Seiväshyppääjällä kypärä?

Näinköhän oikein että seiväshyppääjilläkin on nykyisin kypärä päässä? Ainakin yhdellä oli.

Putoavalta rimaltako se suojaisi?
101219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minä näin saman jutun. Mutta vain yhdellä hyppääjällä oli kypärä päässä, olisiko jonkun vanhan vamman tai onnettomuuden takia?

Äänestä
  • kyllä sillä hyppääjällä on kypärä ihan turvallisuus syistä. USA:ssa on kuollut viime vuosina useita seiväshyppääjiä, koska ovat tippuneet patjan ohi esimerkiksi seipään katkeamisen seurauksena. joskus USA:ssa suositeltiin, että kaikki seiväshyppääjät alkaisivat kypäriä käyttää. Toby Stevenson lienee yksi tämän valistuskampanjan tuloksia. Ja mieshän on hypännyt tänä vuonna kaudenkäjen 6 metriä tasan.

    Äänestä

  • juuei kirjoitti:

    kyllä sillä hyppääjällä on kypärä ihan turvallisuus syistä. USA:ssa on kuollut viime vuosina useita seiväshyppääjiä, koska ovat tippuneet patjan ohi esimerkiksi seipään katkeamisen seurauksena. joskus USA:ssa suositeltiin, että kaikki seiväshyppääjät alkaisivat kypäriä käyttää. Toby Stevenson lienee yksi tämän valistuskampanjan tuloksia. Ja mieshän on hypännyt tänä vuonna kaudenkäjen 6 metriä tasan.

    Muistaakseni jenkeissä on niin, että junnujen on pakko pitää pottaa, ja tää kaveri vaan tottu hyppäämään se päässä, eikä sitten siitä luopunut vaikka ei pakko enää ollutkaan. Järkikaveri, ei se varmaan niin paljoo paina, että tulokseen vaikuttaisi. Toisaalta jos niskaranka naksahtaa, niin siinä ei paljoo kypärä lämmitä...

    Äänestä

  • juuei kirjoitti:

    kyllä sillä hyppääjällä on kypärä ihan turvallisuus syistä. USA:ssa on kuollut viime vuosina useita seiväshyppääjiä, koska ovat tippuneet patjan ohi esimerkiksi seipään katkeamisen seurauksena. joskus USA:ssa suositeltiin, että kaikki seiväshyppääjät alkaisivat kypäriä käyttää. Toby Stevenson lienee yksi tämän valistuskampanjan tuloksia. Ja mieshän on hypännyt tänä vuonna kaudenkäjen 6 metriä tasan.

    Usassa on nää junnukisojen patjat niin kapeita että kypärä on hyvä.Seipään katketessa liike energia vie aina huppääjän patjoille asti.

    Äänestä

Kun Tobi voittaa kultaa, niin sen jälkeen on kaikilla kypärä päässä.

Äänestä

On tuo kuulanwiskaus mennyt kanssa hurjaksi, jossa tämä papras jenkki lenti selällen, että tanner tömähti, siinä olisi kypärän paikka.

Äänestä

Eikös se ollut niin, että Tobyn äiti käski pojan pienenä pitää kypärää hypätessään ja siitä tämä tapa on jäänyt.

Äänestä
  • juu, niin määki oon lukennu, että äiti käski. taitaa kuitenki olla pelkkä tobyn pirullinen maskotti tuo kypärä, sillä jokainen kai tietää ettei se anna suojaa kuin riman päähän putomiselta: niskat kun niksahtaa, ei siinä kypäri auta.

    Äänestä

kaveri hyppäsi oslossa pari vuotta sitten ja loukkasi päänsä, tästä lähtien hän on pitänyt kypärää. varmaa tietoa.

Äänestä
  • Noinko kauan todellakin kesti, ennenkuin joku kirjoittaja tuonkin tänne kirjoitti. Muut vaan lässyttivät turhaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Penkkiurh kirjoitti:

Näinköhän oikein että seiväshyppääjilläkin on nykyisin kypärä päässä? Ainakin yhdellä oli.

Putoavalta rimaltako se suojaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu