Riisistä

tyttelö

Heips! Paleodieetti, lähinnä viljojen jättäminen on tuonut suuren avun elämääni: vatsavaivat, lihas- ja nivelsäryt, uupumus, PMS-oireet, iho-ongelmat...taaksejäänyttä elämää.

Hiilareita ei aina tahdo kasviksista ja hedelmistä (lähinnä omenaa ja luumusosetta syön) kertyä, ja paino tahtoo väliin laskea liikaa. En noin muutenkaan ole taipuvainen ylipainoon, tämä ruokavalio vain em. syistä on ollut pelastus. Nyt olen kokeilemalla huomannut, että tumma riisi ei vatsavaivoja aiheuta, niinkuin viljat, varsinkin ruis, tekevät (keliakiaa ei ole!).

Siispä: Luetaanko riisi viljoihin??! Vai "kielletäänkö" se tässä dieetissä ainoastaan hiilareiden vuoksi? Keliaakikothan tietääkseni sietävät viljaa, joten perus leipäviljastahan ei ole kyse... Kiitti etukäteen valaisusta!

2

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kommentoija

      "Siispä: Luetaanko riisi viljoihin??!"

      Kyllä riisi on viljakasvi, samoin maissi, hirssi ja tattari.

      "Vai "kielletäänkö" se tässä dieetissä ainoastaan hiilareiden vuoksi?"

      Miksi yleensäkään otat kieltoja mistään ulkopuolelta? Etkö voisi käyttää tervettä _omaa_ järkeäsi?

      "Keliaakikothan tietääkseni sietävät viljaa"

      Keliaatikot sietävät yhtä viljaa, mutta eivät toista. Yleensä ne kotimaiset viljalajit (ruis, vehnä, ohra, kaura) aiheuttavat heille ongelmia, mutta voivat syödä esim. tattaripuuroa.

    • ihminen

      Olet saanut kehosi tasapainoon, paitsi että painosi putoaa liikaa. Jos riisi hidastaa painon putoamista, mutta ei aiheuta mitään ikäviä oireita, syö sitä kohtuudella. Myös muita tällä hetkellä kiellettyjä ruoka-aineita kannattaa kokeilla yhtä kerrallaan varovasti, ja jos tiedät jo nyt, että jokin aiheuttaa ongelmia, älä enää sitä kokeile. Tuo paleodieetti voi olla hyvä välivaihe kohti sinulle sopivaa persoonallista dieettiäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      406
      7044
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      53
      4137
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      48
      2471
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1656
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      101
      1606
    6. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      4
      1593
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      7
      1473
    8. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      260
      1443
    9. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      102
      1209
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      24
      1152
    Aihe