miten vaihdan rualuistimen pyörät

wwwwwww54

kerran vaihdoin jo...ja nyt etummaisesta on keskikohta siirtynyt 1/3 veydestä ei ei siis oe normaai 1/2 ei keskellä. lisäksi 2 keskimmäistä pyörii selvästi kauemmin kuin reunassa.

2

185

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rollersnif-:

      Tuosta ei saa selvää Erkkikään,opettele ensin kirjoittamaan oikein.Mitä tuohon pitäisi vastata?

    • spacer

      Se että jotkut pyörät pyörii vinhemmin kuin toiset, johtuu varmaan että on mennyt pölyä tai hiekkaa yms. laakereihin. Etupyörän muuttuminen kantikkaaksi tai harjanteen siiryminen kertoo luistelutavastasi. Vähän kärkipotkua on varmaan jokaisella. Sen tavallisesti myös huomaa kumpi jalka on voimakkaampi.
      Mutta eihän tuossa ongelmaa ole. Vaihda vain pyörien paikkaa esim. 1. rengas 3:nneksi toiseen luistimeen, samalla kääntäen. 4. pyörä toiseen luistimeen 2:nneksi, käännä jos on tarpeen.
      Näihin vaihtoihin ja kääntöihin, on joskus kehitetty sääntöjä, miten ne pitää tehdä, mutta en minä usko, että niitä kannattaa orjallisesti noudattaa. Seuraa vähän miten pyörät kuluvat ja vaihtaa paikkaa aina tarpeen mukaan.
      Lisää vähän öljyä niihin laakereihin, jotka pyörivät huonommin. Vaikka siitä päältä vähän ruiskasee avaamatta edes laakeria. Kyllä sekin vähän auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe