Uusi vai vanha verbi? :)

hyvä yritys ainakin

Onko suomen kielessä jo tällainen lainasana ja verbi kuin dataa? Surffailla netissä on niin pitkä sana eikä nuo sanatkaan "surffailla" ja "nettikään" ole suomen kielisi' sanoja.

Eli:

Minä dataan, sinä dataat, hän dataa, me dataamme, te dataatte, he dataavat, datataan.

Minä datasin, sinä datasit, hän datasi, me datasimme, te datasitte, he datasivat, datattiin.

jne..

12

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä yritys ainakin

      Ehkä infinitiivimuodoksi sopisi paremmin "datailla" kuin "dataa" :)

    • 5x6

      Nuo passiivimuodot ovat aika "tehdyn" näkösiä :)

    • Suomen kielessä on jo verbi ”datata”, kuten huomaat tekemällä vaikkapa Google-haun lausekkeella "dataamaan" (lainausmerkit mukana). Perusmuoto on ”datata”, joskin joissakin kielimuodoissa muoto on ”dataa” – kielimuodoissa, jossa myös sanotaan ”mä en haluu tapaa sua”.

      Dataaminen ei tarkoita pelkkää surffailia netissä, vaan epämääräisesti tietokoneen käyttöä, toki usein nettiä käyttäen.

      Virallista hyväksyntää verbi ”datata” ei ennusteeni mukaan saa koskaan: kun joskus kymmenen vuoden kuluttua kielenhuolto olisi siihen valmis, huomataan, että sana on jo hävinnyt kielestä uusien sanojen tieltä. Tietotekniikan kaikkiallisuus eli ubiikkius johtaa pian siihen, että dataamme koko ajan, ja silloin ei ole yleensä tarvetta puhua dataamisesta.

      • kjnbkijnfkb

        Eikö "dadata", vrt. "ladata"?


    • ......

      Mitä moisella verbillä tekee, kun sen merkitys on hyvin epämääräinen. Mitä se tarkoittaa?

      • tutkailija

        Datattamista (vai mikä substantiivi lieneekään) tulee harrastettua töissä melkein joka päivä. Eli kyse lienee siis datan keruusta eli esim. mittaamisesta.


    • jaajoo

      Ladata dataa.

      Enemmän olisi tarvetta keksiä suomalainen vastine upload sanalle.

      • konekäännin

        Upload eli ylöslastaus, jos lainataan käännöslainatekniikkaa merenkulusta, jossa laivan ylösmakaus on lay up.


      • Puhurilla perille

      • )))

      • Sana ”upload” datateknisessä merkityksessään on suomeksi ”upata”. Se pääsi jopa ATK-sanakirjaan, tosin merkinnän ”ark.” kera.

        Jos tätä kätevää sanaa ei halua tai uskalla käyttää, täytyy käyttää sanaa ”ladata” ja joko muotoilla virke niin, että lataussuunta tulee selväksi (esim. ”latasin jo tiedoston FTP-palvelimeen” pro ”uppasin jo tiedoston”), tai varautua siihen, että ilmaus ymmärretään väärin.


      • oppe nyt wanha ia no
        Yucca kirjoitti:

        Sana ”upload” datateknisessä merkityksessään on suomeksi ”upata”. Se pääsi jopa ATK-sanakirjaan, tosin merkinnän ”ark.” kera.

        Jos tätä kätevää sanaa ei halua tai uskalla käyttää, täytyy käyttää sanaa ”ladata” ja joko muotoilla virke niin, että lataussuunta tulee selväksi (esim. ”latasin jo tiedoston FTP-palvelimeen” pro ”uppasin jo tiedoston”), tai varautua siihen, että ilmaus ymmärretään väärin.

        Minä en ymmärrä tietotekniikan suomesta mitään. Enkä haluakaan. Voiko epämääräisempää ja köyhempää olla. Aina luen (veikeätä) englantia mieluummin, eikä koskaan jää mitään epäselväksi tai tarvitse lukea virkettä moneen kertaan alkaakseen aavistella, mitä siinä sanotaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      187
      1868
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      112
      1026
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      684
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      544
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe