Kovin tekisi mieli päästä talvella rullailemaan.
Olisiko palstan lukijoilla heittää kommentteja eri lomakohteiden rullailu olosuhteista. Itse ajattalin esim kanariaa, etelä-espanjaa lähinnä siedettävän hintatason vuoksi.
Olisiko palstan lukijoilla heittää kommentteja eri lomakohteiden rullailu olosuhteista. Itse ajattalin esim kanariaa, etelä-espanjaa lähinnä siedettävän hintatason vuoksi.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olimme ennen pääsiäistä Fuerteventuran Nuevo Horizontessa. Paikka sinänsä oli aivan jees ja yllätyksekseni huomasin, että rantaan tehdyllä kävelykadulla oli vähän yli metrin levyinen baana asfalttia. Itselläni ei ollut luistimia mukana, joten en tiedä, miten pitkä kävelykatu päästä päähän on, mutta näytti aivan siltä, että luistella siinä voisi.
Toissa talvena Fuenteventuralla Corralejossa.
Keskusta on pienehkö jossa voi vähän kruisailla, nopeampi tietysti tutustua kuin kävellen.
Maantiellä La Olivaan päin muutama kilometri ja sitten takaisin, ei ole koskaan pelottanut niin kuin siellä. Vakaa käsitys autoilijoiden mielestä on että rullailija on jalankulkija joka kuuluu tien viereen pois kestopäällysteeltä. Käsimerkkejä näytettin kansainvälisesti sormi pystyssä, ohimoon koputellen välillä molemmin käsin eikä piiruakaan väistetty vaikka tilaa olisi ollut. Piennaralue oli olematon. Ei kiva, vaikka ajattelin että kanarialla olisivat tottuneet esim pyöräilijöihin mutta ei siltä näyttänyt ainakaan siellä.
Sitten löytyi keskelle erämaahan päin tehty kivetty jalkakäytävä joka meni viivasuoraan yli 2km ja sitte 90asteen mutkan jälkeen jatkui vielä toista kilometriä. Sitä luistellessa löytyi sitten viereen tehty katuverkosto joka oli vasta asfatoitu. Katuverkosto oli tehty tulevaa asutus/hotellialuetta varten josta ei ollut vielä tietoakaan. Hyvä oli luistelijan luistella uusi tasainen pinta, ei liikennettä, ei routavaurioita, ei tiekarhun uria. Kävin sitten parina päivänä vetämässä 20km ja oli mukavaa, sopivasti mäkiä ja luisteluun leveää paanaa.
Muita luistelijoita en sillä saarella nähnyt.