Suomi ei kestä näin raskaita virheitä

Ensi syksynä SAK myy palkansaajat jotta hallitus ei kaatuisi. Nolla tai miinus on tulossa.

Koska kattojärjestö ei enää aja jäsenistön etuja esitä yleislakkoa ja sak:sta eroamista.

On täysin turha odottaa, että SAK jotenkin ryhtyisi vastustamaan hallituksen palkanalennus päätöksiä. Lauri Ihalainen on työministeri ja hän kyllä sumplii hallitukselle jatkoaikaa ja palkansaajat joutuvat kärsimään.
14153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pitäkää tunkkinne, perkele !!

Äänestä

miksai pitäisi niin prklsti nostaa palkkoja kun hinnat nousee kaksinverroin enemmän.... mielummin ei korotuksia ja jonkinverran hin tojen kohtuullistamista....

Äänestä

Miten niin työttömyys tulossa, meillehän luvattiin lisää työpaikkoja ja paremmat palkat EUn mukana....

Äänestä
  • Uskotteko poijaat euroopalle koittaa karut ajat! Velaks eläminen loppuu vielä!

    Äänestä

Tämä on jo karua aikaa mut vielä ovat onnistuneet tilannetta peittelemään...

Äänestä

Sak on verovapaa huijarikerho.

Äänestä

SAK tulee pettämään jäsenensä syksyllä - siitä voitte olla varma.

Äänestä
  • Ai, että SAK tulee pettämään jäsenliittonsa? Tuota ei usko yksikään joka tietää, että SAK:lla ei ole henkilöjäseniä, vaan kyseessä on jäsenliittojen keskusjärjestö.

    Äänestä

  • Nimimerkki varattu kirjoitti:

    Ai, että SAK tulee pettämään jäsenliittonsa? Tuota ei usko yksikään joka tietää, että SAK:lla ei ole henkilöjäseniä, vaan kyseessä on jäsenliittojen keskusjärjestö.

    Liikanen alkoi puhumaanko palkkojen alennuksesta. Ilmeisesti nolla-linja taitaa jäädä toiveajatteluksi: "Suomen pitäisi pudottaa työvoimakustannuksia"
    http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/06/11/suomen-pitaisi-pudottaa-tyovoimakustannuksia/20138276/139

    Liikanen, Urpilainen ja Ihalainen nostavat kaikki todella törkyisen muhkeata palkkaa ja samalla suunnittelevat muille leikkauksia.

    Äänestä

Kallista raamia työttömyydellä. Jos lakot? Pursuu kortistot!

Punaniska kuitannut ulos, mitä ei ole

Äänestä

Iha antautuu EK:lle vaikka henkilökohtaisesti katteettomia työllisyyden ylläpitämispuheita vastaan. Akavan pääpoppamies oli edellisellä kierroksella valmis tyytymään jopa vähempään kuin tarjottiin. Sellaista se on maksavien asiakkaiden asianajotoiminta palkansaajien keskusjärjestöissä.

EK näkyy saaneen rivinsä suoriksi ja vie palkansaajajärjestöjä kuin pässejä narussa. Onnittelut EK:lle päämiesten kannalta hyvin hoidetusta asianajotoiminnasta.

Äänestä
  • Et voi erota kun et edes ole liitonjäsen etkä tainnut ymmärtää lukemastasi sanaakaan ???

    Hmm...duunaripuolue Persut oli viemässä sairaslomapäivät jokin aika sitten....

    Äänestä

Sehän on selvä, duunarin pitääkin olla töissä eikä krapulassa sairaslomalla!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työttömyys tulossa kirjoitti:

Ensi syksynä SAK myy palkansaajat jotta hallitus ei kaatuisi. Nolla tai miinus on tulossa.

Koska kattojärjestö ei enää aja jäsenistön etuja esitä yleislakkoa ja sak:sta eroamista.

On täysin turha odottaa, että SAK jotenkin ryhtyisi vastustamaan hallituksen palkanalennus päätöksiä. Lauri Ihalainen on työministeri ja hän kyllä sumplii hallitukselle jatkoaikaa ja palkansaajat joutuvat kärsimään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu