Grillini jäi puhdistamatta sykysyllä ja nyt kun kaivoin sen tuolta pihan perältä käyttöön, niin se olikin kovin likainen. Ritilä ja parila oli ruosteessa ja ikävästi homehtunut.
Onko vinkkejä, miten puhdistan tällaisen??
http://oi42.tinypic.com/n9j81.jpg
Erittäin likaisen grilllin puhdistus (kuva)
9
16659
Vastaukset
- Pesu ja ihraa
Sellaista lipeäpohjaista suihkutettavaa griilin putsausainetta kaupasta.
Annat muhia ja sitten pyyhit pois (suojakäsineet). Toista tarvittaessa.
Sen jälkeen pesu lämpöisellä ja tarvittaessa harjausta teräs tai grilliharjalla.
Esim
http://www.mustang-grill.eu/mustang/grillausvalineet/grillin_puhdistus
Painepesurilla voisi onnistua myös.
Kun on saatu puhtaaksi niin kuumenna grilli (kuivaus ja likojen/jäämien poltto) ja sopivassa lämpötilassa teet valurautaosille "rasvapolton"
http://www.yhteishyva.fi/ruoka-ja-reseptit/keittiovalineet-ja-laitteet/muurikka-silava-testissa/0218010-24369 - Koneyrittäjä
Höyrypainepesurilla tulee nopeasti puhdasta jälkeä.
- pari tuntia meni
Kiitos vastauksista, noi homeet lähtikin yllätävän helposti grillin puhdistusharjalla. Mutta ruosteet parilasta ja ritilästä eivät sitten meinanneet lähteä mihinkään vaikka hankasin kymmenen minuuttia messinkiharjalla. Otin porakoneen ja siihen teräsharjan, jolla alkoikin sitten ruosteetkin lähteä. Teräsharjan käyttö on kyllä kielletty ohjeissa, mutta hätä ei lue lakia ;)
Tuo suihkutettava grillin puhdistusaine oli oiva apu, sillä lähti grillin runko (sisusta) yllätävän helposti, puoli tuntia kuin antoi vaikutta niin lian pystyi suorastaan pyyhkimään pois. Oli siinä pH-arvokin 13...
Laitoin reilusti sellaista tuubissa olevaa muurikka rasvaa ja lämmitin, nyt on kuin uusi :)- Tryben
Griilin annetaan olla täydellä teholla 1-2 tuntia. jonka jälkeen se puhdistetaan messinki harjalla, ja öljytään ruokaöljyllä.
Valuraudan ruosteen poistoon käytetään tavallista sokeria.
Sokeri "poltetaan" ja harjataan pois. Käsittely uusitaantarpeen mukaan kunnes jäljellä on kiiltävä metalli ruosteisissa kohdissa. Metalli suojataan öljyllä/rasvalla.
CLR. muovipullossa onko suomessa sita?
- Grillinhoonaajat
Grillinpuhdistusvinkkiä:
http://koskenkontu.blogspot.fi/2014/05/grilli-puhtaaksi-nailla-vinkeilla.html - Mastercheff
Softcare grillinpuhdistusaine on toiminut itsellä erittäin hyvin kotimainen luontoystävällinen tuote!!
- Egologia
Mainosvideossa oli vaan niin puhdas grilli, että sen vähien sotkujen siivoamista pidä oikein minään.
Parilaan ei mitkään köykäiset aineet riitä, paras tähän mennessä kokeiltu on Muurikan monipuhdistaja ja sitä ennen harjaaminen/raappiminen.
Tuotkin kehutaan ekologiseksi, jossa se on jollekulle oleellista.
- Anonyymi
Etsitkö grillin puhdistusta tarjoavaa yritystä? http://kodinplaza.fi tavoittaa alueellasi toimivat palveluntarjoajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018254- 565142
- 244787
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni274690Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364510Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h744407- 623973
- 423625
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on402904- 452619