Onko olemassa kirjaa joka listaisi esimerkiksi 50-100 merkittävintä luonnontieteellistä löytöä tai keksintöä yksityiskohtaisten toimintaperiaatteiden kanssa? Haluaisin sukulaislapsen kiinnostuksen herättää näihin asioihin, minusta on harmillista miten moni aikuinenkaan ei tiedä miten esim. laser toimii tai miksi vuodenajat vaihtuvat.
Kattavia tiedekirjoja lapsille
3
268
Vastaukset
- tiedenörtti
Luin aikoinaan kirjan "Kuinka kaikki toimii", David Macaulay. En muista, käsiteltiinkö siinä laseria, mutta tykkäsin kirjasta. En tosin sanoisi, että siinä on 100 tärkeintä luonnontieteen keksintöä. Kattava kirja on mahdoton kirjoittaa, koska luonnontieteet on niin valtavan laaja kenttä.
Vastaan samoin kuin nimimerkki tiedenörtti. Itse luin "Kuinka kaikki toimii" -kirjaa vuonna 1991. Muistan siitä jääkaapin periaatteen, ja taisi siinä kirjassa laserikin olla. Kirja käsitteli nimensä mukaisesti laitteiden toimintaperiiaatteita - ei niiden keksimistä tai löytämistä.
Miksi ja miten pitäisi sitten opettaa lapselle tieteen historiaa? Tuntuu pelottavalta, jos puhutaan pelkistä keksijöistä ja tiedemiehistä. Lapsilla on mielikuva Einsteinistä, mutta eivät ymmärrä hänen teorioitaan. Tällöin se on pelkkää auktoriteettiuskoa.
Ovatko toimintaperiaatteet sinällään liian nörttihenkisiä - tai voisiko sanoa jopa maskuliinisia opetettavaksi lapselle? Nykyään kun liikunnassakin lapsille opetetaan Zumbaa, joka ei perustu yliopistolliseen fysiologiaan vaan koreografien luomaan bisnekseen.knw kirjoitti:
Vastaan samoin kuin nimimerkki tiedenörtti. Itse luin "Kuinka kaikki toimii" -kirjaa vuonna 1991. Muistan siitä jääkaapin periaatteen, ja taisi siinä kirjassa laserikin olla. Kirja käsitteli nimensä mukaisesti laitteiden toimintaperiiaatteita - ei niiden keksimistä tai löytämistä.
Miksi ja miten pitäisi sitten opettaa lapselle tieteen historiaa? Tuntuu pelottavalta, jos puhutaan pelkistä keksijöistä ja tiedemiehistä. Lapsilla on mielikuva Einsteinistä, mutta eivät ymmärrä hänen teorioitaan. Tällöin se on pelkkää auktoriteettiuskoa.
Ovatko toimintaperiaatteet sinällään liian nörttihenkisiä - tai voisiko sanoa jopa maskuliinisia opetettavaksi lapselle? Nykyään kun liikunnassakin lapsille opetetaan Zumbaa, joka ei perustu yliopistolliseen fysiologiaan vaan koreografien luomaan bisnekseen.Innostuinpa taas päivittelemään... Mutta lyhyesti ideani on se, että tieteenhistoria ei ole tiedettä. Mikään tiede ei taida sitä edes tutkia, ja keksintöjen tieteellistäminen on suuri haaste jo aikuisillekin. Tiedekirja ei ole historian kirja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645623Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411359Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776664Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23325Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132594Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22583Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350