kerran vaihdoin jo...ja nyt etummaisesta on keskikohta siirtynyt 1/3 veydestä ei ei siis oe normaai 1/2 ei keskellä. lisäksi 2 keskimmäistä pyörii selvästi kauemmin kuin reunassa.
miten vaihdan rualuistimen pyörät
wwwwwww54
2185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuosta ei saa selvää Erkkikään,opettele ensin kirjoittamaan oikein.Mitä tuohon pitäisi vastata?
Se että jotkut pyörät pyörii vinhemmin kuin toiset, johtuu varmaan että on mennyt pölyä tai hiekkaa yms. laakereihin. Etupyörän muuttuminen kantikkaaksi tai harjanteen siiryminen kertoo luistelutavastasi. Vähän kärkipotkua on varmaan jokaisella. Sen tavallisesti myös huomaa kumpi jalka on voimakkaampi.
Mutta eihän tuossa ongelmaa ole. Vaihda vain pyörien paikkaa esim. 1. rengas 3:nneksi toiseen luistimeen, samalla kääntäen. 4. pyörä toiseen luistimeen 2:nneksi, käännä jos on tarpeen.
Näihin vaihtoihin ja kääntöihin, on joskus kehitetty sääntöjä, miten ne pitää tehdä, mutta en minä usko, että niitä kannattaa orjallisesti noudattaa. Seuraa vähän miten pyörät kuluvat ja vaihtaa paikkaa aina tarpeen mukaan.
Lisää vähän öljyä niihin laakereihin, jotka pyörivät huonommin. Vaikka siitä päältä vähän ruiskasee avaamatta edes laakeria. Kyllä sekin vähän auttaa.