Laihdutus+kiinteytys ja alkoholi

aloittelija5

Hei! Olen viikko sitten aloittanut treenaamisen ja keventänyt ruokavaliotani. Käyn 5-kertaa viikossa salilla tai juoksemassa. Yleensä vuorottelen. Olen kuitenkin vasta nuori ja haluaisin nauttia elämästä. Varsinkin kun elämäntilanteeni on tällainen. Haluaisin siis kerran viikossa käydä juhlimassa ja juoda sen yhden kuivan valkkaripullon. Vaikuttaako yksi tällainen mässäilypäivä viikossa negatiivisesti painonpudotukseen ja kiinteytymiseen? En ole ikinä ennen liikkunut ja nyt vasta aloitin ja olen syönyt hyvin epäterveellisesti aikaisemmin. Nyt on tullut suuri muutos, mutta jopa tua 5-kertaa viikossa liikunta voi näin aluksi olla liikaa. Tiedän yhden tytön joka on laiha ja lihaksikas. Hänellä on siis täydellinen vartalo ja jua kerran viikossa. Toivottavasti minun ei pidä tota yhtä-päivää karsia pois. Tavoitteenani on tiputtaa 5-9 kiloa ja kiinteytyä.

6

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämästäkö ei voi nauttia muuten kuin ryyppäämällä?

      No mutta itse kysymykseen.. laihtumisen kannalta tärkeintä on se, kuinka palon yhteensä saat kaloreita. Jos kalorinsaantisi ei siis ylity juomisesi takia, etkä humalassa/krapulassa vedä mättösafkaa, jolla kalorit ylittyvät, niin eipä tuo laihtumiseen vaikuta.

      Lihaskasvun kannalta kannattaa ajoittaa ryyppääminen niin, ettet treenaa samana päivänä kun lähdet ryyppäämään, ja niin ettei tarvitse krapulassa treenata. Siinäpä ne kaksi lepopäivää viikosta sitten meneekin.

      Kannattaa ehkä miettiä, onko se ryyppääminen niin tärkeää, että sitä täytyy joka viikonloppu harrastaa.

    • aloittelija5

      Voi varmasti nauttia elämästä ilman alkoholia, mutta en halua yhtenä päivänä viikossa kieltää juhlimista jos siltä tuntuu. Olen päättänyt jättää iltaruuan siltä päivältä pois..Haluaisin muuten tietää onko tämä liikaa syömistä päivän aikana urheilun ohella? Huomaan, jos en syö riittävästi niin huimaa, päätä särkee, enkä saa nukuttua ja oksennan. Eli tässä tämän päivän syönti: Aamupala: kaksi ruisleipää. Päivällinen: saarioisten kirjolohikeitto ja yksi ruisleipä. Illallinen: Kaksi ruisleipää ja 4 keitettyä kananmunaa 1 banaani. En käytä mitään proteiini jauhoja jne. Myönnän olevani amatööri, mutta toivottavasti tuloksia syntyy ilman ylimääräisiä tuotteita. Toki proteiinipatukan voin syödä treenin jälkeen joskus. Pelkään koko ajan, että teen jotain väärin, mutta silloin kun olen salilla, niin pidän huolen siitä että hikoan kunnolla ja teen toistoja. Auttakaa! En tiedä miten tämän pitäisi oikeasti tehdä, jos haluaa sen 6kg pois ja kiinteytyä..

    • ikuyjgtrfdrft

      nämä trollaajat vois painua vittuun täältä..joillaki ei kyllä oo elämää.

    • wannabe bull

      jos treenaat et juo, jos juot et treenaa... Ite oon 22v kehonrakentaja ja pystyn olee ilman alkoholia ja silti nautin elämästä. Tietenkään 1-2 annosta alkoholia ei perustallaajan treeniä heitä hukkaan, mutta kokonainen viini pullo ei ole hyvä

    • alkoton

      alkoholi on myrkky joka sotkee rasvanpolton useaksi päiväksi.

    • Ei toimi

      Laihtuminen pysähtyy siksi aikaa kun veressä on alkoholia jota maksa joutuu polttamaan. Alkoholi on elimistölle myrkky, kuten alkoton jo mainitsikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      111
      3634
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      283
      2482
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2150
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1921
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1689
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1162
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      75
      1070
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      970
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      77
      917
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      902
    Aihe