APUA ESTERATSASTUKSEEN!

Hei! Kilpailen esteillä ponilla, joka hypää esteet isolla ilmavaralla.Kisaan yleensä 60cm. Pysyn välillä hyvin hypyssä, mutta välilla menen hyppyyn liian aikaisin ja välillä liian myöhään. Onko jotain tapaa arvioida mihin aikaan hyppyyn mennään? Olen kuullut,
että jotkut laskevat ennen estettä jotenkin ponin askelia.
31038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Paras on hankkia hyvä valmentaja, joka osaa sinulle asiat opettaa.

Iso ilmavarahan ei ole hyvä asia. Siinä hevonen vaan rasittaa itseään turhaan (tosin 60cm esteillä on pakostikin "ilmavaraa", saa olla aika pieni poni jos sen maha menee läheltä puomeja, kun esteet on noin pieniä...).

Askeleita o tapana laskea, jolloin näkee että osuuko oikealle kohdalle estettä. Hyvä esteratsastaja näkee jo usean askeleen päästä että hevonen on tulossa liian lähelle tai liian kauas esteet ja pystyy sitten korjaamaan tilannetta (pidättämään tai antamaan aavistuksen pohkeita).
Mutta hyvä opettaja osaa nuo asiat opettaa.

Äänestä

Katherine on oikeassa, hyvä opettaja ja kokemus auttaa tuossa asiassa. Mitä enemmän hyppäät niin sen paremmin opit varsinkin kun opettaja neuvoo.

Äänestä

Olen samaa mieltä Katherinen ja Kasiron kanssa. Hyvä opettaja on kaiken A ja O. Askelia lasketaan Katherinen mainitsemasta syystä, mutta sen oppii vain harjoituksen kautta.

Jos taas tarkoitit isolla ilmavaralla sitä, että hevonen esim hyppää liian aikaisin ja hypystä tulee sen takia liian iso (silloin onkin vaikea päästä mukaan hyppyyn ellei siihen osaa varautua kunnolla), niin puomit voisivat auttaa. Tällä minun hevosellani oli tapana loikkia miten sattuu, ja se saattoi hypätä kokonaista laukka-askelta liian aikaisin vaikka este olisi ollut pelkkä kavaletti. Puomi esteen eteen joko niin että hevonen ottaa puomin jälkeen yhden kokonaisen laukka-askeleen ennen hyppyä, tai sitten puolet lähemmäksi niin että oikea ponnistuskohta on heti puomin jälkeen ilman sitä laukka-askelta. Vähän vaikea selittää, mutta hyvä opettaja tietää tavan, älä kokeile omin päin ellet varmasti tiedä mitä ja miten teet. Ainakin meillä auttoi - heti kun hevonen tajusi, ettei ole tarkoitus hypätä puomin ja esteen yli yhdellä loikalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kisaaja kirjoitti:

Hei! Kilpailen esteillä ponilla, joka hypää esteet isolla ilmavaralla.Kisaan yleensä 60cm. Pysyn välillä hyvin hypyssä, mutta välilla menen hyppyyn liian aikaisin ja välillä liian myöhään. Onko jotain tapaa arvioida mihin aikaan hyppyyn mennään? Olen kuullut,
että jotkut laskevat ennen estettä jotenkin ponin askelia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu