisen laiminlyöminen.
- He eivät halua totella Jumalaa. He näyttävät inokkailta, he eivät sano vain ”Herra”, vaan ”Herra, Herra”, mutta eivät ojentaudu elämässään Jumalan Sanan mukaan. He saattavat ohittaa Jumalan tahdon tekemisen puheellaan armosta ja torjuvat kaikki kehotukset ”lain alla olemisena”. Heillä ei ole Jumalan lapsen suhdetta lakiin, Kristuksen rakastamilla on sydämessä halu seurata Sanan viitoittamaa tietä vapaaehtoisesti. Kristuksen omat ottavat lain, Sanan kehotukset, vastaan kiitollisina palvelijoina. Sudet kokevat lain orjuuttavana, joka vain rajoittaisi heidän itsekästä elämäntyyliään. Tiedostamattaan he vihaavat sekä Jumalan Sanan totuutta, Jeesusta ja Jeesuksen todellisia seuraajia.- Niko.
Todella hyvää pohdintaa sinulta nimimerkki "sudet tulevat"!
Niko. kirjoitti:
Todella hyvää pohdintaa sinulta nimimerkki "sudet tulevat"!
* Niko, miksi sinä puhut " valtakunnan lapsista.? Jeesus puhuu opetuslapsista, tai morsiamesta, tai seurakunnasta, miksi sinä, valtakunnan lapsista?. Kun Jeesus opetti maanpäällä ollessaan, Hän julisti Valtakunnan avankeliumia, mutta me julistamme ristin ja veren evankeliumia, ja Jeesus puhui vain juutalaisille valtakunnan evankeliumia ! Onko Niko jt.? Jos, niin opetuksesi on harhauttavaa ja vierasta evankeliumia. On vaan tämä tässä todettava, kun mielsetäsi ja ehkä joidenkin muittenkin mielstä keskustelu on niin hedellmällistä, ei ole jos altetaan julistaaan jehovantodistajien valhe-evankeliumia, ekivaarin säestyksellä !
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Niko, miksi sinä puhut " valtakunnan lapsista.? Jeesus puhuu opetuslapsista, tai morsiamesta, tai seurakunnasta, miksi sinä, valtakunnan lapsista?. Kun Jeesus opetti maanpäällä ollessaan, Hän julisti Valtakunnan avankeliumia, mutta me julistamme ristin ja veren evankeliumia, ja Jeesus puhui vain juutalaisille valtakunnan evankeliumia ! Onko Niko jt.? Jos, niin opetuksesi on harhauttavaa ja vierasta evankeliumia. On vaan tämä tässä todettava, kun mielsetäsi ja ehkä joidenkin muittenkin mielstä keskustelu on niin hedellmällistä, ei ole jos altetaan julistaaan jehovantodistajien valhe-evankeliumia, ekivaarin säestyksellä !
Minä ymmärrän myös niin kuin ilmeisesti sinäkin Mohikaani,
että Valtakunnan lapset on eri asia kuin Jumalan lapset.
Valtakunnan lapsia muun muassa heitetään uloimpaan pimeyteen:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)
Kun tuota kertomusta lukee eri evankeliumeista,
niin käy hyvin ilmi, tuo Valtakunta tarkoittaa Israelia.
Sadanpäämies ei ollut Valtakunnan lapsi, mutta rakasti sitä eli Israelia.- Usko Toivonen
kalamos kirjoitti:
Minä ymmärrän myös niin kuin ilmeisesti sinäkin Mohikaani,
että Valtakunnan lapset on eri asia kuin Jumalan lapset.
Valtakunnan lapsia muun muassa heitetään uloimpaan pimeyteen:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)
Kun tuota kertomusta lukee eri evankeliumeista,
niin käy hyvin ilmi, tuo Valtakunta tarkoittaa Israelia.
Sadanpäämies ei ollut Valtakunnan lapsi, mutta rakasti sitä eli Israelia.12. kiittäen Isää, joka on tehnyt teidät soveliaiksi olemaan osalliset siitä perinnöstä, mikä pyhillä on valkeudessa,
13. häntä, joka on pelastanut meidät pimeyden vallasta ja siirtänyt meidät rakkaan Poikansa valtakuntaan.
Kol. 1. - Niko.
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Niko, miksi sinä puhut " valtakunnan lapsista.? Jeesus puhuu opetuslapsista, tai morsiamesta, tai seurakunnasta, miksi sinä, valtakunnan lapsista?. Kun Jeesus opetti maanpäällä ollessaan, Hän julisti Valtakunnan avankeliumia, mutta me julistamme ristin ja veren evankeliumia, ja Jeesus puhui vain juutalaisille valtakunnan evankeliumia ! Onko Niko jt.? Jos, niin opetuksesi on harhauttavaa ja vierasta evankeliumia. On vaan tämä tässä todettava, kun mielsetäsi ja ehkä joidenkin muittenkin mielstä keskustelu on niin hedellmällistä, ei ole jos altetaan julistaaan jehovantodistajien valhe-evankeliumia, ekivaarin säestyksellä !
Mohikaani, missä olen puhunut valtakunnan lapsista?
Mikä kirjoituksissani saa sinut epäilemään minun olevan jt tahi opettavan harhaoppia? Usko Toivonen kirjoitti:
12. kiittäen Isää, joka on tehnyt teidät soveliaiksi olemaan osalliset siitä perinnöstä, mikä pyhillä on valkeudessa,
13. häntä, joka on pelastanut meidät pimeyden vallasta ja siirtänyt meidät rakkaan Poikansa valtakuntaan.
Kol. 1.18. Ja Hän on ruumiin, se on: seurakunnan, pää
Jeesus itse on tuo Valtakunta eli Hallitusvalta meissä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11436383
Mutta kun puhutaan Valtakunnan lapsista,
niin silloin puhutaan Israelista.
Jeesus tulee takaisin maan päälle ja perustaa tänne Valtakuntansa.
Ja tuon Valtakunnan perustamisen yhteydessä
tapahtuu myös se tuomio,
johon ketjun avauksesi liittyy: "Sinä päivänä ..."- Niko.
kalamos kirjoitti:
Minä ymmärrän myös niin kuin ilmeisesti sinäkin Mohikaani,
että Valtakunnan lapset on eri asia kuin Jumalan lapset.
Valtakunnan lapsia muun muassa heitetään uloimpaan pimeyteen:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)
Kun tuota kertomusta lukee eri evankeliumeista,
niin käy hyvin ilmi, tuo Valtakunta tarkoittaa Israelia.
Sadanpäämies ei ollut Valtakunnan lapsi, mutta rakasti sitä eli Israelia.Kalamos;
38 Pelto on maailma; hyvä siemen ovat valtakunnan lapset, mutta lusteet ovat pahan lapset. Niko. kirjoitti:
Kalamos;
38 Pelto on maailma; hyvä siemen ovat valtakunnan lapset, mutta lusteet ovat pahan lapset.Eli nyt olemme Matt 13 luvussa.
Ja Matteushan tallensi evankeliumin
nimenomaan juutalaisia silmällä pitäen.
41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä,
ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki,
jotka ovat viettelykseksi, ja kaikki, jotka harjoittavat vääryyttä,
42. ja heittävät heidät tuliseen pätsiin.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.
43. Silloin vanhurskaat loistavat Isänsä valtakunnassa niin kuin aurinko.
Tuon saman tapahtuman Jeesus kertoi myöhemmin näin (Matt 24)
40. Silloin on kaksi miestä pellolla:
toinen otetaan, toinen jätetään.
41. Kaksi naista on jauhamassa käsikivillä:
toinen otetaan, toinen jätetään.
42. Valvokaa siis, sillä ette tiedä,
minä päivänä teidän Herranne tulee.
43. Mutta sen te ymmärrätte, että jos talon isäntä tietäisi,
millä yön hetkellä varas tulee,
hän valvoisi eikä antaisi murtautua taloonsa.
44. Sen tähden olkaa tekin valmiit,
sillä Ihmisen Poika tulee hetkellä, jota ette aavista.- Niko.
kalamos kirjoitti:
Eli nyt olemme Matt 13 luvussa.
Ja Matteushan tallensi evankeliumin
nimenomaan juutalaisia silmällä pitäen.
41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä,
ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki,
jotka ovat viettelykseksi, ja kaikki, jotka harjoittavat vääryyttä,
42. ja heittävät heidät tuliseen pätsiin.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.
43. Silloin vanhurskaat loistavat Isänsä valtakunnassa niin kuin aurinko.
Tuon saman tapahtuman Jeesus kertoi myöhemmin näin (Matt 24)
40. Silloin on kaksi miestä pellolla:
toinen otetaan, toinen jätetään.
41. Kaksi naista on jauhamassa käsikivillä:
toinen otetaan, toinen jätetään.
42. Valvokaa siis, sillä ette tiedä,
minä päivänä teidän Herranne tulee.
43. Mutta sen te ymmärrätte, että jos talon isäntä tietäisi,
millä yön hetkellä varas tulee,
hän valvoisi eikä antaisi murtautua taloonsa.
44. Sen tähden olkaa tekin valmiit,
sillä Ihmisen Poika tulee hetkellä, jota ette aavista.Jeesus kertoi matteuksen 13 luvussa sen keitä he ovat joita Hän edellä lainaamillani sanoillaan tarkoitti;
"36 Sitten Jeesus lähetti väkijoukon pois ja meni sisälle. Opetuslapset tulivat hänen luokseen ja sanoivat: "Selitä meille vertaus pellon rikkaviljasta." 37 Hän vastasi heille:
"Mies, joka kylvi hyvää siementä, on Ihmisen Poika. 38 Pelto on maailma. Hyvä siemen tarkoittaa niitä, jotka kuuluvat taivasten valtakuntaan, rikkavilja niitä, jotka ovat Paholaisen vallassa. 39 Paholainen, joka kylvi rikkaviljaa, on Saatana, elonkorjuu on maailman loppu, ja korjuumiehet ovat enkeleitä. 40 Niin kuin rikkavilja kootaan ja hävitetään polttamalla, niin tapahtuu maailman lopussa. 41 Ihmisen Poika lähettää enkelinsä, ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki, jotka viettelevät pahaan ja harjoittavat vääryyttä. 42 Enkelit heittävät heidät tuliseen pätsiin, ja siellä itketään ja kiristellään hampaita. 43 Mutta Jumalan omat loistavat silloin Isänsä valtakunnassa niin kuin aurinko. Jolla on korvat, se kuulkoon!" (Matteus 13) Niko. kirjoitti:
Jeesus kertoi matteuksen 13 luvussa sen keitä he ovat joita Hän edellä lainaamillani sanoillaan tarkoitti;
"36 Sitten Jeesus lähetti väkijoukon pois ja meni sisälle. Opetuslapset tulivat hänen luokseen ja sanoivat: "Selitä meille vertaus pellon rikkaviljasta." 37 Hän vastasi heille:
"Mies, joka kylvi hyvää siementä, on Ihmisen Poika. 38 Pelto on maailma. Hyvä siemen tarkoittaa niitä, jotka kuuluvat taivasten valtakuntaan, rikkavilja niitä, jotka ovat Paholaisen vallassa. 39 Paholainen, joka kylvi rikkaviljaa, on Saatana, elonkorjuu on maailman loppu, ja korjuumiehet ovat enkeleitä. 40 Niin kuin rikkavilja kootaan ja hävitetään polttamalla, niin tapahtuu maailman lopussa. 41 Ihmisen Poika lähettää enkelinsä, ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki, jotka viettelevät pahaan ja harjoittavat vääryyttä. 42 Enkelit heittävät heidät tuliseen pätsiin, ja siellä itketään ja kiristellään hampaita. 43 Mutta Jumalan omat loistavat silloin Isänsä valtakunnassa niin kuin aurinko. Jolla on korvat, se kuulkoon!" (Matteus 13)Siis mistä enkelit kokoavat,
kun he kokoavat Hänen Valtakunnastaan?- Niko.
kalamos kirjoitti:
Siis mistä enkelit kokoavat,
kun he kokoavat Hänen Valtakunnastaan?Jeesushan sanoi vertauksessaan selvästi, että tämä mistä vilja kerätää on maailma.
Hyvä vilja on ne jotka kuulevat Ihmisen Poikaa, rikkavilja ei kuule ja näin toteuttaa paholaisen tahtoa.
Välielonkorjuita ei ole, vaan on vain yksi elonkorjuu;
"Työmiehet menivät silloin isäntänsä luo ja sanoivat hänelle: 'Herra, etkö sinä kylvänyt peltoosi hyvää siementä? Mistä siihen on tullut rikkaviljaa?' 28 Isäntä sanoi heille: 'Se on vihamieheni työtä.' Miehet kysyivät silloin häneltä: 'Tahdotko, että menemme kitkemään sen pois?' 29 'En', hän vastasi, 'te voitte rikkaviljaa kootessanne nyhtää sen mukana vehnääkin. 30 Antakaa niiden kasvaa yhdessä elonkorjuuseen asti." - j.t.p.
kalamos kirjoitti:
Minä ymmärrän myös niin kuin ilmeisesti sinäkin Mohikaani,
että Valtakunnan lapset on eri asia kuin Jumalan lapset.
Valtakunnan lapsia muun muassa heitetään uloimpaan pimeyteen:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)
Kun tuota kertomusta lukee eri evankeliumeista,
niin käy hyvin ilmi, tuo Valtakunta tarkoittaa Israelia.
Sadanpäämies ei ollut Valtakunnan lapsi, mutta rakasti sitä eli Israelia.Toisaalla Matteuksen evankeliumissa tulee kyllä ilmi asia tälläkin, alla olevalla tavalla.
Pelto on maailma; hyvä siemen ovat valtakunnan lapset, mutta lusteet ovat pahan lapset. (Matt. 13:38) Niko. kirjoitti:
Jeesushan sanoi vertauksessaan selvästi, että tämä mistä vilja kerätää on maailma.
Hyvä vilja on ne jotka kuulevat Ihmisen Poikaa, rikkavilja ei kuule ja näin toteuttaa paholaisen tahtoa.
Välielonkorjuita ei ole, vaan on vain yksi elonkorjuu;
"Työmiehet menivät silloin isäntänsä luo ja sanoivat hänelle: 'Herra, etkö sinä kylvänyt peltoosi hyvää siementä? Mistä siihen on tullut rikkaviljaa?' 28 Isäntä sanoi heille: 'Se on vihamieheni työtä.' Miehet kysyivät silloin häneltä: 'Tahdotko, että menemme kitkemään sen pois?' 29 'En', hän vastasi, 'te voitte rikkaviljaa kootessanne nyhtää sen mukana vehnääkin. 30 Antakaa niiden kasvaa yhdessä elonkorjuuseen asti."41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä,
ja he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN
kaikki, jotka ovat viettelykseksi, ja kaikki,
jotka harjoittavat vääryyttä,
42. ja heittävät heidät tuliseen pätsiin.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.
43. Silloin vanhurskaat loistavat
Isänsä valtakunnassa niin kuin aurinko.
Siis mistä enkelit kokoavat,
kun he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN?
PS
Pelto on kyllä maailma,
mutta siemen, jonka Herra kylvi, oli Valtakunnan lapset.
Heidät lähetettiin kaikkeen maailmaan Jerusalemista alkaen.j.t.p. kirjoitti:
Toisaalla Matteuksen evankeliumissa tulee kyllä ilmi asia tälläkin, alla olevalla tavalla.
Pelto on maailma; hyvä siemen ovat valtakunnan lapset, mutta lusteet ovat pahan lapset. (Matt. 13:38)Juuri näin. Pelto on maailma eikä Valtakunnan lapset.
Valtakunnan lapset ovat Jeesuksen oman selityksen mukaan
Siemen, jonka Herra kylvi. Siis opetuslapset,
joille annettiin evankeliumi vietäväksi kaikkeen maailmaan.- Niko.
kalamos kirjoitti:
41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä,
ja he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN
kaikki, jotka ovat viettelykseksi, ja kaikki,
jotka harjoittavat vääryyttä,
42. ja heittävät heidät tuliseen pätsiin.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.
43. Silloin vanhurskaat loistavat
Isänsä valtakunnassa niin kuin aurinko.
Siis mistä enkelit kokoavat,
kun he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN?
PS
Pelto on kyllä maailma,
mutta siemen, jonka Herra kylvi, oli Valtakunnan lapset.
Heidät lähetettiin kaikkeen maailmaan Jerusalemista alkaen.Herra kertoo edellä Sanassaan myös sen mikä tämä siemen on.
Se on jokainen jona otti Hänet ja Hänen Sanansa vastaa. Niko. kirjoitti:
Herra kertoo edellä Sanassaan myös sen mikä tämä siemen on.
Se on jokainen jona otti Hänet ja Hänen Sanansa vastaa.Rakas ystävä!
Voisitko vastata kysymykseeni:
Siis MISTÄ enkelit kokoavat,
kun he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN?
PS
Sana eli Siemen on aina annettu Israelille.
Niin Vanha Testamentti kuin Uusikin.
Näiden Valtakunnan lasten
oli määrä viedä se kaikkeen maailmaan.
Mutta kun näin ei tapahtunut, joka asia sinetöityi
vasta aivan Apostolien tekojen viimeisissä jakeissa,
niin evankeliumin viestikapula annettiin pakanoille.
Mutta kun Jeesus tulee takaisin ja perustaa Valtakunnan,
niin silloin tapahtuu taas vaihto. Ja Israelista käsin
julistetaan Valtakunnan evankeliumi
todistukseksi kaikille kansoille, ja sitten tulee loppu.- Niko.
kalamos kirjoitti:
Rakas ystävä!
Voisitko vastata kysymykseeni:
Siis MISTÄ enkelit kokoavat,
kun he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN?
PS
Sana eli Siemen on aina annettu Israelille.
Niin Vanha Testamentti kuin Uusikin.
Näiden Valtakunnan lasten
oli määrä viedä se kaikkeen maailmaan.
Mutta kun näin ei tapahtunut, joka asia sinetöityi
vasta aivan Apostolien tekojen viimeisissä jakeissa,
niin evankeliumin viestikapula annettiin pakanoille.
Mutta kun Jeesus tulee takaisin ja perustaa Valtakunnan,
niin silloin tapahtuu taas vaihto. Ja Israelista käsin
julistetaan Valtakunnan evankeliumi
todistukseksi kaikille kansoille, ja sitten tulee loppu.Jumala on alusta asti tarkoittanut meidät kaikki pelastumaan Hänen Pojassaan. Alusta asti.
Herran valtakunta on läsnä nyt ja jokainen joka nyt Sanan vastaanottaa on Se vilja josta Herra vertauksessaan puhui.
Ei Jeesus edellä milleniumin ajasta puhunut. - Niko.
kalamos kirjoitti:
Juuri näin. Pelto on maailma eikä Valtakunnan lapset.
Valtakunnan lapset ovat Jeesuksen oman selityksen mukaan
Siemen, jonka Herra kylvi. Siis opetuslapset,
joille annettiin evankeliumi vietäväksi kaikkeen maailmaan."Hyvä siemen tarkoittaa niitä, jotka kuuluvat taivasten valtakuntaan, "
Kalamos, ketkä kuuluvat taivasten valtakuntaan? Niko. kirjoitti:
Jumala on alusta asti tarkoittanut meidät kaikki pelastumaan Hänen Pojassaan. Alusta asti.
Herran valtakunta on läsnä nyt ja jokainen joka nyt Sanan vastaanottaa on Se vilja josta Herra vertauksessaan puhui.
Ei Jeesus edellä milleniumin ajasta puhunut.Ja tästä Sanan vastaanottaneiden viljastako
enkelit kokoavat jakeessa 41 mainitut?
41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä,
ja he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN
kaikki, jotka ovat viettelykseksi, ja kaikki,
jotka harjoittavat vääryyttä,Niko. kirjoitti:
"Hyvä siemen tarkoittaa niitä, jotka kuuluvat taivasten valtakuntaan, "
Kalamos, ketkä kuuluvat taivasten valtakuntaan?Mistä lainauksesi on?
Valtakunnan lapsista kaikki eivät kuulu taivasten valtakuntaan:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä
ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa
taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8:11-12)- Niko.
kalamos kirjoitti:
Ja tästä Sanan vastaanottaneiden viljastako
enkelit kokoavat jakeessa 41 mainitut?
41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä,
ja he kokoavat HÄNEN VALTAKUNNASTAAN
kaikki, jotka ovat viettelykseksi, ja kaikki,
jotka harjoittavat vääryyttä,Matt.12:28
Mutta jos minä Jumalan Hengen voimalla ajan ulos riivaajia, niin on Jumalan valtakunta tullut teidän tykönne.
Matt. 21:43
Sentähden minä sanon teille: Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä.
Mark. 1:15
ja sanoi: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi".
Mark. 4:26
Ja hän sanoi: "Niin on Jumalan valtakunta, kuin jos mies kylvää siemenen maahan; - Niko.
Niko. kirjoitti:
Matt.12:28
Mutta jos minä Jumalan Hengen voimalla ajan ulos riivaajia, niin on Jumalan valtakunta tullut teidän tykönne.
Matt. 21:43
Sentähden minä sanon teille: Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä.
Mark. 1:15
ja sanoi: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi".
Mark. 4:26
Ja hän sanoi: "Niin on Jumalan valtakunta, kuin jos mies kylvää siemenen maahan;Eli kalamos, kun Herra Jeesus ilmestyy Kuninkaana, toisessa tulemuksessaan on Pojan valtakunta totisesti kaikki se mikä on Isän. Maailma on se mihin siemen kylvettiin ja tästä samaisesta maailmasta se kerran kitketään.
Kaikki on Jeesuksen käden työ, Hänestä syntyisin ja Hän sen myös niittää! Niko. kirjoitti:
Eli kalamos, kun Herra Jeesus ilmestyy Kuninkaana, toisessa tulemuksessaan on Pojan valtakunta totisesti kaikki se mikä on Isän. Maailma on se mihin siemen kylvettiin ja tästä samaisesta maailmasta se kerran kitketään.
Kaikki on Jeesuksen käden työ, Hänestä syntyisin ja Hän sen myös niittää!Siis tarkoitatko, että
pelto = maailma = Hänen Valtakuntansakalamos kirjoitti:
Eli nyt olemme Matt 13 luvussa.
Ja Matteushan tallensi evankeliumin
nimenomaan juutalaisia silmällä pitäen.
41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä,
ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki,
jotka ovat viettelykseksi, ja kaikki, jotka harjoittavat vääryyttä,
42. ja heittävät heidät tuliseen pätsiin.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.
43. Silloin vanhurskaat loistavat Isänsä valtakunnassa niin kuin aurinko.
Tuon saman tapahtuman Jeesus kertoi myöhemmin näin (Matt 24)
40. Silloin on kaksi miestä pellolla:
toinen otetaan, toinen jätetään.
41. Kaksi naista on jauhamassa käsikivillä:
toinen otetaan, toinen jätetään.
42. Valvokaa siis, sillä ette tiedä,
minä päivänä teidän Herranne tulee.
43. Mutta sen te ymmärrätte, että jos talon isäntä tietäisi,
millä yön hetkellä varas tulee,
hän valvoisi eikä antaisi murtautua taloonsa.
44. Sen tähden olkaa tekin valmiit,
sillä Ihmisen Poika tulee hetkellä, jota ette aavista.Kalamos >>Eli nyt olemme Matt 13 luvussa. Ja Matteushan tallensi evankeliumin nimenomaan juutalaisia silmällä pitäen.
- Nio.
kalamos kirjoitti:
Mistä lainauksesi on?
Valtakunnan lapsista kaikki eivät kuulu taivasten valtakuntaan:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä
ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa
taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8:11-12)Lainaukseni oli Jumalan Sanasta, Raamatusta.
Nio. kirjoitti:
Lainaukseni oli Jumalan Sanasta, Raamatusta.
No, löysin omin avuin, mistä tuon olet lukenut.
Se on KR 92 käännöksestä, mutta ei Jumalan Sanasta.
Oikein käännettynä tuo kohta puhuu "Valtakunnan lapsista".
Voidaan myös kääntää "Kuningaskunnan lapset".
Ja nämä Valtakunnan lapset ovat nimenomaan Israel.
Vai miten kommentoisit tätä kohtaa Valtakunnan lapsista:
Matt 8
5. Kun Jeesus saapui Kapernaumiin,
hänen luokseen tuli muuan sadanpäällikkö
ja pyysi häneltä apua
6. sanoen: "Herra, palvelijani makaa kotona
halvaantuneena, kovissa tuskissa."
7. Jeesus sanoi hänelle:
"Minä tulen ja parannan hänet."
8. Mutta sadanpäällikkö vastasi:
"Herra, en minä ole sen arvoinen,
että tulisit minun kattoni alle.
Sano ainoastaan sana, niin palvelijani paranee.
9. Minä itsekin olen käskyvallan alainen,
ja minulla on sotilaita alaisinani.
Kun sanon yhdelle: 'Mene', niin hän menee, ja toiselle:
'Tule', niin hän tulee,
ja palvelijalleni: 'Tee tämä', niin hän tekee."
10. Tämän kuullessaan Jeesus ihmetteli
ja sanoi niille, jotka häntä seurasivat:
"Totisesti minä sanon teille:
näin suurta uskoa en ole löytänyt ISRAELISTA keneltäkään.
11. Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
12. Mutta VALTAKUNNAN LAPSET heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
13. Sitten Jeesus sanoi sadanpäällikölle:
"Mene. Tapahtukoon sinulle niin kuin uskot."
Ja sillä hetkellä palvelija parani.
Novumin kommentaari:
"Valtakunnan lapset" kuvaavat niitä israelilaisia,
jotka hylkäsivät pelastuksen Kristuksessa.- Niko.
kalamos kirjoitti:
No, löysin omin avuin, mistä tuon olet lukenut.
Se on KR 92 käännöksestä, mutta ei Jumalan Sanasta.
Oikein käännettynä tuo kohta puhuu "Valtakunnan lapsista".
Voidaan myös kääntää "Kuningaskunnan lapset".
Ja nämä Valtakunnan lapset ovat nimenomaan Israel.
Vai miten kommentoisit tätä kohtaa Valtakunnan lapsista:
Matt 8
5. Kun Jeesus saapui Kapernaumiin,
hänen luokseen tuli muuan sadanpäällikkö
ja pyysi häneltä apua
6. sanoen: "Herra, palvelijani makaa kotona
halvaantuneena, kovissa tuskissa."
7. Jeesus sanoi hänelle:
"Minä tulen ja parannan hänet."
8. Mutta sadanpäällikkö vastasi:
"Herra, en minä ole sen arvoinen,
että tulisit minun kattoni alle.
Sano ainoastaan sana, niin palvelijani paranee.
9. Minä itsekin olen käskyvallan alainen,
ja minulla on sotilaita alaisinani.
Kun sanon yhdelle: 'Mene', niin hän menee, ja toiselle:
'Tule', niin hän tulee,
ja palvelijalleni: 'Tee tämä', niin hän tekee."
10. Tämän kuullessaan Jeesus ihmetteli
ja sanoi niille, jotka häntä seurasivat:
"Totisesti minä sanon teille:
näin suurta uskoa en ole löytänyt ISRAELISTA keneltäkään.
11. Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
12. Mutta VALTAKUNNAN LAPSET heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
13. Sitten Jeesus sanoi sadanpäällikölle:
"Mene. Tapahtukoon sinulle niin kuin uskot."
Ja sillä hetkellä palvelija parani.
Novumin kommentaari:
"Valtakunnan lapset" kuvaavat niitä israelilaisia,
jotka hylkäsivät pelastuksen Kristuksessa.Miksi sanoit, että se ei ole Jumalan Sanasta?
Se on Jumalan Sanasta, Raamatusta, Matteuksen evankeliumista, kuten sinulle edellä kerroin.
Vai sanoitko, että se ei ole Jumalan Sanasta sen tähden että se ei ollut sinulle mieleisestä käännöksestä? Minä en moista rohkenisi Raamatun Sanasta lausua oli käännös sitten 1992 tahi 1938... - Niko.
kalamos kirjoitti:
No, löysin omin avuin, mistä tuon olet lukenut.
Se on KR 92 käännöksestä, mutta ei Jumalan Sanasta.
Oikein käännettynä tuo kohta puhuu "Valtakunnan lapsista".
Voidaan myös kääntää "Kuningaskunnan lapset".
Ja nämä Valtakunnan lapset ovat nimenomaan Israel.
Vai miten kommentoisit tätä kohtaa Valtakunnan lapsista:
Matt 8
5. Kun Jeesus saapui Kapernaumiin,
hänen luokseen tuli muuan sadanpäällikkö
ja pyysi häneltä apua
6. sanoen: "Herra, palvelijani makaa kotona
halvaantuneena, kovissa tuskissa."
7. Jeesus sanoi hänelle:
"Minä tulen ja parannan hänet."
8. Mutta sadanpäällikkö vastasi:
"Herra, en minä ole sen arvoinen,
että tulisit minun kattoni alle.
Sano ainoastaan sana, niin palvelijani paranee.
9. Minä itsekin olen käskyvallan alainen,
ja minulla on sotilaita alaisinani.
Kun sanon yhdelle: 'Mene', niin hän menee, ja toiselle:
'Tule', niin hän tulee,
ja palvelijalleni: 'Tee tämä', niin hän tekee."
10. Tämän kuullessaan Jeesus ihmetteli
ja sanoi niille, jotka häntä seurasivat:
"Totisesti minä sanon teille:
näin suurta uskoa en ole löytänyt ISRAELISTA keneltäkään.
11. Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
12. Mutta VALTAKUNNAN LAPSET heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
13. Sitten Jeesus sanoi sadanpäällikölle:
"Mene. Tapahtukoon sinulle niin kuin uskot."
Ja sillä hetkellä palvelija parani.
Novumin kommentaari:
"Valtakunnan lapset" kuvaavat niitä israelilaisia,
jotka hylkäsivät pelastuksen Kristuksessa.Jeesus opetti Taivasten valtakunnasta ja sen valtakunnan lapseksi syntymisestä;
"Ja hän kierteli kautta koko Galilean ja opetti heidän synagoogissaan ja saarnasi valtakunnan evankeliumia ja paransi kaikkinaisia tauteja ja kaikkinaista raihnautta, mitä kansassa oli. " ( Matt. 4:23 )
Jeesus saarnasi nimenomaan valtakunnan so. Taivasten valtakunnan, Jumalan valtakunnan evankeliumia, jotta he jotka sen Sana vastaanottavat saava voiman syntyä tämän samaisen valtakunnan lapsiksi ja opetuslapsiksi;
"Niin on jokainen kirjanoppinut, joka on tullut taivasten valtakunnan opetuslapseksi, perheenisännän kaltainen, joka tuo aarrekammiostaan esille uutta ja vanhaa" ( Matt. 13 )
Jokainen Sanan vastaanottanut syntyy uskon kautta uudeksi ylhäältä tämän valtakunnan lapseksi.
Herran omille on annettu tehtäväksi viedä tämä taivasten valtakunnan evankeliumi todistukseksi kaikkeen maailmaan;
"Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu. " ( Matt. 24:14 )
Ja tästä Paavali opettaa näin;
"Mutta nytpä Kristus on noussut kuolleista, esikoisena kuoloon nukkuneista.
Sillä koska kuolema on tullut ihmisen kautta, niin on myöskin kuolleitten ylösnousemus tullut ihmisen kautta.
Sillä niinkuin kaikki kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa,
mutta jokainen vuorollaan: esikoisena Kristus, sitten Kristuksen omat hänen tulemuksessaan;
sitten tulee loppu, kun hän antaa valtakunnan Jumalan ja Isän haltuun, kukistettuaan kaiken hallituksen ja kaiken vallan ja voiman.
Sillä hänen pitää hallitseman "siihen asti, kunnes hän on pannut kaikki viholliset jalkojensa alle" ( Korinttolaiskirje ) Niko. kirjoitti:
Jeesus opetti Taivasten valtakunnasta ja sen valtakunnan lapseksi syntymisestä;
"Ja hän kierteli kautta koko Galilean ja opetti heidän synagoogissaan ja saarnasi valtakunnan evankeliumia ja paransi kaikkinaisia tauteja ja kaikkinaista raihnautta, mitä kansassa oli. " ( Matt. 4:23 )
Jeesus saarnasi nimenomaan valtakunnan so. Taivasten valtakunnan, Jumalan valtakunnan evankeliumia, jotta he jotka sen Sana vastaanottavat saava voiman syntyä tämän samaisen valtakunnan lapsiksi ja opetuslapsiksi;
"Niin on jokainen kirjanoppinut, joka on tullut taivasten valtakunnan opetuslapseksi, perheenisännän kaltainen, joka tuo aarrekammiostaan esille uutta ja vanhaa" ( Matt. 13 )
Jokainen Sanan vastaanottanut syntyy uskon kautta uudeksi ylhäältä tämän valtakunnan lapseksi.
Herran omille on annettu tehtäväksi viedä tämä taivasten valtakunnan evankeliumi todistukseksi kaikkeen maailmaan;
"Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu. " ( Matt. 24:14 )
Ja tästä Paavali opettaa näin;
"Mutta nytpä Kristus on noussut kuolleista, esikoisena kuoloon nukkuneista.
Sillä koska kuolema on tullut ihmisen kautta, niin on myöskin kuolleitten ylösnousemus tullut ihmisen kautta.
Sillä niinkuin kaikki kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa,
mutta jokainen vuorollaan: esikoisena Kristus, sitten Kristuksen omat hänen tulemuksessaan;
sitten tulee loppu, kun hän antaa valtakunnan Jumalan ja Isän haltuun, kukistettuaan kaiken hallituksen ja kaiken vallan ja voiman.
