Kertokaahan tyhmälle, miten jakokulmaa käytetään, kun jakaja on suurempi kuin jaettava. Esim. 75/125? En kertakaikkiaan muista enkä mistään löytänyt ohjettakaan.
Jakokulma
12
7360
Vastaukset
- kukojalma123
- jakokulma
Joo, olin kyllä tuon löytänyt. En vaan ymmärrä, miten lasken jakokulmalla, jos jakaja on isompi kuin jaettava.
- matemaatikko1
Voit kertoa osoittajan kymmenellä, käyttää tavallista jakokulmaa ja siirtää pilkkua. Siis jos osaat jaskea jakokulmassa 750/125=6, niin 75/125=0,6.
- lauri18
MITEN SITÄ LASKETAAN KAHDELLA NUMEROLLA
- vanhaa muistellen
Jos jakaja on suurempi kuin jaettava, pistät nollan jaettavan perään ja aloitat osamäärän "0," eli nolla pilkku. Jos jaettava on edelleen pienempi, pistät toisenkin nollan jaettavan perään ja osamäärään lisäät nollan. Näin jatkat kunnes jaettava on vähintään yhtä suuri kuin jakaja, jolloin jakolaskua voi jatkaa normaaliin tapaan.
- vanhaa muistellen
"... pistät nollan jaettavan perään ..."
Tai siis siirrät desimaalipilkkua oikealle jos jaettava on desimaaliluku kuten esim. 1,23 ja jakaja on sitä suurempi kuten esim. 12
- kakkahg
Tehkj
- äijän_kääkkä
Jakolaskua opetettiin jo kansakoulussa 1940-50 luvulla. Ei se paperilla ja kynällä laskeminen niin vaikeaa ole.
Tämä digiajan sukupolvi on yllättävän tyhmää kun eivät osaa edes yksinkertaisia jakolaskuja. Ilmankos maamme talous on aivan retuperällä kun maata johtaa tälläiset modernit "stubbelot" joilla numeroiden maailma on aivan sekaisin.- vanhassako-vara-parempi
Minä oon jakanut aina vanhassa jakokulmassa. Herrathan muuttivat (pilasivat) sen jakokulman joskus siinä peruskoulun joukko-oppi vaiheessa, ja siksi nuoret tiiä oikeasta jakokulmasta kai mittään.
En ole kokeillu, tuleeko uudessa jakokulmassa samat vastaukset vai erit kuin ennen. Voihan siinäkin olla yksi vika, kun nykyajan laskijat tupeksivat näköjään enempi kuin ennen. - Anonyymi
Ja ellei apua anneta, "tyhmänä" pysyykin. Tulee mieleen juttu kun kaveri kehui kiipeävänsä puuhun muttei vaan just sillä hetkellä huvittanut näyttää toteen.
- Anonyymi
vanhassako-vara-parempi kirjoitti:
Minä oon jakanut aina vanhassa jakokulmassa. Herrathan muuttivat (pilasivat) sen jakokulman joskus siinä peruskoulun joukko-oppi vaiheessa, ja siksi nuoret tiiä oikeasta jakokulmasta kai mittään.
En ole kokeillu, tuleeko uudessa jakokulmassa samat vastaukset vai erit kuin ennen. Voihan siinäkin olla yksi vika, kun nykyajan laskijat tupeksivat näköjään enempi kuin ennen.Jakokulma on hyvinkin toimiva systeemi ja laskun voi hoitaa yhtä hyvin vaikka sen jakokulman symbolin, viivakulman, jättää kokonaan pois. Laittaa vaan luvut sopivan etäälle toisistaan ja ei kun laskemaan.
Miten aloittaja on kouluistaan selvinnyt?
- aha111
0,6 * 125 = 75
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793