Jos olet ulkomaalainen ja yrität ravintoloitsijana,niin kertokaa tämä minulle...
Olette muslimeita,jos tulette Turkista tai Iranista.
Miksi teette sitten esim sianlihasta ruokaa? salami,jauheliha,kinkku...
luulisi ettei muslimit käytä mitenkään sianlihaa.
Pizzeriat!
5
343
Vastaukset
- nami pizzaa
Harjulan kannattaa muuttaa Turkkiin ja perustaa sinne suomalainen lanttukukkobaari.
- mietis tätä
Muslimit eivät syö sianlihaa, mikään ei estä heitä kokkaamasta siitä.
Sitä paitsi kaikki muslimit eivät elä Koraanin mukaan, yllätys yllätys. Vai elävätkö sun mielestäsi kaikki kristityt Raamatun mukaan?- Lanttucock
Mistä he sitten tietävät minkä makuista se on?
- Vekku_
Salamissa ja jauhelihassa harvemmiin on sianlihaa. Harvemmin myös pizzeriakinkussa, joka on teollisprässättyä usein hevosta.
- eiseainaniinmene
Taitaa tulla yllätyksenä, mutta kaikki turkkilaiset, irakilaiset jne... eivät ole muslimeita - heitä on myös muista uskontokunnista tai ihan agnostikkoja/ateisteja.
Salamiakin tehdään erilaisista lihoista - tosin Suomessa myytävät taitavat olla pääosin sikaa. Alunperin salami taisi olla aasinlihasta tehtyä kestomakkaraa, mutta nykyään sikaa sen ylituotannon takia ja koska aasia/hevosta on vähän saatavilla.
Koirakin on likainen eläin useiden raamatullisten kirjoitusten mukaan ja silti niitäkin pidetään lemmikkeinä useissa kaksoisvirran maan ympäristöstä tulleissa perheissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62895
- 119694
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79670Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm32598- 37581
- 86527
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante110525- 41481
- 37465
- 70446