Sillä hänen pitää hallitseman "siihen asti, kunnes hän on pannut kaikki viholliset jalkojensa alle" ( Korinttolaiskirje )"Hyvä siemen ovat Valtakunnan lapset"
Tämä on Jumalan Sana.
Ja nämä Valtakunnan lapset ovat nimenomaan Israel.
Vai miten kommentoisit tätä kohtaa Valtakunnan lapsista:
Matt 8
5. Kun Jeesus saapui Kapernaumiin,
hänen luokseen tuli muuan sadanpäällikkö
ja pyysi häneltä apua
6. sanoen: "Herra, palvelijani makaa kotona
halvaantuneena, kovissa tuskissa."
7. Jeesus sanoi hänelle:
"Minä tulen ja parannan hänet."
8. Mutta sadanpäällikkö vastasi:
"Herra, en minä ole sen arvoinen,
että tulisit minun kattoni alle.
Sano ainoastaan sana, niin palvelijani paranee.
9. Minä itsekin olen käskyvallan alainen,
ja minulla on sotilaita alaisinani.
Kun sanon yhdelle: 'Mene', niin hän menee, ja toiselle:
'Tule', niin hän tulee,
ja palvelijalleni: 'Tee tämä', niin hän tekee."
10. Tämän kuullessaan Jeesus ihmetteli
ja sanoi niille, jotka häntä seurasivat:
"Totisesti minä sanon teille:
näin suurta uskoa en ole löytänyt ISRAELISTA keneltäkään.
11. Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
12. Mutta VALTAKUNNAN LAPSET heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
13. Sitten Jeesus sanoi sadanpäällikölle:
"Mene. Tapahtukoon sinulle niin kuin uskot."
Ja sillä hetkellä palvelija parani.
Novumin kommentaari:
"Valtakunnan lapset" kuvaavat niitä israelilaisia,
jotka hylkäsivät pelastuksen Kristuksessa.- Niko.
kalamos kirjoitti:
"Hyvä siemen ovat Valtakunnan lapset"
Tämä on Jumalan Sana.
Ja nämä Valtakunnan lapset ovat nimenomaan Israel.
Vai miten kommentoisit tätä kohtaa Valtakunnan lapsista:
Matt 8
5. Kun Jeesus saapui Kapernaumiin,
hänen luokseen tuli muuan sadanpäällikkö
ja pyysi häneltä apua
6. sanoen: "Herra, palvelijani makaa kotona
halvaantuneena, kovissa tuskissa."
7. Jeesus sanoi hänelle:
"Minä tulen ja parannan hänet."
8. Mutta sadanpäällikkö vastasi:
"Herra, en minä ole sen arvoinen,
että tulisit minun kattoni alle.
Sano ainoastaan sana, niin palvelijani paranee.
9. Minä itsekin olen käskyvallan alainen,
ja minulla on sotilaita alaisinani.
Kun sanon yhdelle: 'Mene', niin hän menee, ja toiselle:
'Tule', niin hän tulee,
ja palvelijalleni: 'Tee tämä', niin hän tekee."
10. Tämän kuullessaan Jeesus ihmetteli
ja sanoi niille, jotka häntä seurasivat:
"Totisesti minä sanon teille:
näin suurta uskoa en ole löytänyt ISRAELISTA keneltäkään.
11. Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
12. Mutta VALTAKUNNAN LAPSET heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
13. Sitten Jeesus sanoi sadanpäällikölle:
"Mene. Tapahtukoon sinulle niin kuin uskot."
Ja sillä hetkellä palvelija parani.
Novumin kommentaari:
"Valtakunnan lapset" kuvaavat niitä israelilaisia,
jotka hylkäsivät pelastuksen Kristuksessa.En ymmärrä miksi lähdit puhumaan aivan eri Sanan kohdasta, ja aiheesta.
Eikö keskustelumme kohdistunut juuri Matteuksen luvusta 13 vertauksesta viljasta ja rikkakasveista ja siitä mitä Jeesus tarkoitti tässä opettaessaan Taivasten Valtakunnasta? Sitä osoittaakseni toin esille Sanasta muitakin kohtia joissa Jeesus opettaa Taivasten valtakunnasta, ketkä siihen kuuluvat, minkä valtakunnan evankeliumia me saarnaamme ja vieläpä siitä mitä Paavali opetti siitä kenen hallinnassa kaikki on ja kenestä ne on lähtöisin, kenen kätten töitä kaikki on!
En minä ole puhunut Israelista eikä lainaamissani Sanan kohdissa puhuta Israelista. Jeesuksen keskustelu sadanpäämiehen kanssa luvussa 8 on aivan eri aihe ja asiayhteys. Niko. kirjoitti:
En ymmärrä miksi lähdit puhumaan aivan eri Sanan kohdasta, ja aiheesta.
Eikö keskustelumme kohdistunut juuri Matteuksen luvusta 13 vertauksesta viljasta ja rikkakasveista ja siitä mitä Jeesus tarkoitti tässä opettaessaan Taivasten Valtakunnasta? Sitä osoittaakseni toin esille Sanasta muitakin kohtia joissa Jeesus opettaa Taivasten valtakunnasta, ketkä siihen kuuluvat, minkä valtakunnan evankeliumia me saarnaamme ja vieläpä siitä mitä Paavali opetti siitä kenen hallinnassa kaikki on ja kenestä ne on lähtöisin, kenen kätten töitä kaikki on!
En minä ole puhunut Israelista eikä lainaamissani Sanan kohdissa puhuta Israelista. Jeesuksen keskustelu sadanpäämiehen kanssa luvussa 8 on aivan eri aihe ja asiayhteys.Ensimmäinen kommenttisi minulle tässä ketjussa
on vastauksesi viestiini, jossa kirjoitin näin:
_______________________________________
Valtakunnan lapset on eri asia kuin Jumalan lapset.
Valtakunnan lapsia muun muassa heitetään uloimpaan pimeyteen:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)
________________________________________
Ja niin tuo lainaus Matt 8-luvusta,
on koko ajan ollut perustus keskustelulleni kanssasi.Semper.Fidelis kirjoitti:
Kalamos >>Eli nyt olemme Matt 13 luvussa. Ja Matteushan tallensi evankeliumin nimenomaan juutalaisia silmällä pitäen.
No seuraavassa ensimmäiset rivit
Isosta Raamatun Tietosanakirjasta
koskien Matteuksen evankeliumia:
"UT:n kaanonissa Matteuksen evankeliumi
on neljästä evankeliumista ensimmäinen.
Tämä johtunee sekä sen yleisestä käytöstä alkuseurakunnassa
että sen erityisen läheisistä yhteyksistä VT:iin.
Tämä evankeliumi on kohdistettu lähinnä juutalaisille,
ja sen päätarkoituksena on osoittaa vastaansanomattomasti,
että Jeesus Nasaretilainen on VT:ssa luvattu Messias.
Tässä evankeliumissa toistuu useammin
kuin missään muualla ilmaisu
»että kävisi toteen, mikä profeettain kautta on puhuttu», tms.
Matteuksen lainaukset VT:sta on yleensä otettu LXX:sta,
mutta joskus ne on käännetty suoraan heprealaisesta tekstistä.
Matteuksen evankeliumi on siis tarkoitettu
ennen kaikkea juutalaisille lukijoille.
Tämä näkyy myös monista viittauksista Mooseksen lakiin,
sen paasto-, sapatinvietto-, uhri- ym. määräyksiin,
sekä siitä, että juutalaisten tapoja ja käytäntöä
ei selitetä lähemmin, koska niiden
edellytetään olevan lukijoille tuttuja.
Lisäksi paljastetaan,
että sanomaa taivasten valtakunnan läheisyydestä
oli ensi sijassa julistettava vain Israelin kansalle.
Kaikkein vahvin todiste on kuitenkin se,
että evankeliumin alussa oleva
Jeesuksen sukuluettelo esittelee
Jeesuksen Daavidin poikana
ja Aabrahamin poikana sekä
että luettelo on rabbiiniseen tapaan jaettu kolmeen osaan,
joista jokainen sisältää 14 sukupolvea.
Kuvaavaa tälle evankeliumille on,
että sukuluettelo ei ulotu kauemmas taaksepäin kuin Aabrahamiin,
kun taas Luukkaan evankeliumissa päädytään
aina Aadamiin ja Jumalan luomistekoon asti.
- Matteus on ainoa evankelista,
joka puhuu »taivasten valtakunnasta»,
hän ei juurikaan käytä
Markuksella ja Luukkaalla tavallista ilmausta
»Jumalan valtakunta»,
koska juutalaiset eivät mielellään maininneet Jumalan nimeä."- Niko.
kalamos kirjoitti:
Ensimmäinen kommenttisi minulle tässä ketjussa
on vastauksesi viestiini, jossa kirjoitin näin:
_______________________________________
Valtakunnan lapset on eri asia kuin Jumalan lapset.
Valtakunnan lapsia muun muassa heitetään uloimpaan pimeyteen:
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)
________________________________________
Ja niin tuo lainaus Matt 8-luvusta,
on koko ajan ollut perustus keskustelulleni kanssasi.Oletko erimieltä viestistäni; 29.4.2013 09:34 ja jos olet, niin erittelisitkö mistä olet tämän viestin kanssa eri mieltä?
Niko. kirjoitti:
Oletko erimieltä viestistäni; 29.4.2013 09:34 ja jos olet, niin erittelisitkö mistä olet tämän viestin kanssa eri mieltä?
Lyhyesti sanottuna ongelma on siinä,
että sinä et erota Israelia ja Seurakuntaa,
Valtakunnan evankeliumia ja armon evankeliumia,
Valtakunnan lapsia ja Jumalan lapsia.
Olisiko mitenkään mahdollista,
että jo vihdoin antaisit pienen vastauksen siihen,
keitä sinun mielestäsi ovat Valtakunnan lapset,
jotka heitetään uloimpaan pimeyteen?
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)- Niko.
kalamos kirjoitti:
Lyhyesti sanottuna ongelma on siinä,
että sinä et erota Israelia ja Seurakuntaa,
Valtakunnan evankeliumia ja armon evankeliumia,
Valtakunnan lapsia ja Jumalan lapsia.
Olisiko mitenkään mahdollista,
että jo vihdoin antaisit pienen vastauksen siihen,
keitä sinun mielestäsi ovat Valtakunnan lapset,
jotka heitetään uloimpaan pimeyteen?
"Minä sanon teille:
monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.
Mutta valtakunnan lapset heitetään uloimpaan pimeyteen.
Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." (Matt 8)Selvä. Pysyt siis jälleen kynsin hampain kannassa, että veljesi on aina väärässä, silloin kun olemme eri mieltä...
Keskustelua aiheesta lienee turha jatkaa. Niko. kirjoitti:
Selvä. Pysyt siis jälleen kynsin hampain kannassa, että veljesi on aina väärässä, silloin kun olemme eri mieltä...
Keskustelua aiheesta lienee turha jatkaa.Ehkä sinun ei sitten alunperinkään
olisi pitänyt vastata kommenttiini
koskien Matt 8 luvun mainitsemia "Valtakunnan lapsia",
kun et loppujen lopuksi ollenkaan halua
kertoa minulle, keitä he mielestäsi ovat.
Nimittäin minä olen yli voimieni
kärsivällisesti vastannut sen jälkeen
jokaiseen viestiisi vain siinä toivossa,
että kertoisit, keitä tuossa kommentissani
mainitut "Valtakunan lapset" sinun mielestäsi ovat.
Jotta sitten olisimme tältä pohjalta
voineet lähestyä avauksessa esitettyä kysymystä.
Minulle tuo kohta puhuu ensin niistä,
jotka eivät ole Valtakunnan lapsia, siis niistä,
jotka tulevat ei Jerusalemista eikä Israelista,
vaan idästä ja lännestä.
Ja nämä asettuvat aterialle yhdessä
Aabrahamin ja Iisakin ja Jaakobin kanssa,
siinä valtakunnassa,
jonka Jeesus perustaa tullessaan takaisin maan päälle.
Heille siis aukeaa portit tuohon perustettavaan Valtakuntaan.
Mutta osa itse Israelista eli Valtakunnan lapsista
heitetään sieltä ulos. Kauimmaiseen hämärään.
Valtakunnan lapset siis ovat Israel.
Tuon Valtakunnan perustamisen yhteydessä
on pakanakansojen tuomio sen perusteella,
miten he ovat suhtautuneet Jeesuksen veljiin
eli Israelilaisiin Jaakobin ahdistuksen aikana.
Mutta myös itse Jaakob on tuomion kohteena.
Nimittäin valitettava tosiasia on se,
minkä Jeesus kertoi Israelille:
"Minä olen tullut Isäni nimessä,
mutta te ette ota Minua vastaan.
Jos joku toinen tulee omissa nimissään,
hänet te otatte vastaan." (Joh 5:43)
Osa Israelista tulee siis ottamaan vastaan väärän messiaan.
Ja myös tekemään ihmeitä sen nimissä.
Mutta nämä Israelilaiset eivät totisesti usko
Jeesus-nimiseen messiaaseen.
Vaan he ottavat väärän messiaan vastaan
hänen omilla nimillään.
Ja niin he sitten ovat ihan vilpittömästi ihmeissään,
taivaasta maan päälle suuressa kirkkaudessaan
tulleen oikean Messiaan edessä ja kysyvät:
emmekö me Sinun nimessäsi tehneet suuria ihmeitä,
emmekö me Sinua löytäneetkään erämaasta,
emmekö me nähneetkään Sinun saavan tulen lankeamaan taivaasta.- Niko.
kalamos kirjoitti:
Ehkä sinun ei sitten alunperinkään
olisi pitänyt vastata kommenttiini
koskien Matt 8 luvun mainitsemia "Valtakunnan lapsia",
kun et loppujen lopuksi ollenkaan halua
kertoa minulle, keitä he mielestäsi ovat.
Nimittäin minä olen yli voimieni
kärsivällisesti vastannut sen jälkeen
jokaiseen viestiisi vain siinä toivossa,
että kertoisit, keitä tuossa kommentissani
mainitut "Valtakunan lapset" sinun mielestäsi ovat.
Jotta sitten olisimme tältä pohjalta
voineet lähestyä avauksessa esitettyä kysymystä.
Minulle tuo kohta puhuu ensin niistä,
jotka eivät ole Valtakunnan lapsia, siis niistä,
jotka tulevat ei Jerusalemista eikä Israelista,
vaan idästä ja lännestä.
Ja nämä asettuvat aterialle yhdessä
Aabrahamin ja Iisakin ja Jaakobin kanssa,
siinä valtakunnassa,
jonka Jeesus perustaa tullessaan takaisin maan päälle.
Heille siis aukeaa portit tuohon perustettavaan Valtakuntaan.
Mutta osa itse Israelista eli Valtakunnan lapsista
heitetään sieltä ulos. Kauimmaiseen hämärään.
Valtakunnan lapset siis ovat Israel.
Tuon Valtakunnan perustamisen yhteydessä
on pakanakansojen tuomio sen perusteella,
miten he ovat suhtautuneet Jeesuksen veljiin
eli Israelilaisiin Jaakobin ahdistuksen aikana.
Mutta myös itse Jaakob on tuomion kohteena.
Nimittäin valitettava tosiasia on se,
minkä Jeesus kertoi Israelille:
"Minä olen tullut Isäni nimessä,
mutta te ette ota Minua vastaan.
Jos joku toinen tulee omissa nimissään,
hänet te otatte vastaan." (Joh 5:43)
Osa Israelista tulee siis ottamaan vastaan väärän messiaan.
Ja myös tekemään ihmeitä sen nimissä.
Mutta nämä Israelilaiset eivät totisesti usko
Jeesus-nimiseen messiaaseen.
Vaan he ottavat väärän messiaan vastaan
hänen omilla nimillään.
Ja niin he sitten ovat ihan vilpittömästi ihmeissään,
taivaasta maan päälle suuressa kirkkaudessaan
tulleen oikean Messiaan edessä ja kysyvät:
emmekö me Sinun nimessäsi tehneet suuria ihmeitä,
emmekö me Sinua löytäneetkään erämaasta,
emmekö me nähneetkään Sinun saavan tulen lankeamaan taivaasta.Pahoittelen että vastasin kirjoitukseesi enkä kyennyt kohdentamaan sanojasi toivomallasi tavalla.
Kyllä minä olen pyrkinyt vastaamaan juuri niihin asioihin joita olemme käsitelleet, parhaan kykyni mukaan ja ennenkaikkea olen pyrkinyt saamaan sinun huomaamaan sen, kuinka ja mitä, Herra tarkoitti opettaessaan valtakunnan evankeliumia ja tämän evankeliumin avulla synnyttämään valtakunnan opetuslapsia.
On totta, että esillenostamasi Matteuksen evankeliumin kohta luvussa 8, keskustelussa sadanpäämiehen kanssa tuo ilmi sen, että tässä yhteydessä Jeesus kohdensi "valtakunnan lapset" sanat juuri Israelin kansaa kohtaan.
On kuitenkin ymmärrettävä, että tässä Jeesus ei puhu heistä tarkoittaen heidän olevan kansana nyt Jumalan lapsia, Jumalan valtakunnan opetuslapsia uskon kautta, sillä he eivät uskoneet.
Jeesus tarkoitti sitä, että tämä kansa, valittu kansa, oli valittu Herran omaisuuskansaksi, heille ja heidän kauttaa profeetat olivat ilmoittaneet Messiaasta ja heidän keskellensä Hän myös ilmestyi.
Eli kansa joka odotti valtakuntaa, jonka piti olla "valtakunna lapsia" kaikessa merkityksessään, ei sitä lopulta päässyt olemaan ja siitä osalliseksi, sillä he eivät uskoneet.
Jumalan valtakuntaan, Hänen valtakunnan, Taivaan valtakunnan opetuslapseksi pääsee vain uskon kautta Herraan Jeesukseen.
Mutta kun huomioidaan asiayhteys ja kokonaisopetus Jumalan valtakunnasta ja tämän valtakunnan evankeliumista, voi myös ymmärtää sen mitä Herra opettaa vertauksessaan Matteuksen luvuss 13 viljasta ja rikkaviljasta.
Tämän tähden olen pyrkinyt Sanalla perustelemaan ja painottamaan nimenomaan tätä, mutta koen keskustelun hyvin vaikeaksi ja raskaaksi jos lähtökohtaisesti olet tätä mieltä;
Kalamos kirjoitti;
"Lyhyesti sanottuna ongelma on siinä,
että sinä et erota Israelia ja Seurakuntaa,
Valtakunnan evankeliumia ja armon evankeliumia,
Valtakunnan lapsia ja Jumalan lapsia. "
Olen pahoillaani, mutta en kykene aiheesta jatkamaan jos keskustelumme mielipide erojemme ongelma on yksin minussa ja minun ymmärtämättömyydessä... Jos minä Jumalan Sanan edessä olen ymmärtämätön ja suoranaisesti "ongelma" niin parempi on, että en silloin aiheesta keskustelua tässä jatka.
Antakoon Jumala minulle viisautta. Niko. kirjoitti:
Pahoittelen että vastasin kirjoitukseesi enkä kyennyt kohdentamaan sanojasi toivomallasi tavalla.
Kyllä minä olen pyrkinyt vastaamaan juuri niihin asioihin joita olemme käsitelleet, parhaan kykyni mukaan ja ennenkaikkea olen pyrkinyt saamaan sinun huomaamaan sen, kuinka ja mitä, Herra tarkoitti opettaessaan valtakunnan evankeliumia ja tämän evankeliumin avulla synnyttämään valtakunnan opetuslapsia.
On totta, että esillenostamasi Matteuksen evankeliumin kohta luvussa 8, keskustelussa sadanpäämiehen kanssa tuo ilmi sen, että tässä yhteydessä Jeesus kohdensi "valtakunnan lapset" sanat juuri Israelin kansaa kohtaan.
On kuitenkin ymmärrettävä, että tässä Jeesus ei puhu heistä tarkoittaen heidän olevan kansana nyt Jumalan lapsia, Jumalan valtakunnan opetuslapsia uskon kautta, sillä he eivät uskoneet.
Jeesus tarkoitti sitä, että tämä kansa, valittu kansa, oli valittu Herran omaisuuskansaksi, heille ja heidän kauttaa profeetat olivat ilmoittaneet Messiaasta ja heidän keskellensä Hän myös ilmestyi.
Eli kansa joka odotti valtakuntaa, jonka piti olla "valtakunna lapsia" kaikessa merkityksessään, ei sitä lopulta päässyt olemaan ja siitä osalliseksi, sillä he eivät uskoneet.
Jumalan valtakuntaan, Hänen valtakunnan, Taivaan valtakunnan opetuslapseksi pääsee vain uskon kautta Herraan Jeesukseen.
Mutta kun huomioidaan asiayhteys ja kokonaisopetus Jumalan valtakunnasta ja tämän valtakunnan evankeliumista, voi myös ymmärtää sen mitä Herra opettaa vertauksessaan Matteuksen luvuss 13 viljasta ja rikkaviljasta.
Tämän tähden olen pyrkinyt Sanalla perustelemaan ja painottamaan nimenomaan tätä, mutta koen keskustelun hyvin vaikeaksi ja raskaaksi jos lähtökohtaisesti olet tätä mieltä;
Kalamos kirjoitti;
"Lyhyesti sanottuna ongelma on siinä,
että sinä et erota Israelia ja Seurakuntaa,
Valtakunnan evankeliumia ja armon evankeliumia,
Valtakunnan lapsia ja Jumalan lapsia. "
Olen pahoillaani, mutta en kykene aiheesta jatkamaan jos keskustelumme mielipide erojemme ongelma on yksin minussa ja minun ymmärtämättömyydessä... Jos minä Jumalan Sanan edessä olen ymmärtämätön ja suoranaisesti "ongelma" niin parempi on, että en silloin aiheesta keskustelua tässä jatka.
Antakoon Jumala minulle viisautta.Et sinä ole ongelma,
vaan meidän välisessä keskustelussa on ongelma.
Sanotaan nyt vaikka kieliongelma.
Esimerkiksi meillä on aivan eri ymmärrys siitä,
mitä tarkoittaa käsite Valtakunnan evankeliumi.
Minä ymmärrän tuon asian siten kuin
Mohikaani tässä ketjussa asian ilmaisi.- Niko.
kalamos kirjoitti:
Siis mistä enkelit kokoavat,
kun he kokoavat Hänen Valtakunnastaan?Vastattakoon vielä tämä;
Kalamos kirjoitti;
"Siis mistä enkelit kokoavat,
kun he kokoavat Hänen Valtakunnastaan?"
Maanpäällä vaeltaessaan Herra, ennen ristikuolemansa voittoa oli Henkiasteen jälkeen kiusattavana erämaassa. Paholainen kiusasi Häntä monin tavoin ja viimeisenä kiusauksen vei Hänet korkealle vuorelle tarjoten Jeesukselle maailman valtakuntia jotka oli annettu hänen hallintaansa. Näitä peholainen tarjosi, jotta Jeesus olisi kumartanut häntä.
Risti kuitenkin muutti kaiken.
Nyt ristin voiton jälkeen, ylösnoussut voittaja, Herra Jeesus Kristus vei aivan samoin kuin tapahtui erämaassa, omansa korkealle vuorelle ja sanoi;
"Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän mennä.
Ja kun he näkivät hänet, niin he kumartaen rukoilivat häntä, mutta muutamat epäilivät.
Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä."
Nyt kaikki valta, ristin voiton tähden oli kaikkinensa Jeesuksen kädessä.
Niin taivaan ja maan valta. Hän hallitsee nyt maata, että taivasta.
Paholainen ei ole vielä sidottu, ei liioin tulijärveen heitetty, mutta mitään valtaa hänellä ei ole. Valta, kaikki valta on Kristuksen kädessä.
Sen tähden, kun Hän enkelinsä lähettää eloa kokoamaan, kootaan se totisesti yksin Hänen valtakunnastaa. Kukaan muu ei sitä hallitse, ei kenelläkään toisella mitään valtaa siihen ole.
Kaikki on saanut alussa syntynsä Hänen kättensä töistä, kaiken Hän loi ja nyt Hän on maksanut omastansa kaiken sen hinnan mikä maksaa täytyi ja nyt Hän on totinen kaiken vallan pitäjä niin taivaassa, että maassa! Niko. kirjoitti:
Vastattakoon vielä tämä;
Kalamos kirjoitti;
"Siis mistä enkelit kokoavat,
kun he kokoavat Hänen Valtakunnastaan?"
Maanpäällä vaeltaessaan Herra, ennen ristikuolemansa voittoa oli Henkiasteen jälkeen kiusattavana erämaassa. Paholainen kiusasi Häntä monin tavoin ja viimeisenä kiusauksen vei Hänet korkealle vuorelle tarjoten Jeesukselle maailman valtakuntia jotka oli annettu hänen hallintaansa. Näitä peholainen tarjosi, jotta Jeesus olisi kumartanut häntä.
Risti kuitenkin muutti kaiken.
Nyt ristin voiton jälkeen, ylösnoussut voittaja, Herra Jeesus Kristus vei aivan samoin kuin tapahtui erämaassa, omansa korkealle vuorelle ja sanoi;
"Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän mennä.
Ja kun he näkivät hänet, niin he kumartaen rukoilivat häntä, mutta muutamat epäilivät.
Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä."
Nyt kaikki valta, ristin voiton tähden oli kaikkinensa Jeesuksen kädessä.
Niin taivaan ja maan valta. Hän hallitsee nyt maata, että taivasta.
Paholainen ei ole vielä sidottu, ei liioin tulijärveen heitetty, mutta mitään valtaa hänellä ei ole. Valta, kaikki valta on Kristuksen kädessä.
Sen tähden, kun Hän enkelinsä lähettää eloa kokoamaan, kootaan se totisesti yksin Hänen valtakunnastaa. Kukaan muu ei sitä hallitse, ei kenelläkään toisella mitään valtaa siihen ole.
Kaikki on saanut alussa syntynsä Hänen kättensä töistä, kaiken Hän loi ja nyt Hän on maksanut omastansa kaiken sen hinnan mikä maksaa täytyi ja nyt Hän on totinen kaiken vallan pitäjä niin taivaassa, että maassa!Enkelit kokoavat Hänen Valtakunnastaan,
jonka kesipiste on Jerusalem
ja heittävät uloimpaan pimeyteen/hämärään
eli mahdollisimman kauas Jerusalemista
eli Hänen Valtakunnastansa kirkkaimmasta kohdasta,
jossa on paitsi Daavidin Valtaistuin
myös Jumalan Valtaistuin sen yläpuolella
taivaallisesa Jerusalemissa.
"Siis keitä Jeesus ei ole koskaan tuntenut?"
" menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'."
Kuka on laittomuuden tekijä? Mikä on laittomuus? Raamatun mukaan synti on laittomuus. Synnin tekijä tekee laittomuutta. Tässä tarkoitetaan synnin harjoittajaa. Synnin tahallista tietoista ja tahtoista tekemistä. Synnin hyväksymistä omaan elämään. Synti on ainoa asia, joka erottaa Jumalasta, sen tietoinen ja omasta tahdosta harjoittaminen. Raamattu sanoo, että jos tahallamme teemme syntiä päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä.Jatkoksi vielä, että vaikka olisi sokeita ja rampoja parantanut, tai kuolleita herättänyt, tai jakanut koko omaisuutensa köyhille, mutta kuitenkin antautuu synnille, niin sillä vanhurskaalla elämällä ei ole enää merkitystä.
Hes. 18:24
Ja jos vanhurskas kääntyy pois vanhurskaudestansa ja tekee vääryyttä, tekee kaikkien niiden kauhistusten kaltaisia, joita jumalaton tekee-saisiko hän tehdä niin ja elää? Ei yhtäkään hänen vanhurskasta tekoansa, jonka hän on tehnyt, muisteta. Uskottomuutensa tähden, johon hän on langennut, ja syntinsä tähden, jota on tehnyt, niiden tähden hänen on kuoltava.- Niko.
jari-pek-ka kirjoitti:
Jatkoksi vielä, että vaikka olisi sokeita ja rampoja parantanut, tai kuolleita herättänyt, tai jakanut koko omaisuutensa köyhille, mutta kuitenkin antautuu synnille, niin sillä vanhurskaalla elämällä ei ole enää merkitystä.
Hes. 18:24
Ja jos vanhurskas kääntyy pois vanhurskaudestansa ja tekee vääryyttä, tekee kaikkien niiden kauhistusten kaltaisia, joita jumalaton tekee-saisiko hän tehdä niin ja elää? Ei yhtäkään hänen vanhurskasta tekoansa, jonka hän on tehnyt, muisteta. Uskottomuutensa tähden, johon hän on langennut, ja syntinsä tähden, jota on tehnyt, niiden tähden hänen on kuoltava.Vakavia Sanan kohtia esille nostit Jari-Pekka.
Kuinka tärkeä onkaan Isän meidän -rukous meille, jokainen päivä. Niko. kirjoitti:
Vakavia Sanan kohtia esille nostit Jari-Pekka.
Kuinka tärkeä onkaan Isän meidän -rukous meille, jokainen päivä.Tärkeä on ja miettimisen arvoinen. Rukous yleensä. Sen pitäisi toimia myös toisinkin päin. "Tulkoon sinun valtakuntasi". Tulkoon Pyhä Henki elämääni opastamaan, neuvomaan, kehoittamaan ja nuhtelemaan minua. Eli antakoon Jumala minulle Hengen korvat, joilla voi kuulla Jumalan tahdon.
"Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo"- Niko.
jari-pek-ka kirjoitti:
Tärkeä on ja miettimisen arvoinen. Rukous yleensä. Sen pitäisi toimia myös toisinkin päin. "Tulkoon sinun valtakuntasi". Tulkoon Pyhä Henki elämääni opastamaan, neuvomaan, kehoittamaan ja nuhtelemaan minua. Eli antakoon Jumala minulle Hengen korvat, joilla voi kuulla Jumalan tahdon.
"Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo"Viisaita pohdiskelet.
On juuri näin.
Isä meidän rukouksen sanoma on äärettömän tärkeä ja arvokas.
Salomollekin luettiin hyväksi se, että hän pyysi ylhäältä tulevaa viisautta. Ilman sitä emme ole mitään. Niko. kirjoitti:
Viisaita pohdiskelet.
On juuri näin.
Isä meidän rukouksen sanoma on äärettömän tärkeä ja arvokas.
Salomollekin luettiin hyväksi se, että hän pyysi ylhäältä tulevaa viisautta. Ilman sitä emme ole mitään.* Älä nyt jari-pekka eksy jt. lipertelyyn. Huomaat miten Niko sinua ylistää. Kauniita ajatuksia, mutta on ehkä itse juuri niitä, joita Jeesus ei tunne. Ensimmäinen ehto on, että Jeesus tuntee sinut ja minuta, se, että tunnustamme Hänet Jumalaksi, Pyhästä Hengestä siinneeksi ja neitsyt Mariasta syntyneeksi , Sana tuli lihajsi, siksi Jeesusken lihakin on synnitön, tämä on perusta sille, että Jeesus ylipäätään ottaa mietä huomioon. Ja Hänen tuntemisensa Jumalaksi edellyttää sisäisesti uudestisyntymistä, tulla tuntemaan Jeesus Kristus sisäisesti Pyhän Hengen osallisuudessa.
* Eikä ole synnistä kysymys, tässä, miksi Jeesus ei tunne, vaan opillisesta harhasta, synnit saadaan anteeksi ja ne on sovitettu Jeesusken verelssä, mutta opilliset harhautumat, kuten jehovantodistajien ja areolais oppiset, heillä on vieras valhe-evankeliumi, he eivät tunnusta Jeesus Jumalan Pojaksi, vaan Joosefin pojaksi, ja siinä he eksyvät ja menevät ohi Kristuksen ja apostplien evankeliumin. Varo jari-pekka, sinä varmaan tunnustat Jeesusken Jumalaksi , vai ?- Niko.
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Älä nyt jari-pekka eksy jt. lipertelyyn. Huomaat miten Niko sinua ylistää. Kauniita ajatuksia, mutta on ehkä itse juuri niitä, joita Jeesus ei tunne. Ensimmäinen ehto on, että Jeesus tuntee sinut ja minuta, se, että tunnustamme Hänet Jumalaksi, Pyhästä Hengestä siinneeksi ja neitsyt Mariasta syntyneeksi , Sana tuli lihajsi, siksi Jeesusken lihakin on synnitön, tämä on perusta sille, että Jeesus ylipäätään ottaa mietä huomioon. Ja Hänen tuntemisensa Jumalaksi edellyttää sisäisesti uudestisyntymistä, tulla tuntemaan Jeesus Kristus sisäisesti Pyhän Hengen osallisuudessa.
* Eikä ole synnistä kysymys, tässä, miksi Jeesus ei tunne, vaan opillisesta harhasta, synnit saadaan anteeksi ja ne on sovitettu Jeesusken verelssä, mutta opilliset harhautumat, kuten jehovantodistajien ja areolais oppiset, heillä on vieras valhe-evankeliumi, he eivät tunnusta Jeesus Jumalan Pojaksi, vaan Joosefin pojaksi, ja siinä he eksyvät ja menevät ohi Kristuksen ja apostplien evankeliumin. Varo jari-pekka, sinä varmaan tunnustat Jeesusken Jumalaksi , vai ?Varo Mohikaani ettet anna väärää todistusta veljestäsi;
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11325128#comment-0
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9840713#comment-0
Olen sinua aiemminkin aiheesta korjannut ja huomauttanut ja sinulle Herrasta todistanut, mutta tunnut jatkavan moista puhetta... Tee siitä parannus!
Jeesus saattoi tarkoittaa noita fundamentalistisia yltiökarismaattisia piirejä ja ennen kaikkea niissä toimivia vääriä profeettoja. Helluntailais-karismaattisista piireistä heitä löytyy. Jos nimiä pitäisi sanoa niin vaikkapa Leo Meller ja Jouko Piho (joku sanoo, etteivät kuulu helluntaiseurakuntaan, mutta heitä voidaan pitää helluntailais-karismaattisina). Ja löytyy muitakin.
Miten lienee sitten valeprofeettojen sokaisemat ja eksyttämät seurakuntalaiset?- totuutta kaipaan
LEO MELLER on LUTERILAINEN ja tämä on sinulle sanottu ennenkin,
joten ihan tietoisesti vääristelet. - Usko Toivonen
Nimimerkille "mazdels".
Aloituksen tarkoitus ei ole osoitella sormella ketään, eikä nimetä ketään, ellei tämä
nimi esiinny Raamatussa.
Pyytäisin pysyttelemään Raamatun ilmoituksessa.
Usko Toivoselle
Suoraan sanoen Jeesus ei tunne heitä, jotka oikeudenmukaisuuden ja vanhurskauden nimissä vaativat lähimmäisiltään täydellisyyttä, vaikka vaatijat itsekin ovat vajavaisia; Lue Jeesuksen vertaus Matt. 18:23-35,!* Ei täydellisyyttä, mutta sen, että tunnustaa Jeesusken Kristukseksi = Jumalaksi ! Pietarin esm. mukaan, ja vain Jumalan Henki voi tämän salaisuuden todistaa uudestisyntyneen hengessä. Sinulta ekivaari tämä todistus puuttuu, koska kiellät Jeesusken Kristuksen Jumalan Poikana, ja teet Jumalasta Joosefin pojan ja vielä syntisen.
* Kiellät Jeesuksen veren kautta pelastuksen, ja juuri Jeesuksen veressä meillä on ainut mahdollisuus päästä Jumalaa lähelle, ilman veren turvaa emme koskaan pääse Jumalan tuntemiseen.
- Usko Toivonen
Taas on tullut hyviä kommentteja ja niiden myötä lisäselvyyttä siihen, että keitä nämä ovat, joista Jeesus sanoo "Minä en ole koskaan teitä tuntenut".
Ilmeisesti olemme aikalailla yksimielisiä siitä, että kyseessä on ilman Jeesuksen sisäistä tuntemusta oleva joukko.
Kommenteissa on tullut myös esille se toinen joukko, lampaiden, vanhurskasten joukko ja Hengen hedelmä.
Matteus 25. lampaat / vuohet kuvauksessa, huomio kiinnittyy lampaiden reaktioon:
37. Silloin vanhurskaat vastaavat hänelle sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä ja ruokimme sinua, tai janoisena ja annoimme sinulle juoda?
38. Ja milloin me näimme sinut outona ja otimme sinut huoneeseemme, tai alastonna ja vaatetimme sinut?
Hedelmän kantaminen on tapahtunut Hyvän Paimenen vaikuttamana, ei ihmisestä itsestään kumpuavana.
5. Minä olen viinipuu, te olette oksat. Joka pysyy minussa ja jossa minä pysyn, se kantaa paljon hedelmää; sillä ilman minua te ette voi mitään tehdä.
Joh. 15.Voihan sitä toisia osoitellen vihjailla vaikka mitä, mutta Jeesus selitti sen tarpeeksi selvästi;
Matteus 7
23 "Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'."
Luukas 13
27 "Mutta hän on lausuva: 'Minä sanon teille: en tiedä, mistä te olette. Menkää pois minun tyköäni, kaikki te vääryyden tekijät.'"ekivaari kirjoitti:
Voihan sitä toisia osoitellen vihjailla vaikka mitä, mutta Jeesus selitti sen tarpeeksi selvästi;
Matteus 7
23 "Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'."
Luukas 13
27 "Mutta hän on lausuva: 'Minä sanon teille: en tiedä, mistä te olette. Menkää pois minun tyköäni, kaikki te vääryyden tekijät.'"* Niin, kyllähän Jeesuksella oli valta ja oikeus noin sanoa, mutta mistä sinä olet sen vallan saanut, että ylipäätään siteerat Raamattua ? Perustan tämän siihen, koska et tunnusta Jeesusta Jumalan Pojaksi, ei sinulla voi olla myöskään Poikaa. Raamatun mukaan.
"Usko Toivoselle" Joo, anteeksi kun en lukenut tarkemmin viestiäsi, ja nimesin siis henkilöitä.
Vastaan siis uudelleen "keskustelua helluntailaisuudesta" -palstalla, että Jeesus saattoi tarkoittaa mm sellaisia helluntailais-karismaattisia piirejä joissa ennustetaan (profetoidaan?), ajetaan riivaajia (usein niitä ei edes ole) ulos ja parannetaan (todettuja ihmeparantumisia ei ole todettu) sairaita. On saatettu tehdä myös sellaisia sielullisia (kaatumisia, tärinöitä, eläinääniä, nykimisiä) asioita, joita on luultu Pyhän hengen teoiksi.
"Totuutta kaipaavalle" älä huuda. Menee korvat lukkoon..- sivusta seuraaja
MAZDELS Ei "Totuutta kaipaavan" viestissä ollut yhtään huutomerkkiä.
Annoit jälleen väärän todistuksen lähimmäisestäsi. - VoiMAZDELSparkaa
sivusta seuraaja kirjoitti:
MAZDELS Ei "Totuutta kaipaavan" viestissä ollut yhtään huutomerkkiä.
Annoit jälleen väärän todistuksen lähimmäisestäsi.MAZDELSia pitää ymmärtää. MAZDELSilla on sydänsuruja se itki eilen hysteerisesti kun ensin oli huutanut äänen käheeksi.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288560673467.html sivusta seuraaja kirjoitti:
MAZDELS Ei "Totuutta kaipaavan" viestissä ollut yhtään huutomerkkiä.
Annoit jälleen väärän todistuksen lähimmäisestäsi.Isoilla kirjaimilla kirjoittamista pidetään myös huutamista vastaavana tyylirikkona.
sivusta seuraaja kirjoitti:
MAZDELS Ei "Totuutta kaipaavan" viestissä ollut yhtään huutomerkkiä.
Annoit jälleen väärän todistuksen lähimmäisestäsi.Noita isoja kirjaimia tarkoitin...
VoiMAZDELSparkaa kirjoitti:
MAZDELSia pitää ymmärtää. MAZDELSilla on sydänsuruja se itki eilen hysteerisesti kun ensin oli huutanut äänen käheeksi.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288560673467.htmlEn tiedä tuosta teini-idolista muuta kuin nimen. Pidän enemmän noista Malmstenin ja Toivo Kärjen kappaleista..
- Uusiin aiheisiin
Hyvä ketju on näköjään päässyt matkansa päähän ja hyvin tyypilliseen tapaan loppupäässä alkuperäisestä aiheesta ollaan jo irtauduttu. Viimeisten viestien perusteella nyt pitäisi päättää, ovatko huutomerkit vai isot kirjaimet näillä palstoilla huutamista - kallistun isojen kirjainten puoleen! :)
"Totuutta kaipaan" toteaa, että Leo Meller on luterilainen. Voi olla, että hän ei ole koskaan eronnut luterilaisesta kirkosta, mutta samoin suuri osa helluntailaisista kuuluu samalla myös luterilaiseen kansankirkkoon. Muodollinen jäsenyys ei tee heistä kuitenkaan mieleltään luterilaisia. Vuosina 1965–1967 Meller kävi helluntaiherätyksen raamattukoulussa Yhdysvalloissa, joten hänen toimintansa perusta on helluntalaista. Tietääkseni Leo Melleria ei kutsuta luterilaisiin seurakuntatapahtumiin eikä hän ole koskaan sinne halunnutkaan. Meller on tehnyt elämänuransa Patmos ry:ssä, eikä järjestö kuulu luterilaiseen liikkeeseen millään lailla.
Toivottavasti joku avaa uuden raamatullisen aiheen ja päästään taas tutkimaan Sanaa.- sivusta seuraaja
Leo Meller ei ole koskaan kuulunut helluntaiseurakuntaan, joten aika vaikea hänestä on saada helluntailaista, menee mutten valehtelun puolelle.
* No mitä nyt tässä ketjussa sitten saatiin selville ? Mielestäni vain jehovantodistajat ja sen myöntäjät kävivät keskenään omaanoppiinsa soveltuvaa jutustelua, ei sinänsä mitään oikeasti rakentavaa ja Pyhän Hengen opettamaa uutta ilmennyt. Hengellinen sisältö jäi olemattomaksi !
* Joka ei tunnusta Jeesusta Jumalaksi, sen puheet on yhtätyhjän kanssa. Kun ei ole Poikaa, ei ole Isääkään. Joosefin poika ei kelpaa syntien sovittajaksi, eikä än kuollut ristillä, vaan Jumala. " Jumala oli Kristuksessa, ja sovitti maailman itsensä kanssa. " Ei siis missään tapauksessa Joosefin poika !Mohikaani_27 kirjoitti:
* No mitä nyt tässä ketjussa sitten saatiin selville ? Mielestäni vain jehovantodistajat ja sen myöntäjät kävivät keskenään omaanoppiinsa soveltuvaa jutustelua, ei sinänsä mitään oikeasti rakentavaa ja Pyhän Hengen opettamaa uutta ilmennyt. Hengellinen sisältö jäi olemattomaksi !
* Joka ei tunnusta Jeesusta Jumalaksi, sen puheet on yhtätyhjän kanssa. Kun ei ole Poikaa, ei ole Isääkään. Joosefin poika ei kelpaa syntien sovittajaksi, eikä än kuollut ristillä, vaan Jumala. " Jumala oli Kristuksessa, ja sovitti maailman itsensä kanssa. " Ei siis missään tapauksessa Joosefin poika !Uskon, että se oli Joosefin poika joka kuoli. Isä Jumala ei voi kuolla ei ole koskaan kuollut eikä tule kuolemaan.
ekivaari kirjoitti:
Uskon, että se oli Joosefin poika joka kuoli. Isä Jumala ei voi kuolla ei ole koskaan kuollut eikä tule kuolemaan.
Johannes 3
16 "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen
P o i k a n s a, - ettei yksikään, joka - h ä n e e n - uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."- Voi Suuri Manito!
Mohikaani_27 kirjoitti:
* No mitä nyt tässä ketjussa sitten saatiin selville ? Mielestäni vain jehovantodistajat ja sen myöntäjät kävivät keskenään omaanoppiinsa soveltuvaa jutustelua, ei sinänsä mitään oikeasti rakentavaa ja Pyhän Hengen opettamaa uutta ilmennyt. Hengellinen sisältö jäi olemattomaksi !
* Joka ei tunnusta Jeesusta Jumalaksi, sen puheet on yhtätyhjän kanssa. Kun ei ole Poikaa, ei ole Isääkään. Joosefin poika ei kelpaa syntien sovittajaksi, eikä än kuollut ristillä, vaan Jumala. " Jumala oli Kristuksessa, ja sovitti maailman itsensä kanssa. " Ei siis missään tapauksessa Joosefin poika !Kun Jumala kuoli ristillä niin maailma on nyt ilman Jumalaa. Jumala hävitti itsensä ja jätti maailman Saat analle. Saat ana tuli siitä saat anan iloseksi. Saat anasta tuli maailman Herra kun Jumala kuoli. Ei Saat ana halua luopua vallasta. Kenelle Saat ana sitä antaskaan kun Jumala on kuollu ristillä. Ei Saat ana salli Jumalan herätä kuolleista. Kuollu ei voi herättää itteensä kuolleista. Helluntalaisoppi on erikoista!
- jeesustoteemijumala
Voi Suuri Manito! kirjoitti:
Kun Jumala kuoli ristillä niin maailma on nyt ilman Jumalaa. Jumala hävitti itsensä ja jätti maailman Saat analle. Saat ana tuli siitä saat anan iloseksi. Saat anasta tuli maailman Herra kun Jumala kuoli. Ei Saat ana halua luopua vallasta. Kenelle Saat ana sitä antaskaan kun Jumala on kuollu ristillä. Ei Saat ana salli Jumalan herätä kuolleista. Kuollu ei voi herättää itteensä kuolleista. Helluntalaisoppi on erikoista!
Mohikaanin perusajatus on oikea! Jumala on kuollut! Jumalaa ei ole!
Siis keitä Jeesus ei ole koskaan tuntenut, näin kysyy aloittaja.
Matteuksen evankeliumin 7.luku alkaa: "Älkää tuomitko, ettei teitäkään tuomittaisi". Se on syytä pitää mielessä, kun lähtee arvioimaan vakavia Jeesuksen sanoja jakeissa 7:21-23.
Minun nähdäkseni kaksi merkittävää kohtaa löytyy jakolinjaksi siihen, ketkä Jeesus tuntee ja keitä Hän ei tunne. Ne kohdat löytyvät jakeista 7:21 ja 7:24.
Nuo kaksi merkittävää avainpointtia ovat:
1) taivaallisen Isän tahdon tekeminen ja
2) ymmärtäväisen miehen huoneen perustus.
Lukemattomat uskovina itseään pitävät ihmiset EIVÄT tosiasiassa tee Jumalan tahtoa. Syy siihen on, että heidän sydämessään EI ole tapahtunut todellista vallanvaihtoa. Heidän sydämessään on yhä vallassa vanha ihminen ja sen turmeltunut oma lihallinen tahto.
Koska noiden ihmisten valtiaana on se vanha 'oma itse', he eivät voi tehdä taivaallisen Isän tahtoa. He kyllä voivat jäljitellä sitä; siis olla tekevinään jotain Jumalan tahdon "näköistä".
Mainittujen ihmisten ('uskovien') huone on väärälle perustukselle rakennettu. Jeesus ei tunne heitä omiksi opetuslapsikseen.
Kristus-kalliolle he eivät ole taloaan rakentaneet.Isä tahtoo että uskomme Jeesuksen Kristuksen Isän lähettämäksi Jumalan pojaksi ja ylimmäiseksi papiksi:
Heprealaiskirje 4
14 "Kun meillä siis on suuri ylimmäinen pappi, läpi taivasten kulkenut, Jeesus, Jumalan Poika, niin pitäkäämme kiinni tunnustuksesta."
1. Johanneksen kirje 4
15 "Joka tunnustaa, että Jeesus on Jumalan Poika, hänessä Jumala pysyy, ja hän Jumalassa."
1. Johanneksen kirje 5
5 "Kuka on se, joka voittaa maailman, ellei se, joka uskoo, että Jeesus on Jumalan Poika?
Johannes 17
8 "Sillä ne sanat, jotka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille; ja he ovat ottaneet ne vastaan ja - t i e t ä v ä t - totisesti minun lähteneen sinun tyköäsi ja uskovat, että - s i n ä - o l e t - m i n u t -
l ä h e t t ä n y t."
- Usko Toivonen
Pikainen kommentti.
Voi olla, että en tänään ehdi juurikaan kommentoida, ehkäpä illemmalla jonkin verran.
Sen verran tuosta viimeisissä kommenteista mainitusta Jumalan tahdon toteuttamisesta.
Jostakin kommentista tihkuu hälyyttävästi Jumalan tahdon muuttaminen oman korvasyyhyilyn mukaiseksi.
Jeesus palkitsee heidät, jotka eivät tee itselleen, vaan ovat palvelijoita Herralleen. Kun taas "sokeat palvelijat" joutuvat kysymään.
44. Silloin hekin vastaavat sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä tai janoisena tai outona tai alastonna tai sairaana tai vankeudessa, emmekä sinua palvelleet?'
Matt. 25.
Luulevat palvelleensa, mutta ilman Kristuksen antamaa voimaa tehdä niitä hyviä
töitä, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut heidän tekevän Jumalan elopellolla.
10. Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme.
Itsensä tekemät pysyvät tuntemattomina. - Hedelmät
He kiivailevat Sanasta, mutta eivät kanna Sanan Hedelmää joka on armo ja rakkaus, alttius rauhan evankeliumille. Omaksi voitokseen he tekevät ihmeet, omaksi voitokseen he kiivailevat Sanan puolesta.
Hedelmistä puu tunnetaan.Galatalaiskirje 5
22 "Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen."
Apostoli Paavali puhui vain yhdestä hedelmästä; rakkaus. Ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensä hillitseminen" ovat rakkauden hedelmän määritteitä, millainen Jumalan rakkaus on.
Ei Jeesus tunne sellaisia, jotka puhuttelevat Häntä väärin Jumalaksi, eikä oikein Herraksi.
- von bulke
Jeesus tarkoittaa, ettei hän ole koskaan tuntenut näitä, jotka Jeesuksen "nimissä" ovat tehneet näitä tekoJAAN.
Nämä Jeesuksen kuvailemat ihmiset eivät siis ole tehneet näitä voimallisia tekoja Jeesuksen NIMESSÄ ja JEESUKSEN tekoina.
Näitähän on valitettavasti tänäkin päivänä liikkeellä.
Edellä mainitut eivät siis ole olleetkaan Jeesuksen omia.- Usko Toivonen
Näin minäkin sen ajattelen olevan ja se hätkäytti.
He eivät ole koskaan menneet ovesta sisälle ..
9. Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen.
Joka tästä ovesta on mennyt sisään, hänet Jeesus tuntee.
14. Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut,
Joh. 10.
Tämän avauksen tarkoitus on pohtia noiden Matteus 7. jakeiden pohjalta asiaa
laajemminkin.
Kaikki hyvät teot Kristuksessa Jeesuksessa ovat tekoja Jumalan valtakunnan
rakentumiseksi, Jumala itse on nämä hyvät teot edeltäkäsin valmistanut, että
Jumalan lapset, Jumalan Hengen kuljettamina niissä vaeltaisivat.
10. Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme.
Ef. 2.
Jeesuksen omilla on yhteinen päämäärä, ei oma etu.
Ja siihen kuuluu myös armoitus Pyhässä Hengessä.
Matt. 10:8
Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa.
Kaikki on lahjaa. Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä,
ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Paholainen ei koskaan tee ihmeitä Jeesuksen nimessä.
Se pakenee tuota nimeä.
Ne ovat vääryydentekijät kertoo Raamattu !!
Ja me tiedämme että kaikki vääryys on synti. Elikä synnintekijät ei Jumala tunne ja mix voisikaan tuntea,,,, kun Hänen ei tule olemaan ikinä enää tekeminen synnin kanssa,,, senjälkeen kun Hänet oli pakko tehdä syntisexi että meillä olisi mahdollisuus pelastua...- Valheprofeettoja
joilla ei ole Kristuksen sisäistä tuntemusta.
"Yksi sinulta puuttuu ja sen mukana kaikki: Jeesuksen Kristuksen sisäinen tuntemus. - Usko Toivonen
Niin, viaton, synnitön, Jumalan Karitsa kantoi kaikki maailman synnit ruumiissaan ristinpuulle.
28. Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellänsä on itselleen ansainnut.
Apt. 20.
Jeesus, Herramme ja Vapahtajamme, on siis ansainnut seurakunnan itselleen, seurakunta ei ole ansainnut tällaista Vapahtajaa, vaan suuressa Armossaan Jeesus tuli taivaan kirkkaudesta ja antoi itsensä kaikkien ihmisten edestä, että ihmisillä elämä olisi Jeesuksessa Kristuksessa, ei omien tekojen
kautta, vaan yksin armosta. Usko Toivonen kirjoitti:
Niin, viaton, synnitön, Jumalan Karitsa kantoi kaikki maailman synnit ruumiissaan ristinpuulle.
28. Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellänsä on itselleen ansainnut.
Apt. 20.
Jeesus, Herramme ja Vapahtajamme, on siis ansainnut seurakunnan itselleen, seurakunta ei ole ansainnut tällaista Vapahtajaa, vaan suuressa Armossaan Jeesus tuli taivaan kirkkaudesta ja antoi itsensä kaikkien ihmisten edestä, että ihmisillä elämä olisi Jeesuksessa Kristuksessa, ei omien tekojen
kautta, vaan yksin armosta.Sinunkin tulis pystyä sanoa rehellisesti että ennen olin paha mutta nyt en enää vaella pahoissa himoissa .... ---> Ef. 1:4
niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
Ef. 2:2
joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
Ef. 2:3
joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;- Usko Toivonen
savonarola kirjoitti:
Sinunkin tulis pystyä sanoa rehellisesti että ennen olin paha mutta nyt en enää vaella pahoissa himoissa .... ---> Ef. 1:4
niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
Ef. 2:2
joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
Ef. 2:3
joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;Mikäpä minä olen itsestäni todistamaan.
Mieluummin todistan Herrastani Jeesuksesta Kristuksesta ja Jumalan armosta meitä kohtaan.
" Herra on minun Paimeneni, ei minulta mitään puutu" ..
Ps. 23.
- Sudet tulevat
Tässä ketjussa oli tällainen kommentti: "Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona."
Tekoja tehdessään väärät profeetat ovat toimineet Jeesuksen ninessä - suomenkielinen Raamattumme sanoo heidän toteavan viimeisellä tuomiolla toimineen "sinun nimesi kautta" ja englannninkielinen (NIV) "in your name, sinun nimessäsi". Hyvin arvostettu King James Version mainitsee heidän myös toimineen ja julistaneen Jeesuksen nimessä "in thy name" (vanhahtava sanamuoto).
Kun Jumalaa tottelemattomat ovat innokkaita sanoessaan "Herra, Herra", he myös nimittävät Jeesusta oikein. Jeesus on Herra. Vuorisaarnassa Jeesus toteaa: "Ei jokainen, joka sanoo Herra, Herra pääse aivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon". Johtopäätökseni on seuraava:
- kadotukseen menee ihmisiä, jotka ovat toimineet ja puhuneet Jeesuksen nimessä ja tehneet jopa ihmetekoja. He eivät ole kuitenkaan kuuliaisia Raamatun Sanalle, eivätkä ole nöytyneet tekemään Jumalan tahtoa. Heidän elämässään on "pahaa hedelmää" eli he suosivat jotain syntiä tekemättä siitä parannusta, niin kuin Jumalan Sana meitä kehottaa. He eivät ole koskaan kohdanneet ristiille naulittua Vapahtajaa, eikä Jeesus näin muodoin heitä tunne.
-Taivaaseen menee ihmisiä, jotka ovat toimineet ja puhuneet Jeesuksen nimessä ja jotkut ovat tehneet jopa tunnustekoja. Kaikki pelastuneet ovat nöyrtyneet kuuliaisiksi Jumalan Sanalle, tehneet parannusta synneistään ja saaneet kaikki syntinsä anteeksi. Heillä on ollut usein asiaa ristillä heidän syntinsä sovittaneelle ja ylösnousseelle Vapahtajalle ja tämän vuoksi Jeesus tuntee heidät.
Kodotukseen menevien susien teot ovat tapahtuneet aivan muussa kuin Pyhässä Hengessä, joten ne eivät ole Jeesuksen tekoja. Jeesus puhuu "susista lammasten vaatteissa". Väärien julistajien käytös, julkinen esiintyminen ja pintapuolisesti tarkasteluna heidän rakkauden ja armon sävyttämä puheensa ovat kuin ne olisivat uskovan - he ovat lammasten vaatteissa, eikä heitä pintapuolisesti tarkasteluna erota.
Jeesus aloittaa tämän osan sanomalla "kavahtakaa vääriä profeettoja". Hän kehottaa varomaan heitä. Mitään varottavaaa ei olisi, jos pintapuolisestikin voisimme nähdä ja kuulla heidän puheestaan, etteivät he ole aitoja kristittyjä. Mutta meillä on varottavaa - väärät profeetat käyttävät Jeesuksesta sanaa "Herra" ja myös oikeat julistajat käyttävät Jeesuksesta sanaa "Herra". Mistä heidät erottaa, sitä käsittelin tarkemmin ensimmäisessä viestissäni.Annetaan nyt keskustelijoille vielä linkki viestiin, jota lainasit
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11434370/#comment-61283741kalamos kirjoitti:
Annetaan nyt keskustelijoille vielä linkki viestiin, jota lainasit
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11434370/#comment-61283741Kalamos: >>Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Semper.Fidelis kirjoitti:
Kalamos: >>Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Minäkin uskon Jeesus eikä Kalamos !!
Semper.Fidelis kirjoitti:
Kalamos: >>Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Jeesus antaa määreen tuolle joukolle: "Minä en ole koskaan teitä tuntenut".
Tuo tunteminen tarkoittaa hyvin läheistä suhdetta.
Eli Jeesuksella ja näillä ihmisillä ei koskaan ole ollut tuota suhdetta.
Jeesus ei todellakaan tunne heitä, eikä ole koskaan tuntenutkaan.
Näillä ihmisillä ja Jeesuksella ei koskaan ole ollut suhdetta,
jota tuo tunteminen tarkoittaa. He eivät siis kuulu siihen joukkoon,
josta Jeesus sanoi: "Minä tunnen omani ja Minun omani tuntevat Minut".
Tuo joukko, jolle Jeesus puhuu, ei siis ollenkaan tunne Jeesusta.
Puhumattakaan, että se olisi tehnyt ihmeitä Jeesus-nimen voimassa.
He ovat tehneet ihmeitä ahdistuksen aikana esiin tulevien
väärien kristuksien eli messiaiden nimissä.
Ja nyt, kun he kohtaavat oikean taivaasta maan päälle
suuressa kirkkaudessaan tulleen Messiaan, niin he ovat ihmeissään,
eivätkö he olleetkaan tehneet ihmeitä Tämän oikean Messiaan nimessä:
"Herra, Herra ... emmekö me SINUN nimesi kautta ...?"
Jeesus-nimeä heidän huuliltaan ei tule eikä ole koskaan tullutkaan.
Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä,
ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Jumala, jota he ovat palvoneet, ei ole ollut Israelin Jumala.
Ja paholainen ei koskaan tee ihmeitä Jeesuksen nimessä.
Se pakenee tuota nimeä.kalamos kirjoitti:
Jeesus antaa määreen tuolle joukolle: "Minä en ole koskaan teitä tuntenut".
Tuo tunteminen tarkoittaa hyvin läheistä suhdetta.
Eli Jeesuksella ja näillä ihmisillä ei koskaan ole ollut tuota suhdetta.
Jeesus ei todellakaan tunne heitä, eikä ole koskaan tuntenutkaan.
Näillä ihmisillä ja Jeesuksella ei koskaan ole ollut suhdetta,
jota tuo tunteminen tarkoittaa. He eivät siis kuulu siihen joukkoon,
josta Jeesus sanoi: "Minä tunnen omani ja Minun omani tuntevat Minut".
Tuo joukko, jolle Jeesus puhuu, ei siis ollenkaan tunne Jeesusta.
Puhumattakaan, että se olisi tehnyt ihmeitä Jeesus-nimen voimassa.
He ovat tehneet ihmeitä ahdistuksen aikana esiin tulevien
väärien kristuksien eli messiaiden nimissä.
Ja nyt, kun he kohtaavat oikean taivaasta maan päälle
suuressa kirkkaudessaan tulleen Messiaan, niin he ovat ihmeissään,
eivätkö he olleetkaan tehneet ihmeitä Tämän oikean Messiaan nimessä:
"Herra, Herra ... emmekö me SINUN nimesi kautta ...?"
Jeesus-nimeä heidän huuliltaan ei tule eikä ole koskaan tullutkaan.
Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä,
ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Jumala, jota he ovat palvoneet, ei ole ollut Israelin Jumala.
Ja paholainen ei koskaan tee ihmeitä Jeesuksen nimessä.
Se pakenee tuota nimeä.Kalamos: >>Jeesus-nimeä heidän huuliltaan ei tule eikä ole koskaan tullutkaan. Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
- _greeeeen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Kalamos: >>Jeesus-nimeä heidän huuliltaan ei tule eikä ole koskaan tullutkaan. Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Mitä mieltä, Semper, olet itse siitä, että sanot monia palstalaisiakin eksyttäjiksi, mutta Jonahia, joka opettaa meidän olevan Luciferin joukoissa taivaassa Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä, maan päällä kärsimässä rangaistustaan, sanotkin veljeksesi?!
_greeeeen kirjoitti:
Mitä mieltä, Semper, olet itse siitä, että sanot monia palstalaisiakin eksyttäjiksi, mutta Jonahia, joka opettaa meidän olevan Luciferin joukoissa taivaassa Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä, maan päällä kärsimässä rangaistustaan, sanotkin veljeksesi?!
Teen sinulle rakkauden palveluksen, jota et ehkä vielä nyt ymmärrä. Palvelukseni on tämä: en lisää bensaa liekkeihisi, rakas greeen-siskoni.
Siunausta!
SF- _greeeeen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Kalamos: >>Jeesus-nimeä heidän huuliltaan ei tule eikä ole koskaan tullutkaan. Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Eihän Kalamos'n näkemys ole ollenkaan Raamatun vastainen. Väärät profeetat, joilla ei ole yhteyttä Jeesukseen, eivät pysty tekemään mitään Jeesuksen voimassa. He ovat voineet lausua Kristus-nimen tekojensa yhteydessä, mutta Jeesuksen Kristuksen nimessä ja voimassa heidän tekonsa eivät ole tapahtuneet.
- _greeeeen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Teen sinulle rakkauden palveluksen, jota et ehkä vielä nyt ymmärrä. Palvelukseni on tämä: en lisää bensaa liekkeihisi, rakas greeen-siskoni.
Siunausta!
SFEt siis pysty keskustelemaan siitä, miten suosit väärää profeettaa.
_greeeeen kirjoitti:
Eihän Kalamos'n näkemys ole ollenkaan Raamatun vastainen. Väärät profeetat, joilla ei ole yhteyttä Jeesukseen, eivät pysty tekemään mitään Jeesuksen voimassa. He ovat voineet lausua Kristus-nimen tekojensa yhteydessä, mutta Jeesuksen Kristuksen nimessä ja voimassa heidän tekonsa eivät ole tapahtuneet.
Aivan oikein. He ovat tehneet ihmetekonsa
jonkun väärän kristuksen eli messiaan nimessä.
Ja nyt kun he ovat tuhatvuotisen valtakunnan
perustamisvaiheessa oikean Messiaan edessä,
ja saavat porttikiellon tuohon Valtakuntaan,
he ovat ihmeissään:
emme me Sinun nimessäsi näitä ihmeitä tehneetkään,
eikö se nimi, jota me käytimme, ollutkaan Sinun nimesi.Semper.Fidelis kirjoitti:
Kalamos: >>Jeesus-nimeä heidän huuliltaan ei tule eikä ole koskaan tullutkaan. Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä, ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Semper.Fidelis
Avauksessa mainittu tunnusmerkistö ihmisille,
joista Jeesus puhuu, ei alkuunkaan sovi
tuolle katraalle, jonka esille toit.
Tietänet, että Kuhlman ei tullut koskaan Suomeen,
koska Herra oli hänelle ilmoittanut,
että suomesta nousee toinen palvelija.
Ja Niilo Yli-Vainio oli nimenomaan
Kathryn Kuhlmanin palvelutyöstä aivan
erityisesti oppinut sen,
että ihmisten katse on kokonaan käännettävä
pois meistä itsestämme Kristukseen.
Siis ei puhettakaan sen suuntaisesta ajatuksesta,
joka ketjun avauksesta löytyy:
"emmeko me ...".- Niko.
kalamos kirjoitti:
Aivan oikein. He ovat tehneet ihmetekonsa
jonkun väärän kristuksen eli messiaan nimessä.
Ja nyt kun he ovat tuhatvuotisen valtakunnan
perustamisvaiheessa oikean Messiaan edessä,
ja saavat porttikiellon tuohon Valtakuntaan,
he ovat ihmeissään:
emme me Sinun nimessäsi näitä ihmeitä tehneetkään,
eikö se nimi, jota me käytimme, ollutkaan Sinun nimesi.Kalamos kirjoitti; "Ja nyt kun he ovat tuhatvuotisen valtakunnan
perustamisvaiheessa oikean Messiaan edessä,
ja saavat porttikiellon tuohon Valtakuntaan,
he ovat ihmeissään: "
Kyse ei ole milleniumin "valtakuntaan" pääsystä, vaan taivasten valtakuntaan pääsystä. Jeesus puhuu nämä sanat viimeisellä tuomiolla;
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse TAIVASTEN VALTAKUNTAAN , vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
"Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
"Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'. ( Matt. 7 ) Niko. kirjoitti:
Kalamos kirjoitti; "Ja nyt kun he ovat tuhatvuotisen valtakunnan
perustamisvaiheessa oikean Messiaan edessä,
ja saavat porttikiellon tuohon Valtakuntaan,
he ovat ihmeissään: "
Kyse ei ole milleniumin "valtakuntaan" pääsystä, vaan taivasten valtakuntaan pääsystä. Jeesus puhuu nämä sanat viimeisellä tuomiolla;
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse TAIVASTEN VALTAKUNTAAN , vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
"Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
"Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'. ( Matt. 7 )Viimeisellä tuomiolla tällaista keskustelua ei ollenkaan käydä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11434370/#comment-61251924- Niko.
kalamos kirjoitti:
Viimeisellä tuomiolla tällaista keskustelua ei ollenkaan käydä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11434370/#comment-61251924Viimeinen tuomio on todellakin tuomioistuinkäsittely Herran edessä.
Tässä tuomiossa jaotellaan lampaat ja vuohet.
Matteus 7, että 25 puhuvat uskoni mukaan samasta tapahtumasta.
Se, että juuri tämä sama sana ja lause, ei esiinnyt suoraan ja sellaisenaan Matteuksen 25 kuvauksessa viimeisestä tuomiosta, ei tietenkään tarkoita, etteikö silloin, samaisessa tapahtumasta olisi kyse Jeesuksen sanoissa Matteuksen 7 luvussa. Niko. kirjoitti:
Viimeinen tuomio on todellakin tuomioistuinkäsittely Herran edessä.
Tässä tuomiossa jaotellaan lampaat ja vuohet.
Matteus 7, että 25 puhuvat uskoni mukaan samasta tapahtumasta.
Se, että juuri tämä sama sana ja lause, ei esiinnyt suoraan ja sellaisenaan Matteuksen 25 kuvauksessa viimeisestä tuomiosta, ei tietenkään tarkoita, etteikö silloin, samaisessa tapahtumasta olisi kyse Jeesuksen sanoissa Matteuksen 7 luvussa.Matt 25 ei myöskään puhu viimeisestä tuomiosta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11434370/#comment-61251924
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11434370/#comment-61265803kalamos kirjoitti:
Semper.Fidelis
Avauksessa mainittu tunnusmerkistö ihmisille,
joista Jeesus puhuu, ei alkuunkaan sovi
tuolle katraalle, jonka esille toit.
Tietänet, että Kuhlman ei tullut koskaan Suomeen,
koska Herra oli hänelle ilmoittanut,
että suomesta nousee toinen palvelija.
Ja Niilo Yli-Vainio oli nimenomaan
Kathryn Kuhlmanin palvelutyöstä aivan
erityisesti oppinut sen,
että ihmisten katse on kokonaan käännettävä
pois meistä itsestämme Kristukseen.
Siis ei puhettakaan sen suuntaisesta ajatuksesta,
joka ketjun avauksesta löytyy:
"emmeko me ...".Tarkoitit kalamos katraalla ilmeisesti tätä "Kuhlman-Hinn-Selkomaa-etc." -ryhmää, jonka mainitsin viestissäni 29.4.2013 09:33.
Kathryn Kuhlmanin palvelutyölle oli ominaista hänen maaginen elehtimisensä ja asunsa, jotka väistämättä tuovat mieleen äärimmäisen vastenmielisen velhottaren. Niilo Yli-Vainio oli estraditaiteilija hänkin, joskaan ei härmäläisjunttina tehnyt vastaavaa vaikutelmaa kuin amerikkalainen esikuvansa (?).
Jotenkuten vielä mmärrän suopeutesi kahden em. taiteilijan osalta. Mutta 'katraassa' mainitsemani Benny Hinn on sentään huijarina täysin mahdoton veikkonen hyväksyttäväksi vakavasti otettavien Kristuksen palvelijoiden joukkoon. Hänen kanssaan en ainakaan minä ole samassa joukossa.
Niin kalamos, auktoriteettisi ja uskottavuutesi sanan palvelijana kärsii peräti romahduslaisen laskun, jos todella nielet Hinn'in kaltaisen megarahastajan edesottamukset. Tuskin voit Jaikalin tavoin väistää ko. koijarin sanomalla, ettet tiedä hänestä mitään.
Tässä muistutus yhdestä tuon murheellisen katraan jäsenestä:
http://www.youtube.com/watch?v=srPtMNmbnBYSemper.Fidelis kirjoitti:
Tarkoitit kalamos katraalla ilmeisesti tätä "Kuhlman-Hinn-Selkomaa-etc." -ryhmää, jonka mainitsin viestissäni 29.4.2013 09:33.
Kathryn Kuhlmanin palvelutyölle oli ominaista hänen maaginen elehtimisensä ja asunsa, jotka väistämättä tuovat mieleen äärimmäisen vastenmielisen velhottaren. Niilo Yli-Vainio oli estraditaiteilija hänkin, joskaan ei härmäläisjunttina tehnyt vastaavaa vaikutelmaa kuin amerikkalainen esikuvansa (?).
Jotenkuten vielä mmärrän suopeutesi kahden em. taiteilijan osalta. Mutta 'katraassa' mainitsemani Benny Hinn on sentään huijarina täysin mahdoton veikkonen hyväksyttäväksi vakavasti otettavien Kristuksen palvelijoiden joukkoon. Hänen kanssaan en ainakaan minä ole samassa joukossa.
Niin kalamos, auktoriteettisi ja uskottavuutesi sanan palvelijana kärsii peräti romahduslaisen laskun, jos todella nielet Hinn'in kaltaisen megarahastajan edesottamukset. Tuskin voit Jaikalin tavoin väistää ko. koijarin sanomalla, ettet tiedä hänestä mitään.
Tässä muistutus yhdestä tuon murheellisen katraan jäsenestä:
http://www.youtube.com/watch?v=srPtMNmbnBYSanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi
ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi (Matt12:37).
Ei kenenkään ihmisen pukeutuminen ole tuomion peruste.
Ihmettelen kyllä hiukan,
mikä Kuhlmanin vaatetuksessa sinua kiusaa.
Joka tapauksessa Kuhlman piti jokaisessa tilaisuudessa
tarkoin huolen siitä, että ihmiset eivät odota häneltä mitään.
Vaan kiinnittävät katseensa Jeesukseen.
Että ihmiset ymmärtävät sen, ettei Kuhlman voi ketään parantaa,
eikä tehdä yhden yhtäkään ihmettä.
Ja tärkein ja suuri ihmi niin hänelle kuin Niilo Yli-Vainiolle
kuin Marko Selkomaalle kuin Benny Hinnille
on ihmisen pelastuminen, ei ruumiillinen parantuminen.
Tämä katras ei siis millään sovellu avauksen kuvaukseen
ihmisistä, jotka sanovat: "emmekö me ...".kalamos kirjoitti:
Sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi
ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi (Matt12:37).
Ei kenenkään ihmisen pukeutuminen ole tuomion peruste.
Ihmettelen kyllä hiukan,
mikä Kuhlmanin vaatetuksessa sinua kiusaa.
Joka tapauksessa Kuhlman piti jokaisessa tilaisuudessa
tarkoin huolen siitä, että ihmiset eivät odota häneltä mitään.
Vaan kiinnittävät katseensa Jeesukseen.
Että ihmiset ymmärtävät sen, ettei Kuhlman voi ketään parantaa,
eikä tehdä yhden yhtäkään ihmettä.
Ja tärkein ja suuri ihmi niin hänelle kuin Niilo Yli-Vainiolle
kuin Marko Selkomaalle kuin Benny Hinnille
on ihmisen pelastuminen, ei ruumiillinen parantuminen.
Tämä katras ei siis millään sovellu avauksen kuvaukseen
ihmisistä, jotka sanovat: "emmekö me ...".Kalamos, jokaisella uskovalla on oikeus, jopa velvollisuus, koetella henget, ovatko ne Jumalasta. Tuomio on eri asia.
"Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan." 1.Joh.4:1.
En koettele kenenkään henkeä vaatetuksen perusteella.
Kirjoitin sinulle: >>Niin kalamos, auktoriteettisi ja uskottavuutesi sanan palvelijana kärsii peräti romahdusmaisen laskun, jos todella nielet Hinn'in kaltaisen megarahastajan edesottamukset.Semper.Fidelis kirjoitti:
Kalamos, jokaisella uskovalla on oikeus, jopa velvollisuus, koetella henget, ovatko ne Jumalasta. Tuomio on eri asia.
"Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan." 1.Joh.4:1.
En koettele kenenkään henkeä vaatetuksen perusteella.
Kirjoitin sinulle: >>Niin kalamos, auktoriteettisi ja uskottavuutesi sanan palvelijana kärsii peräti romahdusmaisen laskun, jos todella nielet Hinn'in kaltaisen megarahastajan edesottamukset.No koettele. Ja siis sanojen perusteella.
Sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi
ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi (Matt12:37).
Eli minkä väärän sanan tai lauseen esimerkiksi
Kathryn Kuhlman on sanonut,
kun olet väittänyt häntä muistaakseni noidaksi ja velhoksi jne.
Vai väitätkö ihmistä noidaksi ja velhoksi aina silloin,
kun sokeat saavat näkönsä, rammat kävelevät,
spitaaliset puhdistuvat, kuurot kuulevat,
kuolleet herätetään ja köyhille julistetaan evankeliumia.kalamos kirjoitti:
No koettele. Ja siis sanojen perusteella.
Sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi
ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi (Matt12:37).
Eli minkä väärän sanan tai lauseen esimerkiksi
Kathryn Kuhlman on sanonut,
kun olet väittänyt häntä muistaakseni noidaksi ja velhoksi jne.
Vai väitätkö ihmistä noidaksi ja velhoksi aina silloin,
kun sokeat saavat näkönsä, rammat kävelevät,
spitaaliset puhdistuvat, kuurot kuulevat,
kuolleet herätetään ja köyhille julistetaan evankeliumia.Olen jo koetellut. Sinun tulee rukoilla Jumalalta kykyä erottaa henget. Ellet sellaista lahjaa ole saanut, sinun tulee uskoa varoituksia niiltä, jotka sen lahjan ovat saaneet.
Minulle riittää se, että Jumalan Henki varoittaa jokaisesta uskonnollisesta puoskarista, joka käyttää suggestiivisia menetelmiä tai jollain muulla vastaavalla tavalla manipuloi ihmisiä.
En ole Andrew Strom'in tai hänen kirjansa minkäänasteinen takuumies, mutta suosittelen perehtymään hänen kirjaansa 'Kundalini-varoitus'. Linkissä voit perehtyä hänen varoituksiinsa, jotka välittömästi ja väistämättä koskevat Hinn'in kaltaisia häpeämättömiä kaatajia.
http://www.youtube.com/watch?v=eBpw2oQrvMM- Semperin varoitus
Semper.Fidelis kirjoitti:
Olen jo koetellut. Sinun tulee rukoilla Jumalalta kykyä erottaa henget. Ellet sellaista lahjaa ole saanut, sinun tulee uskoa varoituksia niiltä, jotka sen lahjan ovat saaneet.
Minulle riittää se, että Jumalan Henki varoittaa jokaisesta uskonnollisesta puoskarista, joka käyttää suggestiivisia menetelmiä tai jollain muulla vastaavalla tavalla manipuloi ihmisiä.
En ole Andrew Strom'in tai hänen kirjansa minkäänasteinen takuumies, mutta suosittelen perehtymään hänen kirjaansa 'Kundalini-varoitus'. Linkissä voit perehtyä hänen varoituksiinsa, jotka välittömästi ja väistämättä koskevat Hinn'in kaltaisia häpeämättömiä kaatajia.
http://www.youtube.com/watch?v=eBpw2oQrvMMsopii hyvin aloituksen aiheeseen!
Minusta se, että tälläisistä henkilöistä varoitetaan toisiakin, on myöskin lähimmäisen rakkautta!
Näillä palstoilla tulisikin juuri tuoda enemmän esille tälläiset ihmiset ja asiat, jotka eivät ole Jumalasta, koska on niin paljon uskovia, jotka vastaanottavat kaiken ja kaikki puhujat, jotka vain mainitsevatkin Jeesus-nimen julistuksessaan ja surullista on, että heitä vastaanotetaan seurakuntiin - vaikka Hinninkin toiminnasta huomaa sen heti, ettei se ole Jumalasta ja ellei joku tiedä tai usko, niin hänestä on videoja, joita sopii katsoa ja tutkia.
Jotkut saattavat ajatella, ettei asia koske itseä, kun eivät käy heidän kokouksissaan ja kun itse ollaan omalla varmalla pohjalla, mutta täälläkin on varmaan sellaisia, jotka eivät tiedä heistä - ja siksi Kalamoksen kommentti: "Sanoistasi sinut julistetaan.."- ei sovi Semperin esilletuomaan asiayhteyteen - koetella tulee kaikki ja varoittaa tulee kaikkia. - Usko Toivonen
Semperin varoitus kirjoitti:
sopii hyvin aloituksen aiheeseen!
Minusta se, että tälläisistä henkilöistä varoitetaan toisiakin, on myöskin lähimmäisen rakkautta!
Näillä palstoilla tulisikin juuri tuoda enemmän esille tälläiset ihmiset ja asiat, jotka eivät ole Jumalasta, koska on niin paljon uskovia, jotka vastaanottavat kaiken ja kaikki puhujat, jotka vain mainitsevatkin Jeesus-nimen julistuksessaan ja surullista on, että heitä vastaanotetaan seurakuntiin - vaikka Hinninkin toiminnasta huomaa sen heti, ettei se ole Jumalasta ja ellei joku tiedä tai usko, niin hänestä on videoja, joita sopii katsoa ja tutkia.
Jotkut saattavat ajatella, ettei asia koske itseä, kun eivät käy heidän kokouksissaan ja kun itse ollaan omalla varmalla pohjalla, mutta täälläkin on varmaan sellaisia, jotka eivät tiedä heistä - ja siksi Kalamoksen kommentti: "Sanoistasi sinut julistetaan.."- ei sovi Semperin esilletuomaan asiayhteyteen - koetella tulee kaikki ja varoittaa tulee kaikkia.Pyysin avauksessani, että pidättäydyttäiin Raamatun ilmoituksessa, eikä lähdettäisi itsekukin sormella osoittelemaan kuka mihinkin suuntaan.
Jeesus osannee asiansa, jos taivaskelpoisuuden määrittely olisi meidän varassamme, taivaassa saattaisi olla aika autiota ja parhaat istumapaikat olisivat
varmasti kovin varattuja.
Sormella osoittelu me kyllä osataan, mutta maljan sisuksen puhdistaminen onkin
sitten jo vaikeaa. - Olen sitä mieltä
Usko Toivonen kirjoitti:
Pyysin avauksessani, että pidättäydyttäiin Raamatun ilmoituksessa, eikä lähdettäisi itsekukin sormella osoittelemaan kuka mihinkin suuntaan.
Jeesus osannee asiansa, jos taivaskelpoisuuden määrittely olisi meidän varassamme, taivaassa saattaisi olla aika autiota ja parhaat istumapaikat olisivat
varmasti kovin varattuja.
Sormella osoittelu me kyllä osataan, mutta maljan sisuksen puhdistaminen onkin
sitten jo vaikeaa.että jos kyse on tunnetuista julistajista, niin heistä kuuluu varoittaa toisiakin.
Ketä osoitin sormella? Se, että mainitsin Semperin ja kirjoitukseni lopussa
Kalamoksen - sitäkö tarkoitit?
Anteeksi, jos kirjoitukseni ei sopinut aloittamaasi ketjuun. - Miten Usko Toivonen
Olen sitä mieltä kirjoitti:
että jos kyse on tunnetuista julistajista, niin heistä kuuluu varoittaa toisiakin.
Ketä osoitin sormella? Se, että mainitsin Semperin ja kirjoitukseni lopussa
Kalamoksen - sitäkö tarkoitit?
Anteeksi, jos kirjoitukseni ei sopinut aloittamaasi ketjuun.Greeenin kirjoitukset ja sormenosoittelut Kalamoksen puolesta Semperiä vastaan sopivat sinun aloitukseesi???
- Usko Toivonen
Miten Usko Toivonen kirjoitti:
Greeenin kirjoitukset ja sormenosoittelut Kalamoksen puolesta Semperiä vastaan sopivat sinun aloitukseesi???
Toivoin avauksessani keskustelua yleisellä tasolla, kommentteja Raamatun pohjalta perustellen.
Toivomuksena oli nimenomaan, keskittyä itse aiheeseen, ei torailuun.
Kun sanoin " sormella osoittelun me kyllä osaamme ", niin se näkyy tässäkin ketjussa, vaikka tarkoitus oli aivan toinen.
Joku "mustanlistan" laatija tehköön aiheesta oman avauksensa tai vaikka kaikki halukkaat vielä omat listansa, jos se tuntuu tarpeelliselle. - 1Tim.4:1-6
Usko Toivonen kirjoitti:
Toivoin avauksessani keskustelua yleisellä tasolla, kommentteja Raamatun pohjalta perustellen.
Toivomuksena oli nimenomaan, keskittyä itse aiheeseen, ei torailuun.
Kun sanoin " sormella osoittelun me kyllä osaamme ", niin se näkyy tässäkin ketjussa, vaikka tarkoitus oli aivan toinen.
Joku "mustanlistan" laatija tehköön aiheesta oman avauksensa tai vaikka kaikki halukkaat vielä omat listansa, jos se tuntuu tarpeelliselle.SEURAKUNNAN PAIMEN JA HARHAOPIT
Jakeet 1-2 Harhaoppien lähde
Seurakunnan paimenen on oltava selvillä harhaopin todellisesta alkuperästä voidakseen puuttua siihen oikealla tavalla. Siksi Pyhä Henki puhuukin tästä asiasta selvästi. Hän julistaa yksiselitteisesti, etteivät harhaopit ole lähtöisin niiden opettajista vaan heidän voimanlähteenään olevista pahoista henkivalloista.
Tämä tosiasia ilmaistaan sanomalla, että kun jotkut luopuvat uskosta(Juuda3) he pitäytyvät -eivät harhaoppien opettajiin, vaan - "villitseviin henkiin ja riivaajien oppeihin".
Nämä opettajat, teeskentelevät valheenpuhujat, ovat pelkkiä teennäisiä hurskastelijoita, joiden omatunto on siinä määrin turtunut, etteivät he kykene erottamaan hyvää pahasta ja valhetta totuudesta.
Jakeet 3-6 Esimerkki harhaopista
Paavali osoittaa vallalla olleen harhaopin, eräänlaisen lakihenkisen askeettisuuden, avulla väärien oppien demonisen alkuperän.
Tässä harhaopissa kiellettiin menemästä naimisiin (ikäänkuin Jumalan asettama avioliitto olisi ollut paha asia ja Jumala niin ollen syypää pahaan) ja syömästä tiettyjä ruokia, jotka Paavali kuitenkin osoittaa Jumalan luomiksi ja sanoo, että ne on tarkoitettu vastaanotettaviksi ja nautittaviksi kiitoksen ja rukouksen kanssa.
Tässä opissa on selvä demoninen leima; siinä näkyy Saa.ta.nan ylpeys(jes.14:12-14) siinä asetetaan Jumalan hyvyys kyseenalaiseksi(1Moos.3:5) ja se sisältää suoranaista valhetta(1.Moos.3:4). - 2 Piet.2:1-3
1Tim.4:1-6 kirjoitti:
SEURAKUNNAN PAIMEN JA HARHAOPIT
Jakeet 1-2 Harhaoppien lähde
Seurakunnan paimenen on oltava selvillä harhaopin todellisesta alkuperästä voidakseen puuttua siihen oikealla tavalla. Siksi Pyhä Henki puhuukin tästä asiasta selvästi. Hän julistaa yksiselitteisesti, etteivät harhaopit ole lähtöisin niiden opettajista vaan heidän voimanlähteenään olevista pahoista henkivalloista.
Tämä tosiasia ilmaistaan sanomalla, että kun jotkut luopuvat uskosta(Juuda3) he pitäytyvät -eivät harhaoppien opettajiin, vaan - "villitseviin henkiin ja riivaajien oppeihin".
Nämä opettajat, teeskentelevät valheenpuhujat, ovat pelkkiä teennäisiä hurskastelijoita, joiden omatunto on siinä määrin turtunut, etteivät he kykene erottamaan hyvää pahasta ja valhetta totuudesta.
Jakeet 3-6 Esimerkki harhaopista
Paavali osoittaa vallalla olleen harhaopin, eräänlaisen lakihenkisen askeettisuuden, avulla väärien oppien demonisen alkuperän.
Tässä harhaopissa kiellettiin menemästä naimisiin (ikäänkuin Jumalan asettama avioliitto olisi ollut paha asia ja Jumala niin ollen syypää pahaan) ja syömästä tiettyjä ruokia, jotka Paavali kuitenkin osoittaa Jumalan luomiksi ja sanoo, että ne on tarkoitettu vastaanotettaviksi ja nautittaviksi kiitoksen ja rukouksen kanssa.
Tässä opissa on selvä demoninen leima; siinä näkyy Saa.ta.nan ylpeys(jes.14:12-14) siinä asetetaan Jumalan hyvyys kyseenalaiseksi(1Moos.3:5) ja se sisältää suoranaista valhetta(1.Moos.3:4).VÄÄRIEN OPETTAJIEN TOIMINTA JA VAIKUTUS
Heidän toimintansa
Puhuttuaan juuri Jumalalta sanansa saaneista oikeista profeetoista Pietari viittaa väärien profeettojen toimintaan (Matt.24:5,11, 1Tim.4:1, Juuda 4)
Nämä toivat salavihkaa seurakuntaan turmiollisia oppeja, kielsivätpä he Herrankin, joka oli heidät ostanut(tehnyt heidän pelastumisensa mahdolliseksi)
Heidän vaikutuksensa
Väärien profeettojen vaikutuksesta kertoo
1. heidän suosionsa ("Ja moni on seuraava heidän irstauksiaan")
2. se, että he ilmeisen tuloksellisesti vastustivat totuutta
3. se, että riistivät uhrejaan taloudellisesti("ahneudessaan he valheellisilla sanoilla kiskovat teistä hyötyä"). - 1 Joh.4:1-6
2 Piet.2:1-3 kirjoitti:
VÄÄRIEN OPETTAJIEN TOIMINTA JA VAIKUTUS
Heidän toimintansa
Puhuttuaan juuri Jumalalta sanansa saaneista oikeista profeetoista Pietari viittaa väärien profeettojen toimintaan (Matt.24:5,11, 1Tim.4:1, Juuda 4)
Nämä toivat salavihkaa seurakuntaan turmiollisia oppeja, kielsivätpä he Herrankin, joka oli heidät ostanut(tehnyt heidän pelastumisensa mahdolliseksi)
Heidän vaikutuksensa
Väärien profeettojen vaikutuksesta kertoo
1. heidän suosionsa ("Ja moni on seuraava heidän irstauksiaan")
2. se, että he ilmeisen tuloksellisesti vastustivat totuutta
3. se, että riistivät uhrejaan taloudellisesti("ahneudessaan he valheellisilla sanoilla kiskovat teistä hyötyä").EKSYTYKSEN HAVAITSEMINEN.
Eksytykset uhkaavat Jumalan lasten yhteyttä. Uskovia kehoitetaan tässä "koettelemaan henget" - tutkimaan mistä hengestä opettajat saavat voimansa - "sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan", ja tämä on vakavana uhkana uskovien yhteydelle.
Kristuksen jumaluuteen ja ihmiseksituloon suhtautuminen ilmaisee, ketkä saavat voimansa Jumalan Hengeltä ja keiden voimanlähteenä on antikristuksen eksyttävä henki.
Kaikkien harhaoppien taustalla on väärä käsitys Kristuksen persoonasta ja työstä.
Alituisesti vaanivasta eksytyksen vaarasta muistutetaan sanomalla, että antikristuksen henki "on jo nyt maailmassa".
Pyhä Henki auttaa uskovia voittamaan väärät opettajat, jotka "puhuvat, niinkuin maailma puhuu" ja joiden kuulijakuntana on maailma. Myös kuulijakunta osoittaa, mistä opettajien voima on lähtöisin - vain ne, joissa Jumalan tuntemus lisääntyy, kuuntelevat apostoleita. - Ved.2
_greeeeen kirjoitti:
Mitä mieltä, Semper, olet itse siitä, että sanot monia palstalaisiakin eksyttäjiksi, mutta Jonahia, joka opettaa meidän olevan Luciferin joukoissa taivaassa Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä, maan päällä kärsimässä rangaistustaan, sanotkin veljeksesi?!
Anteeksi, että sotkeennun. Mutta miten Jonah opettaa meidän olevan Luciferin joukoissa....? En ole seurannut ihan kaikkia väittelyjä. Mutta em. väite on sen verran vakava, että haluaisin taustoja, perusteluja!
- Ved.2
Semper.Fidelis kirjoitti:
Olen jo koetellut. Sinun tulee rukoilla Jumalalta kykyä erottaa henget. Ellet sellaista lahjaa ole saanut, sinun tulee uskoa varoituksia niiltä, jotka sen lahjan ovat saaneet.
Minulle riittää se, että Jumalan Henki varoittaa jokaisesta uskonnollisesta puoskarista, joka käyttää suggestiivisia menetelmiä tai jollain muulla vastaavalla tavalla manipuloi ihmisiä.
En ole Andrew Strom'in tai hänen kirjansa minkäänasteinen takuumies, mutta suosittelen perehtymään hänen kirjaansa 'Kundalini-varoitus'. Linkissä voit perehtyä hänen varoituksiinsa, jotka välittömästi ja väistämättä koskevat Hinn'in kaltaisia häpeämättömiä kaatajia.
http://www.youtube.com/watch?v=eBpw2oQrvMMOnko siis Green myös hurahtanut näihin kundaliinivoimiin?
Semperillä on hyvin perusteellinen näkemys näistä eksyttävistä voimista. Sanon vaan tämän sen vuoksi, että näistä olisi pikaisesti sanouduttava irti, jos "voimien" pauloihin on joutunut.
Mutta ongelma on siinä, että useilla näissä voimissa leijailevilla ei ole enää valitettavasti ymmärrystä nähdä tilaansa. Riippuu possession( henkivaltaus) asteesta.
Voihan tuosta aiheesta laajemminkin keskustella. Mutta viittaan myös mm. Tapio Nousiaisen kirjaan henkivalloista. Tietysti Jumalan Hengen tunnistaminen riittäisi. Mutta jos portti aukaistaan vieraille hengille, niin jossain vaiheessa hengen tunnistaminen lakkaa. Ved.2 kirjoitti:
Anteeksi, että sotkeennun. Mutta miten Jonah opettaa meidän olevan Luciferin joukoissa....? En ole seurannut ihan kaikkia väittelyjä. Mutta em. väite on sen verran vakava, että haluaisin taustoja, perusteluja!
OLIMME Luciferin joukkoon kuuluneita Jumalaa vastaan kapinoineita muinoin taivaassa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10331020/#comment-52795204
Tuolta löytyy se, mitä olen itse sanonut, ettei kenenkään tarvitse tulkita sanomaani omien mielihalujensa mukaan.- löytyy tuosta linkis
Jonah kirjoitti:
OLIMME Luciferin joukkoon kuuluneita Jumalaa vastaan kapinoineita muinoin taivaassa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10331020/#comment-52795204
Tuolta löytyy se, mitä olen itse sanonut, ettei kenenkään tarvitse tulkita sanomaani omien mielihalujensa mukaan.Tosi mielenkiintoista keskustelua.
- Niko.
Jonah kirjoitti:
OLIMME Luciferin joukkoon kuuluneita Jumalaa vastaan kapinoineita muinoin taivaassa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10331020/#comment-52795204
Tuolta löytyy se, mitä olen itse sanonut, ettei kenenkään tarvitse tulkita sanomaani omien mielihalujensa mukaan.Jonahin teologia tekee ihmisestä ja luciferistä hänen enkeleineen kohtalotovereita, siis sellaisia jotka ovat syyllistyneet samaan.
Raamattu todistaa toisin;
"Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme; ja vallitkoot he meren kalat ja taivaan linnut ja karjaeläimet ja koko maan ja kaikki matelijat, jotka maassa matelevat".
Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.
Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet".
Ja Jumala sanoi: "Katso, minä annan teille kaikkinaiset siementä tekevät ruohot, joita kasvaa kaikkialla maan päällä, ja kaikki puut, joissa on siementä tekevä hedelmä; olkoot ne teille ravinnoksi.
Ja kaikille metsäeläimille ja kaikille taivaan linnuille ja kaikille, jotka maassa matelevat ja joissa on elävä henki, minä annan kaikkinaiset viheriät ruohot ravinnoksi". Ja tapahtui niin.
Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää. Ja tuli ehtoo, ja tuli aamu, kuudes päivä. " ( Mooses )
Jonah vetoaa teologiassaa vanhan ajan kirjoittajien kykenemättömyyteen ymmärtää sanottujen tarkoitusperiä ja sen tähden teksin muodon olevan se mitä on. Jonah ei tunnu ymmärtävän, että Genesiksen antoi Moosekselle itse Jumala, eikä se ole ihmiskäden tuotos.
Mooses kirjasi sen mitä Herra Hänelle antoi kirjattavaksi ja se mitä Herra tahtoi kirjoituksessa olevan läpi historian ihmisille pelastukseksi on kaikkivaltiaan Jumalan tahtomuksensa mukaan varmuudessa juuri sellainen kuin Hän on tahtonut ja tarkoittanut.
Emmekö luottaisi, että Jumala kykenisi pitämään huolen omasta Sanastaa, pelastuksen Sanasta joka on ihmisille läpi historian annettu?
Voimme siis olla varmoja, että Sana on Totuudellinen, Jumalan tahdon mukainen kaikkinensa ja ilmoitettu juuri niinkuin tarkoitettu on, pienintä piirtoa myöden.
Jumala sanoi siis; "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme"
Aivan kuin ei enkelolennotkaan ole ikuisia, ikuisuudesta lähtöisin, vaan heidätkin Jumala on luonut, loi Jumala myös maailman luomisen jälkeen ihmisen. Jonahin mukaan ihminen oli jo luotu "enkeliolento" joka lankesi, tuli syntiseksi ja rikkoneeksi ja siksi "karkotettiin lihaan".
Raamattu kuitenkin kertoo, että alussa Jumala loi taivaan ja maan ja vasta maan luomisen jälkeen luotiin ihminen.
Jumala puhalsi maantomusta luotuun ihmiseen Elämän sielun, eikä "siirtänyt" tähän "jo langennutta sielua".
Jonahin teologian mukaan luotu ihminen olisi "langennut enkeliolento" ja siksi valmiiksi syntinen ja paha.
Raamattu todistaa luodun ihmisen olleen alkujaan kuitenkin hyvä, ei paha;
"Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää. "
Jumala ei koskaan kutsu syntistä, pahaa, rikkonutta hyväksi.
Rikkomus ja tämä hyvä sai särön ja meni pilalle vasta kun synti astui maailmaan. Vasta kun synti tuli ja turmeli, on koko luomakunta ollut turmeltuneessa tilassa. Adam ja Eva turmeltuivat vasta ensimmäisestä synninteosta, ei ennen sitä.
Nyt kuitenkin Herra Jeesus kärsi ristin tien pelastaakseen ihmisen ja Jonahin teologian mukaanhan aivan samoin pelastusta olisi tarjottava demoneille, että luciferille itselleen. Kammottava ajatus, joka on täysin vastoin Raamatun ilmoitusta;
"Saa-tana on ollut murhaaja alusta asti. Hän on kaukana totuudesta, se on hänelle vieras" ( Matteus )
"Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli-ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti." ( Ilmestyskirja )
Koinee kreikka ei voisi mitään vakuuttavampaa sanamuotoa käyttää puhuessaan ikuisesti jatkuvasta ajasta/tilasta kuin ( "eis tous aionas ton aionon" = aina ja iankaikkisesti )
Jonah ei tunnu ymmärtävän käsitettä anteeksiantamattomasta synnistä, eikä liioin siitä, että Vanhurskaan Jumalan edessä ei voi olla kukaan jolla on yksikin ainoa maksamaton synti.
Jokaisesta synnistä on maksettava täysi hinta, täysimääräisesti.
Tämä maksu on täysimääräisenä vain Kristuksen ristissä.
Jumalan tahto on pelastaa jokainen ihminen ja tämä pelastus on Hänen Pojassaan, mutta kaikki eivät taivu. Sana sanoo, että monen tie vie samaa kadotukseen missä on vihollinen, että koko vihollisen joukko kerran oleva.
Aivan samoin kuin ei jokainen tahdo vastaanotaa armoa Herrassa Jeesuksessa, ei jokainen tahto uskoa Herran Jeesuksen Sanaan kokonansa, vaan tekee siitä itsellensä korvasyyhyn. Niko. kirjoitti:
Jonahin teologia tekee ihmisestä ja luciferistä hänen enkeleineen kohtalotovereita, siis sellaisia jotka ovat syyllistyneet samaan.
Raamattu todistaa toisin;
"Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme; ja vallitkoot he meren kalat ja taivaan linnut ja karjaeläimet ja koko maan ja kaikki matelijat, jotka maassa matelevat".
Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.
Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet".
Ja Jumala sanoi: "Katso, minä annan teille kaikkinaiset siementä tekevät ruohot, joita kasvaa kaikkialla maan päällä, ja kaikki puut, joissa on siementä tekevä hedelmä; olkoot ne teille ravinnoksi.
Ja kaikille metsäeläimille ja kaikille taivaan linnuille ja kaikille, jotka maassa matelevat ja joissa on elävä henki, minä annan kaikkinaiset viheriät ruohot ravinnoksi". Ja tapahtui niin.
Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää. Ja tuli ehtoo, ja tuli aamu, kuudes päivä. " ( Mooses )
Jonah vetoaa teologiassaa vanhan ajan kirjoittajien kykenemättömyyteen ymmärtää sanottujen tarkoitusperiä ja sen tähden teksin muodon olevan se mitä on. Jonah ei tunnu ymmärtävän, että Genesiksen antoi Moosekselle itse Jumala, eikä se ole ihmiskäden tuotos.
Mooses kirjasi sen mitä Herra Hänelle antoi kirjattavaksi ja se mitä Herra tahtoi kirjoituksessa olevan läpi historian ihmisille pelastukseksi on kaikkivaltiaan Jumalan tahtomuksensa mukaan varmuudessa juuri sellainen kuin Hän on tahtonut ja tarkoittanut.
Emmekö luottaisi, että Jumala kykenisi pitämään huolen omasta Sanastaa, pelastuksen Sanasta joka on ihmisille läpi historian annettu?
Voimme siis olla varmoja, että Sana on Totuudellinen, Jumalan tahdon mukainen kaikkinensa ja ilmoitettu juuri niinkuin tarkoitettu on, pienintä piirtoa myöden.
