Valtakadun varressa sijaitsevan puiston raiskaus

Voi Lotvonen sentään

Käykääpä ihmiset katsomassa, mihin ne kaupungin isät veronmaksajien rahoja tuhlaavat. Terveet, kauniit, isot koivut kaadettiin kuuden miehen voimalla nurin heti aamun koitteessa. Ihan käsittämätön teko. Vieressä on viime kesänä tehty tuhotyö.

Kaupungin alueella olisi toki ihan oikeitakin puunkaatokohteita. Pusikoituneita rantoja riittää ja varsinkin tänä kesänä olisi enemmän kuin kylliksi tykkytuhojen korjaamista. Kadunvarsilla on paljon vaarallisia vaurioituneita puita, jotka pitäisi poistaa, ettei satu vahinkoja.

Ja Lotvonen se päivän lehdessä valittaa, että rahat ei riitä!

9

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Komia siitä tulee

      Sie vissiin haluat jäädä lahonneen koivun alle ku se kovassa tuulessa katkeaa?

    • kakskytäkahdeksantoi

      Olisiko joku lähitaloissa vaatinut sitä kun "auringonvalo ei pääse taloon" ja "puut varjostavat" ja "voivat kaatua purjo-petterimme päälle"?

      Rovaniemellä kyllä osataan tuo puiden kaataminen. Isot puut kaadetaan kerrostalojen tonteilta ja omakotitaloja uusittaessa vedetään tontti täysin kaljuksi.

      Rautatien viereiset komeat haavatkin kaadettiin :( siitä kirjaston takaa. Toiselle puolelle kyllä jätetiin puita seisomaan?

    • Valtakadun asukas

      Kaupunginpuutarhurille kenkää. Aivan järjettömiä suunnitelmia Valtakadullekin.

    • Sahalle töitä

      Ne koivut oli ytimestä lahoja !

      • Ammattilaiset arvioi

        Ryysyrannan Jooseppi, se kirtelee päivät pitkät kaupungin katuja. Pähkäillen mistä keksis jotakin jutun aihetta, jota joku kenties erehtyisi kommentoimaan. Näin hän kerjää olemiselleen edes jotain huomiota.


      • Martan mies

        Eivät muuten olleet, kävin katsomassa!


      • Canis lupus

        Et varmasti tiedä, missä kunnossa puut olivat. Suurin osa oli täysin terveitä.

        Mutta niissä viime kesänä istutetuissa risuissa ei sitten näy elämää. Kyllä tulee puistohankkeelle hintaa, kun aletaan uusimaan vuodesta toiseen epäonnistuneita istutuksia!

        Pusikot saavat rehottaa rannoilla ja kaupungin keskustan peittävät kiinalaiset kivet!


    • puutarhurin prkl

      Tapaninpuiston raiskaus näyttää jatkuvan. Loputkin puut pistetään matalaksi. Aivan järkyttävää katsottavaa!

    • tytytut

      Kyllästyttää, kun tekstaripalstaa terrorisoi tämä puunhalaaja. Sama viesti saattaa olla monta kertaa peräkkäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      573
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe