Kännykkä, yht.kunnan pahin vihollinen?

Ensin koulut ja nyt jo työpaikatkin. Rajoittamassa yksilönvapautta.

http://www.hs.fi/kotimaa/Moni pomo rajoittaa työntekijöiden kännykän käyttöä /a1369363234160
654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No uskottavahan sen on kun Rommi puhuu.... ;D

Äänestä

.

Luin että kännykkä on kunnan pahin vihollinen

Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har! Har!

.

Äänestä

Aivan oikein. Surffaaminen on vapaa-ajan toimintaa ja jos mennään töihin, tehdään töitä. Työajalla ei surffailla., tauot ovat eriasia.

Ihan sama koskee koulumaailmaa. Kännykät reppuun tuntien ajaksi.
Ihan sama autolla ajon aikana ei räplätä luuria vaan katse pidetään tuulilasissa.

Mikä tässä rajoittaa yksilönvapautta? Järki hoi.
Mitä siitä tulee jos lentokapteeni tai junakuskikin surffailis pornosivuilla kesken duunien?

Hä?

Äänestä
  • Noo, lentsikat alkais tekeen ilmassa sellasii kaksoisslutzeja ja silmukoita ja sakkaisivat eri nopeesti lentokentille, ja sit tota junat, niin ne ajais varmaan ainaski kahtasataa kurviin ja lentäsivät siittä sitte ilmassa seuraavaan kursiin niin et matkustaminen tolleen niinku junalla niin se lyhenis! :)-)
    Kappas kun ei Finski ja VR ole tota vielä hokannu.....

    Äänestä

  • eevertti 4v kirjoitti:

    Noo, lentsikat alkais tekeen ilmassa sellasii kaksoisslutzeja ja silmukoita ja sakkaisivat eri nopeesti lentokentille, ja sit tota junat, niin ne ajais varmaan ainaski kahtasataa kurviin ja lentäsivät siittä sitte ilmassa seuraavaan kursiin niin et matkustaminen tolleen niinku junalla niin se lyhenis! :)-)
    Kappas kun ei Finski ja VR ole tota vielä hokannu.....

    ;D;D;D
    Päivän parhaat naurut!
    Kiitos tästä! Tulin hyvälle tuulelle! ; ))

    Äänestä

Mulle kävis sekin, että työnantaja edellyttäisi kännykän pitämistä pois päältä. Ei siitä haittaakaan olisi. Paras olisi kun pääsisi töihin sellaiseen paikkaan, jossa ei edes olis kenttää.

Eilen istuin junassa ja kyllä taas sai todeta miten tekniikkariippuvaisia ihmiset on. Runkkasivat läppäriä tai kännykkää koko matkan ajan. Parhaimmat puhui puhelimessa pakonomaisesti. Kun yksi puhelu loppui, otettiin toinen ja sinne pälpätettiin samat hulvattoman hauskat jutut.

Toinen tapa terrorisoida muiden matkustamista on kuunnella kännykästä radiota ilman kuulokkeita. Kaikkihan me halutaan kuulla aamupoikien jutustelua, se kohottaa mieltä ja viihdyttää. Eipä tarvi taas hetkeen rahvaan parissa matkustaa joo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haloo haloo kirjoitti:

Ensin koulut ja nyt jo työpaikatkin. Rajoittamassa yksilönvapautta.

http://www.hs.fi/kotimaa/Moni pomo rajoittaa työntekijöiden kännykän käyttöä /a1369363234160

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu