Marinoidut valkosipulit

carins

Kenties joku viisaampi osaa vastata kysymykseeni, kun olen tätä pohtinut. Valkosipulin terveyshyödyt ovat suuret ja kovasti tätä käytänkin. Mutta onko marinoiduissa valkosipuleissa kaikki hyödyt tallella, kun eikös niitä muutami minuutti keitetä? Tämä olisi miellyttävämpi tapa popsia niitä, nam, mutta korvaako raakaa valkosipulia? Näin saisin miehenikin mutustelemaan tätä herkkua =)

2

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystävä

      hei carins .en usko että ravinto aineet häviää esim. hunajassa,oliiviölyssä fritatut valkosipulit ,ja ei tule ihan niin paljon hajuhaittoja ,ja on kyllä hyvää.

    • garlig

      Tuskin lyhyt ryöppääminen valkosipulin ravintosisältöä paljonkaan muuttaa. Nauttikaa vain niistä.

      Yks hyvä salaattikastike valkosipulilla on:

      1 osa viinietikkaa (mieluimmin valkoista balsamicoa)
      3 osaa öljyä (valitse mistä pidät, rypsiä, auringonkukkaa, oliivia...)
      vähän suolaa, sokeria ja pippuria
      1 valkosipulin kynsi pinta viillettynä (näin valkosipulin aromit imeytyvät kastikkeeseen)
      vähän (puoli teelusikallista) sinappia

      Sekoita hyvin ja laita pulloon jääkaappiin tekeytymään ainakin vuorokaudeksi ja nauti seuraavana päivänä. Säilyy jääkaapissa noin viikon.

      Salaattina voit käyttää mitä haluat, mutta itse suosin valkokaalia hienoina siivuina tomaatin, salotti-sipulin ja retiisien kera. Tuoreet yrtit tuovat aina mukavaa makua salaattiin, joten käytä niitä makusi mukaan. Kesä on viimeinkin alkanut, joten ruohosipuli on oiva lisä ruokaan kuin ruokaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      9
      2691
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      175
      2380
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      144
      2004
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1089
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      73
      769
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      767
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      703
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      702
    Aihe