Totuus ilmastoasioista

Aina on ollut lämpimiä ja kylmiä jaksoja.
Suomessakin oltiin talvisin keski-Suomea myöten ilman lunta vuosina n. 1000-1250.

Me emme voi paljoakaan vaikuttaa ilmastoon, vaikka muuten ilmansaasteiden karsiminen onkin tärkeä asia. Kylmät ja lämpimät kaudet tulevat ja menevät.
Nyt ollaan menossa jääkautta kohti, mikäli maapallon akselin kallistuskulma ei ole äkillisesti muuttunut...

Suojellaan luontoa ja ilmastoa, mutta ei tuijoteta yksittäisiä vuosia!
375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miten sitten se fysiikan laki, että hiilidioksidi absorboi lämpösäteilyä?

Hiilidioksidin määrä ilmakehässä on nimittäin nousussa.

Äänestä

Hiilidioksidin vaikutus on todellisuudessa hyvin pieni.
Ilmastoa pitää toki suojella, mutta ei pidä takertua joihinkin lyhyen ajan tilastoihin.

1000-1250 oltiiin keskistä Suomea myöten sulana talvisin ja vastaavasti taaas vuosina 1450-1800 oltiin pikku-jääkaudessa jolloin väkeä kuoli nälkään sen takia että tuli pakkasten takia kovia katovuosia.

Nyt ollaan menossa kohti isoa jääkautta ja voi olla että siltä jopa säästytän tuon pienen hiilidioksidi vaikutuksen takia...

Äänestä
  • Ei missään tapauksessa haluta säästyä jääkaudelta millään hiilidioksiidilla. Mammutitkin ehkä palaa luontoon. Kansat täältä pohjoisesta vaeltaa suurin joukoin mamuiksi etelään vieden mämminsä ja tapansa mukanaan rikastuttaen sikäläistä kulttuuria. Laittaa asiat kuntoon siellä, kunhan on ensin kotoutettu rynkyn avulla maan tavoille. Pohjoinen populaatio lopulta ottaa vallan talvisodan hengessä ja palaa tänne härmään jään reunan sulaessa, ihmettelemää ilmaston lämpenemistä. Kaikki alkaa alusta. Ihanaa

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


O K N kirjoitti:

Aina on ollut lämpimiä ja kylmiä jaksoja.
Suomessakin oltiin talvisin keski-Suomea myöten ilman lunta vuosina n. 1000-1250.

Me emme voi paljoakaan vaikuttaa ilmastoon, vaikka muuten ilmansaasteiden karsiminen onkin tärkeä asia. Kylmät ja lämpimät kaudet tulevat ja menevät.
Nyt ollaan menossa jääkautta kohti, mikäli maapallon akselin kallistuskulma ei ole äkillisesti muuttunut...

Suojellaan luontoa ja ilmastoa, mutta ei tuijoteta yksittäisiä vuosia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu