eli meiän matikanläksy oon miettiny sitä noin tunnin se menee näin: 3,5 kilogrammaa appelsiineja maksaa 8,40€ . kuinka paljon maksaa yksi kilogramma miten tää lasketaan. eli lauseke ja vastaus kiitos :)
aapuaa
huono matikassa
479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietysti silloin yksi kilo maksaa 3, 5x8,4 € eli 27,72 €.
Käytpäs jännisssä kaupoissa kun tavaran hinta on kääntäen verrannollinen ostetun tavaran määrään...
Mutta joi, oikean vastauksen saat siis muodostamalla verrannon, eli : 8.4=3.5x ja toista sitten saat x:n arvoksi 2.4. Eli kilohinta on 2.4€
Tai sitten ihan vaan 8,40e jaettuna sillä 3,5kg. Vai olenko ymmärtänyt jotain väärin?
Ootko yläasteella kun et tajunnut tuota? Jos yhtälöstä 8.4=3.5x halutaan ratkaista x, niin silloinhan jaetaan yhtälön kumpikin puoli x:n kertoimella... Laitoin sen nyt vaan vähän pitemmän kautta koska kokeessa et saa kuin yhden pisteen pelkästä vastauksesta