on saanut nimensä?
Mistä Kolari
sarana55
6316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaakuna kuvaa miilunpolttoa, joka alkoi alueella jo 1600–luvulla ruukin hiilentarpeen tyydyttämiseksi. Miilunpolttajia, sysimiehiä, kutsuttiin nimellä kolari, josta vähitellen muodostui koko pitäjän nimi.
höpö höpö. Sehän tuli ekasta veronmaksajasta eli Pekka Kolarista
Nyt ymmärrän
Kakshi lapphalaista ajjoi pahki siihnä puthaan nurkhaalla talavipimiässä, pulkhat meni katolheen ja noithuminen kuuhlu että porotkhi meni umpheen ja siittä sai Kolahri nimensä.
Eka asukas oli Ari Kola, joka vääntyi Kola-Ariksi.
Tosi puhheila nimi tullee siittä, että alueella asusti 1700-luvulla yksi Lari Ylerminpoika. Tämä Lari oli touhukas tyyppi jolle sattui ja tapahtui ja alueella puhuttiinki aina, että "ko Lari teki sitä ja ko Lari teki tätä". Siittä se nimi tullee, päivittelystä.