Menkää pois viemästä keminmaan työpaikkoja. Potuttaa kun yritys palkkasi kemiläisen mopopojan töihin. Minä kävin kanssa kysymässä paikkaa ja asuin 100 metrin päässä. Ei kelvannu.
Taatanan hemiläiset
keminmaa pääkaupunki
12230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Huono itseluottamus paistaa läpi sinusta. Kirjoitat kotipaikkasikin nimen pienellä kirjaimella.
Kyllä niitä Keminmaassa asuvia taitaa enemmän kulkea kaupungin puolella töissä, puolet virkamiehistä ja 80% yrittäjistä on näitä "pettureita". Eli ei kun kunnat yhteen niin päästään liioista lois-virkamiehistä ja Kemin saadessa porvari-enemmistön myös yrittäjät uskaltavat asua kaupungin puolella. Lestat toki pääsevät päättämään myös Kemin asioista silloin, mutta se on pienempi paha kuin nykyiset kommarit.
Ainakaan valtuustossa ei ole yhtään kommunistia Kemissä, joten miten ne täällä palstalla aina sikiää.
En ole enää itse työelämässä , muuta voin sen sanoa varmasti , että Suomessa on ollut aina systeemi se , että nurkasta ei kelpaa pätevämpi työntekijä mihinkään . Tuodaan sopivampi jostain itäsuomesta tai porolapista . Tämä on siis käytäntö , että ei kannata edes hakea asuinaluelleen työhön , eikä koulutukseen .
Sanoisin ennenminkin sukulaissuhteiden ratkaisevan, jos sellainen on.
Tietysti sukulaissuhteet ratkaisevat. Jos tiedän työnhakijan olevan esimerkiksi ahkeran ja luotettavan työmiehen lapsi, valitsen luonnollisesti tämän muiden tasavertaisten hakijoiden joukosta.
Uskontokunta vaikuttaa paljon. Lestat ottaa lähinnä lestoja töihin tai virkoihin.
keminmaassa asuu rikkaat, tarviiko niiden tehdä töitä.
Hyvä että voivat ottaa työhön muita.
Kyllä tarvitsee, kaikenlaisia, sitä mitä sattuu saamaan. Paikkakunnan ammattiopiston asuntolanvalvojana, viikonloppuisin ovimiehen hommia, kesäisin taksikuskien tuurauksia.
Jätettyjen vaimojen lasten elatusmaksut ja hallitsematon pelihimo, vaativat rahaa.
Hyvässä työssä oleva viimeisin vaimo jäi lasten kanssa, kun mies ihastui uuteen, joka jätti miehen, kun rahat loppuivat.
Keminmaa on aina hyötynyt Kemistä,Kemin kaupungin palkkalistoilla on paljon keminmaalaisia,vastakin otettiin kaksi insinööriä vakituiseen työhön eivätkä muuta Kemiin.
Kemin tilanteessa ulkokuntalaisista työntekijöistä on paljon etua. Kemissä ei olisi näin paljon kauppoja elleivät tekisi ostoksia niissä (vastaavan kokoisissa kaupungeissa on huomattavasti vähemmän kauppoja ja paljon hiljaisempi keskusta).
Jos käy pahasti että joku työpaikka lopettaa niin ulkopaikkakuntalaiset eivät jää Kemin ongelmaksi eli ei tule yhtäkkiä niin paljon työttömiä.