Ding Dong - eurooppan kansa näytti vähemmistön paikan

Vähemmistöillä on kova ääni, ettei ne pysty kuulemaan tai suvaitsemaan muuta eurooppaa sellaisena kuin on, kunnioituksen puute johti suomen sijoitukseen.
suomen sijoitus olisi ollut ruotsin tasolla tai enemmän jos olisi kunnioitettu niitä arvoja joita maailmassa edelleen pidetään tärkeinä.

enpä oisi heti uskonut, mutta kiitos eurooppa :)
8329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No joo, tulos oli just sellainen kuin ennakoin - ei yllätystä. Itse olen suvaitsevainen ja minua ei häiritse yhtään 2 naisen suukottelut. Esitystä suunniteltaessa kuitenkaan ei otettu lainkaan huomioon, että varsin suurelta osin äänestäjämaat kuuluvat alueisiin, jossa valtauskonton on katolilaisuus, islam tai maita jotka muuten ovat varsin "vanhoillisia" joissa ei katsota hyvällä kahden samaa sukupuolta olevan ihmisen kanssakäymisiä.
Tanskan ajattelinkin sijoittuvan ainakin top viiteen, mutta erityistä suosikkia mulla ei ollut.

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä! Tosi hyvä ja mukaansa tempaava kappale, jonka piti edustaa Suomea, edustikin Kristan omaa ideologiaa. Kannanotot minkä tahansa asian puolesta pitäisi jättää minkä tahansa kilpailun ulkopuolelle. Kauhea moka!

    Äänestä

  • viisufani kirjoitti:

    Täysin samaa mieltä! Tosi hyvä ja mukaansa tempaava kappale, jonka piti edustaa Suomea, edustikin Kristan omaa ideologiaa. Kannanotot minkä tahansa asian puolesta pitäisi jättää minkä tahansa kilpailun ulkopuolelle. Kauhea moka!

    Ding dong vaan teillekkin! Älkää hurrit äänestäkö ens vuonna! Ois joskus kiva taas pärjätä!

    Äänestä

Samaa mieltä. Krista pilasi lopullisesti kappaleensa tuolla poliittisella imuttelulla.

Äänestä

Onneks ei sentään ukot homostellu. Naisten imuttelu on ihan ok, ryppyreikähommat sitten ihan eri asia.

Äänestä

Lehdissä taas hehkutettiin Kristaa, mutta silti pisteitä ei tullut edes Virosta tai Ruotsista. Itse pidin esityksestä. Vuosiin ei Suomella ole ollut noin pirteää kappaletta euroviisuissa.

Huomasitteko muuten, miten tämän euroviisu-juontajan naama kääntyi suorastaan mutkalle, kun pisteidenjakoa varten otettiin yhteys Suomeen. Aivan jokaiselle muulle maalle niin hymyili ja lirkutteli, ainoastaan Suomi sai aikaan todella jäätävän ja kyllästyneen ilmeen. Mistäköhän tämä vihamielisyys (tai ylemmyydentunto?) johtuu?

Äänestä
  • Höpö höpö.

    Äänestä

Ei purrut "lesborakkaus", ja hyvä niin sairasta meininkiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dman7008 kirjoitti:

Vähemmistöillä on kova ääni, ettei ne pysty kuulemaan tai suvaitsemaan muuta eurooppaa sellaisena kuin on, kunnioituksen puute johti suomen sijoitukseen.
suomen sijoitus olisi ollut ruotsin tasolla tai enemmän jos olisi kunnioitettu niitä arvoja joita maailmassa edelleen pidetään tärkeinä.

enpä oisi heti uskonut, mutta kiitos eurooppa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu