Yritän kasvattaa treenituloksiani nostamalla elopainoani mutta treenipainot pysyy aivan samana vaikka oma paino on noussut jo 10 kiloa! Aloitin "bulkkaamisen" joulun jälkeen, ja penkki ei ole parantunut YHTÄÄN sen jälkeen. Pikkasenko turhauttaa? Nyt penkki max on siis 105 kiloa ja treenaan sitä joka viikko kerran. Joskus on sellaisia päiviä ettei edes satasta nouse ylös, vaikka lepopuolikin on kunnossa (olen päivärahoilla = aikaa treenata ja nukkua).
MIKÄ MAKSAA!?!!!
MIKÄ MAKSAA!?!!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Treenaa kovempaa esim. 6*6 sarjoja ja toinen treeni samalle vko.lle ykkösiä. Treenaa myös kokokroppaa, ei vain yläpäätä.
No kyykkyä tai maastavetoa en voi tehdä kun mulla on ongelmia sulkijalihaksen kanssa.Kerran tuli kakat housuun salilla ja toista kertaa en halua sitä kokea.
Enemmän painoa, vähemmän toistoja, enemmän sarjoja eikä sarjoja loppuun asti, vaan lopetat kun olisi vielä pari toistoa varastossa.
Jos et pysty treenaamaan kokonaisvaltaisesti kroppaasi niin kehitys yksittäisessä liikkeessäkään ei varmasti ole tehokkainta. Jos sinulla on tuollaisia ongelmia niin kannattaa ehkä harkita välineiden hankkimista kotiin tai sitten vaihtaa suosiolla lajia.
Mä olen taas päinvastaisessa tilanteessa eli treeni painot on nousseet koko ajan mutta massa ei "seuraa" perässä eli sen jämähtänyt jotakuinkin 100 kg:n. Tavoite oli viime vuonna että olisin massapainon osalta lähellä 110 kg:ta mutta pieleen meni.
Hmm.. hmm...
Vaihda lähestymistapaa. Jos penkkiä haluat parantaa niin tue sitä dipillä ja kapealla penkillä ja kenties ristitaljalla/vipareilla maaten. Itse en ole tasapenkkiä tehnyt hetkeen aikaan vaan olen korvannut sen kokonaan vinopenkillä. 4x5 sarjoja, isoilla painoilla.
Vinopena muutenki on massan kannalta parempi liike. Ylärinta, olkapäät, ojentajat :P