Onko noloa?

Skeittimummo

Olen lähemmäs 30v nainen. Skeittasin nuorempana jonkun verran, viimeksi olin laudan päällä varmaan 10 vuotta sitten. Haluaisin aloittaa taas, mutta pelkään, että sitä pidettäisiin ihan nolona.

Mitä ootte mieltä? Onko aikuinen nainen skeittaamassa miten nolo näky? Tiedän, ettei tätä edes pitäisi miettiä vaan tehdä tasan niitä juttuja mistä itse tykkää välittämättä muitten mielipiteistä. Mutta SILTI.

6

424

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blind rules

      Ymmärrän ahdistuneisuuesi. Itse olen jotakuinkin samassa pistessä, 26v. kundi, lopetin aktiivisen skedeyksen arviolta kymmenisen vuotta sitten mutta yhä useammin tekisi mieli takaisin laudan päälle.

      No, kummiskin. Skeittaushan ei varsinaisesti tunne sääntöjä ja kaikilla lajin harrastajilla on niinsanotusti oma tyylinsä. Yleisen käsityksen mukaan skedeys on enemmän poikien juttu, mutta uskoisin että kaikki vähemmänkin aikuistuneet yksilöt varmasti ovat ihan mielissään siitä että naispuolisiakin skeittaajiakin mahtuu mukaan.

      Eikä skeittaus kyllä itsessäänkään ole koskaan varsinaisesti mainstreamia ollut, vaikka ehkä tänä päivänä siltä saattaa vaikuttaakin. Kaikilla on oma syy skedetä ja kaikki käsittää sen eri tavalla.

      Sivuhuomautuksena niin eihän esim. nuo viime vuoden Helsinki Hookup-skaboihin osallistuneet naispuoliset skeittaajatkaan nyt mitään tytöntylleröitä olleet, varmaan kaikki siltä 20-25 väliltä.

    • ai noloo

      ei se oo noloo mut jos et osaa enää mitää trikkei nii sun o aika vaikee oppii ne uudelleen tossa iässä

      • Skeittimummo

        Kyl tää vanha koira oppii uusiaki temppuja ;) en kyllä tiiä miten rampeille uskaltaa mennä, kun ei oo enää niin "uhkarohkee" mitä nuorempana :)


    • punkrico

      ei oo noloo :D just iha tosi mahtavaa et "vanhempiki" sukupolvi jaksaa kiinostua tästä:

    • tre134

      Kattelin et ainakin Tampereella on kans hallissa sellasia vuoroja jollon VAIN yli 30 saa mennä :) Että mukaan vaan!

    • pro skate13

      Jaa abec halli tampereella oon käyny pari kertaa ja se on hyvä että on vahhempiaki harrastajia ja pitää tehdä siitä mistä pitää eikä kattoo mitää kaverit tekee ja skeittaus on vaikeeta mutta kivaa pitäkää kärsivällisyys korkeella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      416
      6849
    2. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      105
      4465
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      92
      4362
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      52
      3717
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      168
      3682
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      138
      3681
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3579
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3143
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      15
      3106
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      117
      2869
    Aihe