Laihdutus+kiinteytys ja alkoholi

aloittelija5

Hei! Olen viikko sitten aloittanut treenaamisen ja keventänyt ruokavaliotani. Käyn 5-kertaa viikossa salilla tai juoksemassa. Yleensä vuorottelen. Olen kuitenkin vasta nuori ja haluaisin nauttia elämästä. Varsinkin kun elämäntilanteeni on tällainen. Haluaisin siis kerran viikossa käydä juhlimassa ja juoda sen yhden kuivan valkkaripullon. Vaikuttaako yksi tällainen mässäilypäivä viikossa negatiivisesti painonpudotukseen ja kiinteytymiseen? En ole ikinä ennen liikkunut ja nyt vasta aloitin ja olen syönyt hyvin epäterveellisesti aikaisemmin. Nyt on tullut suuri muutos, mutta jopa tua 5-kertaa viikossa liikunta voi näin aluksi olla liikaa. Tiedän yhden tytön joka on laiha ja lihaksikas. Hänellä on siis täydellinen vartalo ja jua kerran viikossa. Toivottavasti minun ei pidä tota yhtä-päivää karsia pois. Tavoitteenani on tiputtaa 5-9 kiloa ja kiinteytyä.

6

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämästäkö ei voi nauttia muuten kuin ryyppäämällä?

      No mutta itse kysymykseen.. laihtumisen kannalta tärkeintä on se, kuinka palon yhteensä saat kaloreita. Jos kalorinsaantisi ei siis ylity juomisesi takia, etkä humalassa/krapulassa vedä mättösafkaa, jolla kalorit ylittyvät, niin eipä tuo laihtumiseen vaikuta.

      Lihaskasvun kannalta kannattaa ajoittaa ryyppääminen niin, ettet treenaa samana päivänä kun lähdet ryyppäämään, ja niin ettei tarvitse krapulassa treenata. Siinäpä ne kaksi lepopäivää viikosta sitten meneekin.

      Kannattaa ehkä miettiä, onko se ryyppääminen niin tärkeää, että sitä täytyy joka viikonloppu harrastaa.

    • aloittelija5

      Voi varmasti nauttia elämästä ilman alkoholia, mutta en halua yhtenä päivänä viikossa kieltää juhlimista jos siltä tuntuu. Olen päättänyt jättää iltaruuan siltä päivältä pois..Haluaisin muuten tietää onko tämä liikaa syömistä päivän aikana urheilun ohella? Huomaan, jos en syö riittävästi niin huimaa, päätä särkee, enkä saa nukuttua ja oksennan. Eli tässä tämän päivän syönti: Aamupala: kaksi ruisleipää. Päivällinen: saarioisten kirjolohikeitto ja yksi ruisleipä. Illallinen: Kaksi ruisleipää ja 4 keitettyä kananmunaa 1 banaani. En käytä mitään proteiini jauhoja jne. Myönnän olevani amatööri, mutta toivottavasti tuloksia syntyy ilman ylimääräisiä tuotteita. Toki proteiinipatukan voin syödä treenin jälkeen joskus. Pelkään koko ajan, että teen jotain väärin, mutta silloin kun olen salilla, niin pidän huolen siitä että hikoan kunnolla ja teen toistoja. Auttakaa! En tiedä miten tämän pitäisi oikeasti tehdä, jos haluaa sen 6kg pois ja kiinteytyä..

    • ikuyjgtrfdrft

      nämä trollaajat vois painua vittuun täältä..joillaki ei kyllä oo elämää.

    • wannabe bull

      jos treenaat et juo, jos juot et treenaa... Ite oon 22v kehonrakentaja ja pystyn olee ilman alkoholia ja silti nautin elämästä. Tietenkään 1-2 annosta alkoholia ei perustallaajan treeniä heitä hukkaan, mutta kokonainen viini pullo ei ole hyvä

    • alkoton

      alkoholi on myrkky joka sotkee rasvanpolton useaksi päiväksi.

    • Ei toimi

      Laihtuminen pysähtyy siksi aikaa kun veressä on alkoholia jota maksa joutuu polttamaan. Alkoholi on elimistölle myrkky, kuten alkoton jo mainitsikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe