Mistä halvimmat proteiinilähteet?

raejuusto_hirmu

On tullut huomattua, että ruoan hinta on noussut huomattavasti. Puhdasta ruokaa ostaessa kuitin summa on paljon suurempi, mitä jos korin täyttäisi pelkillä eineksillä... Totaalinen vääryys tämä!

Raejuusto on ihan ehdottoman parasta! Vaan kallista, kun sitä tulee mätettyä minimissään se 400g päivä :( muita täysin joka päiväisiä ruokavalion antimia mulla on maitorahka, maustamaton kana, tonnikala, maito, kananmunat ja vihannekset (pakaste). Näitä täytyy olla kaapissa, muuten menee sormi suuhun, että mitä seuraavaksi. Vaan näin opiskelijana vielä, täytyy sanoa, että on se kallista syödä terveellisesti. Vaan siitä en tingi.

Onko jotain ehdotuksia tai vinkkejä, mistä saa päivittäistä rotteiinia halvalla (= halvemmalla)? Raejuustoa taitaa marketeista (mm. Prisma) halvimmillaan 1,99e 400g, saako muualta halvempaa? Kananmunat on halpoja, mutta ei viittis niillä alkaa raejuustoa korvaamaan, kun se on vaan niin hyvää :P halvinta kanaa oon itte löytäny 6,99e 700g -Rainbowwin boksissa. Näillä on pitkään menty.

Kertokaahan omista safkatottumuksista, mistä safkanne kelpohintaan hankitte :D vaan saako halvalla nykyään enää yhtään mitään.

10

4682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsad

      Sama ongelma täällä, kaikki hinnat nousee mutta palkat pysyy vaan samoina.. Itse syön myös proteinipitoista ruokaa, mutta valitettavasti se on kallista. Soija leseet, mitä turvotetaan vedessä ovat todella halpoja ja niissä on hyvin proteinia, jos ei semmoisenaan mene, voi sekoittaa vaikka jauhelihaan.

    • hoijakanaa

      Kyllä se heraprotsku vaan on halvinta laatuprotskua. Munat, possu, jotku juustot jos ruoka-aineista haluaa. Jätetään soijat märehtijöille.

    • mantelit on hyviä :3

      Pavut halpa ja hyvä proteiininlähde

    • foo bar

      Tässä omat suuntaa-antavat laskut proteiinin kilohinnoista, toki riippuu aina vähän mitä tuotetta ja mihin hintaan ostaa:

      Maitorahka: 16.39 e/kg (Milbona/Lidl)
      Kananmuna (valkuainen): 23.47 e/kg
      Hera: 31.25 e/kg (FAST Hera 80/Lidl)
      Kevytmaito: 31.25 e/kg (Ingman/Alepa)
      Raejuusto: 35.54 e/kg (Rainbow/Alepa)

      Yllä muuten oletetaan "nollahinta" esim. kananmunan keltuaisille ja kevytmaidossa olevalle rasvalle, lasketaan siis vain proteiinin hintaa. Mitä enemmän tuotteessa on muitakin ravintoaineita niin sen kannattavampaa se taloudellisesti on jos niitä ei pois heitä.

    • winks_

      Kuka ostaa ylihinnoiteltua Fast80 kun saat Selfin ISOLAATTIA (rasva ja laktoosi minimissään) paljon halvemmalla?!!!! Fastin aika lisäravinnemarkkinoilla on ohitse. Kova mainostus ja saatavuus joka kaupasta on tuonut monelle fiiliksen, että Fast olisi jotenkin erikoista muihin verrattuna. Väärin.

      Selfillä myös Day&Night paketti eli heraisolaattia ja maitoproteiini-isolaattia 4kg purkki naurettavan halvalla. Näistä kun tekee 50/50 drinksuja niin on nopeasti ja hitaasti imeytyvää roteiinia. Laitan pari linkkiä mistä voi laskeskella ja tutkia.

      http://www.sportsnutrition.fi/protein-night-2x2kg-p-1018.html

      http://www.sportsnutrition.fi/micro-whey-active-p-784.html

      http://www.sportsnutrition.fi/phase-protein-p-866.html


      Tuossa 3 vaihtoehtoa välipaloille, ennen treeniä, treenin jälkeen, yöksi jne.
      Loput sitten ruoasta. Lidlistä vaan halvalla raejuustoa, maitorahkaa, jauhelihaa! En ymmärrä miksi kaikki puputtavat kanaa. Kehitys on parempaa lihaa syödessä ja kaupan päälle saa rasvoja ruokavalioon joista tehdään testosteronia. Tuleepi voimaa ja lihasta. Kananmunia vaan tilaamaan iso satsi jostain halvalla.

    • Janskuli80

      Miksi syödä raejuustoa tai rahkoja kun hapattavat vaan suotta kehoa

    • tutkivähänasiaa
    • jörkkiläinen

      Herkkusienet on halvinta valkuaista kaupassa, mutta eivät trendikkäitä.

    • trolliensyöttöähäntämä

      jörkkiläinen: mitä helvettiä? Perustelepa tuota aivopierua jotenkin? 100 g herkkusientä sisältää Finelin mukaan ( https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/345 ) 2,1 g proteiinia. Jos kilohinta on esim. 4,95 €, kuten usein kaupat mainostavat ja kilossa on huimat 21 g proteiinia, niin proteiinin kilohinnaksi tulee vain 235,71 €. Aika halpaa on juu, kun protskujauheet maksavat pieninäkin erinä ostettuna kilohinnaltaan vain kymmenesosan tuosta. Jörkkiläinen voi järsiä itse kilon herkkusieniä, että saa 21 gramman kerta-annoksen täyteen, tuskin tulee kerralla onnistumaan.

    • 484484848446

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5963
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3734
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2111
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1892
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1448
    Aihe