http://www.hs.fi/paivanlehti/19052013/kaupunki/Lyhyesti/ar1368851591689?a=0
"Päihtynyt nainen oli palannut kotiinsa konsertista taksilla miesten kanssa. Kun nainen heräsi illan jälkeen, hän havaitsi kasvoissaan ruhjeita ja mustelmia. Oikeuden mukaan ne olisivat voineet syntyä konsertin jälkeen esimerkiksi kaatuessa.
Vaikka naisella ei ollut muistikuvia yhdynnästä, hän kertoi, ettei olisi suostunut harrastamaan seksiä yhtä aikaa kahden miehen kanssa. Miesten mukaan nainen oli vapaaehtoisesti sukupuoliyhteydessä.
Käräjäoikeus totesi, että yleisen elämänkokemuksen perusteella on selvää, että vahvasti humalaisten harkintakyky on usein alentunut eikä toiminta ole samanlaista kuin selvin päin.
Päätöksen mukaan ei voida sulkea pois sitä, ettei nainen olisi voinut suostua seksiin, vaikka ei sitä muistakaan."
"Päihtynyt nainen oli palannut kotiinsa konsertista taksilla miesten kanssa. Kun nainen heräsi illan jälkeen, hän havaitsi kasvoissaan ruhjeita ja mustelmia. Oikeuden mukaan ne olisivat voineet syntyä konsertin jälkeen esimerkiksi kaatuessa.
Vaikka naisella ei ollut muistikuvia yhdynnästä, hän kertoi, ettei olisi suostunut harrastamaan seksiä yhtä aikaa kahden miehen kanssa. Miesten mukaan nainen oli vapaaehtoisesti sukupuoliyhteydessä.
Käräjäoikeus totesi, että yleisen elämänkokemuksen perusteella on selvää, että vahvasti humalaisten harkintakyky on usein alentunut eikä toiminta ole samanlaista kuin selvin päin.
Päätöksen mukaan ei voida sulkea pois sitä, ettei nainen olisi voinut suostua seksiin, vaikka ei sitä muistakaan."
Vastaukset 22
Vanhimmat
että tuomari ja lautamiehet olivat miehiä. Ei korppi korpin silmää noki.
Niin juuri, ikinä miehet eivät ole tuominneet miestä raiskauksesta. Hyvä kurppa, olet tajunnut maailman pahuuden! Pysy kotonasi, sillä ulkona olet lainsuojaton. No ainoa turvasi on siinä, ettei sinua kukaan halua..
Voi pientä kurpanpoikasta. :D Elämä opettaa vielä.
Oikaisu. YH-kurpanpoikanen.
Onko mies32 YH? Mielenkiintoista.
Vahvasti humalaista ei pidä panna vaikka tämä olisi halukas. Näin säästyy parhaiten ikävyyksiltä jälkeenpäin.
Ei suomalaisella sinkkumiehellä ole varaa tuollaiseen rimaan.
tuulee?
Itse tapauksesta: ei tuosta tosiaan voi suomalaisen / länsimaalaisen oikeusjärjestelmän mukaan tuomita, kun nainen itsekään ei muista raiskausta, vaan ainoastaan vakaasti uskoo, että ei olisi voinut haluta seksiä noiden miesten kanssa. Ei oikein riitä perusteeksi tuomiolle, kun vielä muistetaan, että oikeusperiaatteemme mukaan ennemmin päästetään syyllinen ilman rangaistusta kuin tuomitaan syytön.
tajuaa aamulla pään hieman selvityyä, ettei oikeasti olisi halunnut seksiä vieressä makaavan ruman naisen kanssa, mutta hän ei lähde tekemään rikosilmoitusta vaan nolona kotiinsa.
Noin on varmasti käynyt monesti mutta koskaan en ole yhtään miestä joutunut raiskaamaan vaan kyllä se on mies aloitteellisempi osapuoli ollut..vaikka ruma kurppa olenkin.
Nii'i vaan jos tuo ei ois selvinpäin sinuun kajonnut, vaan kännissä vain suostui, niin olet RAISKAAJA !!!
No et.
Joo oishan se ollut kyllä aika kamala esimerkkitapaus, jos tuosta tuomio olisi tullut. Ja sitten jos olisi tullut, niin minusta alkoholin vaikutukset oman toiminnan säätelyyn pitää ottaa huomioon kaikessa muussakin.
"En minä olisi selvinpäin kännissä rattiin lähtenyt ja tappanut yliajamalla niitä ihmisä sitten vahingossa."
Jaha no ei tuota voi sitten syyttää, kun ei ollut kykeneväinen itse päättämään lähteekö rattiin vai ei. Sillä ei päätöstä lähteä rattiin voi pitää hänen vapaana tahtonaan, sillä viina sen sai aikaan. Auto on syyllinen.
Jokanen joka on ikinä ittensä kunnon humalaan juonut tietää, että muisti vähän voi pätkiä ja sitä tulee sanottua ja tehtyä yhtä sun toista mitä ei selvinpäin ehkä tekisi. Ja jokanen on aina ymmärtänyt, että se menee vain ja ainoastaan omaan piikkiin oli ne tekoset sitten mitä vaan.
Vähän naisia halventavaa ajatella, että he eivät kykenisi olemaan vastuussa omista tekosistaan kännipäissään.
Toki tuon jutun perusteella ei paljoa voi päätellä. Tiedä vaikka raiskaus olisikin tapahtunut. Juttu kun on sana vastaan sana ja yhdellä ei ole oman kertomansa mukaan muistikuvia.
Oikea päätös kuitenkin.
"Vähän naisia halventavaa ajatella, että he eivät kykenisi olemaan vastuussa omista tekosistaan kännipäissään. "
Tuolla tarkoitan siis vaan sitä, että kuvitellaas miehen esittävän samoja syytöksiä, niin tulee varmaan tuomio oikeuden halventamisesta. Ja sitä että joissain paikoissa maailmalla on annettu vissiin tuomioitakin humalassa olevan naisen kanssa yhdynnästä, rikosnimikkeellä raiskaus.
Ei kannata juoda.
että miehet valehteli
täällä aina puolustellaan raiskaajia
Mikään ei todista raiskauksen tapahtuneen. Voi nimittäin olla kyseessä myös valheeseen perustuva raiskaussyyte.
Miésten kannattaa videokuvata melko tuntemattoman naisen kanssa tapahtuva seksitilanne todisteeksi mahdollisen valheellisen raiskaussyytteen kumoamiseksi.
http://www.youtube.com/watch?v=2t2z7jJ7iBw
Onko aina jokainen raiskauksesta syytetty siis raiskaaja oikeuden tuomiosta riippumatta?
Siis jokainen ketä kukaan koskaan keksii syyttää raiskauksesta on tuomittava?
Eipä ainakaan tässä ketjussa ole kukaan puolustellut raiskaajia. Sen sijaan on kyllä hyvin perustein arvosteltu holtittomasti juovia ja holtittomasti pimpsareikäänsä jakavia lunttunaisia.
lähtevät heti liikkeelle roskaväen lykkausjoukot, jos jotain pahaa tapahtuu
haukut muita ihmisiä roskaväeksi