Jumala sanoi siis; "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme"
Aivan kuin ei enkelolennotkaan ole ikuisia, ikuisuudesta lähtöisin, vaan heidätkin Jumala on luonut, loi Jumala myös maailman luomisen jälkeen ihmisen. Jonahin mukaan ihminen oli jo luotu "enkeliolento" joka lankesi, tuli syntiseksi ja rikkoneeksi ja siksi "karkotettiin lihaan".
Raamattu kuitenkin kertoo, että alussa Jumala loi taivaan ja maan ja vasta maan luomisen jälkeen luotiin ihminen.
Jumala puhalsi maantomusta luotuun ihmiseen Elämän sielun, eikä "siirtänyt" tähän "jo langennutta sielua".
Jonahin teologian mukaan luotu ihminen olisi "langennut enkeliolento" ja siksi valmiiksi syntinen ja paha.
Raamattu todistaa luodun ihmisen olleen alkujaan kuitenkin hyvä, ei paha;
"Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää. "
Jumala ei koskaan kutsu syntistä, pahaa, rikkonutta hyväksi.
Rikkomus ja tämä hyvä sai särön ja meni pilalle vasta kun synti astui maailmaan. Vasta kun synti tuli ja turmeli, on koko luomakunta ollut turmeltuneessa tilassa. Adam ja Eva turmeltuivat vasta ensimmäisestä synninteosta, ei ennen sitä.
Nyt kuitenkin Herra Jeesus kärsi ristin tien pelastaakseen ihmisen ja Jonahin teologian mukaanhan aivan samoin pelastusta olisi tarjottava demoneille, että luciferille itselleen. Kammottava ajatus, joka on täysin vastoin Raamatun ilmoitusta;
"Saa-tana on ollut murhaaja alusta asti. Hän on kaukana totuudesta, se on hänelle vieras" ( Matteus )
"Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli-ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti." ( Ilmestyskirja )
Koinee kreikka ei voisi mitään vakuuttavampaa sanamuotoa käyttää puhuessaan ikuisesti jatkuvasta ajasta/tilasta kuin ( "eis tous aionas ton aionon" = aina ja iankaikkisesti )
Jonah ei tunnu ymmärtävän käsitettä anteeksiantamattomasta synnistä, eikä liioin siitä, että Vanhurskaan Jumalan edessä ei voi olla kukaan jolla on yksikin ainoa maksamaton synti.
Jokaisesta synnistä on maksettava täysi hinta, täysimääräisesti.
Tämä maksu on täysimääräisenä vain Kristuksen ristissä.
Jumalan tahto on pelastaa jokainen ihminen ja tämä pelastus on Hänen Pojassaan, mutta kaikki eivät taivu. Sana sanoo, että monen tie vie samaa kadotukseen missä on vihollinen, että koko vihollisen joukko kerran oleva.
Aivan samoin kuin ei jokainen tahdo vastaanotaa armoa Herrassa Jeesuksessa, ei jokainen tahto uskoa Herran Jeesuksen Sanaan kokonansa, vaan tekee siitä itsellensä korvasyyhyn.Niko:
>>>Jonah vetoaa teologiassaa vanhan ajan kirjoittajien kykenemättömyyteen ymmärtää sanottujen tarkoitusperiä ja sen tähden teksin muodon olevan se mitä on.>Voimme siis olla varmoja, että Sana on Totuudellinen, Jumalan tahdon mukainen kaikkinensa ja ilmoitettu juuri niinkuin tarkoitettu on, pienintä piirtoa myöden.>Jonah ei tunnu ymmärtävän käsitettä anteeksiantamattomasta synnistä, eikä liioin siitä, että Vanhurskaan Jumalan edessä ei voi olla kukaan jolla on yksikin ainoa maksamaton synti.- Niko.
Jonah kirjoitti:
Niko:
>>>Jonah vetoaa teologiassaa vanhan ajan kirjoittajien kykenemättömyyteen ymmärtää sanottujen tarkoitusperiä ja sen tähden teksin muodon olevan se mitä on.>Voimme siis olla varmoja, että Sana on Totuudellinen, Jumalan tahdon mukainen kaikkinensa ja ilmoitettu juuri niinkuin tarkoitettu on, pienintä piirtoa myöden.>Jonah ei tunnu ymmärtävän käsitettä anteeksiantamattomasta synnistä, eikä liioin siitä, että Vanhurskaan Jumalan edessä ei voi olla kukaan jolla on yksikin ainoa maksamaton synti.En puhunutkaan koineen kreikan sanan "aion" merkityksestä, vaan sen merkityksestä mitä tarkoittaa koineen lausahdus koko merkityksessään; "eis tous aionas ton aionon"
Aion = aion ahee-ohn', Strongin literaalin koodi;165
1) for ever, an unbroken age, perpetuity of time, eternity
2) the worlds, universe
3) period of time, age
Ja kun koinee Kreikka ilmaisee tätä ikuisuutta ( aion ) tarkottavaa sanaa lausemuodossa "eis tous aionas ton aionon" ei kieliopillisesti ja merkityksen mukaan voisi koineeksi voimakkaammin ilmaista tarkoittavan ajanjaksoa mikä on ikuisen loputon, ääretön ja jatkuva.
Tämä ei ole mielipideasia ja voit tykönäsi tämän kyllä tarkistaa helposti näin internet aikana.
Sanot; "En vetoa mihinkään muuhun kun Jumalan sanaan."
Mutta siitä huolimatta esittelet moisia Jumalan Sanalle täysin tuntemattomia käsitteitä niin ihmisen syntyperään liittyen, liittyen että pelastukseen liittyen.
Katsos Jonah, jos teologinen näkemys on Jumalan Sanan mukainen on se myös oltava perusteltavina suoraan Jumalan Sanalla.
Mutta olen samaa mieltä, että ketjun aihe ei ole tämä ja tätä voitaneen jatkaa muualla... Mutta sen tähden koin aiheelliseksi kommentoida tätä, sillä esitetyt väitteet olivat sitä luokkaa. Niko. kirjoitti:
En puhunutkaan koineen kreikan sanan "aion" merkityksestä, vaan sen merkityksestä mitä tarkoittaa koineen lausahdus koko merkityksessään; "eis tous aionas ton aionon"
Aion = aion ahee-ohn', Strongin literaalin koodi;165
1) for ever, an unbroken age, perpetuity of time, eternity
2) the worlds, universe
3) period of time, age
Ja kun koinee Kreikka ilmaisee tätä ikuisuutta ( aion ) tarkottavaa sanaa lausemuodossa "eis tous aionas ton aionon" ei kieliopillisesti ja merkityksen mukaan voisi koineeksi voimakkaammin ilmaista tarkoittavan ajanjaksoa mikä on ikuisen loputon, ääretön ja jatkuva.
Tämä ei ole mielipideasia ja voit tykönäsi tämän kyllä tarkistaa helposti näin internet aikana.
Sanot; "En vetoa mihinkään muuhun kun Jumalan sanaan."
Mutta siitä huolimatta esittelet moisia Jumalan Sanalle täysin tuntemattomia käsitteitä niin ihmisen syntyperään liittyen, liittyen että pelastukseen liittyen.
Katsos Jonah, jos teologinen näkemys on Jumalan Sanan mukainen on se myös oltava perusteltavina suoraan Jumalan Sanalla.
Mutta olen samaa mieltä, että ketjun aihe ei ole tämä ja tätä voitaneen jatkaa muualla... Mutta sen tähden koin aiheelliseksi kommentoida tätä, sillä esitetyt väitteet olivat sitä luokkaa.Niko, minähän perustelin näkemykseni Jumalan sanalla. Ihmisen syntyperään liittyvässä asiassa.
Oletko sitä mieltä, että Jumala ei ole Raamatussa ilmoittanut sitä, mistä me olemme tulleet ja mihin olemme menossa.
Sen sijaan kannattaa ilmeisesti keskustella siitä, kuka on oikealla tavalla uudestisyntynyt. Kuka on saanut Hengen kasteen. Kuka puhuu kielillä merkkinä oikeasta uskosta. Onko lapsi (vauva) synnitön ja taivaaseen kelpaava. Pitääkö upotuskastaa vai riittääkö valelu.
Mikä on oikea järjestys, uskoo ja kastetaan vai kastetaan ja uskoo. Olemmeko synnittömiä lihassamme vai pitääkö kilvoitella ja kantaa omaa ristiään. Olemmeko täydellisiä vai emmekö ole täydellisiä.
Onko Jeesus Jumala vai Jumalan Poika. Onko Jumala yksi.
Kuka on eksynyt ja kuka ei. Kuka on saanut Pyhän Hengen ja kuka ei. Kuka pelastuu ja kuka ei.
Näitä täällä pohditaan, riidellään ja kinastellaan. Babylonin tornin rakentajien kielet sekoitettiin, niin ettei kukaan ymmärtänyt toisiaan. Sitähän juuri tämä uskovan maailman meno mekitsee.
Kaikki puhuvat eri ”kielillä”, eikä kukaan ymmärrä toistaan.
Lähtökohtana koko Raamatun ja Jumalan pelastussuunnitelman ymmärtämiselle on se, että ymmärrämme, mistä olemme tulleet ja mihin olemme menossa.
Olemme menossa takaisin lapsiaan rakastavan Isämme kotiin. Kotiin, johon ei voi palata, jos ei ole siellä koskaan ollutkaan. Ja kotiin palaaminen edellyttää, että ymmärrämme Jumalan tahdon ja noudatamme sitä. Ja tyydymme kohtaloomme, joka on ennaltamäärätty, riippuen siitä, mitä olemme töpeksineet taivaassa Luciferin porukoissa ennen maan aikojen alkua.
Valitetavaa, mutta totta.
Kuulen mielelläni jonkun muunkin selityksen sille, miksi olemme maan päällä.
En sellaista toteamusta, että olet eksynyt ja korvasyyhymies. Etkä ole koskaan uudestisyntynytkään. Eikä sinulla ole Pyhää Henkeäkään.
Vaan odotan pohdintaa.
Siunausta vain Jumalan sanan tutkijoille.- Niko.
Jonah kirjoitti:
Niko, minähän perustelin näkemykseni Jumalan sanalla. Ihmisen syntyperään liittyvässä asiassa.
Oletko sitä mieltä, että Jumala ei ole Raamatussa ilmoittanut sitä, mistä me olemme tulleet ja mihin olemme menossa.
Sen sijaan kannattaa ilmeisesti keskustella siitä, kuka on oikealla tavalla uudestisyntynyt. Kuka on saanut Hengen kasteen. Kuka puhuu kielillä merkkinä oikeasta uskosta. Onko lapsi (vauva) synnitön ja taivaaseen kelpaava. Pitääkö upotuskastaa vai riittääkö valelu.
Mikä on oikea järjestys, uskoo ja kastetaan vai kastetaan ja uskoo. Olemmeko synnittömiä lihassamme vai pitääkö kilvoitella ja kantaa omaa ristiään. Olemmeko täydellisiä vai emmekö ole täydellisiä.
Onko Jeesus Jumala vai Jumalan Poika. Onko Jumala yksi.
Kuka on eksynyt ja kuka ei. Kuka on saanut Pyhän Hengen ja kuka ei. Kuka pelastuu ja kuka ei.
Näitä täällä pohditaan, riidellään ja kinastellaan. Babylonin tornin rakentajien kielet sekoitettiin, niin ettei kukaan ymmärtänyt toisiaan. Sitähän juuri tämä uskovan maailman meno mekitsee.
Kaikki puhuvat eri ”kielillä”, eikä kukaan ymmärrä toistaan.
Lähtökohtana koko Raamatun ja Jumalan pelastussuunnitelman ymmärtämiselle on se, että ymmärrämme, mistä olemme tulleet ja mihin olemme menossa.
Olemme menossa takaisin lapsiaan rakastavan Isämme kotiin. Kotiin, johon ei voi palata, jos ei ole siellä koskaan ollutkaan. Ja kotiin palaaminen edellyttää, että ymmärrämme Jumalan tahdon ja noudatamme sitä. Ja tyydymme kohtaloomme, joka on ennaltamäärätty, riippuen siitä, mitä olemme töpeksineet taivaassa Luciferin porukoissa ennen maan aikojen alkua.
Valitetavaa, mutta totta.
Kuulen mielelläni jonkun muunkin selityksen sille, miksi olemme maan päällä.
En sellaista toteamusta, että olet eksynyt ja korvasyyhymies. Etkä ole koskaan uudestisyntynytkään. Eikä sinulla ole Pyhää Henkeäkään.
Vaan odotan pohdintaa.
Siunausta vain Jumalan sanan tutkijoille.Jonah kirjoitti, "Niko, minähän perustelin näkemykseni Jumalan sanalla. Ihmisen syntyperään liittyvässä asiassa."
En kyllä alkuunkaan näe kuinka Jumalan sana olisi tässä kanssasi samaa mieltä, enkä ainoatakaan perustetta kirjoituksestasi moiselle väitteelle löytänyt. Minun raamattuni ei anna moiselle kauhistuttavalle väitteelle ainoatakaan todistetta. Päin vastoi, se todistaa sitä vastaan.
Jonah kirjoitti;
"Oletko sitä mieltä, että Jumala ei ole Raamatussa ilmoittanut sitä, mistä me olemme tulleet ja mihin olemme menossa."
Raamattu on molempien suhteen täysin selvä. Kyse on vain siitä, suostuuko Sanan todistukseenuskomaan vaiko ei.
- Sudet tulevt
Meidän on hyvin vaikeaa uskoa Raamattua ja ilmeisiä todisteita silloin, kun se sotii meidän uskonnollisia ajatuksia vastaan. Kuinka me toivoisimmekaan, että Jeesuksen nimeä käytettäisiin vain oikein ja kaikki tuon nimen lausujat olisivat todellisia uskovia, Herramme omia!
Meidän on alistettava ajatuksemme kuitenkin Raamatun Sanan alle. Väärät profeeetat, julistajat, käyttävät Jeesuksen nimeä ja he toimivat Jeesuksen nimessä. Asia on valitettavasti näin, koska Raamattu niin sanoo. Ja miksi Jeesus niin sanoo - varoittaakseen meitä, ettemme ihastuisi ihmeisiin ja ulkoiseen käytökseen ja puheeseen. Jeesuksen nimessä toimivien keskuudessa on juuri nuo "sudet lammasten vaatteissa", joten ulkoinen hämää meidät. Me pysymme oikealla tiellä uskoessamme Raamatun ilmoitukseen niin tässä kuin muissakin asoissa.
Olen pyrkinyt edellisissä viesteissäni perustelemaan Jumalan ja Raamatun edessä, keitä ovat nuo sudet lammasten vaatteissa. On selvää, että valheprofeetat eivät tunne Jeesusta, eikä Jeesus tunne koskaan heitä - lammasmaisesti puhuen ja käyttäytyen he käyttävät Jeesuksen nimeä ja juuri siksi meidän on heitä varottava. Tuoreessa muistissa lienee monilla, että mm. Toronton herätyksessä käytettiin koko ajan Jeesuksen nimeä, vaikka toiminta oli harhainen ja eri hengestä kuin Pyhästä Hengestä. Nykyjulistajista näkyvimpiin harhaopettajiin kuuluu Benny Hinn - hänkin käyttää Jeesuksen nimeä, vaikka toiminta ja julistus on suorastaan järkyttvää seurattavaa. Harhaopettajissa on usein sama piirre, he korostavat voimaa ja Pyhän Hengen tulta näkyvällä tavalla ja esittävät julkisesti suuria ihmetekojaan - kaikki tämä Jeesuksen nimessä. Jumala meitä armahtakoon, että osaisimme ottaa Jeesuksen varoituksen vakavasti. Sen me teemme uskomalla Jumalan Sanaan, joka on Hengen miekka taistellessamme henkivaltoja vastaan.Kuinka kauniisti tuotkaan kantasi esille, nm. 'sudet tulevat'.
Lohdullista on sentään nähdä, että nimimerkkisi on karu ja kaunistelematon. Ja tekstisi on niin selvää, että sen voi vaikka juostessaan lukea:
Sudet tulevat: >>On selvää, että valheprofeetat eivät tunne Jeesusta, eikä Jeesus tunne koskaan heitä - lammasmaisesti puhuen ja käyttäytyen he käyttävät Jeesuksen nimeä ja juuri siksi meidän on heitä varottava. Tuoreessa muistissa lienee monilla, että mm. Toronton herätyksessä käytettiin koko ajan Jeesuksen nimeä, vaikka toiminta oli harhainen ja eri hengestä kuin Pyhästä Hengestä. Nykyjulistajista näkyvimpiin harhaopettajiin kuuluu Benny Hinn - hänkin käyttää Jeesuksen nimeä, vaikka toiminta ja julistus on suorastaan järkyttvää seurattavaa.
- Sudet tulevat
Tämä on viimeinen huomautukseni tähän ketjuun. Kiitän kaikkia niitä, jotka ovat halunneet rukoillen jakaa Raamatun Sanan antamaa opetusta tästä aiheesta.
Kalamoksen selvästi Raamatun Sanan vastaiseen kantaan saattaa olla Sanasta nouseva syy. Voi olla, että Jeesuksen varoituksen yksi syy on siinä, että monet eivät yksinkertaisesti suostu näkemään, että Jeesuksen nimessä toimii myös uskosta osattomia, harhaopettajia. Tämän takia Jeesus sanoo, että valheprofeettoja on varottava ja kertoo riittävästi, miksi. Jos uskovat asian helposti huomaisivat ja ymmärtäisivät, niin Jeesus sanoisi ehkä, että pyskykää heistä kaukana. Nyt meidän on herkistettävä hengelliset aistimme ja varottava.
Voisin verrata asiaa vaikkapa äskeiseen varoitukseen "varo mustaa jäätä!" - sitä on vaikea nähdä ja monet autoilijat sokeutuvat auringon paisteeseen ja lämpimään kevääseen, kun lumetkin ovat jo sulaneet. Metkit yöpakkasten seurauksena syntyvästä mustasta jäästä ovat kyllä olemassa, mutta mustaa jäätä on vaikea selvästi nähdä ja ovathan tiet jo pääosin sulaneet - mustaa jäätä on siis varottava.- ~~tähkäpää~~
Kalamos kirjoittaa:
>>>>
Tuo joukko, jolle Jeesus puhuu, ei siis ollenkaan tunne Jeesusta.
Puhumattakaan, että se olisi tehnyt ihmeitä Jeesus-nimen voimassa.
>
monet eivät yksinkertaisesti suostu näkemään, että Jeesuksen nimessä toimii myös uskosta osattomia, harhaopettajia. - ~~tp~~
~~tähkäpää~~ kirjoitti:
Kalamos kirjoittaa:
>>>>
Tuo joukko, jolle Jeesus puhuu, ei siis ollenkaan tunne Jeesusta.
Puhumattakaan, että se olisi tehnyt ihmeitä Jeesus-nimen voimassa.
>
monet eivät yksinkertaisesti suostu näkemään, että Jeesuksen nimessä toimii myös uskosta osattomia, harhaopettajia.Vielä lisäystä tuohon edelliseen, joka jäi pois:
Kirjoitat Kalamos tuola aiemmin:
>>>>
Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä,
ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Paholainen ei koskaan tee ihmeitä Jeesuksen nimessä.
Se pakenee tuota nimeä. - _greeeeen
~~tp~~ kirjoitti:
Vielä lisäystä tuohon edelliseen, joka jäi pois:
Kirjoitat Kalamos tuola aiemmin:
>>>>
Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä,
ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Paholainen ei koskaan tee ihmeitä Jeesuksen nimessä.
Se pakenee tuota nimeä.Minusta Kalamos'n sanoma ei ole väärin. Harhaopettajia voi kyllä toimia Jeesuksen nimeä hokien, mutta yhtään voimatekoa tai profetiaa ei heiltä tule Jeesuksen nimessä ja voimassa.
Tälläkin palstalla on takuulla harhaopettajia, jotka muka tunnustavan Jeesuksen nimeä, mutta sydän on kaukana Hänestä. Nämä harhaopettajat ovat sisältä raatelevaisia susia ja heidän tekstinsä ovat täynnä valheen myrkkyä. ~~tp~~ kirjoitti:
Vielä lisäystä tuohon edelliseen, joka jäi pois:
Kirjoitat Kalamos tuola aiemmin:
>>>>
Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä,
ja jonkun muun kuin Jeesuksen tekona.
Paholainen ei koskaan tee ihmeitä Jeesuksen nimessä.
Se pakenee tuota nimeä.tähkäpää
Tässä asiassa on oleellista ymmärtää se,
mistä päivästä on kysymys
aloituksessa mainitussa Jeesuksen puheessa,
kun Hän sanoo: "sinä päivänä".
Niko ymmärtää, että kysymyksessä on viimeinen tuomio.
Minä ymmärrän, että kysymyksessä on
noin tuhat vuotta aiemmin tapahtuva kansojen tuomio.
Tässä kansojen tuomiossa tuomittavat ovat vielä elossa.
Ja seurakunta ei ole ollenkaan mukana tässä tuomittavien joukossa.
Seurakunta on viety seitsemän vuotta aiemmin Isän Kotiiin.
Ja tuon seurakunan tempauksen jälkeen
alkaa maan päällä se ahdistuksen aika,
josta Jeesus puhui Matt 24 luvussa.
Ja silloin ilmestyy messias-ehdokkaita,
ja näiden nimissä tapahtuu suuria ihmeitä.kalamos kirjoitti:
tähkäpää
Tässä asiassa on oleellista ymmärtää se,
mistä päivästä on kysymys
aloituksessa mainitussa Jeesuksen puheessa,
kun Hän sanoo: "sinä päivänä".
Niko ymmärtää, että kysymyksessä on viimeinen tuomio.
Minä ymmärrän, että kysymyksessä on
noin tuhat vuotta aiemmin tapahtuva kansojen tuomio.
Tässä kansojen tuomiossa tuomittavat ovat vielä elossa.
Ja seurakunta ei ole ollenkaan mukana tässä tuomittavien joukossa.
Seurakunta on viety seitsemän vuotta aiemmin Isän Kotiiin.
Ja tuon seurakunan tempauksen jälkeen
alkaa maan päällä se ahdistuksen aika,
josta Jeesus puhui Matt 24 luvussa.
Ja silloin ilmestyy messias-ehdokkaita,
ja näiden nimissä tapahtuu suuria ihmeitä.Kalamos:
>>>Ja tuon seurakunan tempauksen jälkeen alkaa maan päällä se ahdistuksen aika, josta Jeesus puhui Matt 24 luvussa. Ja silloin ilmestyy messias-ehdokkaita, ja näiden nimissä tapahtuu suuria ihmeitä.Jonah kirjoitti:
Kalamos:
>>>Ja tuon seurakunan tempauksen jälkeen alkaa maan päällä se ahdistuksen aika, josta Jeesus puhui Matt 24 luvussa. Ja silloin ilmestyy messias-ehdokkaita, ja näiden nimissä tapahtuu suuria ihmeitä.Tuossa katkelmassa nuo Valitut ovat nimenomaan Israel.
- Niko.
kalamos kirjoitti:
Tuossa katkelmassa nuo Valitut ovat nimenomaan Israel.
Ei Jeesuksen oman Sanan mukaan, sillä Hän puhui tässä vain ja ainoastaa omistansa ja omileen, uskoville.
Niko. kirjoitti:
Ei Jeesuksen oman Sanan mukaan, sillä Hän puhui tässä vain ja ainoastaa omistansa ja omileen, uskoville.
Hän puhuu omilleen eli Valtakunnan lapsille
vastaten heidän kysymyksiinsä koskien Valtakunnan perustamista,
kun Hän tulee takaisin maan päälle.
Siinä yhteydessä tapahtuu se, mikä aloituksessa mainitaan.
Seurakuntaa ei ollut olemassakaan, kun Jeesus puhui sen,
mitä avauksessa oli lainattu,
eikä seurakuntaa ole enää maan päällä,
kun tapahtuu se, minkä Jeesus ennusti tapahtuvaksi sanoen:
"Menkää pois minun tyköäni".
Tuo tuomio ei ole se, johon seurakunta asetetaan,
kun se seisoo Kristuksen palkintotuomioistuimen edessä,
eikä se ole viimeinen tuomio, jossa vain kuolleet tuomitaan,
vaan se on tuomio, joka toteutetaan näiden kahden tuomion välissä
ja siinä tuomitaan vain maan päällä elossa olevia ihmisiä.
- Asia jo selvitetty
Pitkissä ketjuissa tapahtuu joskus niin, ettemme jaksa lukea tarkasti toistemme viestejä ja paneutua niiden sisältöön. Kalamos on jo vastannut Tähkäpään kysymykseen aikaisemmin. Laitan tähän vielä suoran siteerauksen Kalamoksen viestistä: Kalamos: >>Jeesus-nimeä heidän huuliltaan ei tule eikä ole koskaan tullutkaan. Eli teot ovat tapahtuneet jossain muussa kuin Jeesuksen nimessä".
"Sudet tulevat" totesi aivan oikein, että Jeesuksen varoitus perustuu juuri siihen, että valheprofeetat sekä käyttävät, että toimivat Jeesuksen nimessä. Heissä on paljon varottavaa. Jeesuksen Kristuksen hengessä, Pyhässä Hengessä, he eivät tietenkään toimi. Vielä kerran rautalangasta:
1. Harhaopettajat toimivat Jeesuksen nimessä ja myös oikeat Herran palvelijat toimivat Jeesuksen nimessä.
2. Harhaopettajat toimivat eri hengessä kuin Pyhässä Hengessä, eivätkä he tunne Jeesusta eikä Jeesus tunne heitä. Oikeat Herran omat julistajat toimivat Pyhässä Hengessä, he tuntevat Jeesuksen ja Jeesus tuntee heidät.
3. Kadotukseen menee MYÖS ihmisiä, jotka käyttävät Jeesuksesta sanaa "Herra", mutta he eivät tee parannusaan synneistään ristin juurella. Taivaaseen menee ihmisiä, jotka KAIKKI käyttävät Jeesuksesta nimitystä Herra ja he ovat pesseet vaatteensa Karitsan veressä tunnustamalla syntinsä ja uskomalla ne Jeesuksen ristillä tapahtuneen sovitustyön perusteella anteeksi.
Täytyy tunnustaa, että tämä viestini perustuu Sudet tulevat -nimimerkin hyviin ja mielestäni raamatullisiin kommentteihin. Hän kuitenkin ilmoitti jättävänsä tämän ketjun, joten tulin siksi tänne hänen linjaansa vähän jatkamaan.- ~~tähkäpää~~
Juu, olen samaa mieltä ja tuon antamasi lainausksenhan itsekin tuohon lisäsin, eli kyllä olin tuon huomioinut, jäi vain pois tuosta ensimmäisestä tekstistäni.
Ja olen seurannut ketjua koko ajan, mutta en ole halunnut tai nähnyt tarpeelliseksi hirveästi puuttua keskusteluun ketjun alkupuolta lukuunottamatta.
Mutta halusin tarkentaa Kalamokselta itseltää, mitä hän todella tarkoittaa noilla teksteillään.
Nimittäin, kun itse usein huomaan omista teksteistäni jälkeenpäin, että niistä saattaa tulla vääräkin käsitys ja sellainen, jota en todellakaan ole tarkoittanut ja siksi mielelläni aina ensin tutkin, kuin hutkin.
Kysyvä ei tieltä eksy. :} Hmm, siihen sinun rohkeutesi ei sentään riittänyt, että olisit todennut myös SF:n olleen kyseisessä asiassa yhtä mieltä "Sudet tulevat" -nimimerkin kanssa.
Kerrot komeasti: >>Hän kuitenkin ilmoitti jättävänsä tämän ketjun, joten tulin siksi tänne hänen linjaansa vähän jatkamaan.- _greeeeen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Hmm, siihen sinun rohkeutesi ei sentään riittänyt, että olisit todennut myös SF:n olleen kyseisessä asiassa yhtä mieltä "Sudet tulevat" -nimimerkin kanssa.
Kerrot komeasti: >>Hän kuitenkin ilmoitti jättävänsä tämän ketjun, joten tulin siksi tänne hänen linjaansa vähän jatkamaan.Onko Semperillä rohkeutta keskustella siitä, miten hän sanoo veljekseen ja suosii seuraavanlaisen opin syöttäjää?! ->
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9267778
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10059353
Asia liittyy vahvasti ketjun aiheeseen. - _greeeeen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Hmm, siihen sinun rohkeutesi ei sentään riittänyt, että olisit todennut myös SF:n olleen kyseisessä asiassa yhtä mieltä "Sudet tulevat" -nimimerkin kanssa.
Kerrot komeasti: >>Hän kuitenkin ilmoitti jättävänsä tämän ketjun, joten tulin siksi tänne hänen linjaansa vähän jatkamaan.Selitäpä, Semper, missä Kalamos oli mukaasi väärässä?!
Missä on se väittämäsi Kalamos'n valhe?! ->
Semper hieman ylempänä tässä keskusteluketjussa:
>>Kumpaakohan tulisi taas uskoa: kalamosta vai Jeesusta?
Minä uskon Jeesus-totuuteen, EN kalamos-valheeseen.
On murheellista esitellä tällaisia itsestäänselviä valintoja Jeesuksen ja kalamoksen välillä. Mutta minkäs mahdat - kalamoksen oppia on koeteltava. Jeesuksen sanat on korotettava ylitse kaiken valheen. Harvoin tällä palstalla saa lukea niin Jumalan sanan mukaista tekstiä kuin tässä ketjussa ovat kirjoittaneet ”Sudet tulevat” ja ”Asia jo selvitetty”.
Ja kun lukee myös Semperin selvitykset, niin näiden kirjoitusten pohjalta puheena oleva asia on todellakin selvitetty.
Kiitos teille ja Jumalan siunausta, nyt ja iankaikkisuuteen asti.- _greeeeen
Jonah kirjoitti:
Harvoin tällä palstalla saa lukea niin Jumalan sanan mukaista tekstiä kuin tässä ketjussa ovat kirjoittaneet ”Sudet tulevat” ja ”Asia jo selvitetty”.
Ja kun lukee myös Semperin selvitykset, niin näiden kirjoitusten pohjalta puheena oleva asia on todellakin selvitetty.
Kiitos teille ja Jumalan siunausta, nyt ja iankaikkisuuteen asti.Ei ole ollenkaan selvitetty. Vielä on selvittämättä mm. Semperin väite kalamos-valheesta. Lieneekö Semperillä rohkeutta kohdata oma väitteensä...
- _greeeeen
Jonah kirjoitti:
Harvoin tällä palstalla saa lukea niin Jumalan sanan mukaista tekstiä kuin tässä ketjussa ovat kirjoittaneet ”Sudet tulevat” ja ”Asia jo selvitetty”.
Ja kun lukee myös Semperin selvitykset, niin näiden kirjoitusten pohjalta puheena oleva asia on todellakin selvitetty.
Kiitos teille ja Jumalan siunausta, nyt ja iankaikkisuuteen asti.Mitä valheopettajiin tulee, niin ajatteletko, Jonah, olevasi samassa uskossa ja hengessä Semperin kanssa, julistaessasi 'kaikki pelastuvat' -oppia ja oppia, jonka mukaan olemme taivaassa Luciferin joukoissa Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä kärsimässä maan päällä rangaistustaan...?!
_greeeeen kirjoitti:
Mitä valheopettajiin tulee, niin ajatteletko, Jonah, olevasi samassa uskossa ja hengessä Semperin kanssa, julistaessasi 'kaikki pelastuvat' -oppia ja oppia, jonka mukaan olemme taivaassa Luciferin joukoissa Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä kärsimässä maan päällä rangaistustaan...?!
Sanon sinulle, sisar green, veljeni Semperin sanoin:
Teen sinulle rakkauden palveluksen, jota et ehkä vielä nyt ymmärrä. Palvelukseni on tämä: en lisää bensaa liekkeihisi, rakas greeen-siskoni.
Siunausta!- _greeeeen
Jonah kirjoitti:
Sanon sinulle, sisar green, veljeni Semperin sanoin:
Teen sinulle rakkauden palveluksen, jota et ehkä vielä nyt ymmärrä. Palvelukseni on tämä: en lisää bensaa liekkeihisi, rakas greeen-siskoni.
Siunausta!Eli et, Jonah, pysty vastaamaan ASIAAN. Ymmärrän kyllä, jos teille, sinulle ja Semperille, tuottaa vaikeuksia vastata omista sanoistanne tai vastata niitä koskeviin lisäkysymyksiin, niissä sanoissanne kun monestikaan ei ole totuudesta tietoakaan. Ymmärrän senkin, että koette omien sanojenne esille ottamisen riidan haastamiseksi, koska helpostihan se voi siltä tuntua, kun ei ole mitään millä vastata esitettyihin asioihin. Rehellinen ihminen tietysti sanoisi esimerkiksi olleensa väärässä tai myöntäisi, että ei meillä ole veljekseni sanomani henkilön kanssa sama usko, mutta teidät tuntemaan oppineena en siis ihmettele yhtään sitä, että aina joko käytte kiinni ASIAT esittäneeseen henkilöön tai sitten kieltäydytte keskustelusta kokonaan.
Nytkin Semper on esittänyt Kalamos'ista väitteen, josta hänen tulisi vastata, mutta saas nähdä...
Sisko-väitteesi jätän lupaukseni mukaan omaan arvoonsa. - Kuule Greeen
_greeeeen kirjoitti:
Mitä valheopettajiin tulee, niin ajatteletko, Jonah, olevasi samassa uskossa ja hengessä Semperin kanssa, julistaessasi 'kaikki pelastuvat' -oppia ja oppia, jonka mukaan olemme taivaassa Luciferin joukoissa Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä kärsimässä maan päällä rangaistustaan...?!
Tähkäpään aloitus oli hyvä ja tähän ketjuun oli tullut hyviä ja asiallisia kommentteja --siihen saakka -- kunnes sinä ilmaannuit taas -- aiheesta poiketen -- kirjoittamaan
Semperistä ja Jonahista!
Mitä valtuuksia sinulla on vaatia ketään tekemään itsestään tiliä sinulle tällä palstalla?!
Olet vain yksi nimimerkki toisten joukossa. Kehoitankin, että kommentoisit aloitukseen ja antaisit näiden kirjoittajien olla jo rauhassa, kun hekään eivät ole sinulle vastanneet. - _greeeeen
Kuule Greeen kirjoitti:
Tähkäpään aloitus oli hyvä ja tähän ketjuun oli tullut hyviä ja asiallisia kommentteja --siihen saakka -- kunnes sinä ilmaannuit taas -- aiheesta poiketen -- kirjoittamaan
Semperistä ja Jonahista!
Mitä valtuuksia sinulla on vaatia ketään tekemään itsestään tiliä sinulle tällä palstalla?!
Olet vain yksi nimimerkki toisten joukossa. Kehoitankin, että kommentoisit aloitukseen ja antaisit näiden kirjoittajien olla jo rauhassa, kun hekään eivät ole sinulle vastanneet.Jos kommentit kerran ovat hyviä, niin silloinhan Semperilläkin on toki perustelut väitteelleen kalamos-valheesta. Silloinhan hän tietysti perustelee väitteensä ja asia on ok.
Mikä on siis tuo kalamos-valhe?! - On se kumma
_greeeeen kirjoitti:
Jos kommentit kerran ovat hyviä, niin silloinhan Semperilläkin on toki perustelut väitteelleen kalamos-valheesta. Silloinhan hän tietysti perustelee väitteensä ja asia on ok.
Mikä on siis tuo kalamos-valhe?!ettei sinulle, Greeen mene mikään sanoma perille?!Kukaan ei ole sinulle tilivelvollinen!
Semper ja Kalamos selvittäköön omat asiansa -- pysy sinä erilläsi toisten asioista
-- siitäkin huolimatta vaikka he eivät niitä selvittäisikään!!!
Kiivailusi tarkoitus kun ei todellakaan ole totuuden esille saaminen, vaan kyse on siitä, että teet eriseuraa palstalla ja katsot Kalamoksen kuuluvan "sinun kuppikuntaasi"! ~~tähkäpää~~ kirjoitti:
Juu, olen samaa mieltä ja tuon antamasi lainausksenhan itsekin tuohon lisäsin, eli kyllä olin tuon huomioinut, jäi vain pois tuosta ensimmäisestä tekstistäni.
Ja olen seurannut ketjua koko ajan, mutta en ole halunnut tai nähnyt tarpeelliseksi hirveästi puuttua keskusteluun ketjun alkupuolta lukuunottamatta.
Mutta halusin tarkentaa Kalamokselta itseltää, mitä hän todella tarkoittaa noilla teksteillään.
Nimittäin, kun itse usein huomaan omista teksteistäni jälkeenpäin, että niistä saattaa tulla vääräkin käsitys ja sellainen, jota en todellakaan ole tarkoittanut ja siksi mielelläni aina ensin tutkin, kuin hutkin.
Kysyvä ei tieltä eksy. :}http://keskustelu.suomi24.fi/node/11434370/#comment-61306523
- _greeeeen
On se kumma kirjoitti:
ettei sinulle, Greeen mene mikään sanoma perille?!Kukaan ei ole sinulle tilivelvollinen!
Semper ja Kalamos selvittäköön omat asiansa -- pysy sinä erilläsi toisten asioista
-- siitäkin huolimatta vaikka he eivät niitä selvittäisikään!!!
Kiivailusi tarkoitus kun ei todellakaan ole totuuden esille saaminen, vaan kyse on siitä, että teet eriseuraa palstalla ja katsot Kalamoksen kuuluvan "sinun kuppikuntaasi"!Eli Semper voi siis mielestäsi esittää ihan rauhassa vääriä väitteitä toisista ihmisistä?! Sinulle eivät lähimmäisesi asiat siis kuulu. Noinhan on toimittu monissa lahkoissa jo kauan ja uhreja on tuotettu mittaamaton määrä.
En todellakaan tee mitään eriseuroja, se on sinun valheesi. - _greeeeen
Kuule Greeen kirjoitti:
Tähkäpään aloitus oli hyvä ja tähän ketjuun oli tullut hyviä ja asiallisia kommentteja --siihen saakka -- kunnes sinä ilmaannuit taas -- aiheesta poiketen -- kirjoittamaan
Semperistä ja Jonahista!
Mitä valtuuksia sinulla on vaatia ketään tekemään itsestään tiliä sinulle tällä palstalla?!
Olet vain yksi nimimerkki toisten joukossa. Kehoitankin, että kommentoisit aloitukseen ja antaisit näiden kirjoittajien olla jo rauhassa, kun hekään eivät ole sinulle vastanneet.Sanottakoon vielä sinulle, 'Kuule Green', että oikeasti keskustelu ketjussa oli hyvää siihen saakka, kunnes Semper hyökkäsi taas kerran Kalamos'n kimppuun ja alkoi kirjoitella kalamos-valheesta, joten katsohan oikeaa syyllistä minun sijastani.
- Muistutan Greeen
_greeeeen kirjoitti:
Sanottakoon vielä sinulle, 'Kuule Green', että oikeasti keskustelu ketjussa oli hyvää siihen saakka, kunnes Semper hyökkäsi taas kerran Kalamos'n kimppuun ja alkoi kirjoitella kalamos-valheesta, joten katsohan oikeaa syyllistä minun sijastani.
edelleen sinua siitä, että kukin selvittäköön omat asiansa.
Jos Kalamos ja Semper ovat erimielisiä asioissa, niin ei
se ole sinun, vaan heidän asiansa - vai onko Kalamos
valtuuttanut sinut tällä palstalla ajamaan hänen asiaansa?
Kalamos kuin Semperkään eivät ole jatkaneet väittelyään,
miksi siis sinäkään sitä jatkat?! - muistutanmuistuttaja
Muistutan Greeen kirjoitti:
edelleen sinua siitä, että kukin selvittäköön omat asiansa.
Jos Kalamos ja Semper ovat erimielisiä asioissa, niin ei
se ole sinun, vaan heidän asiansa - vai onko Kalamos
valtuuttanut sinut tällä palstalla ajamaan hänen asiaansa?
Kalamos kuin Semperkään eivät ole jatkaneet väittelyään,
miksi siis sinäkään sitä jatkat?!Semperhän valehteli taas.
- Asia jo selvitetty
Semperin viestin johdosta:
Kuten huomasit, vastaukseni oli suunnattu Tähkäpäälle. Hän taas totesi viestissään: "Viittaan tällä kysymykselläni tähän -Sudet tulevat- viestin osaan". Halusin kertoa Tähkäpäälle ensiksikin, että Kalamos oli jo tehnyt oman kantansa selväksi ja että olen samaa mieltä Sudet tulevat -nimimerkin kirjoitusten kanssa, koska pidän niitä Raamatun totuudesta nousevina. Tähäpäähän viittasi nimenomaan Sudet tulevat -nimimerkin viestiin. Samaan totuuteen toivon myös Tähkäpään liittyvän. Olen iloinen myös sinun puolestasi, että liittyt samaan joukkoon ja meillä on susista lammasten vaatteissa samanlainen ymmärrys!
Olen pahoillani, jos sinun kantasi huomiotta jättäminen pahoitti mieltäsi. On totta, etten ole rekisteröitynyt, enkä aio rekisteröidä "Asia jo selvitetty" -nimimerkkiä. Jos koen sen tarpeeliseksi, niin eiköhän pysyvämpi, rekisteröity nimimerkki olisi jokin toinen kuin edellä mainittu. Voi olla, että ahkerasti tänne kirjoittavat ja paljon aikaa palstalla viettävät ovat niitä, jotka reisteröityvät. Moni lienee vain satunnainen vierailija. Sudet tulevat -nimimerkin takana voi olla Raamattua pajonkin tutkiva mies tai nainen, joka käy näillä sivustoilla vain satunnaisesti. Hän on saattanut kirjoittaa oman kantansa ja lähteä sitten lenkille tai muihin hommiin. Hän ilmoittikin, ettei hänellä ole sen koommmin aikaa kirjoitteluun.
Monet viestit saavat ärhäköitä vastauksia. Tähkäpää ottaa esille tärkeän seikan: "Nimittäin, kun itse usein huomaan omista teksteistäni jälkeenpäin, että niistä saattaa tulla vääräkin käsitys ja sellainen, jota en todellakaan ole tarkoittanut ja siksi mielelläni aina ensin tutkin, kuin hutkin." On muistettava, että viestin takana voi olla herkästi tunteva lähimäinen, veli tai sisar Kristuksessa - nimimerkinkin takana koemme loukkausta, jos meidän sanomisiimme pahansuopaisesti suhtaudutaan.
Emme aina osaa tai meillä ei ole aikaa tarkistaa viestiämme niin, että siitä tulee juuri sellainen, jollaiseksi olemme sen tarkoittaneet. Nöyryyttä vaatii se, että tunnustamme tarpeen mukaan myös ymmärtäneemme Raamatun kohdan väärin ja irrallisena asiayhteydestä. Muilta kirjoittajilta saatamme saada uutta valoa ymmärrykseemme ja voimme entistä syvemmin juurtua Jumalan Sanan totuuteen! Asioita voi todellakin toiselta kirjoittajalta tarkistaa ilman sanahyökkäystä - oikein Tähkäpää!
Kiitos kovasti Jonahille kiittämisestä ja rohkaisevasta viestistä. Greeen näyttää vielä painavan täyttä vauhtia. Nyt vaaditaan Jonahia tilille ja hänen on annettava selvitys, missä uskossa ja hengessä hän toimii......voi meitä!- _greeeeen
Onko siis ihminen, joka opettaa kaikkien, myös pakanoiden, pelastuvan ja meidän kaikkien olevan taivaassa Luciferin kanssa liittoutuneita ja Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä maan päällä kärsimässä rangaistustaan, kanssasi samassa uskossa 'asia jo selvitetty' -nimimerkki? Onko hän Semperin kanssa samassa uskossa? Siinä on ASIA.
- ASIA joka ei
_greeeeen kirjoitti:
Onko siis ihminen, joka opettaa kaikkien, myös pakanoiden, pelastuvan ja meidän kaikkien olevan taivaassa Luciferin kanssa liittoutuneita ja Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä maan päällä kärsimässä rangaistustaan, kanssasi samassa uskossa 'asia jo selvitetty' -nimimerkki? Onko hän Semperin kanssa samassa uskossa? Siinä on ASIA.
kuulu tämä ketjun aiheeseen.
- Ei todellakaan kuulu
ASIA joka ei kirjoitti:
kuulu tämä ketjun aiheeseen.
ketjun aiheeseen, mutta ei greeen aiheista piittaa, vaan riitelee jokaisessa ketjussa!
Kiitos ystävällisestä kommentistasi arvoisa "Asia jo selvitetty"!
Todella voin sanoa, että asia on selvitetty, se on perinpohjin OK._greeeeen kirjoitti:
Onko siis ihminen, joka opettaa kaikkien, myös pakanoiden, pelastuvan ja meidän kaikkien olevan taivaassa Luciferin kanssa liittoutuneita ja Jumalaa vastaan taistelleita enkeleitä maan päällä kärsimässä rangaistustaan, kanssasi samassa uskossa 'asia jo selvitetty' -nimimerkki? Onko hän Semperin kanssa samassa uskossa? Siinä on ASIA.
Muuten me olemme pakanoita, jotka pelastuvat. Niin, muslimit tai muiden uskontojen ihmiset eivät pelastu uskonnoillaan,- vaan jokaisen ihmisen pelastaa usko Jeesukseen Kristukseen ja tämän uskon saa jokainen ihminen ja tulee notkistamaan polvensa Kristuksen nimeen ja suullaan tunnustamaan Jeesuksen Kristuksen Herraksi. KAIKKI ihmiset.
Tässä asiassa ei riitelyt tai väittelyt auta, vaan ainoastaan mitä JUMALA on tahtonut ja ilmoittanut.
Juuri tuohon liittyykin, miten turhauttavaa on pitkäkestoiset kinastelut samasta aiheesta, koska JUMALA vie päätökseen KAIKKI ilmoittavansa asiat. JUMALA ei kysy turmeltuneelta ihmiseltä mitään, vaan uhraamalla oman Poikansa pelastaa ihmisen ja piste.- _greeeeen
ASIA joka ei kirjoitti:
kuulu tämä ketjun aiheeseen.
Kyllä kuuluu tämä asia ketjun aiheeseen. Täällä puhutaan niistä, joille Jeesus sanoo sinä päivänä, ettei tunne heitä. Jonah toimii muka Jeesuksen nimessä ja mm. väittää Jumalan vaikuttaneen häneen erilaista tietoa lähimmäisistään. Todellisuudessa Jonah on Raamatun vastaisen valheen julistaja ja myös nämä Jonahin tiedot muista kirjoittajista ovat olleet usein silkkaa valhetta.
- _greeeeen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Kiitos ystävällisestä kommentistasi arvoisa "Asia jo selvitetty"!
Todella voin sanoa, että asia on selvitetty, se on perinpohjin OK.Ei ole asia selvitetty perinpohjin, eikä lähellekään sitä. Selvittämättä on Semperin väite kalamos-valheesta.
Selitäpä siis, Semper, jos pystyt, missä Kalamos on sinun mukaasi väärässä?!
Eli edelleenkin, Semper: Missä on se väittämäsi Kalamos'n valhe?! ->
>>Kumpaakohan tulisi taas uskoa: kalamosta vai Jeesusta?
Minä uskon Jeesus-totuuteen, EN kalamos-valheeseen.
On murheellista esitellä tällaisia itsestäänselviä valintoja Jeesuksen ja kalamoksen välillä. Mutta minkäs mahdat - kalamoksen oppia on koeteltava. Jeesuksen sanat on korotettava ylitse kaiken valheen. - _greeeeen
_greeeeen kirjoitti:
Kyllä kuuluu tämä asia ketjun aiheeseen. Täällä puhutaan niistä, joille Jeesus sanoo sinä päivänä, ettei tunne heitä. Jonah toimii muka Jeesuksen nimessä ja mm. väittää Jumalan vaikuttaneen häneen erilaista tietoa lähimmäisistään. Todellisuudessa Jonah on Raamatun vastaisen valheen julistaja ja myös nämä Jonahin tiedot muista kirjoittajista ovat olleet usein silkkaa valhetta.
Tässä siis sitä Jonahin oppia, johon viittaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9267778
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10059353 - VoiHyvänenAikaSentää
_greeeeen kirjoitti:
Ei ole asia selvitetty perinpohjin, eikä lähellekään sitä. Selvittämättä on Semperin väite kalamos-valheesta.
Selitäpä siis, Semper, jos pystyt, missä Kalamos on sinun mukaasi väärässä?!
Eli edelleenkin, Semper: Missä on se väittämäsi Kalamos'n valhe?! ->
>>Kumpaakohan tulisi taas uskoa: kalamosta vai Jeesusta?
Minä uskon Jeesus-totuuteen, EN kalamos-valheeseen.
On murheellista esitellä tällaisia itsestäänselviä valintoja Jeesuksen ja kalamoksen välillä. Mutta minkäs mahdat - kalamoksen oppia on koeteltava. Jeesuksen sanat on korotettava ylitse kaiken valheen.Alatko Greeen pimahtaa lopullisesti jo???
Mikä ihmeen pakkomielle sinulla on??? - Tunnetko Kalamoksen?
VoiHyvänenAikaSentää kirjoitti:
Alatko Greeen pimahtaa lopullisesti jo???
Mikä ihmeen pakkomielle sinulla on???Jos et tunne häntä tämän palstan ulkopuolella, niin anna nyt hyvä ihminen jo olla!!!
- UlosVaan
VoiHyvänenAikaSentää kirjoitti:
Alatko Greeen pimahtaa lopullisesti jo???
Mikä ihmeen pakkomielle sinulla on???Kertois nyt vaan Semper kaikille mitä tuolla tarkoitti.
Miksi VoiHyvänenAikaSentäänSemper yrittää ohittaa asian? Miksi puskista huudat???
- Usko Toivonen
Rauhaa palstalaiset!
Viikonlopusta tuli yllättäen omalta osaltani kiireinen, enkä ennättänyt koneen äärellä muuta kuin pikaisesti piipahtamaan.
Aloitusta tehdessäni mietin, että laittaisinko esille toiveen harkitusta ja maltillisesta kommentoinnista, ehkäpä max. kolme kommenttia per osallistuja.
Mutta jätin toiveen esittämättä, kun en edeltäkäsin tiennyt vastaako edes kukaan.
Nyt viestiketju on venähtänyt hankalasti luettavaksi ja palstajännitteet osaltaan
hämärtävät itse aiheeseen keskittyneiden keskustelijoiden viestejä.
Avauksen varsinaiseen aiheeseen on tullut hienoja kommentteja, kiitos kaikille
ja erityiskiitokset pelkästään aiheessa pitäytyneille.
Kaikki vastanneet näyttäisivät olevan yhtä mieltä siitä, että ne joille Jeesus sanoo: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut".. eivät voi olla Jeesuksen omia, koska Jeesus tuntee omansa.
Ja yksimielisyys on nähtävissä myös siitä, että hedelmät paljastavat lähteen, hyvästä puusta hyvä hedelmä, huonosta puusta huono hedelmä.
Yhteinen piirre kuitenkin näillä, joita Jeesus ei ole koskaan tuntenut, on se että he eivät ole olleet Jeesuksen kanssa kokoamassa.
30. Joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan; ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Matt. 12.
Kommenteissa on ollut vihjailuja tietynlaiseen uskonnolliseen toimintaan, mutta
ei juurikaan ole tullut viitteitä, että kysymyksessä voisi olla myös omavanhurskaita lakihenkisiä ihmisiä, itse itsensä puhdistaneita, ovesta sisälle käymättömiä.
Monikin varmasti luulee olevansa Jeesuksen kanssa kokoamassa, mutta toimii
kuitenkin ilman Jeesuksen valtuutusta. Ilman Jeesusta rakentaminen tapahtuu
hiekalle, eikä sille ainoalle kestävälle Kristus-perustalle.
Keitä sitten ovat "sudet lammasten vaatteissa"? Eikö juuri hyvin monenlaiset
seurakunnan yhtenäisyyttä uhkaavat hajottajat. Eikö esim. sellaiset, jotka
julistavat "vain meillä on totuus", vaikka pitäisi julistaa uskon sanaa, Jeesusta.
8. Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
9. Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
11. Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään".
12. Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.
13. Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".
Room. 10.
2. Korintossa olevalle Jumalan seurakunnalle, Kristuksessa Jeesuksessa pyhitetyille, jotka ovat kutsutut ja pyhät, ynnä kaikille, jotka avuksi huutavat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeä kaikissa paikkakunnissa, niin omissaan kuin meidänkin.
1. Kor. 1.
Jeesus tuntee Häneen turvautuneet.- Niko.
Hyvä yhteenveto ja pohdinta Usko Toivonen, kiitos.
Sen tahtoisin kuitenkin vielä mainita, joka tuntuu monelta jäävän huomaamatta on se, että ei Jeesus suinkaan kaikille, koko "vuohien" joukolle näitä sanojaan sano;
"Minä en ole koskaan teitä tuntenu"
Jeesus kertoi sen joukon kenelle Hän nämä sanoi ja se on kuvattu Matteuksen luvussa 7.
Heitä on monia!
Moni tuntuu vetävä tästä suoran johtopäätöksen, että Matteuksen luvussa 25 kuvattu "vuohien joukko" on kokonansa sama joukko joille Jeesus nämä sanat sanoi.
He kyllä kuuluvat vuohien joukkoon, mutta huomioitavaa on, että vuohien joukossa on varmasti paljon paljon muitakin kuin nämä "väärät profeetat"...
Jeesuksen sanat; "Minä en ole koskaan teitä tuntenu" ei siis sanottu koko vuohien joukolle, vaan ainoastaan sille osalle josta Jeesus Matteuksen luvussa 7 kertoi.
Eli kyllä uskova, joka luopuu Elävästä Jumalasta, tulee luetuksi vuohien joukkoon, vaikka ei olekaan yksi heistä joita Jeesus Matteuksen luvussa 7 kuvaa.
Ainoa kuitenkin koko vuohien joukkoa yhdistävä asia on se, että hedelmä on väärä ja se auttamatta tarkoittaa, että heidän nimi tulee Sanan mukaan pyyhityksi Karitsan kirjasta. - Usko Toivonen
Niko. kirjoitti:
Hyvä yhteenveto ja pohdinta Usko Toivonen, kiitos.
Sen tahtoisin kuitenkin vielä mainita, joka tuntuu monelta jäävän huomaamatta on se, että ei Jeesus suinkaan kaikille, koko "vuohien" joukolle näitä sanojaan sano;
"Minä en ole koskaan teitä tuntenu"
Jeesus kertoi sen joukon kenelle Hän nämä sanoi ja se on kuvattu Matteuksen luvussa 7.
Heitä on monia!
Moni tuntuu vetävä tästä suoran johtopäätöksen, että Matteuksen luvussa 25 kuvattu "vuohien joukko" on kokonansa sama joukko joille Jeesus nämä sanat sanoi.
He kyllä kuuluvat vuohien joukkoon, mutta huomioitavaa on, että vuohien joukossa on varmasti paljon paljon muitakin kuin nämä "väärät profeetat"...
Jeesuksen sanat; "Minä en ole koskaan teitä tuntenu" ei siis sanottu koko vuohien joukolle, vaan ainoastaan sille osalle josta Jeesus Matteuksen luvussa 7 kertoi.
Eli kyllä uskova, joka luopuu Elävästä Jumalasta, tulee luetuksi vuohien joukkoon, vaikka ei olekaan yksi heistä joita Jeesus Matteuksen luvussa 7 kuvaa.
Ainoa kuitenkin koko vuohien joukkoa yhdistävä asia on se, että hedelmä on väärä ja se auttamatta tarkoittaa, että heidän nimi tulee Sanan mukaan pyyhityksi Karitsan kirjasta.Kiitos kommentistasi Niko!
Minäkin ensin ajattelin, että tässä kohtauksessa puhutaan vain tietynlaisista toimintaa harjoittavista, joille Jeesus sanoo " minä en ole koskaan teitä tuntenut ".
Jakeessa 13. puhutaan myös monesta, "monta on, jotka "..
13. Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
Mielestäni tuo Jeesuksen mainitsema ryhmä,"ennustajat, riivaajien ulosajajat, voimallisten tekojen tekijät", on niinkuin sanoitkin vain osa laittomuuden tekijöistä.
Perusteena on jae 21.
21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
Ja tähän ryhmään kuuluu varmasti muitakin, kuin tuo Jeesuksen mainitsema
ryhmä, "ennustajat, riivaajien ulosajajat, voimallisten tekojen tekijät".
Ja silloin tullaan takaisin jakeen 13. sisältämään sanomaan ..
" Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; "
Mitä mieltä olet hedelmistä, kuinka hyvä hedelmä näkyy?
20. Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
Matt. 7. - Niko.
Usko Toivonen kirjoitti:
Kiitos kommentistasi Niko!
Minäkin ensin ajattelin, että tässä kohtauksessa puhutaan vain tietynlaisista toimintaa harjoittavista, joille Jeesus sanoo " minä en ole koskaan teitä tuntenut ".
Jakeessa 13. puhutaan myös monesta, "monta on, jotka "..
13. Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
Mielestäni tuo Jeesuksen mainitsema ryhmä,"ennustajat, riivaajien ulosajajat, voimallisten tekojen tekijät", on niinkuin sanoitkin vain osa laittomuuden tekijöistä.
Perusteena on jae 21.
21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
Ja tähän ryhmään kuuluu varmasti muitakin, kuin tuo Jeesuksen mainitsema
ryhmä, "ennustajat, riivaajien ulosajajat, voimallisten tekojen tekijät".
Ja silloin tullaan takaisin jakeen 13. sisältämään sanomaan ..
" Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; "
Mitä mieltä olet hedelmistä, kuinka hyvä hedelmä näkyy?
20. Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
Matt. 7.Mielelläni kuulisin pohdinnastasi syvempiäkin johtopäätöksiä.
Otit puheeksi myös hedelmät. Sana kertoo Hengen hedelmistä;
Gal. 5:22
Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Rakkaus, kuten Herra Jeesus käskyn antoi kumpuaa siis Hengestä ja tässä lähimmäisen rakkaudessa ( agape ) Herran oma rakastaa Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistää kuin itseään.
Se on myös rakkautta Totuutta kohtaan ja sen tähden Jeesuksen oma rakastaa Hänen Sanaansa, raamattua. Tässä rakkaudessa uskova myös varoittaa lähimmäisiään synnistä ja vääryydestä ja kertoo Totuuden ja Jumalan tahdon.
Tällainen maailman silmissä on tuomitsemista, mutta se on tosi rakkautta, rakkautta lähimmäisen puolesta joka tahtoo lähimmäisen kuulevan Jumalan tahdon ja pääsevän irti paholaisen kahleista.
Mutta ei pelkästään hyvää hedelmää tule tarkata, vaan myös huono hedelmä aivan samoin osoittaa sen kuka kulkee vanhurskauden tiellä ja kuka vääräin.
Ei Herran oma kylvä valhetta, ei vihaa, ei katkeruutta ei varkautta eikä mitään muutakaan vääryyttä. Tarkoittaako tämä sitä, että lihanaikana emme koskaan syntiin voisi kompastua, suusta väärää sanaa päästää, ajatuksissa pahaa aatetta nousta, käden laiminlyöntiin syyllistyä tahi muulla tavalla kompastua syntiin?
Ei tietenkään.
Lihan tahto on Hengen tahtoa vastaan ja niin kauan kuin lihassamme vaellamme liha riippuu meissä. Mutta Uskoon tullessamme lihamme synti kannettiin ristille ja sen tähden nyt Herran uskossa meidän tuleekin lukea lihamme Herran kanssa ristille naulituksi.
Kasteessamme Herran nimeen tämä liha vertauskuvallisesti haudattiin yhdessä Herramme kanssa ja tästä "kasteen haudasta" myös nousimme Hänen kanssaan ylös!
Näin ihmisestä uskon kautta, Jumalan armosta, on tullut Oksa Herrassa!
Ja kun oksana Tässä Totisessa viinipuussa pysymme, antaa Elon Herra meihin virrata Elämän vettä ja tämä tuottaa heissä Hengen hedelmää, jokaisessa joka uskoo.
Armo ei kuitenkaan ole halpaa, se on äärettömän kallis.
Siitä on maksettu kallein mahdollinen hinta, Jumalan Pojan veren hinta.
Sen tähden armo luetaan syntisen osaksi ei ansoista, vaan armosta heille jotka sitä halajavat ja heissä armo pysyy jotka nyt armahdettuna armahtavat veljiään ja pysyvät ja vaalivat tätä ansiotonta armoa ja sen antajaa.
Pahoittelen, että hieman laajensin aihetta, mutta koin sen tässä tarpeelliseksi sillä aloituksen aihetta olisi tarkkailtava niin laaja-alaisesti ja tarkasti kuin mahdollista, sen johtopäätökset voivat olla moninaiset.
Mutta miten näet, voiko oksa joka kantaa hyvää hedelmää ja silti kuivettua ja tulla leikatuksi pois? Niko. kirjoitti:
Mielelläni kuulisin pohdinnastasi syvempiäkin johtopäätöksiä.
Otit puheeksi myös hedelmät. Sana kertoo Hengen hedelmistä;
Gal. 5:22
Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Rakkaus, kuten Herra Jeesus käskyn antoi kumpuaa siis Hengestä ja tässä lähimmäisen rakkaudessa ( agape ) Herran oma rakastaa Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistää kuin itseään.
Se on myös rakkautta Totuutta kohtaan ja sen tähden Jeesuksen oma rakastaa Hänen Sanaansa, raamattua. Tässä rakkaudessa uskova myös varoittaa lähimmäisiään synnistä ja vääryydestä ja kertoo Totuuden ja Jumalan tahdon.
Tällainen maailman silmissä on tuomitsemista, mutta se on tosi rakkautta, rakkautta lähimmäisen puolesta joka tahtoo lähimmäisen kuulevan Jumalan tahdon ja pääsevän irti paholaisen kahleista.
Mutta ei pelkästään hyvää hedelmää tule tarkata, vaan myös huono hedelmä aivan samoin osoittaa sen kuka kulkee vanhurskauden tiellä ja kuka vääräin.
Ei Herran oma kylvä valhetta, ei vihaa, ei katkeruutta ei varkautta eikä mitään muutakaan vääryyttä. Tarkoittaako tämä sitä, että lihanaikana emme koskaan syntiin voisi kompastua, suusta väärää sanaa päästää, ajatuksissa pahaa aatetta nousta, käden laiminlyöntiin syyllistyä tahi muulla tavalla kompastua syntiin?
Ei tietenkään.
Lihan tahto on Hengen tahtoa vastaan ja niin kauan kuin lihassamme vaellamme liha riippuu meissä. Mutta Uskoon tullessamme lihamme synti kannettiin ristille ja sen tähden nyt Herran uskossa meidän tuleekin lukea lihamme Herran kanssa ristille naulituksi.
Kasteessamme Herran nimeen tämä liha vertauskuvallisesti haudattiin yhdessä Herramme kanssa ja tästä "kasteen haudasta" myös nousimme Hänen kanssaan ylös!
Näin ihmisestä uskon kautta, Jumalan armosta, on tullut Oksa Herrassa!
Ja kun oksana Tässä Totisessa viinipuussa pysymme, antaa Elon Herra meihin virrata Elämän vettä ja tämä tuottaa heissä Hengen hedelmää, jokaisessa joka uskoo.
Armo ei kuitenkaan ole halpaa, se on äärettömän kallis.
Siitä on maksettu kallein mahdollinen hinta, Jumalan Pojan veren hinta.
Sen tähden armo luetaan syntisen osaksi ei ansoista, vaan armosta heille jotka sitä halajavat ja heissä armo pysyy jotka nyt armahdettuna armahtavat veljiään ja pysyvät ja vaalivat tätä ansiotonta armoa ja sen antajaa.
Pahoittelen, että hieman laajensin aihetta, mutta koin sen tässä tarpeelliseksi sillä aloituksen aihetta olisi tarkkailtava niin laaja-alaisesti ja tarkasti kuin mahdollista, sen johtopäätökset voivat olla moninaiset.
Mutta miten näet, voiko oksa joka kantaa hyvää hedelmää ja silti kuivettua ja tulla leikatuksi pois?Niko kirjoittaa rakkaudesta Totuuteen ja Jumalan Sanaan:
>>Tässä rakkaudessa uskova myös varoittaa lähimmäisiään synnistä ja vääryydestä ja kertoo Totuuden ja Jumalan tahdon.
Tällainen maailman silmissä on tuomitsemista, mutta se on tosi rakkautta, rakkautta lähimmäisen puolesta joka tahtoo lähimmäisen kuulevan Jumalan tahdon ja pääsevän irti paholaisen kahleista.- Usko Toivonen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Niko kirjoittaa rakkaudesta Totuuteen ja Jumalan Sanaan:
>>Tässä rakkaudessa uskova myös varoittaa lähimmäisiään synnistä ja vääryydestä ja kertoo Totuuden ja Jumalan tahdon.
Tällainen maailman silmissä on tuomitsemista, mutta se on tosi rakkautta, rakkautta lähimmäisen puolesta joka tahtoo lähimmäisen kuulevan Jumalan tahdon ja pääsevän irti paholaisen kahleista.Tuo hymypoikiin kuuluminen voi hyvinkin kertoa hyvästä hedelmästä.
Seurakunnassamme on eräs hymytyttö ( n. 60v. ), hän kohtaa eri-ikäisiä ihmisiä
rakkaudella, hymyillen aidosti sydämestä kumpuavalla rakkaudella.
Hän halaa ihmisiä ja kuuntelee heitä, hän ei kulje ohitse.
Ja kohdatut ihmiset lähtevät hymyillen kokouksesta, kun tuli kohdatuksi ja huomatuksi.
Tässä sisaressa on Kristuksen tuoksu. Hyvä hedelmä. - _greeeeen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Niko kirjoittaa rakkaudesta Totuuteen ja Jumalan Sanaan:
>>Tässä rakkaudessa uskova myös varoittaa lähimmäisiään synnistä ja vääryydestä ja kertoo Totuuden ja Jumalan tahdon.
Tällainen maailman silmissä on tuomitsemista, mutta se on tosi rakkautta, rakkautta lähimmäisen puolesta joka tahtoo lähimmäisen kuulevan Jumalan tahdon ja pääsevän irti paholaisen kahleista.Kerrohan siis Semper, 'totuuden puolustaja ja sillä loukkaaja', totuus siitä, että mikä on se tässä keskusteluketjussa väittämäsi kalamos-valhe?!
Olehan rehellinen, äläkä leiki mykkäkoulua minulle. En ole koskaan sinua valheella satuttanut, vaan ruma totuus omista toimistasi on sinua viiltänyt ja aiheuttanut tuon 'en kyllä puhu sinulle enää mitään' -leikkisi.
Be a man, Semper, ja keskustele ASIASTA ->
>>Kumpaakohan tulisi taas uskoa: kalamosta vai Jeesusta?
Minä uskon Jeesus-totuuteen, EN kalamos-valheeseen.
On murheellista esitellä tällaisia itsestäänselviä valintoja Jeesuksen ja kalamoksen välillä. Mutta minkäs mahdat - kalamoksen oppia on koeteltava. Jeesuksen sanat on korotettava ylitse kaiken valheen. - _greeeeen
Usko Toivonen kirjoitti:
Tuo hymypoikiin kuuluminen voi hyvinkin kertoa hyvästä hedelmästä.
Seurakunnassamme on eräs hymytyttö ( n. 60v. ), hän kohtaa eri-ikäisiä ihmisiä
rakkaudella, hymyillen aidosti sydämestä kumpuavalla rakkaudella.
Hän halaa ihmisiä ja kuuntelee heitä, hän ei kulje ohitse.
Ja kohdatut ihmiset lähtevät hymyillen kokouksesta, kun tuli kohdatuksi ja huomatuksi.
Tässä sisaressa on Kristuksen tuoksu. Hyvä hedelmä.Sama hedelmä löytyy Usko Toivosesta itsestään.
Usko Toivonen kirjoitti:
Tuo hymypoikiin kuuluminen voi hyvinkin kertoa hyvästä hedelmästä.
Seurakunnassamme on eräs hymytyttö ( n. 60v. ), hän kohtaa eri-ikäisiä ihmisiä
rakkaudella, hymyillen aidosti sydämestä kumpuavalla rakkaudella.
Hän halaa ihmisiä ja kuuntelee heitä, hän ei kulje ohitse.
Ja kohdatut ihmiset lähtevät hymyillen kokouksesta, kun tuli kohdatuksi ja huomatuksi.
Tässä sisaressa on Kristuksen tuoksu. Hyvä hedelmä.Jumala siunatkoon tuota varttunutta hymytyttöä, josta kerrot.
Haluan uskoa, että hänessä vaikuttaa puhdas ja aito rakkaus.
Halaavia ja hymyileviä "isoja tyttöjä" maailmalla on moneksi:
tässä yksi: http://fi.wikipedia.org/wiki/Äiti_Amma
Niko, minä en ole kiinnostunut hymypojan asemasta; en varsinkaan silloin, kun siihen ryhdytään totuutta pimentämällä.
Olen itse - myös toisten kertoman mukaan - varsin iloinen kaveri, hymyilen ja nauran herkästi. Mutta siitä olen aivan erityisen tarkka, etten nauraisi väärässä paikassa, esim. toisten epäonnistumisille tai heikkouksille tai pyhien asioiden loukkaamisille.
Niko, ymmärrät oikein hyvin, mitä tarkoitan. Kumpi olet viime kädessä, kun tulee se hetki, jossa totuus on rakkauden ja sielumme autuuden nimissä sanottava: mukava harmiton seuraveikko vaiko Jeesuksen kuuliainen opetuslapsi?- ~~tähkäpää~~
_greeeeen kirjoitti:
Sama hedelmä löytyy Usko Toivosesta itsestään.
Myöskin tämän henkilön kohdalla minua ainakin kosketti suuresti se,
mitä hänen hymynsä ja silmänsä kertoivat!
http://www.youtube.com/watch?v=sibd4AiVvKQ
Oikeastaam hänen koko olemuksensa kertoi siitä, että Hän oli
kohdannut ja saanut vastaanottaa Rakkauden Jumalan!
Huomasin itsekin hymyileväni koko ajan häntä kuunnellessani ja vaikka lopussa oleva rukouksensa oli hyvin lyhyt ja yksinkertainen, se sai sydämessäni puhkeamaan koskettavan kyynelten tulivuoren. :} - Niko.
_greeeeen kirjoitti:
Sama hedelmä löytyy Usko Toivosesta itsestään.
Yhdyn greenin sanoihin, sama tuoksu löytyy veljestäni Usko Toivosesta!
- Usko Toivonen
Niko. kirjoitti:
Mielelläni kuulisin pohdinnastasi syvempiäkin johtopäätöksiä.
Otit puheeksi myös hedelmät. Sana kertoo Hengen hedelmistä;
Gal. 5:22
Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Rakkaus, kuten Herra Jeesus käskyn antoi kumpuaa siis Hengestä ja tässä lähimmäisen rakkaudessa ( agape ) Herran oma rakastaa Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistää kuin itseään.
Se on myös rakkautta Totuutta kohtaan ja sen tähden Jeesuksen oma rakastaa Hänen Sanaansa, raamattua. Tässä rakkaudessa uskova myös varoittaa lähimmäisiään synnistä ja vääryydestä ja kertoo Totuuden ja Jumalan tahdon.
Tällainen maailman silmissä on tuomitsemista, mutta se on tosi rakkautta, rakkautta lähimmäisen puolesta joka tahtoo lähimmäisen kuulevan Jumalan tahdon ja pääsevän irti paholaisen kahleista.
Mutta ei pelkästään hyvää hedelmää tule tarkata, vaan myös huono hedelmä aivan samoin osoittaa sen kuka kulkee vanhurskauden tiellä ja kuka vääräin.
Ei Herran oma kylvä valhetta, ei vihaa, ei katkeruutta ei varkautta eikä mitään muutakaan vääryyttä. Tarkoittaako tämä sitä, että lihanaikana emme koskaan syntiin voisi kompastua, suusta väärää sanaa päästää, ajatuksissa pahaa aatetta nousta, käden laiminlyöntiin syyllistyä tahi muulla tavalla kompastua syntiin?
Ei tietenkään.
Lihan tahto on Hengen tahtoa vastaan ja niin kauan kuin lihassamme vaellamme liha riippuu meissä. Mutta Uskoon tullessamme lihamme synti kannettiin ristille ja sen tähden nyt Herran uskossa meidän tuleekin lukea lihamme Herran kanssa ristille naulituksi.
Kasteessamme Herran nimeen tämä liha vertauskuvallisesti haudattiin yhdessä Herramme kanssa ja tästä "kasteen haudasta" myös nousimme Hänen kanssaan ylös!
Näin ihmisestä uskon kautta, Jumalan armosta, on tullut Oksa Herrassa!
Ja kun oksana Tässä Totisessa viinipuussa pysymme, antaa Elon Herra meihin virrata Elämän vettä ja tämä tuottaa heissä Hengen hedelmää, jokaisessa joka uskoo.
Armo ei kuitenkaan ole halpaa, se on äärettömän kallis.
Siitä on maksettu kallein mahdollinen hinta, Jumalan Pojan veren hinta.
Sen tähden armo luetaan syntisen osaksi ei ansoista, vaan armosta heille jotka sitä halajavat ja heissä armo pysyy jotka nyt armahdettuna armahtavat veljiään ja pysyvät ja vaalivat tätä ansiotonta armoa ja sen antajaa.
Pahoittelen, että hieman laajensin aihetta, mutta koin sen tässä tarpeelliseksi sillä aloituksen aihetta olisi tarkkailtava niin laaja-alaisesti ja tarkasti kuin mahdollista, sen johtopäätökset voivat olla moninaiset.
Mutta miten näet, voiko oksa joka kantaa hyvää hedelmää ja silti kuivettua ja tulla leikatuksi pois?>> Mutta miten näet, voiko oksa joka kantaa hyvää hedelmää ja silti kuivettua ja tulla leikatuksi pois? >>
Aika vaikea on nähdä kuvaamaasi tilannetta.
Hyvä hedelmä on Jumalan valtakunnan rakentumiseksi, Jumalan armo näkyy
hedelmän kantajan välityksellä, hyvän hedelmän kantaja heijastaa Kristusvaloa
maailman pimeyteen.
Tällainen hyvä oksa Totisessa viinipuussa on Jumalan erityisen huolenpidon kohteena, Hän hoitaa hyvää oksaa kantamaan vielä runsaampaa satoa.
1. "Minä olen totinen viinipuu, ja minun Isäni on viinitarhuri.
2. Jokaisen oksan minussa, joka ei kanna hedelmää, hän karsii pois; ja jokaisen, joka kantaa hedelmää, hän puhdistaa, että se kantaisi runsaamman hedelmän.
3. Te olette jo puhtaat sen sanan tähden, jonka minä olen teille puhunut.
4. Pysykää minussa, niin minä pysyn teissä. Niinkuin oksa ei voi kantaa hedelmää itsestään, ellei se pysy viinipuussa, niin ette tekään, ellette pysy minussa.
5. Minä olen viinipuu, te olette oksat. Joka pysyy minussa ja jossa minä pysyn, se kantaa paljon hedelmää; sillä ilman minua te ette voi mitään tehdä.
Joh. 15.
Voi tietenkin ajatella joitakin syitä, että jo hedelmää tuottanut hedelmän kantaja
luopuu Jumalasta ja kiroaa Armon Henkeä.
Lähinnä tulee mieleen Paavalin kuvaus "älyttömistä galatalaisista" ja hebrealaiskirjeen kuvaus 10. luvussa, mutta siinäkin lienee kuvaus juutalaisesta rituaalista, mikä piti suorittaa, jos halusi palata lakiliittoon.
Joten kaikenkaikkiaan pidän tuota tilannetta kylläkin mahdollisena, mutta erittäin epätodennäköisenä Jeesuksessa Kristuksessa olevan uuden luomuksen osalta. - Niko.
Usko Toivonen kirjoitti:
>> Mutta miten näet, voiko oksa joka kantaa hyvää hedelmää ja silti kuivettua ja tulla leikatuksi pois? >>
Aika vaikea on nähdä kuvaamaasi tilannetta.
Hyvä hedelmä on Jumalan valtakunnan rakentumiseksi, Jumalan armo näkyy
hedelmän kantajan välityksellä, hyvän hedelmän kantaja heijastaa Kristusvaloa
maailman pimeyteen.
Tällainen hyvä oksa Totisessa viinipuussa on Jumalan erityisen huolenpidon kohteena, Hän hoitaa hyvää oksaa kantamaan vielä runsaampaa satoa.
1. "Minä olen totinen viinipuu, ja minun Isäni on viinitarhuri.
2. Jokaisen oksan minussa, joka ei kanna hedelmää, hän karsii pois; ja jokaisen, joka kantaa hedelmää, hän puhdistaa, että se kantaisi runsaamman hedelmän.
3. Te olette jo puhtaat sen sanan tähden, jonka minä olen teille puhunut.
4. Pysykää minussa, niin minä pysyn teissä. Niinkuin oksa ei voi kantaa hedelmää itsestään, ellei se pysy viinipuussa, niin ette tekään, ellette pysy minussa.
5. Minä olen viinipuu, te olette oksat. Joka pysyy minussa ja jossa minä pysyn, se kantaa paljon hedelmää; sillä ilman minua te ette voi mitään tehdä.
Joh. 15.
Voi tietenkin ajatella joitakin syitä, että jo hedelmää tuottanut hedelmän kantaja
luopuu Jumalasta ja kiroaa Armon Henkeä.
Lähinnä tulee mieleen Paavalin kuvaus "älyttömistä galatalaisista" ja hebrealaiskirjeen kuvaus 10. luvussa, mutta siinäkin lienee kuvaus juutalaisesta rituaalista, mikä piti suorittaa, jos halusi palata lakiliittoon.
Joten kaikenkaikkiaan pidän tuota tilannetta kylläkin mahdollisena, mutta erittäin epätodennäköisenä Jeesuksessa Kristuksessa olevan uuden luomuksen osalta.Jos me pysymme Herrassa, niin Herra pysyy meissä.
Sana opettaa vaeltamaan ja pysymään Hänessä ja Hänen uskossaan jatkuvasti, pysyvästi kokoajan ( jatkuvassa preesensissä ).
Sen tähden en lue itseäni pelastetuksi mennen tapahtuman perusteella jolloin tulin uskomaan Herraan Jeesukseen, vaan sen tähden, että henkeni todistaa tässä ja nyt yhdessä Hänen Henkensä kanssa, että olen Hänen omansa.
"Mutta jos muutamat oksista ovat taitetut pois ja sinä, joka olet metsäöljypuu, olet oksastettu oikeiden oksien joukkoon ja olet päässyt niiden kanssa osalliseksi öljypuun mehevästä juuresta,
niin älä ylpeile oksien rinnalla; mutta jos ylpeilet, niin et sinä kuitenkaan kannata juurta, vaan juuri kannattaa sinua.
Sinä kaiketi sanonet: "Ne oksat taitettiin pois, että minut oksastettaisiin".
Oikein; epäuskonsa tähden ne taitettiin pois, mutta sinä pysyt uskosi kautta. Älä ole ylpeä, vaan pelkää.
Sillä jos Jumala ei ole säästänyt luonnollisia oksia, ei hän ole säästävä sinuakaan.
Katso siis Jumalan hyvyyttä ja ankaruutta: Jumalan ankaruutta langenneita kohtaan, mutta hänen hyvyyttänsä sinua kohtaan, jos hänen hyvyydessänsä pysyt; muutoin sinutkin hakataan pois." ( Room 11 )
Minussa ei ole ikuista elämää itsessäni, olen vain oksa, mutta minulle on ikuinen elämä kunhan pysyn Kristuksessa, (kuten jokaisella uskovalla joka pysyy ) Kristus puussa!
Vain Hänessä on ikuinen elämä. Sen tähden Herra sanoi, pysykää Hänessä.
"Älä ole ylpeä, vaan pelkää.
Sillä jos Jumala ei ole säästänyt luonnollisia oksia, ei hän ole säästävä sinuakaan.
Katso siis Jumalan hyvyyttä ja ankaruutta: Jumalan ankaruutta langenneita kohtaan, mutta hänen hyvyyttänsä sinua kohtaan, jos hänen hyvyydessänsä pysyt; muutoin sinutkin hakataan pois."
Nämä on Paavalilta todella painavat ja vakavat sanat Rooman pakanataustaisille uskoville, Herrassa Jeesuksessa.
Paavali sanoi; "pelkää".
Samaa sanoi Herra Jeesus lähettäessään omansa;
Matt. 10:28
"Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin. "
Uskon Paavalin puhuneen täsmälleen samasta, mistä Herra Jeesuskin.
Jumalan pelko pitää uskovan nöyränä, kiitollisena ja vakavana vaelluksensa suhteen.
Ei tämä pelko ole kuitenkaan jatkuvaa epävarmuutta oman pelastuksen suhteen, sitä se ei todella ole, sillä Herran Henki kyllä todistaa tässä ja nyt, olemmeko Tiellä vaiko emme ja maailma näkee tämän hedelmät.
Herra Sanassaan vakuuttaa omilensa, että mikään voima ei voi Herran omia Häneltä riistää, joten kun olemme Hänen tykönään, niin olkaamme täydellisen turvallisella mielellä.
Sanan ymmärryksen mukaan se on Jumalan teko, jotte me uskomme. Jumala on Hän joka vetää meitä parannukseen ja antaa uskon Hänen Poikaansa, mutta ihmiselle on mahdollista vastustaa Häntä, kääntyä pois, hyljätä usko.
Jumalan tahto on pelastaa jokainen Hänen Pojassaan, mutta kaikki eivät taivu kuten ei tapunut savikaan aina valajansa käsissä Jeremian silmien alla...
Sanan kokonaisilmoituksen valossa näen aivan samoin olevan meidän vaelluksemme kanssa Kristuksessa. Herran armosta ihminen pelastetaan ja nyt rakkaudesta Häneen, Hänessä pysyen Hän kasvattaa omiansa tuodessaan heille pelastuksen tulemuksessaan ja kirkastavansa heidät kaltaisuutensa tulemuksensa hetkellä. Herran armo ei perusta pakkoon, vaan rakkauteen ja sen tähden Uudessa Taivaassa ja Uudessa maassa ei ole ainoatakaan joka siellä ei tahtoisi olla, eikä Herraa rakastaisi.
Uskon, että vain tämä, yksin tämä on se syy, miksi Edenin tapahtumat eivät koskaan siellä toistu.
Tähän peilaten, aloituksen aiheeseen palaten, en siis usko Jeesuksen kohdistaneen Matt. 7 sanoja koko vuohien joukolle, vaan vain sille osalle josta Hän kyseisessä luvussa edellä kertoo.
Olen siis samaa mieltä Usko Toivonen, että se mahdollisuus on todella olemassa. Se on pelottava ja kauhistuttava mahdollisuus, jonka edessä tulisi todella olla Jumalan pelko ja nöyryys.
Jumalan pelko on viidauden alku ja siellä missä viisaus asuu, sinne vuodatetaan Jumalan suunnaton rakkaus! Sen tähden Johanneskin tästä suunnattomasta rakkaudesta kertoi evankeliumissaan, ei uskosta osattomille, vaan uskoville Herrassa Jeesuksessa, jotta emme olisi tietämättömiä, jääneitä maitoruokaan.
Kiitos pohdiskeluistasi sinulle Usko Toivonen ja siunauttua vappua sinulle Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa! - Usko Toivonen
Niko. kirjoitti:
Jos me pysymme Herrassa, niin Herra pysyy meissä.
Sana opettaa vaeltamaan ja pysymään Hänessä ja Hänen uskossaan jatkuvasti, pysyvästi kokoajan ( jatkuvassa preesensissä ).
Sen tähden en lue itseäni pelastetuksi mennen tapahtuman perusteella jolloin tulin uskomaan Herraan Jeesukseen, vaan sen tähden, että henkeni todistaa tässä ja nyt yhdessä Hänen Henkensä kanssa, että olen Hänen omansa.
"Mutta jos muutamat oksista ovat taitetut pois ja sinä, joka olet metsäöljypuu, olet oksastettu oikeiden oksien joukkoon ja olet päässyt niiden kanssa osalliseksi öljypuun mehevästä juuresta,
niin älä ylpeile oksien rinnalla; mutta jos ylpeilet, niin et sinä kuitenkaan kannata juurta, vaan juuri kannattaa sinua.
Sinä kaiketi sanonet: "Ne oksat taitettiin pois, että minut oksastettaisiin".
Oikein; epäuskonsa tähden ne taitettiin pois, mutta sinä pysyt uskosi kautta. Älä ole ylpeä, vaan pelkää.
Sillä jos Jumala ei ole säästänyt luonnollisia oksia, ei hän ole säästävä sinuakaan.
Katso siis Jumalan hyvyyttä ja ankaruutta: Jumalan ankaruutta langenneita kohtaan, mutta hänen hyvyyttänsä sinua kohtaan, jos hänen hyvyydessänsä pysyt; muutoin sinutkin hakataan pois." ( Room 11 )
Minussa ei ole ikuista elämää itsessäni, olen vain oksa, mutta minulle on ikuinen elämä kunhan pysyn Kristuksessa, (kuten jokaisella uskovalla joka pysyy ) Kristus puussa!
Vain Hänessä on ikuinen elämä. Sen tähden Herra sanoi, pysykää Hänessä.
"Älä ole ylpeä, vaan pelkää.
Sillä jos Jumala ei ole säästänyt luonnollisia oksia, ei hän ole säästävä sinuakaan.
Katso siis Jumalan hyvyyttä ja ankaruutta: Jumalan ankaruutta langenneita kohtaan, mutta hänen hyvyyttänsä sinua kohtaan, jos hänen hyvyydessänsä pysyt; muutoin sinutkin hakataan pois."
Nämä on Paavalilta todella painavat ja vakavat sanat Rooman pakanataustaisille uskoville, Herrassa Jeesuksessa.
Paavali sanoi; "pelkää".
Samaa sanoi Herra Jeesus lähettäessään omansa;
Matt. 10:28
"Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin. "
Uskon Paavalin puhuneen täsmälleen samasta, mistä Herra Jeesuskin.
Jumalan pelko pitää uskovan nöyränä, kiitollisena ja vakavana vaelluksensa suhteen.
Ei tämä pelko ole kuitenkaan jatkuvaa epävarmuutta oman pelastuksen suhteen, sitä se ei todella ole, sillä Herran Henki kyllä todistaa tässä ja nyt, olemmeko Tiellä vaiko emme ja maailma näkee tämän hedelmät.
Herra Sanassaan vakuuttaa omilensa, että mikään voima ei voi Herran omia Häneltä riistää, joten kun olemme Hänen tykönään, niin olkaamme täydellisen turvallisella mielellä.
Sanan ymmärryksen mukaan se on Jumalan teko, jotte me uskomme. Jumala on Hän joka vetää meitä parannukseen ja antaa uskon Hänen Poikaansa, mutta ihmiselle on mahdollista vastustaa Häntä, kääntyä pois, hyljätä usko.
Jumalan tahto on pelastaa jokainen Hänen Pojassaan, mutta kaikki eivät taivu kuten ei tapunut savikaan aina valajansa käsissä Jeremian silmien alla...
Sanan kokonaisilmoituksen valossa näen aivan samoin olevan meidän vaelluksemme kanssa Kristuksessa. Herran armosta ihminen pelastetaan ja nyt rakkaudesta Häneen, Hänessä pysyen Hän kasvattaa omiansa tuodessaan heille pelastuksen tulemuksessaan ja kirkastavansa heidät kaltaisuutensa tulemuksensa hetkellä. Herran armo ei perusta pakkoon, vaan rakkauteen ja sen tähden Uudessa Taivaassa ja Uudessa maassa ei ole ainoatakaan joka siellä ei tahtoisi olla, eikä Herraa rakastaisi.
Uskon, että vain tämä, yksin tämä on se syy, miksi Edenin tapahtumat eivät koskaan siellä toistu.
Tähän peilaten, aloituksen aiheeseen palaten, en siis usko Jeesuksen kohdistaneen Matt. 7 sanoja koko vuohien joukolle, vaan vain sille osalle josta Hän kyseisessä luvussa edellä kertoo.
Olen siis samaa mieltä Usko Toivonen, että se mahdollisuus on todella olemassa. Se on pelottava ja kauhistuttava mahdollisuus, jonka edessä tulisi todella olla Jumalan pelko ja nöyryys.
Jumalan pelko on viidauden alku ja siellä missä viisaus asuu, sinne vuodatetaan Jumalan suunnaton rakkaus! Sen tähden Johanneskin tästä suunnattomasta rakkaudesta kertoi evankeliumissaan, ei uskosta osattomille, vaan uskoville Herrassa Jeesuksessa, jotta emme olisi tietämättömiä, jääneitä maitoruokaan.
Kiitos pohdiskeluistasi sinulle Usko Toivonen ja siunauttua vappua sinulle Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa!Niin, Jeesus lupaa, että joka Hänen luokseen tulee ..
35. Jeesus sanoi heille: "Minä olen elämän leipä; joka tulee minun tyköni, se ei koskaan isoa, ja joka uskoo minuun, se ei koskaan janoa.
36. Mutta minä olen sanonut teille, että te olette nähneet minut, ettekä kuitenkaan usko.
37. Kaikki, minkä Isä antaa minulle, tulee minun tyköni; ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos.
38. Sillä minä olen tullut taivaasta, en tekemään omaa tahtoani, vaan hänen tahtonsa, joka on minut lähettänyt.
39. Ja minun lähettäjäni tahto on se, että minä kaikista niistä, jotka hän on minulle antanut, en kadota yhtäkään, vaan herätän heidät viimeisenä päivänä.
40. Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Joh. 6.
.. " ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos."
Ja Jeesuksen tehtävä on pitää huolta kaikista niistä, jotka Hänen luokseen ovat tulleet.
Hän on se Hyvä Paimen.
Laittomuuden tekijöile Jeesus sanoo: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'. ( Matt. 7:23 )
Tämän perusteella voisi ajatella, että nämä laittomuuden tekijät, eivät olisi
koskaan tulleet Jeesuksen luo.
Siunattua vappua! Usko Toivonen kirjoitti:
Niin, Jeesus lupaa, että joka Hänen luokseen tulee ..
35. Jeesus sanoi heille: "Minä olen elämän leipä; joka tulee minun tyköni, se ei koskaan isoa, ja joka uskoo minuun, se ei koskaan janoa.
36. Mutta minä olen sanonut teille, että te olette nähneet minut, ettekä kuitenkaan usko.
37. Kaikki, minkä Isä antaa minulle, tulee minun tyköni; ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos.
38. Sillä minä olen tullut taivaasta, en tekemään omaa tahtoani, vaan hänen tahtonsa, joka on minut lähettänyt.
39. Ja minun lähettäjäni tahto on se, että minä kaikista niistä, jotka hän on minulle antanut, en kadota yhtäkään, vaan herätän heidät viimeisenä päivänä.
40. Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Joh. 6.
.. " ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos."
Ja Jeesuksen tehtävä on pitää huolta kaikista niistä, jotka Hänen luokseen ovat tulleet.
Hän on se Hyvä Paimen.
Laittomuuden tekijöile Jeesus sanoo: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'. ( Matt. 7:23 )
Tämän perusteella voisi ajatella, että nämä laittomuuden tekijät, eivät olisi
koskaan tulleet Jeesuksen luo.
Siunattua vappua!Sanon sinulle Usko karusti, että kirjoituksesi heijastaa Kalamoksen edustamaa "kerran-pelastettu-aina-pelastettu" -harhaoppia.
Jeesuksen sanoja et sinä 'Usko' voi muuksi muuttaa. Jeesus sanoo NIIDEN pääsevän taivasten valtakuntaan, jotka tekevät Hänen taivaallisen Isänsä tahdon. Matt.7:21.
Ettei asiaan jäisi mitään epäselvyyttä, sinullekaan 'Usko', Jeesus jatkaa: "Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me SINUN nimesi kautta ennustaneet ja SINUN nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja SINUN nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'"
Montako kertaa Jeesuksen pitäisi sinulle toistaa nuo sanat, että sinäkin parahin 'Usko' saisit uskon niihin?
Kalamoksen ja sinun vastusteleva nyhjääminen Jeesuksen selvien sanojen edessä ilmentää eksymystä, jonka mukaan kuka tahansa "karismaattinen, riivaajilla ajava" pelle menisi vastoin Jeesuksen sanoja Isän luokse Hänen valtakuntaansa!
Meidän tulee tehdä Jumalan tahto elämässämme. Se vaatii oman lihallisen tahdon viemistä ristille, oman ristin ottamista joka päivä Jeesuksen käskyn mukaisesti, Lk.9:23-24, 14:27. Siitä on kysymys.- Usko Toivonen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Sanon sinulle Usko karusti, että kirjoituksesi heijastaa Kalamoksen edustamaa "kerran-pelastettu-aina-pelastettu" -harhaoppia.
Jeesuksen sanoja et sinä 'Usko' voi muuksi muuttaa. Jeesus sanoo NIIDEN pääsevän taivasten valtakuntaan, jotka tekevät Hänen taivaallisen Isänsä tahdon. Matt.7:21.
Ettei asiaan jäisi mitään epäselvyyttä, sinullekaan 'Usko', Jeesus jatkaa: "Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me SINUN nimesi kautta ennustaneet ja SINUN nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja SINUN nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'"
Montako kertaa Jeesuksen pitäisi sinulle toistaa nuo sanat, että sinäkin parahin 'Usko' saisit uskon niihin?
Kalamoksen ja sinun vastusteleva nyhjääminen Jeesuksen selvien sanojen edessä ilmentää eksymystä, jonka mukaan kuka tahansa "karismaattinen, riivaajilla ajava" pelle menisi vastoin Jeesuksen sanoja Isän luokse Hänen valtakuntaansa!
Meidän tulee tehdä Jumalan tahto elämässämme. Se vaatii oman lihallisen tahdon viemistä ristille, oman ristin ottamista joka päivä Jeesuksen käskyn mukaisesti, Lk.9:23-24, 14:27. Siitä on kysymys.Minä ajattelen tässä näin ..
Matt. 6:33
Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan.
Omalla hurskaudella jos yritän, niin voin olla varma, että Jeesus minulle nuo sanat tulee osoittamaan.
" Mene pois laittomuuden tekijä ".
Omalla hurskaudellani minä olen ja pysyn sokeana, jos en turvaudu Jumalan vanhurskauteen.
Silloin minäkin osoittelen koko ajan sormellani, milloin ketäkin ja mäkätän kuin mikäkin vanha vuohi. Usko Toivonen kirjoitti:
Minä ajattelen tässä näin ..
Matt. 6:33
Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan.
Omalla hurskaudella jos yritän, niin voin olla varma, että Jeesus minulle nuo sanat tulee osoittamaan.
" Mene pois laittomuuden tekijä ".
Omalla hurskaudellani minä olen ja pysyn sokeana, jos en turvaudu Jumalan vanhurskauteen.
Silloin minäkin osoittelen koko ajan sormellani, milloin ketäkin ja mäkätän kuin mikäkin vanha vuohi.>>Silloin minäkin osoittelen koko ajan sormellani, milloin ketäkin ja mäkätän kuin mikäkin vanha vuohi.
- Usko Toivonen
Semper.Fidelis kirjoitti:
>>Silloin minäkin osoittelen koko ajan sormellani, milloin ketäkin ja mäkätän kuin mikäkin vanha vuohi.
Valitettavasti sieltä tuli taas tyypillistä "Semperiä".
Tapanasi on vääristellä toisten sanomisia.
Katsokaamme edellistä kommenttiani:
>> Omalla hurskaudellani minä olen ja pysyn sokeana, jos en turvaudu Jumalan vanhurskauteen.
Silloin minäkin osoittelen koko ajan sormellani, milloin ketäkin ja mäkätän kuin mikäkin vanha vuohi. >>
Sitä olen juuri ihmetellyt, mikä on sinun motiivisi käyttäytymiseesi.
Niinkuin sanoit Raamattua jakeita osaa kopsata kuka vaan.
Vaikuttaako ne sanat itsekuhunkin onkin sitten eri juttu.
Minä luotan ja turvaan siihen Jeesukseen, josta Raamatun lehdillä kirjoitetaan.
39. Te tutkitte kirjoituksia, sillä teillä on mielestänne niissä iankaikkinen elämä, ja ne juuri todistavat minusta;
40. ja te ette tahdo tulla minun tyköni, että saisitte elämän.
Joh. 5.
Oletko muuten ajatellut, että jopa Raamatun tutkimisestakin voi tulla ikäänkuin
epäjumala. Katse ei ole kiinnitettynä uskon alkajaan, vaan itseensä " olenpa minä taitava kirjainten tuntija". Usko Toivonen kirjoitti:
Valitettavasti sieltä tuli taas tyypillistä "Semperiä".
Tapanasi on vääristellä toisten sanomisia.
Katsokaamme edellistä kommenttiani:
>> Omalla hurskaudellani minä olen ja pysyn sokeana, jos en turvaudu Jumalan vanhurskauteen.
Silloin minäkin osoittelen koko ajan sormellani, milloin ketäkin ja mäkätän kuin mikäkin vanha vuohi. >>
Sitä olen juuri ihmetellyt, mikä on sinun motiivisi käyttäytymiseesi.
Niinkuin sanoit Raamattua jakeita osaa kopsata kuka vaan.
Vaikuttaako ne sanat itsekuhunkin onkin sitten eri juttu.
Minä luotan ja turvaan siihen Jeesukseen, josta Raamatun lehdillä kirjoitetaan.
39. Te tutkitte kirjoituksia, sillä teillä on mielestänne niissä iankaikkinen elämä, ja ne juuri todistavat minusta;
40. ja te ette tahdo tulla minun tyköni, että saisitte elämän.
Joh. 5.
Oletko muuten ajatellut, että jopa Raamatun tutkimisestakin voi tulla ikäänkuin
epäjumala. Katse ei ole kiinnitettynä uskon alkajaan, vaan itseensä " olenpa minä taitava kirjainten tuntija".Ei kannata olla tosikko väärässä paikassa tai väärään aikaan. Käänsin sinun oman ilkeän syytöksesi hieman toiseen asentoon, jotta oma 'puhdas kaulasi' erottuisi oikeammassa valossa.
Ymmärrän sinun vaivautuneen olosi, 'Usko'.
Olet lukemani perusteella saanut kovin vapaasti loikoilla myhäilevänä ja fraseologiansa oppineena helluntailaispappana. Olet tottunut kuulemaan, miten mukava uskova olet.
Ja nythän joku uskaltaa häiritä sinun leppoisaa 'uskoasi'.
Kauheaa, todella kauheaa !! :)). Tavallaan olen pahoillani.
Lupaan, etten sinua kovin pitkään herättele, 'Usko'-hyvä.
"Aikansa on joka asialla taivaan alla", sanoo vanha Raamatun Saarnaaja. Kyllä se pätee tähänkin vuoropuheluun.
Iloista Wappua, täällä ainakin on kaunista ja aurinkoista!
SF- voi voi
Semper.Fidelis kirjoitti:
Ei kannata olla tosikko väärässä paikassa tai väärään aikaan. Käänsin sinun oman ilkeän syytöksesi hieman toiseen asentoon, jotta oma 'puhdas kaulasi' erottuisi oikeammassa valossa.
Ymmärrän sinun vaivautuneen olosi, 'Usko'.
Olet lukemani perusteella saanut kovin vapaasti loikoilla myhäilevänä ja fraseologiansa oppineena helluntailaispappana. Olet tottunut kuulemaan, miten mukava uskova olet.
Ja nythän joku uskaltaa häiritä sinun leppoisaa 'uskoasi'.
Kauheaa, todella kauheaa !! :)). Tavallaan olen pahoillani.
Lupaan, etten sinua kovin pitkään herättele, 'Usko'-hyvä.
"Aikansa on joka asialla taivaan alla", sanoo vanha Raamatun Saarnaaja. Kyllä se pätee tähänkin vuoropuheluun.
Iloista Wappua, täällä ainakin on kaunista ja aurinkoista!
SFSemperi ylitti nyt rajan, josta joutuu vastaamaan Jumalan edessä.
12 Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa. voi voi kirjoitti:
Semperi ylitti nyt rajan, josta joutuu vastaamaan Jumalan edessä.
12 Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.Vastasitko Usko itse, vai tuliko tuo puskasta?
Mutta kuka oletkin, voitko tarkentaa kantasi.
Mitä rajaa tarkoitat, vastaustani syytöksiisi?
Odotan ja kuuntelen herkällä korvalla.- Usko Toivonen
Semper.Fidelis kirjoitti:
Vastasitko Usko itse, vai tuliko tuo puskasta?
Mutta kuka oletkin, voitko tarkentaa kantasi.
Mitä rajaa tarkoitat, vastaustani syytöksiisi?
Odotan ja kuuntelen herkällä korvalla.>> Vastasitko Usko itse >>
Kommenttini tunnistaa nimimerkistä Usko Toivonen.
Muuta nimimerkkiä en käytä tällä palstalla, yhtenä päivänä olen kirjoittanut nimimerkillä "tapiolle", kun vahingossa näin tapahtui, että ikäänkuin otsikko lipsahti nimimerkki kenttään.
Mutta ns. puskista en kirjoita. - ....................
Semper.Fidelis kirjoitti:
Vastasitko Usko itse, vai tuliko tuo puskasta?
Mutta kuka oletkin, voitko tarkentaa kantasi.
Mitä rajaa tarkoitat, vastaustani syytöksiisi?
Odotan ja kuuntelen herkällä korvalla.Semperille puskissa luurailu onkin tuttua............
- hedelemää etsien
_greeeeen kirjoitti:
Sama hedelmä löytyy Usko Toivosesta itsestään.
Sitä ei kyllä löydy semperistä.
- Ved.2
_greeeeen kirjoitti:
Kerrohan siis Semper, 'totuuden puolustaja ja sillä loukkaaja', totuus siitä, että mikä on se tässä keskusteluketjussa väittämäsi kalamos-valhe?!
Olehan rehellinen, äläkä leiki mykkäkoulua minulle. En ole koskaan sinua valheella satuttanut, vaan ruma totuus omista toimistasi on sinua viiltänyt ja aiheuttanut tuon 'en kyllä puhu sinulle enää mitään' -leikkisi.
Be a man, Semper, ja keskustele ASIASTA ->
>>Kumpaakohan tulisi taas uskoa: kalamosta vai Jeesusta?
Minä uskon Jeesus-totuuteen, EN kalamos-valheeseen.
On murheellista esitellä tällaisia itsestäänselviä valintoja Jeesuksen ja kalamoksen välillä. Mutta minkäs mahdat - kalamoksen oppia on koeteltava. Jeesuksen sanat on korotettava ylitse kaiken valheen.Et sinäkään Green keskustele syvällisimmistä kysymyksistä? Jos sinulle esittää suoran kysymyksen, heittäydyt itse mykkäkoululaiseksi. Tiedän ettei Semperkään vastaa kohti tuleviin kysymyksiin. Jotkut taas postaavat vaikka koko Raamatun, saadessaan äänensä kuuluviin, vailla hengen tuntemusta.
Oletko sinä Green hengellinen ihminen, tai pyritkö siihen?
Onko jyrkästi väitetty, jos esitän että Jeesuksen sydämessään tuntevat, joilla on Kristuksen Henki, vetäytyvät näistä foorumeista vähin äänin?! - _greeeeen
Usko Toivonen kirjoitti:
Valitettavasti sieltä tuli taas tyypillistä "Semperiä".
Tapanasi on vääristellä toisten sanomisia.
Katsokaamme edellistä kommenttiani:
>> Omalla hurskaudellani minä olen ja pysyn sokeana, jos en turvaudu Jumalan vanhurskauteen.
Silloin minäkin osoittelen koko ajan sormellani, milloin ketäkin ja mäkätän kuin mikäkin vanha vuohi. >>
Sitä olen juuri ihmetellyt, mikä on sinun motiivisi käyttäytymiseesi.
Niinkuin sanoit Raamattua jakeita osaa kopsata kuka vaan.
Vaikuttaako ne sanat itsekuhunkin onkin sitten eri juttu.
Minä luotan ja turvaan siihen Jeesukseen, josta Raamatun lehdillä kirjoitetaan.
39. Te tutkitte kirjoituksia, sillä teillä on mielestänne niissä iankaikkinen elämä, ja ne juuri todistavat minusta;
40. ja te ette tahdo tulla minun tyköni, että saisitte elämän.
Joh. 5.
Oletko muuten ajatellut, että jopa Raamatun tutkimisestakin voi tulla ikäänkuin
epäjumala. Katse ei ole kiinnitettynä uskon alkajaan, vaan itseensä " olenpa minä taitava kirjainten tuntija".>>Valitettavasti sieltä tuli taas tyypillistä "Semperiä".
Tapanasi on vääristellä toisten sanomisia. - _greeeeen
Ved.2 kirjoitti:
Et sinäkään Green keskustele syvällisimmistä kysymyksistä? Jos sinulle esittää suoran kysymyksen, heittäydyt itse mykkäkoululaiseksi. Tiedän ettei Semperkään vastaa kohti tuleviin kysymyksiin. Jotkut taas postaavat vaikka koko Raamatun, saadessaan äänensä kuuluviin, vailla hengen tuntemusta.
Oletko sinä Green hengellinen ihminen, tai pyritkö siihen?
Onko jyrkästi väitetty, jos esitän että Jeesuksen sydämessään tuntevat, joilla on Kristuksen Henki, vetäytyvät näistä foorumeista vähin äänin?!En niin, en keskustele itsestäni tällä palstalla. Sinä, Ved.2, ymmärtänet syynkin siihen, miksi täällä ei monikaan halua enää elämäänsä liittyviä asioita avata. Hienoahan se olisi, jos täällä päästäisiin keskustelussa sille tasolle, jolla kes-kus-tel-laan kaikesta toista kunnioittavaan sävyyn, mutta kuten voimme tästäkin ketjusta lukea, Semperin ja kaltaistensa vuoksi se jää pelkäksi haaveeksi.
Väitteesi voi olla jyrkkäkin, mutta esimerkiksi Jaikal teki mielestäni oikean ratkaisun, vaikka hänen poistumisensa harmillista onkin. Miksi jäädä tänne ryvettämään opetustaan valehtelijoiden kynsissä...?
>Kenelle Jeesus sanoo " 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut "?
21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22. Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
Matt. 7.<
Asia valottuu jo laajemmin , jos uskoo todellisuuteen, miten Jeesus itse valitsee seuraajansa,- ei ihminen itse.Jeesushan toteutti kaikessa lähettäjänsä JUMALAN tahtoa ja taas JUMALA on ennalta määrännyt ja ennalta valinnut ihmisiä tehtäviinsä toteuttaessaan ihmisen pelastus operaation.
niin, kuten huomaamme, niin uskonnollisuudessa ihminen itse määrittelee JUMALAN lapseksi tekemisen. Vauvakaste jne... tai helluntalaisuuteen/kin liittyvä asia eli lihallinen ihminen voisi ottaa pelastuksen vastaan ja tehdä JUMALAN tahtoa.
Niin, Jeesus ei tule tuntemaan muita kuin omiaan,- eli valitsemiaan sisaria ja veljiä,- jota todellisuudessa ovat uudestisyntyneitä/syntyneet JUMALASTA. Joh 1:12.....13
Niin, Jeesus ei koskaan ole tuntenut näitä uskonnollisia ihmisiä, jotka myös itse eivät tunne JUMALAN aivoittamaa ihmisen pelastamista.He torjuvat tämän todellisuuden kuten tälläkin foorumilla käy hyvin esille. Seuratkaapa tarkoin kirjoittajien viestejä, niin niistä kumpuaa hyvin esille, ettei JUMALAA tarvita ihmisen pelastamisessa,- vaan lihallinen ihminen voi itse tahtotilaansa käyttäen tehdä JUMALAN tahdon/ottaa pelastus vastaan. Tätä ihmistä Jeesus ei koskaan tule tuntemaan.- Usko Toivonen
Kuinkas sinun opillasi "ml213" tapahtuu ahtaasta portista sisään meneminen?
13. Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14. mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
Matt. 7.
Anotko? Etsitkö? Kolkutatko?
7. Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.
Miksi Jeesus kehottaa etsimään elämään vievän portin ja menemään sisään siitä ahtaasta portista. Usko Toivonen kirjoitti:
Kuinkas sinun opillasi "ml213" tapahtuu ahtaasta portista sisään meneminen?
13. Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14. mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
Matt. 7.
Anotko? Etsitkö? Kolkutatko?
7. Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.
Miksi Jeesus kehottaa etsimään elämään vievän portin ja menemään sisään siitä ahtaasta portista.Jos uudestisyntynyt ihminen tutkii itseään ja elämäänsä,- myös niitä ahdasta porttia ja ahdistuksia, niin jokainen uudestisyntynyt ihminen havainnoi JUMALAN johdatuksen ja myös viisauden. Siis JUMALA on se taho, joka tekee tahtomista ja tekemistä tässä ihmisessä.
Jos turmeltuneelta /lihalliselta ihmiseltä kysäiset, niin taatusti tämä jermu ei tahdo JUMALAN tahtoa JA JUURI TÄHÄN LIITTYY valvominen.
Todellisuudessa Raamatun ilmoitukset /opetus on ihmisen ohjausta ja juuri tuohon liittyykin se todellisuus, että ihmisen on ensin uudestisynnyttävä JUMALASTA, ennekuin hän menee ahtaastaportista sisälle tai on mukana ahdistuksessa.
Siis punainen lanka on, miten JUMALAN aivoitukset toteutuu ihmisen arjessa ja tämän tahtomisen ja tekemisen tekee JUMALA Pyhän Hengen kautta.Siis kunnia JUMALALLE, jolle se myös kuuluu.
Hyvin sanottu ---> Sudet tulevat: >>On selvää, että valheprofeetat eivät tunne Jeesusta, eikä Jeesus tunne koskaan heitä - lammasmaisesti puhuen ja käyttäytyen he käyttävät Jeesuksen nimeä ja juuri siksi meidän on heitä varottava. Tuoreessa muistissa lienee monilla, että mm. Toronton herätyksessä käytettiin koko ajan Jeesuksen nimeä, vaikka toiminta oli harhainen ja eri hengestä kuin Pyhästä Hengestä. Nykyjulistajista näkyvimpiin harhaopettajiin kuuluu Benny Hinn - hänkin käyttää Jeesuksen nimeä, vaikka toiminta ja julistus on suorastaan järkyttvää seurattavaa.
He ovat laittomuudentekijät Sanoo umala ja Raamattu !! Mitä muut Raamatun käännöxet sanoo laittomuudesta ja sen tekijöistä?
- avaa sydän
Semperille!
Toivottavasti sinä alat lähestyä sydämestäsi Herraa ja menet kohti sitä oikeaa ristiä, jolle sinunkin lopulta tulisi jättää ne kaikki syntisi, joita sinun ei muutenkaan enää tarvitsisi raahata omatekoisen ristisi juureen, jonka mielesi on luonut. Jeesus on asettanut jo aikoja sitten kertakaikkisen yhden uhrin sinunkin syntiesi puolesta, mutta se ei oikeuta sinua valvomaan muita, jotka ovat ymmärrykseltään sinua jo paljon pidemmällä.
Sinä et ole vielä uudestisyntynyt, etkä siten kykene käsittämään useimpien kirjoituksia, ja olet jäävi "kommentoimaan" sen tasoisia tekstejä. Kuten omassa tekstissäkin viittasit siihen, että "loukkaantumisia tulee" kirjoituksiisi muita kohtaan.
Eikö sinun tulisi iloita toisten vapaudesta ja itsekin tavoitella sitä itsellesi. Nyt sinä vain yrität tehdä tyhjäksi toisten vapauden, etkä sallisi muidenkaan olla vapaita. Sinä et ole tullut täyteen Jumalan tuntemiseen, mitä Hänen antamaansa rakkauteen tulee. Sinä kykenet rakastamaan lähimmäisiäsi ehkä lihassa, mutta et hengessä. Tee Semper nyt jo parannus pahoista teoista ja käy sen ristin juurelle, joka sinutkin voi pelastaa ja saadaan valo tällekin palstalle.
Muut sytyttävät kynttilöitä ja sinä aina tulet ja sammutat ne. Mikä onkaan se pimeys, joka sinusta huokuu? Minä ainakin haluan sytyttää uskon, toivon ja rakkauden kynttilän Jeesuksen nimessä, mutta sinä Semper haluat sammuttaa?
Anna Semper toisten kirjoittaa tästedes ihan rauhassa, äläkä osallistu uudestisyntyneiden keskusteluun, kuin vasta sitten, kun sinulle ylhäältä ymmärrys annetaan. Sinun kirjoituksesi eivät ole siunaukseksi, eivätkä kasvuksi niille, jotka ovat jo menneet eteenpäin. Sinulle on nyt paljon parempi, että luet vain muiden tekstejä, mutta et kommentoi niitä enää.
Ota nyt Semper raamattu ja syö sieltä elävä Sanan siemen, sen jälkeen kastele sitä Sanan elävällä vedellä, mutta muutoin määräaikaan asti vaikene. Ja jos ja kun ymmärryksesi alkaa avautua näille asioille, niin palaa sitten takaisin keskustelemaan, kun ensin tiedät itse, mitä tekstit tarkoittavat. Näin tulee "rauha taloon" ja kynttilät antavat valoansa. Herrra siunatkoon sinua Semper kasvussasi kohti Jumalan tuntemista!Kuulehan nyt parahin "avaa sydän"; en ole iltasatujen tarpeessa.
Sitäpaitsi nyt on puolenpäivän hetket käsillä, herää jo sinäkin:)).
Saatatpa olla hyvässäkin tarkoituksessa liikkeellä. Sitä vaihtoehtoa en voi enkä halua sulkea pois. Todennäköisempää kuitenkin on, että olet hengessäsi saanut voimallisen varoituksen minun kauttani. Reaktiosi on valitettavasti tuo, minkä voimme lukea viestistäsi: sinä suljet sydämesi.
Minä jatkan sillä tiellä, joka on Kristus Jeesus, minun Herrani.
Mukavaa päivänjatkoa, iloista vapunaattoa ja "klara wappen"!
Toivottaa sinulle ystäväsi SF.- avaa sydän
Semper.Fidelis kirjoitti:
Kuulehan nyt parahin "avaa sydän"; en ole iltasatujen tarpeessa.
Sitäpaitsi nyt on puolenpäivän hetket käsillä, herää jo sinäkin:)).
Saatatpa olla hyvässäkin tarkoituksessa liikkeellä. Sitä vaihtoehtoa en voi enkä halua sulkea pois. Todennäköisempää kuitenkin on, että olet hengessäsi saanut voimallisen varoituksen minun kauttani. Reaktiosi on valitettavasti tuo, minkä voimme lukea viestistäsi: sinä suljet sydämesi.
Minä jatkan sillä tiellä, joka on Kristus Jeesus, minun Herrani.
Mukavaa päivänjatkoa, iloista vapunaattoa ja "klara wappen"!
Toivottaa sinulle ystäväsi SF.Iloista vappua myös sinulle Semper!
Joudun kuitenkin "oikaisemaan" käsitystäsi syntien naulaamisen suhteen.
Ymmärrätkö sinä Semper, ettei Jumala halua kenenkään kulkevan syntisenä. On ihan eri asia olla uskontaipaleen alkupäässä ja todellakin viedä syntejään Jeesuksen eteen kuin syntyä uudesti ylhäältä ja sitä kautta vapautua lihakahleista, joita sinäkin vielä raahaat mukanasi.
Uudestisyntyminen ylhäältä on täysin eri asia, kuin sinun opettamasi uskon alkutaipaleen opetus. Ja en usko, että sinua on kutsuttu tälle palstalle opettamaan. Jeesus ei ole sinulle senkaltaista virkaa antanut. Sinä johdat ihmisiä tahtomattasi harhaan, koska useimmat ovat kulkeutuneet sinun ohitsesi ajat sitten.
Etkö sinä Semper ymmärrä, ettei uudestisyntyneiden tarvitse tehdä enää syntiä, koska liha on jo kuollut ja että uudestisyntyneillä on Jumalan antama voima vastustaa syntiä. Heihin ei ryhdy enää se paha. Älä "opeta" ihmisiä väärin, niin että he jäävät syntiensä orjiksi. Koska sen orja olet, ketä palvelet.
Vaan ihmisten tulee jättää kaikki synnit Jeesuksen jalkojen juureen ja Hän ottaa ne pois. Tämä ei ole se prosessi, jota sinä kirjoitat opettaaksesi ohi menneitä. Eihän sinulla lähde mikään siemen kasvamaan, vaan nythän se kuivettuu, jos et pian ala jo edetä itsesi kanssa. Jätä opetusvirka niille, joille Jumala on sen antanut. - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
> Muut sytyttävät kynttilöitä ja sinä aina tulet ja sammutat ne. Mikä onkaan se pimeys, joka sinusta huokuu? Minä ainakin haluan sytyttää uskon, toivon ja rakkauden kynttilän Jeesuksen nimessä, mutta sinä Semper haluat sammuttaa? <
Näin on!!!
- ~~tähkäpää~~
Tuli mieleeni tuosta Avaa sydän:men viestistä tapaus,
kun saarnamies meni eräälle paikkakunnalle pitämään
tupakokousta ja sitten kokouksen alussa tiedusteli,
oliko paikalla kuinka monta uudestisyntynyttä,
johon talon isäntä totesi:
"Eihän täällä muita ole, kuin minä ja veljeni ja
usein epäilen veljenikin uudestisyntymän aitoutta."
Ettäs semmonen tappaus..... 8DOsuva ja ajankohtainen viesti sinulta, tähkäpää.
Onneksi uudestisyntyneitten Jeesuksen seuraajien laskemista ei ole jätetty joidenkin maallisten isäntien laskupään tai mielivallan varaan.
Kyllä Jeesus tuntee oman laumansa lampaat.
Joh.10:14 "Minä olen se Hyvä Paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut,
10:15 niinkuin Isä tuntee minut ja minä tunnen Isän; ja minä annan henkeni lammasten edestä."- tunnistus.
Semper.Fidelis kirjoitti:
Osuva ja ajankohtainen viesti sinulta, tähkäpää.
Onneksi uudestisyntyneitten Jeesuksen seuraajien laskemista ei ole jätetty joidenkin maallisten isäntien laskupään tai mielivallan varaan.
Kyllä Jeesus tuntee oman laumansa lampaat.
Joh.10:14 "Minä olen se Hyvä Paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut,
10:15 niinkuin Isä tuntee minut ja minä tunnen Isän; ja minä annan henkeni lammasten edestä."Onneksi Jeesus opettaa meille myös sen miten tunnistamme ne sudet. Sinulla Semper on suden hedelmät.
- tunnustus´
tunnistus. kirjoitti:
Onneksi Jeesus opettaa meille myös sen miten tunnistamme ne sudet. Sinulla Semper on suden hedelmät.
Happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista.
- avaa sydän
Tiedättehän, sinäkin Semper, että uudestisyntyneen tunnistaa heidän hedelmistään.
- Siunattua vappua!
Helluntailaisuus-palstalla on tällä hetkellä useissa ketjuissa mielipiteen vaihtoa, joka on minut yllättänyt. Täällä on ”uskova on synnitön eikä voi enää tehdä mitenkään syntiä”, joissakin on ”Jeesus ei ole Jumala”-vakuuttelua ja eräässä ollaan varmoja, että ”kaikki pelastuvat”, joten parannusta ei mitenkään tarvita. Jumalan voimaan viitataan usein ja siinä mielessä, että uskovista tulee voimallisia vaeltajia, kun he vain uskovat. Elämme voiman ja rukousvastausten virrassa.
Joku näyttää teilaavan jonkun kirjoittajan uudestisyntymättömäksi, vaikka toinen todistaa uskoontulostaan ja Herrastaan ja Vapahtajastaan. Pois tuollainen, kun ei ole sasmaa mieltä minun kanssani! Tähkäpää jakoikin siihen liittyvän vanhan jutun. Jaan teille tässä kertomuksen Savosta liittyen voimaan ja luottamukseen Jumalaan. Pientalon isäntäpariskunta oli helluntaikokouksessa saanut kuulla Jeesuksen sanoneen, että jos meillä vain olisi uskoa edes sinapinsiemenen verran, niin vaikka vuori siirtyisi paikaltaan. Julistaja oli innoissaan jopa huutanut, että meidän tulee täysin luottaa Jumalaan ja uskoa, että se tapahtuu, ”jos et epäile vaan uskot, niin se on teille tuleva”. Epäilyksen hengen tilalle on saatava uskon ja voiman henki.
Pariskunnan etupellolla törrötti mahtava kivenjärkäle, joka vaikeutti niittotöitä ja aina se keittiön ikkunasta katsottuna muistutti olemassaolostaan. Pariskunta päätti luottaa Jumalan voimaan ja rukousvastaukseen ja niinpä he illalla ennen maata menoa rukoilivat: ”Jeesuksen nimessä, tuo kivi siirtyy tuosta pellolta pois, kiitos Herra, että sinä sen teet!”. Rukouksen jälkeen mentiin petiin ja nukahdettiin.
Aamulla pariskunta nousi vuoteeltaan ja asteli keittiöön aamukahveelle. Keittiön pöydän ääreen istuuduttuaan pariskunta vaihvihkaa katsahti ulos ja siinähän se kivenjärkäle törrötti samalla tavalla kuin aina ennenkin. Istuttiin tovi vaiti. Isäntä ryyppäsi aamukahviaan ja tokaisi lopulta: ”No, kyllä minä sitä ehtoolla jo vähä eppäilin”.
Että sellaista – hyvää ja Taivaan Isän siunaamaa vappua teille kaikille!- ~~tähkäpää~~
Kiitos! Samoin Sinulle! 8D 8D 8D 8D
Ja nämä molemmat jutut voimme varmasti jokkainen rinnastaa aina silloin
tällöin omaan itseemmekin, jos vain uskallamme avoimesti tunnustaa,
että joskus se epäusko saa muodossa tai toisessa meissä suuremman otteen kuin usko Jumalan kaikkivoipaisuuteen.
Silloin jäävät kivet siirtymättä ja synnillinen ajatus tuleekin synniksi, kun
lausutaan julki epäuskoisuutemme siitä työstä, minkä Jeesus on
Golgatalla tehnyt meidän jokaisen puolestamme ja se ei ole riippuvainen
siitä, mitä me olemme, vaan siitä, mitä Jeesus Kristus on!
Eli uskon voimaa meiltä aina itsekultakin puuttuu silloin tällöin.
Saimoin, kuin näkökykyäkin niiden omien karvaiden hedelmiemme
suhteenkin. 8D - HyväKirjoitusSinulta
nimim. Siunattua Vappua!
Olet huomioinut oikein palstalla olevia kirjoittajia.
Minä lisäisin vielä, että tämän palstan vakiokirjoittajissa on sellaisia, joille omat kirjoituksensa, toisten opettaminen, että omasta mielestä oikeassa oleminen on
tärkeämpää, kuin kanssaihmisten kommentit. Minkäpäs sille eppäilylle mahtaa? Toimii, kun et vaan epäile!
Jaakobin kirje 3
17 "Mutta - y l h ä ä l t ä - t u l e v a - v i i s a u s - on ensiksikin puhdas, sitten rauhaisa, lempeä, taipuisa, täynnä laupeutta ja hyviä hedelmiä,
- s e - e i - e p ä i l e, - e i - teeskentele."
Pannaan siis - s e - y l h ä ä l t ä - t u l e v a - v i i s a u s - uskomaan!ekivaari kirjoitti:
Minkäpäs sille eppäilylle mahtaa? Toimii, kun et vaan epäile!
Jaakobin kirje 3
17 "Mutta - y l h ä ä l t ä - t u l e v a - v i i s a u s - on ensiksikin puhdas, sitten rauhaisa, lempeä, taipuisa, täynnä laupeutta ja hyviä hedelmiä,
- s e - e i - e p ä i l e, - e i - teeskentele."
Pannaan siis - s e - y l h ä ä l t ä - t u l e v a - v i i s a u s - uskomaan!Tarkemmin ajatellen Aamen! Sillä;
Johannes 6
29 'Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Se on - J u m a l a n - t e k o, - että
t e - u s k o t t e - h ä n e e n, - jonka Jumala on lähettänyt".'- uskossa aina
~~tähkäpää~~ kirjoitti:
Kiitos! Samoin Sinulle! 8D 8D 8D 8D
Ja nämä molemmat jutut voimme varmasti jokkainen rinnastaa aina silloin
tällöin omaan itseemmekin, jos vain uskallamme avoimesti tunnustaa,
että joskus se epäusko saa muodossa tai toisessa meissä suuremman otteen kuin usko Jumalan kaikkivoipaisuuteen.
Silloin jäävät kivet siirtymättä ja synnillinen ajatus tuleekin synniksi, kun
lausutaan julki epäuskoisuutemme siitä työstä, minkä Jeesus on
Golgatalla tehnyt meidän jokaisen puolestamme ja se ei ole riippuvainen
siitä, mitä me olemme, vaan siitä, mitä Jeesus Kristus on!
Eli uskon voimaa meiltä aina itsekultakin puuttuu silloin tällöin.
Saimoin, kuin näkökykyäkin niiden omien karvaiden hedelmiemme
suhteenkin. 8DMitä ihmettä tähkis höpötät? Jos sinulla on epäuskoa niin älä nyt hyvänen aika yleistä sitä kaikkiin muihinkin.
- ~~tähkäpää~~
uskossa aina kirjoitti:
Mitä ihmettä tähkis höpötät? Jos sinulla on epäuskoa niin älä nyt hyvänen aika yleistä sitä kaikkiin muihinkin.
Sorry!
En tiennyt, että on olemassa ihmisiä,
jotka siirtelevät vuoria uskollaan.
Tavataanko, silä minulla on paljon asioita, jotka tarvitsisivat
vain sinapinsiemenen verran uskoa, että ne siirtyisivät. :}
Minä kun joudun yhtymään aforistin sanoihin:
"Edes sinapinsiemenen verran.......
....mutta kun ei sitäkään.
Silti istun vuoreni viereen odottamaan."
Päivi Rinteen kirjasta: Rakastit vaikenemalla. - _greeeeen
~~tähkäpää~~ kirjoitti:
Sorry!
En tiennyt, että on olemassa ihmisiä,
jotka siirtelevät vuoria uskollaan.
Tavataanko, silä minulla on paljon asioita, jotka tarvitsisivat
vain sinapinsiemenen verran uskoa, että ne siirtyisivät. :}
Minä kun joudun yhtymään aforistin sanoihin:
"Edes sinapinsiemenen verran.......
....mutta kun ei sitäkään.
Silti istun vuoreni viereen odottamaan."
Päivi Rinteen kirjasta: Rakastit vaikenemalla.Nyt pistää miettimään... Etkös sinä, Tähkäpää, kirjoita tuossa edellisessä kommentissasi epäuskoisuudesta siihen työhön, minkä Jeesus on
Golgatalla tehnyt meidän jokaisen puolestamme..? Onko sinulla siis epäuskoa sitä kohtaan?
Tällä palstalla on turhan paljon erimielisyyttä ymmärtämättömyyden ja sanojen sisällön väärän tulkitsemisen tähden.
Joskus 1800-luvulla ovat useat suomalaiset nuoret miehet ja neidit matkustaneet Amerikkaan paremman elämän toivossa, mutta kielivaikeuksien takia joutuivat tekemään halveksittuja ja huonopalkkaisia kotiapulaisten töitä.
Eräs nuori tyttö oli kiusaantunut lattioita pyyhkiessään emäntänsä korkeasti kiljuvaan ääneen korviensa lähellä, peitti käsillä molemmat korvansa ja valitti; "Ai ku kiljuu!" Tästä emäntä kauhistui ja selitti miehelleen tämän kotiuduttua, että palvelustyttö uhkasi tappaa hänet.He ovat laittomuudentekijät Sanoo Jumala ja Raamattu !! Mitä muut Raamatun käännöxet sanoo laittomuudesta ja sen tekijöistä? Amerikoissa olisivat voineet löytää Jumala jos eivät olisi niin ylpeitä. Antaudutaan siivomaan että Jumala ajan kanssa voi nosta meidät että me kiitetään ja ylistetään Jumala että me Jeesuxelle saamme siivoa ja pestä vc pytyt.
- Usko Toivonen
>> He ovat laittomuudentekijät Sanoo Jumala ja Raamattu !! >>
Ja Jumalan Sanaan me voimme luottaa ja turvata.
Mikä sitten on laittomuus? Jeesus sanoo, kuinka täytätte lain.
37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'.
38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.
39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.
40. Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat."
Matt. 22.
Ja nyt käsi sydämelle. Täytänkö minä tuon lain?
Jeesus antoi uuden käskyn.
Joh. 13:34
Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut-että tekin niin rakastatte toisianne.
Täytänkö minä tämän uuden käskyn?
Vai olenko laittomuuden tekijä, joka luulee näkevänsä.
39. Ja Jeesus sanoi: "Tuomioksi minä olen tullut tähän maailmaan, että ne, jotka eivät näe, näkisivät, ja ne, jotka näkevät, tulisivat sokeiksi".
40. Ja muutamat fariseukset, jotka olivat siinä häntä lähellä, kuulivat tämän ja sanoivat hänelle: "Olemmeko mekin sokeat?"
41. Jeesus sanoi heille: "Jos te olisitte sokeat, ei teillä olisi syntiä; mutta nyt te sanotte: 'Me näemme'; sentähden teidän syntinne pysyy".
Joh. 9. - 5%19%23%
"21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon."
He, jotka eivät pääse taivasten valtakuntaan, ovat ilmeisestikin ne, jotka eivät ole tehneet taivaallisen Isän tahtoa.- Tjaah-ah
>>He, jotka eivät pääse taivasten valtakuntaan, ovat ilmeisestikin ne, jotka eivät ole tehneet taivaallisen Isän tahtoa.>>
No, mikäs se sitten on se "Taivaallisen Isän tahto"?
Usko saa Jumalakin siirretty : ) Eikö juuri HÄN ON SE VUORI josta Raamattu puhuu ,, että jos teillä vaan olis uskoa niin se siirtyisi.
Jos ei usko että me voimme puhdistua täysin ja olla kliinisiä ilman syntiä loppu elämä, niin jääämme autamattomasti ulkopuolella. Jeesus tuli ottamaan pois meidän sisältä maailman synnin. Jotkut eivät uskovat ettei Jeesuxelle se ole mahdollista hetkessä tehdä,,, jolle on annettu kaikki valta.- _greeeeen
Joku kulkee sitkeästi perässäni moittimassa minua siitä, että pyydän Semperiä vastaamaan sanoistaan. Tässäkin ketjussa tuo seuraajani väittää minun tulleen pilaamaan hyvän keskustelun, mutta todellisuudessa asia on niin, että Usko Toivonen teki hyvän keskustelunavauksen, johon Semper tuli tapansa mukaan osoittelemaan muita sormella. Hän aloitti kirjoittamalla Kalamos'n uskoa alentavia kommentteja ja jatkoi mm. sanomalla Usko Toivosta ja Nikoa hymypojiksi, joille on tärkeintä se, että kaikilla on mukavaa, ja Uskoa myhäileväksi ja fraseologiansa oppineeksi helluntailaispapaksi, jonka uskoa hän (Semper) nyt horjuttaa.
Hieman tämän perässäkulkijani sanoista ja komenteluista huvittuneena huomautan kyseistä henkilöä siitä, että hän käskee minua pysymään erossa Semperin ja Kalamos'n asioista, mutta kuitenkin sitten itse jatkuvasti kommentoi Semperin ja minun välisiä asioita ja komentelee minua miten milloinkin. Minä pyydän lukijana Semperiä perustelemaan hänen lähimmäisiämme kohtaan kirjoittamiaan syytöksiä, ja siihen minulla on yleisellä keskustelupalstalla oikeus. Yleisellä keskustelupalstalla ei ole sillä tavalla kenenkään välisiä yksityisasioita, että niihin kommentointi olisi kiellettyä tai väärin.
Mitä noihin Semperin alentamiin, edellä mainittuihin kirjoittajiin tulee, olen heistä täysin eri mieltä kuin Semper. Jokaisesta heistä löytyy potkua puolustaa Totuutta, eikä kyseessä ole mikään 'kaikille jotakin kivaa' -kuoro. Erona Semperiin näissä kyseisissä kirjoittajissa on se, että heillä ei selvästikään ole tarvetta pönkittää omaa egoaan muita alentamalla, vaan he osaavat pysyä asiassa ja keskustella toista osapuolta kunnioittavaan sävyyn.- syytä vaan itseäsi
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan, kun sinä kiusaat toista niin sinua kiusataan nyt, itse olet kerjännyt omalla käytökselläsi tuollaista.
- _greeeeen
syytä vaan itseäsi kirjoitti:
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan, kun sinä kiusaat toista niin sinua kiusataan nyt, itse olet kerjännyt omalla käytökselläsi tuollaista.
Semperhän se kiusaa, väheksyy, alentaa, ivaa ja pilkkaa täällä muita ja vääristelee muiden kirjoituksia. Minä olen pyytänyt häntä perustelemaan syytöksensä ja muut lähimmäisiimme kohdistuvat kirjoituksensa, mutta eihän niitä perusteita selvästikään ole olemassakaan.
Hienoa, että myönnät sen, että minuun kohdistettu kirjoittelu on tehty kiusaamistarkoituksessa. Sen voin kyllä harmiksesi todeta, että se ei minuun pure.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292228
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261868Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121429Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121297Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701221- 931048
- 17937
- 88903
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115741